Sobota, 25 Maja 2024 | Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst (aw), fot. arch.

Młodzież walczy o zajęcia i nauczycieli. Aktualizacja

Uczniowie II LO w Chojnicach postanowili wyrazić swój sprzeciw przeciwko decyzjom starostwa.

Uczniowie II LO w Chojnicach postanowili wyrazić swój sprzeciw przeciwko decyzjom starostwa.

Niedawno na ręce starosty chojnickiego trafiła petycja wystosowana przez samorząd szkolny II LO w Chojnicach. Uczniowie sprzeciwiają się redukcji zajęć pozalekcyjnych oraz etatów nauczycielskich, prosząc jednocześnie organ prowadzący o ponowne przemyślenie decyzji.


Zarząd powiatu swoje decyzje uzasadnia niewystarczającą subwencją oświatową. - Subwencja oświatowa - 49,4 mln zł, a z arkuszy organizacyjnych, które przedstawili nam dyrektorzy wynika, że potrzeby w szkołach będą na poziomie 51 milionów - mówił na początku maja starosta Stanisław Skaja.

- Wyrażamy temu wszystkiemu zdecydowany sprzeciw. Zebraliśmy pod naszą petycją ok. 250 podpisów uczniów naszej szkoły, ale także mobilizujemy inne szkoły z Chojnic - mówi Damian Pazik, przewodniczący "nowego" ogólniaka. "Przy wyborze szkoły kierowaliśmy się ofertą zajęć pozalekcyjnych. Teraz, gdy możliwość uczęszczania na nie może nam zostać odebrana, czujemy się oszukani" - podnoszą m.in. w petycji młodzi ludzie prosząc jednocześnie organ prowadzący o spotkanie. - Cieszę się, że młodzież angażuje się w tą sytuację, że walczy o swoją szkołę. My szukamy rozwiązań - odpowiada włodarz powiatu i zapewnia, że do spotkania dojdzie we wrześniu bądź październiku. Do otrzymanej petycji, a także redukcji etatów Stanisław Skaja  odniósł się na sesji:

Reklama | Czytaj dalej »

starosta-19.06.2015.mp3


Uczniowie II LO im. gen. Władysława Andersa swą petycję wysłali także do wiadomości Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Jakiej reakcji mogą spodziewać się ze strony tej instytucji? Zapytanie w tej sprawie wystosowaliśmy w dniu dzisiejszym, odpowiedź opublikujemy zaraz po otrzymaniu.

Przypomnijmy, że 28 maja z prośbą o interwencję w/w sprawie do rady powiatu wystąpiła Międzyzakładowa Komisja NSZZ "Solidarność".

Petycja

Powiązane artykuły

Oszczędności w oświacie a subwencja

Aktualizacja 24.06.2015 r.

Publikujemy odpowiedź jaką otrzymaliśmy z Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie.

W odpowiedzi na e-mail od „Redakcji Chojnice24.pl” z dnia 22.06.2015 r. w sprawie zapytania dotyczącego organizacji zajęć pozalekcyjnych w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu chojnickiego, uprzejmie informuję, że umiejscowienie zajęć rozwijających…(pozalekcyjnych) w prawie oświatowym znajduje się w:

Ustawa z dnia 7 września 1991 r o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. 2004 nr 256, poz.2572 z późn, zm.) określa zadania organu prowadzącego szkołę w art.5 ust 7 p.1. „zapewnienie warunków działania szkoły…; w art. 5a, ust 2 i 3 zapewnienie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej, jest zadaniem oświatowym powiatu; środki niezbędne na realizację zadań oświatowych, w tym na wynagrodzenia nauczycieli oraz utrzymanie szkół, zagwarantowane są w dochodach jednostek samorządu terytorialnego; natomiast w art. 64 w ust 1. wymienione są podstawowe formy działalności dydaktyczno – wychowawczej szkoły, jak: obowiązkowe zajęcia edukacyjne, zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia, zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze i specjalistyczne organizowane dla uczniów wymagających szczególnego wsparcia w rozwoju lub pomocy psychologiczno – pedagogicznej, zajęcia rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych;

·         rozp. MEN z dnia 27 sierpnia 2012 roku w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. 2012 poz. 977), określa podstawę  programową, której realizacja jest obowiązkowa na każdym etapie  edukacyjnym w zakresie kompetencji kluczowych. Zajęcia rozwijające… (pozalekcyjne) są przedłużeniem procesu dydaktyczno-wychowawczego, a zarazem formą rozwijającą zainteresowania i uzdolnienia ucznia, a także zagospodarowującą kulturalny wypoczynek i rozrywkę.

·         rozp. MEN z dnia 30 kwietnia 2013 roku w sprawie zasad udzielania i organizowania pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. 2013 poz. 532) nakłada obowiązki związane ze wspomaganiem uczniów o różnych potrzebach, w tym z niepowodzeniami edukacyjnymi i o szczególnych zainteresowaniach i zdolnościach;

·         rozp. MEN z dnia 7 października 2009 roku w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. 2009 nr 168, poz.1324 z późn. zm.) w wymaganiu 4 ,,Uczniowie są aktywni” zawiera na poziomie podstawowym następujące kryteria: ,,Uczniowie są zaangażowani w zajęcia prowadzone w szkole lub placówce i chętnie w nich uczestniczą. Nauczyciele stwarzają sytuacje, które zachęcają każdego ucznia do podejmowania różnorodnych aktywności.”

Dyrektor we współdziałaniu z organem prowadzącym placówkę jest zobowiązany przestrzegać przepisów dotyczących organizacji pracy szkoły. Organizowanie przez szkołę zajęć pozalekcyjnych ma na celu zapewnienie harmonijnego rozwoju młodzieży, poszerzanie ich zainteresowań oraz rozwijanie talentów, wiedzy i umiejętności uczniów uzdolnionych, a także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, na miarę ich możliwości. Środki na realizację zajęć rozwijających powinny być zaplanowane przez dyrektorów w budżecie szkół.


Halina Uchman
Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty
w Kościerzynie

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

~gośc
dobrze,że nasza młodzież walczy o swoje należne im prawa -pomagajmy im .
Młodzi to jest nasza przyszłosc i przyszli wyborcy , o czym należy pamiętac.
Galeria "najlepsi absolwenci 2014-2015 u Starosty" cieszy i napawa nas dumą, że są tacy.
Brawo !
Młodzież wie i widzi co się złego dzieje w Starostwie i wręczenie nagród przez te osoby, które działają na
szkodę młodzieży w chojnckich szkołach było delikatnie mówiac nietaktem.
Starosta i dyrektor edukacji - śmiechu warte.
Starosto- młodzież w jednej szkole zdobyła 250 podpisów, a Ty w całym powiecie zaledwie 311..

26 Czerwca 2015, godzina 12:34
Oceniono 1 raz 1
~wkurzona
Trafne argumenty papo smerfie. Zastanawiałam się już od dawna po co posadka dla etatowego członka zarządu za co najmniej 10 tysięcy miesięcznie? Wypierniczyć spadochroniarza z Czerska, któremu czerszczanie podziękowali w ostatnich wyborach samorządowych. Bo się nie sprawdził. A teraz przytulony przez powiatowych bonzów i kolesi poczuł się jak ryba w wodzie przy powiatowym korycie, albo raczej w akwarium i ogranicza dzieciakom dostęp do wiedzy zabierając im koła zainteresowań i ograniczając etaty nauczycielom. To jest przejaw niewyobrażalnej buty i arogancji. Młodzieży, rodzice, nauczyciele, związki zawodowe - poruszcie niebo i ziemię, żeby takie kołtuństwo i hipokryzję zdemaskować! Służenie obywatelowi - to jest obowiązek urzędasów, a nie załatwianie sobie ciepłych posadek kosztem młodego pokolenia!
24 Czerwca 2015, godzina 23:50
Oceniono 20 razy 18
~papa smerf
Wystarczy zwolnić jednego wicestarostę i będą oszczędności. Dodatkowo ograniczyć jazdy Fordzikiem Galaxy - nie wiadomo gdzie i po co. Aby przewieźć jakąkolwiek pilną zapewne korespondencję na terenie Chojnic wystarczy GONIEC - jak to kiedyś bywało, za kilka złotych wykona to szybciej, taniej (na pewno) i będą z tego oszczędności na oświatę. A z drugiej strony ciekawe, czy władze powiatowe byłyby za oszczędnościami, gdyby zamiast w starostwie mieli by posady na dyrektorskich stołkach w szkołach???
24 Czerwca 2015, godzina 20:08
Oceniono 20 razy 16
~Ponieważ dr F nie może zwolnić prezesa z powodu
jego wiedzy dlatego tylko mieszkańcy mogą to zrobić. Wizyta na basenie to rodzaj głosowania. Wotum nieufności to wstrzymanie sie od wizyt na basenie przez pół roku. Jedzmy do Człuchowa, Koscierzyny czy Bytowa albo nie chodźmy wcale na basen. Wpływy spadną drastycznie i nawet Finio nie pomoże. Nie będzie na "żenująco niską pensję" dla prezesuniunia :-) Pomożecie? Publikujcie na fejsie i Instagramie i innych.
24 Czerwca 2015, godzina 15:37
Oceniono 11 razy 1
~Do racjonalny obywatel
Może w innych szkołach nie potrzebują świetlicy i zajęć pozalekcyjnych. Najwyraźniej w II LO jest taka potrzeba. Należy w innych szkołach powiatu zabrać świetlice i dać szkole, która tego potrzebuje. Może starostwo powinno zainteresować się ilu uczniów jest dojeżdżających w szkołach ponadgimnazjalnych, przeanalizować plany lekcyjne i sprawdzić czy świetlica jest potrzebna czy nie. Za bezpieczeństwo uczniów na terenie szkoły odpowiada dyrektor i to on powinien zadecydować czy świetlica jest potrzebna. Jeśli młodzi ludzie piszą że zajęcia pozalekcyjne są im potrzebne to najwyraźniej są i na nie uczęszczają. Mamy Powiatową Bursę i młodzież może być popołudniami w szkole i rozwijać swoje zainteresowania na zajęciach pozalekcyjnych.
24 Czerwca 2015, godzina 15:22
Oceniono 11 razy 1
~do racjonalnego
Pan profesor Wolniewicz mówi także o cyt.: "społeczeństwach barbarzyńskich, w których młodzież kompletnie nie ma nic do gadania", natomiast jeśli chodzi o pajdokrację, czyli władzę młokosów - to skupia się na pewnych wynaturzeniach, gdy sami rządzący (przewodniczący Mao), użyli młodych ludzi do realizacji swoich celów i walk politycznych. Uruchamianie młodzieży jako siły politycznej (Komsomoł, włoska faszystowska partia młodych Balilla, Hitler Jugend, chińska Czerwona Gwardia) to wciąganie młodych, zupełnie nie rozumiejących o co chodzi, do rozgrywek ludzi dorosłych.
W sytuacji powiatu chojnickiego urzędnicy, których zadaniem jest slużenie obywatelowi, starają się ograniczyć prawo uczniów do poszerzania wiedzy tłumacząc to "wyższą koniecznością" robienia oszczędności. Starają się zbyć młodych dorastający ludzi, wykazujących się obywatelską dojrzałością i zamknąć im usta argumentem, że to nauczyciele powinni za darmo wyrabiać dodatkowe godziny. To jest właśnie manipulacja młodymi, nieuczciwe postępowanie władzy wobec mieszkańców powiatu.
24 Czerwca 2015, godzina 07:33
Oceniono 27 razy 3
~racjonalny obywatel
Wanda Papugowa, psycholog i mediator, w tekście "Kto tu rządzi" zaznacza:

Hierarchiczność relacji w szkole służy tak, jak w rodzinie - zapewnieniu bezpieczeństwa, ładu społecznego i ponadto pozwala na realizację nauczania w grupie, której potrzebny jest lider (...) Szacunek do dziecka przejawia się w stawianiu mu wymagań, kolejnych wyzwań, których pokonywanie kształtuje poczucie własnej wartości i podnosi wartość w oczach znaczących dorosłych. Traktowanie dziecka z przesadną czcią i bez wymagań może pozbawić go umiejętności życia w szacunku i godności. Takie „królowanie” małego odbywa się bowiem nieprawnie, bez autorytetu i jest skazane na klęskę.


Feliks Koneczny w 1912 pisał:
Pajdokracji nie wytwarza młodzież, lecz starsi, użyczając jej swej sankcji. Istnieje ona bowiem tylko tam, gdzie starsi nie tylko nie chcą tłumić w młodzieży uroszczeń nieprzystojnych jej wiekowi, a dla sprawy publicznej niebezpiecznych, lecz zachowaniem swym sami je podsycają.


Polecam krótki film "Pajdokracja - czyli władza młokosów". Autor: prof. Wolniewicz, polski profesor filozofii, logik.
https://www.youtube.com/watch?v=Ee2yk-hzfxg

Wyżej załączona petycja (bez podpisu, czyli nie jest wiarygodnym dokumentem) może zostać wykorzystana na lekcjach logiki z uwagi na bogactwo zawartych w niej błędów logicznych. Petycja, będąca narzędziem załatwiania własnych interesów, nie wystawiaja dobrego świadectwa II LO, czego dowodem są m.in. reakcje uczniów i nauczycieli z innych szkół.
24 Czerwca 2015, godzina 06:56
Oceniono 27 razy -1
~oburzony
Żeby było jeszcze śmieszniej to Skaja podpisał decyzję o redukcji zajęć pozalekcyjnych i etatów nauczycielskich i zaraz potem na tą balangę pojechał. I jeszcze wymądrzał się w ekskluzywnym hotelu na temat ograniczania bezrobocia. Co za hipokryzja! Młodzi, patrzcie i uczcie się co można robić przy korycie. Mam nadzieje, że na wyborach wrzucicie do urn czerwone kartki dla zarządu powiatu.
24 Czerwca 2015, godzina 06:21
Oceniono 30 razy 8
~ciekawski
Podobno te 470 tysięcy na balangę w Dolinie Charlotty wydał Adamowicz z Urzędu Pracy. To ja się pytam komu zostały te pieniądze zabrane? Bezrobotnym? Zamiast tą kase przeznaczyć na dofinansowanie nowych firm i stworzeniu szansy dla tych co zatrudnieania nie mają, to zafundował kolesiom niezły wypad. Dziewczynki też były? Też opłacone przez UP?
24 Czerwca 2015, godzina 06:08
Oceniono 29 razy 7
~z sąsiedniego forum
chojniczanka, 2015-06-22 07:24
Brawa dla młodych ludzi!
Brawa dla młodych ludzi! Biorą sprawy w swoje ręce i upominają się o należne im prawa. Tak być powinno. Rośnie młode pokolenie świadome i dojrzałe. Oby więcej takich, a pan starosta ze swoją świtą przepadnie w następnych wyborach. Nie uzbiera nawet tych 311 głosów...
23 Czerwca 2015, godzina 14:43
Oceniono 27 razy 5
~zajęcia
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Czerwca 2015, godzina 07:34
Oceniono 48 razy -10
~Prywatyzacja szkolnictwa
Likwidacja karty nauczyciela, zatrudnienie belfrów na takich zasadach jak każda inna umowa o pracę, zobaczycie dziatwo kochana, że poleciałoby 50% kady a zajęć mielibyście tyle samo, a może i więcej.
23 Czerwca 2015, godzina 07:33
Oceniono 45 razy -9
~dobre sobie
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Czerwca 2015, godzina 07:27
Oceniono 45 razy -11
~miki
Czy ktoś wie jakie są terminy publikowania w BiP protokołow z działalności organów samorządowych?
22 Czerwca 2015, godzina 21:16
Oceniono 24 razy 14
~mam pytanie
a jak głosowała Kaczmarek l?????
22 Czerwca 2015, godzina 17:11
Oceniono 34 razy 16

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 400.00 DKKDKK 50.10 53.70
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 425.00 433.00 NOKNOK 30.00 33.60
GBPGBP 495.00 505.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-05-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.87 395.83 DKKDKK 50.20 53.60
EUREUR 424.10 428.47 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 426.17 432.00 NOKNOK 30.10 33.50
GBPGBP 496.55 502.10 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-05-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.81 zł 7.54 zł 6.88 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij