Piątek, 22 Listopada 2024 | Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

'To konflikt, nie mobbing'

Wczoraj w człuchowskim sądzie pracy zapadło nieprawomocne orzeczenie w sprawie o zadośćuczynienie za mobbing, którego od dyrektor Gimnazjum nr 1 Małgorzaty Henszke domagała się Marzenna Osowicka. Sąd oddalił jej powództwo. W toku postępowania uznał, że w placówce jest konflikt, a mobbingu się nie dopatrzył.

 

Sąd przypomniał, że to na pracowniku spoczywa ciężar udowodnienia mobbingu. Nauczycielka Marzenna Osowicka twierdzi, że od 2000 roku w miejscu pracy spotyka się z szykanami, zastraszaniem, próbami dyskredytacji, plotkami, intrygami, lekceważeniem, umiejszaniem działań i społecznym ostracyzmem, skutkiem czego jest rozstrój zdrowia. Sędzia Sylwia Piasecka odrzuciła dowód, jakim była dokumentacja medyczna i uznała, że nauczycielka nie udowodniła bezprawnych zachowań pracodawcy i tego, że sytuacja bezpośrednio wpłynęła na jej problemy zdrowotne. W przywołanych przez świadków zdarzeniach nie dopatrzyła się też ciągłości, czyli nękania przed dłuższy okres czasu, co według definicji jest jedną z cech mobbingu. Zdaniem sądu przywołane zdarzenia były jednorazowe i oddalone od siebie w czasie. Takim było podanie przez dyrektorkę informacji podczas zebrania z nauczycielami, że posiada nr IP komputera męża nauczycielki, z którego miał zostać napisany komentarz obrażający ją i jej rodzinę, później poinformowanie podwładnych o wytoczeniu procesu karnego dwóm nauczycielkom czy przeczytanie listu skierowanego do dyrektorki, mimo sprzeciwu autorki, czyli Osowickiej. Sąd nie dopatrzył się w owych zdarzeniach cech dyskredytacji czy złamania tajemnicy korespondencji. - To była służbowa korespondencja (...). Pani dyrektor nie wskazała wprost, że obraźliwy komentarz napisała pani Osowicka lub jej mąż – stwierdziła pani sędzia.

Reklama | Czytaj dalej »

Marzenna Osowicka jako argumenty podnosiła także pomijanie przy przyznawaniu nagród, czy obniżenie wymiaru swojego etatu w świetlicy. Sąd uznał, że nie była jedynym nauczycielem, który nagród nie otrzymał w tym czasie, a redukcja etatu wynika m.in. z mniejszej liczby dzieci. Osowickiej jako prezesowi Uczniowskiego Klubu Sportowego „Ósemka” współorganizację wydarzeń z planu pracy wykreślała dyrektorka. Jak w toku sprawy ustalił sąd, mimo tych zastrzeżeń, corocznie działalność klubu była wpisywana do planu. - To nie jest nękanie, bo dyrektor musi reagować na niewłaściwe wypełnianie obowiązków, czyli nienależycie prowadzoną dokumentację czy spóźnianie. Przy czym żadnych kar dyscyplinarnych nie było.

Kiedy sędzia Piasecka przytaczała definicję mobbingu, zwróciła uwagę, że pracownicy często mylą mobbing z konfliktem. Po rozpatrzeniu materiału dowodowego powzięła następujące przekonanie: - W szkole istniał i nadal istnieje konfilkt pomiędzy powódką a pozwaną, wskutek którego doszło do rozłamu wśród nauczycieli.

Wczoraj w sądzie pracy wyroku wysłuchała jedynie jedna ze stron - Marzenna Osowicka. Z nieprawomocnym wyrokiem się nie zgadza i będzie wnosić apelację. - W przeciwieństwie do Pana Burmistrza Miasta Chojnice, negującego prawomocne wyroki sądów, ostatnio kwestię naliczenia przez Urząd Miejski nieprawidłowych dotacji dla przedszkoli, nie będę komentować wyroku I instancji, aczkolwiek się z nim nie zgadzam. Dlatego zamierzam wnieść apelację. Natomiast moje wątpliwości odnośnie procedowania tegoż wyroku budzi zachowanie Pana Burmistrza, który podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 15 czerwca, w ferworze dyskusji stwierdził, iż już niedługo, ja także, tak jak i on, „będę kwestionować wyroki sądów”. Nie zamierzam sugerować internautom konkretnej interpretacji tejże wypowiedzi, aczkolwiek zastanawia mnie fakt, dlaczego Pan Burmistrz obnaża się ze swoją wiedzą już w przeddzień publikacji wyroku w mojej sprawie? Nadmienię tylko, że w obliczu prawa oraz wyroku, który dopiero miał zapaść, taki komentarz włodarza jest po prostu niedopuszczalny.

Przypomnijmy, że niedawno sąd apelacyjny uniewinnił nauczycielkę od zarzutu pomówienia o mobbing. Tę sprawę wytoczyła jej oraz byłej wicedyrektorce przełożona.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

156 komentarzy

~Do poniżej
To nie chodzi o pracę, tylko o przyjaźń w ogóle. W pracy niekoniecznie trzeba się z ludźmi zaprzyjaźniać. Np. szef nie musi przyjaźnić się na gruncie prywatnym ze swoimi pracownikami. Ale normalny człowiek ma przyjaciół ze szkoły, ze studiów, czasami są to sąsiedzi, z którymi spotyka się na drinka, czy w wypadku kobiety na zwykłe babskie pogaduchy. Psychopata nie ma nikogo takiego, nie spotyka się ze znajomymi bez wyraźnego interesu.
02 Lipca 2015, godzina 18:27
Oceniono 65 razy 23
~^^^
zgadzam się w 100% psychopata nie ma przyjaciół. Mieliśmy w zespole panią która nie miała żadnej koleżanki , no może jedna , która była potrzebna jej tylko spraw zawodowych. Jak ktoś był jej potrzebny to umilala się, udawała koleżankę a za plecami obgadywala. Życzymy jej wszystkiego dobrego
02 Lipca 2015, godzina 17:44
Oceniono 73 razy 25
~Psychopatę
poznać można tez po tym, że żyje wśród ludzi, wydaje się być miłym i sympatycznym człowiekiem, a zupełnie nie ma przyjaciół. Z reguły z nikim nie spotyka się na gruncie prywatnym, nie jeździ na wspólne wypady, szkolenia. Boi się, że zostanie zdemaskowany, że ktoś zauważy, że nie jest taki doskonały, jak siebie na co dzień przedstawia.
Jeżeli utrzymuje jakieś znajomości, to tylko do czasu i dla korzyści - niekoniecznie finansowych. Kiedy uzna, że znajomość mu jest niepotrzebna, zerwie ją bez żadnych sentymentów.
Psychopata nawet nie rozumie słowa przyjaźń, nie ma pojęcia, na czym to polega. Podobnie wychowuje dzieci. Najczęściej dzieci psychopaty też nie mają przyjaciół.

Sprawdźcie pod tym kątem osoby, o których tu piszecie. Jeśli się okaże, że mają przyjaciół, z którymi od wielu lat są związane bezinteresownymi więzami, nie można ich uznać za psychopatów.
02 Lipca 2015, godzina 17:17
Oceniono 69 razy 27
~What Is a Psychopath?
Jak wielu z pracowników doświadczyło tego u tej pani:

Psychopatę często rozpraszają wysokie o sobie mniemania, co często prowadzi do tego, że niechcąco powie coś, co go zdemaskuje. Często zapominają oni swoje kłamstwa i opowiadają sprzeczne historie, co słuchacza wprawia w zdumienie i zastanawia się on, czy przypadkiem ów psychopata nie jest szalony. W tym jednak przypadku psychopata nie jest naprawdę szalony – on po prostu zapomniał, co wcześniej nakłamał.
02 Lipca 2015, godzina 16:51
Oceniono 59 razy 27
~What Is a Psychopath?
Nie muszę opisywać, o kogo mi chodzi. Ci, którzy mieli z nią dłuższy kontakt, wiedzą, o kogo chodzi.

Określenie socjopata czy psychopata często przywodzi na myśl obraz sadystycznych, gwałtownych osobników, takich jak seryjny morderca Ted Bundy czy fikcyjna postać doktora Hannibala „Kanibala“ Lectera z książki i filmu Milczenie owiec. Zdefiniowane charakterystyczne cechy socjopatów w rzeczywistości kryją znacznie szersze spektrum jednostek, niż większość z nas mogłaby sobie kiedykolwiek wyobrazić. Socjopata to pochłonięty sobą osobnik, pozbawiony sumienia i uczuć do innych ludzi, dla którego społeczne reguły nie mają żadnego znaczenia. Większość z nas zna lub miała styczność z socjopatycznymi jednostkami nawet o tym nie wiedząc.

Używanie przemocy trwa, aż osiągnie poziom szczytowy w wieku około 50 lat, po czym zaczyna zanikać.

Wszyscy są bardzo egocentrycznymi jednostkami, pozbawionymi empatii i nie są zdolni do wyrzutów sumienia ani poczucia winy.

Generalnie ma czarującą powierzchowność i często wywołuje frapujące wrażenie, jakoby posiadał najzacniejsze ludzkie zalety. Łatwo zdobywa przyjaciół, jest manipulatorem wykorzystującym swoje werbalne zdolności do wychodzenia z opałów. Wielu psychopatów uwielbia być podziwianymi i rozkoszować się pochlebstwami innych.

... mają obsesję na punkcie posiadania i władzy, ale czerpią szczególną przyjemność z przywłaszczania sobie i zabierania innym ...

Psychopata często wykorzystuje mimetyzm do przekonania innych, że jest normalną, ludzką istotą]. Robi to, by stworzyć pozory empatii ze swoją ofiarą. Psychopata przez snucie smutnych opowieści lub zapewniając o głębokich, poruszających doświadczeniach, będzie próbował sprawić, żebyś uwierzył, iż ma on normalne emocje.

Kłamanie jest dla psychopaty jak oddychanie. Przyłapani na kłamstwie tworzą nowe kłamstwa, nie dbając, czy zostaną na tym nakryci.

Często psychopaci będą zrzucać winę na ofiarę i twierdzić, że ofiara cierpi na „urojenia” i jest niezrównoważona psychicznie.

Najdziwniejszą jednakże rzeczą jest ich selektywna pamięć. Psychopata może nie pamiętać, co obiecał ci wczoraj, ale będzie pamiętał fakty z przeszłości, o ile w jakiś sposób służą jego celom.
Często w ten sposób postępują w sytuacji, kiedy przyłapie się ich na kłamstwie.

Większość psychopatów to osoby bardzo aroganckie i zarozumiałe. Kiedy jednakże czarują potencjalną ofiarę, mówią same „słuszne” rzeczy i wywołują w niej przekonanie, że są ludźmi złotego serca.

http://quantumfuture.net/pl/psychopath_2.html
02 Lipca 2015, godzina 16:46
Oceniono 59 razy 25
~cechy psychopaty
Elementy Skali Obserwacyjnej Skłonności Psychopatycznych Hare’a (PCL-R)
1. Powierzchowny urok i gładkość w zachowaniu.
2. Przesadne poczucie własnej wartości.
3. Nasilona potrzeba nowych doświadczeń, połączona z silną podatnością na nudę.
4. Skłonność do patologicznego kłamstwa.
5. Skłonność do manipulowania.
6. Brak wyrzutów sumienia lub poczucia winy.
7. Płytki afekt.
8. Chłód emocjonalny, brak empatii.
9. Pasożytniczy styl życia.
10. Słaba kontrola zachowania.
11. Skłonność do burzliwego życia seksualnego.
12. Problemy wychowawcze od najwcześniejszego dzieciństwa.
13. Brak realistycznych, długoterminowych planów na przyszłość.
14. Impulsywność.
15. Nieodpowiedzialność, lekkomyślność.
16. Niezdolność do przyjmowania odpowiedzialności za swoje działania.
17. Liczne krótkotrwałe związki małżeńskie.
18. Zachowanie przestępcze przed osiągnięciem wieku pełnej odpowiedzialności karnej.
19. Odwoływanie warunkowego zwolnienia.
20. Wielopostaciowość przestępczego zachowania się.
Źródło: R.D. Hare, The Hare Psychopathy Checklist – Revised, Multi-Health Systems, Toronto 1991
02 Lipca 2015, godzina 16:17
Oceniono 57 razy 23
~Kim jest psychopata?
Powierzchowny wdzięk, emocjonalna obojętność, brak lęku i poczucia winy przy jednoczesnej obojętności na to, jak konsekwencje ich działań wpływają na innych - to portret psychopatów. I wcale nie są nimi tylko groźni przestępcy. Równie dobrze psychopatami mogą być szanowani obywatele - dyrektorzy, prezesi firm, artyści, czy politycy.
Psychopata jest osobą powierzchownie dobrze przystosowaną, przejawiającą pewien powierzchowny urok, sprawną intelektualnie, a w związku z tym niejednokrotnie potrafiącą doskonale radzić sobie z ludźmi dzięki manipulacji. W swoich przekonaniach psychopata nie bywa irracjonalny, nie doświadcza poczucia winy, wstydu czy odpowiedzialności. Ma niski poziom lęku, brak u niego przejawów tego, co nazywa się „nerwowością”. Choć jest skoncentrowany na sobie, wręcz patologicznie egocentryczny, to brak mu umiejętności wglądu w siebie. W relacjach interpersonalnych psychopata jest zwykle zimny, bezduszny, manipulujący i powierzchowny. Nie jest zdolny do rozwinięcia ciepłych, empatycznych więzi z innymi, których traktuje jedynie jako narzędzie do zaspokajania własnych potrzeb. Nie potrafi żywo i autentycznie reagować w relacjach z innymi, a jego życie seksualne jest zwykle nieuporządkowane i bezosobowe.

autor artykułu - Dr Jarosław Groth jest adiunktem Zakładu Psychologii Zdrowia i Psychologii Klinicznej w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje go psychologia kryminalna, psychologia kliniczna i psychoanaliza. Opublikował kilkanaście prac z tego zakresu.
02 Lipca 2015, godzina 16:10
Oceniono 59 razy 25
~Gosiu
Co z tobą jest nie tak? Gdzie ty ty stalking widzisz? Ludzie piszą o mobbingu, władzy, przepisach. Kogo niby tu się stalkinguje? Panią Osowicką? Władze chojnickie? Gdzie? Jak? Piłaś - nie pisz! Bo głupoty wychodzą
02 Lipca 2015, godzina 07:33
Oceniono 59 razy 25
~internautka
A dla mnie ta niekończąca się pisanina to reakcja ludzi, którzy zauważyli, że władza ma w doopie swoich mieszkańców i zamiast pochylić się nad ich problemami, stara się zamieść je pod dywan. A mobberów, którzy krzywdzą podległych im pracowników, będzie chronić i wspierać, żeby nie dosięgła ich sprawiedliwość.
01 Lipca 2015, godzina 23:13
Oceniono 59 razy 27
~do Gosi
Dlaczego sugerujesz ("osoba skrzywdzona tak się nie zachowuje", że autorem tej "niekończącej się pisaniny" jest albo pani Alicja, albo pani Marzena? Z tego co mi wiadomo to pani Alicja nie pisze wcale, bo po traumatycznych przejściach w szkole - doświadczeniu mobbingu, chce wrócić do normalności i nawet nie ma sił żeby czytać to forum. Co do pani Marzeny to widzę, że udziela się sporadycznie i zawsze podpisuje się imieniem i nazwiskiem. Jej wypowiedzi z pewnością nie mają nic wspólnego z sugerowanym stalkingiem - wystarczy je przeanalizować. Natomiast jest bardzo wiele osób oburzonych bezkarnością mobberki, która trzyma się kurczowo stanowiska dzięki poparciu burmistrza i wcale się nie dziwię, że to oburzenie wyrażają pisząc to, co myślą naprawdę. Są to przede wszystkim niektórzy nauczyciele i pracownicy tej szkoły, którym anonimowość na forum dodaje odwagi, bo z obawy przed represjami i prześladowaniem, nigdy nie powiedzieliby co myślą w sposób otwarty. Poza tym obie panie mają wielu przyjaciół i znajomych, którzy nie godzą się na autorytarne rządy burmistrza. Burmistrza, który łamie zasady demokracji, krytykuje prawomocne wyroki sądów i stawia się ponad prawem.
01 Lipca 2015, godzina 00:06
Oceniono 71 razy 31
~Gosia
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Czerwca 2015, godzina 01:54
Oceniono 67 razy -11
~brak moralnych hamulców
Badanie wskazało również, że studenci byli zachęceni do ściągania przez dwie motywacje: po pierwsze starali się dostać stopnie, do których czuli się upoważnieni, a po drugie nie widzieli w ściąganiu nic złego lub nie interesowało ich to. Wśród 114 przebadanych studentów znalazło się 16, którzy przynajmniej raz splagiatowali pracę.
Analiza wykazała podgrupy studentów, którzy czuli, że oszukiwanie było wręcz odpowiednią strategią do osiągnięcia ich ambitnych celów. Osoby te albo nie bały się kary, albo nie miały moralnych hamulców. Psychopatia znacząco wiąże się z takimi motywami działania.

- Zachęty, takie jak wysokie stopnie i stypendia, zdają się aktywować nieuczciwość w takich jednostkach - donoszą autorzy badania.
29 Czerwca 2015, godzina 23:31
Oceniono 45 razy 27
~anomalie mózgowe
Pierwszy z nich umiejscowiony jest w korze przedczołowej i odpowiada za emocje w tym empatię i poczucie winy. Drugi, zwany ciałem migdałowym, kontroluje m.in. poziom strachu. Uczniowie, którzy ściągają w szkole średniej i na studiach najlepiej pasują do profilu subklinicznej psychopatii, zaburzenia osobowości, które charakteryzuje niekonsekwentny styl życia, stosowanie manipulacji, znieczulica i tendencje aspołeczne, donoszą badania opublikowane przez American Psychological Association.
Badanie wykazało, że ci problematyczni studenci oszukują, ponieważ czują się do tego upoważnieni i lekceważą moralność. Ściąganie jest nieustannym problemem nauczycieli, a teraz zostało jeszcze ułatwione przez nowe technologie - twierdzi Delroy Paulhus, który przeprowadził badania.
Studenci, którzy przyznali się do ściągania w szkole średniej lub splagiatowali pracę, uzyskali wysoki poziom w testach osobowościowych, tak zwanych "Dark Triad", wykrywających psychopatię, makiawelizm (cynizm, niemoralność, manipulowanie) i narcyzm (arogancja i egocentryzm). Z tych trzech ciemnych typów osobowości psychopatia była najsilniej związana ze ściąganiem.
29 Czerwca 2015, godzina 23:29
Oceniono 39 razy 25
~mniej połączeń między dwoma bardzo ważnymi obszarami mózgu
Psychopata nie ma poczucia winy, nie wie też, co to empatia. I choć zachowanie takich osób zdecydowanie odstaje od normy, to trudno nazwać ich wariatami. Dlaczego? Otóż w chwili, gdy dokonują zbrodni, są w pełni świadomi swych czynów. Co więcej, potrafią doskonale adaptować się do środowiska i udawać, że myślą w ten sam sposób, co reszta. By dojść do tak poważnych i zaskakujących wniosków, naukowcy poddali badaniu rezonansem magnetycznym 40 więźniów odsiadujących wyroki w zakładzie karnym w Wisconsin, z czego u połowy zdiagnozowano psychopatię. Wyniki nie pozostawiały złudzeń: zaobserwowano pewne odstępstwa od normy w budowie mózgów psychopatów - mieli oni mniej niż pozostali więźniowie połączeń między dwoma bardzo ważnymi obszarami mózgu.
29 Czerwca 2015, godzina 23:27
Oceniono 35 razy 21
~zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu
Jak dowodzą uczeni, wielu z nich to poważani biznesmeni osiągający sukcesy w swym życiu zawodowym. Aż jeden na 25 liderów biznesu należy do tego niezbyt zaszczytnego grona. W szerszej skali, psychopaci stanowią jeden procent całej populacji, a wśród więźniów ten odsetek wzrasta już do 20 procent. Autorzy badania twierdzą, że psychopaci po prostu rodzą się bezduszni i agresywni, a przyczyną ich nienormalnych zachowań są poważne zaburzenia funkcjonowania ich mózgów, których niestety w żaden sposób nie da się leczyć.
29 Czerwca 2015, godzina 23:26
Oceniono 35 razy 21

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.110 4.210 DKKDKK 0.532 0.555
EUREUR 4.320 4.400 TRYTRY 0.121 0.133
CHFCHF 4.620 4.700 NOKNOK 0.306 0.337
GBPGBP 5.170 5.250 SEKSEK 0.341 0.363
Aktualizacja: 2024-11-21 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 4000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.135 4.194 DKKDKK 0.533 0.554
EUREUR 4.333 4.375 TRYTRY 0.122 0.132
CHFCHF 4.640 4.690 NOKNOK 0.307 0.336
GBPGBP 5.191 5.241 SEKSEK 0.342 0.362
Aktualizacja: 2024-11-21 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy obecnie prowadzone w Chojnicach inwestycje drogowe są dla Ciebie uciążliwe?



Ceny paliw2024-11-21

E95 E98 ON LPG
BP 5.99 zł 6.74 zł 6.36 zł 3.14 zł
Circle K 5.94 zł - 6.31 zł 3.1 zł
Mol Chojnice 5.99 zł - 6.36 zł 3.14 zł
MZK 5.82 zł 6.59 zł 6.2 zł 3.05 zł
Orlen 5.99 zł 6.8 zł 6.36 zł 3.14 zł
PKS 5.82 zł - 6.2 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij