Młodzież walczy o zajęcia i nauczycieli. Aktualizacja
Niedawno na ręce starosty chojnickiego trafiła petycja wystosowana przez samorząd szkolny II LO w Chojnicach. Uczniowie sprzeciwiają się redukcji zajęć pozalekcyjnych oraz etatów nauczycielskich, prosząc jednocześnie organ prowadzący o ponowne przemyślenie decyzji.
Zarząd powiatu swoje decyzje uzasadnia niewystarczającą subwencją oświatową. - Subwencja oświatowa - 49,4 mln zł, a z arkuszy organizacyjnych, które przedstawili nam dyrektorzy wynika, że potrzeby w szkołach będą na poziomie 51 milionów - mówił na początku maja starosta Stanisław Skaja.
- Wyrażamy temu wszystkiemu zdecydowany sprzeciw. Zebraliśmy pod naszą petycją ok. 250 podpisów uczniów naszej szkoły, ale także mobilizujemy inne szkoły z Chojnic - mówi Damian Pazik, przewodniczący "nowego" ogólniaka. "Przy wyborze szkoły kierowaliśmy się ofertą zajęć pozalekcyjnych. Teraz, gdy możliwość uczęszczania na nie może nam zostać odebrana, czujemy się oszukani" - podnoszą m.in. w petycji młodzi ludzie prosząc jednocześnie organ prowadzący o spotkanie. - Cieszę się, że młodzież angażuje się w tą sytuację, że walczy o swoją szkołę. My szukamy rozwiązań - odpowiada włodarz powiatu i zapewnia, że do spotkania dojdzie we wrześniu bądź październiku. Do otrzymanej petycji, a także redukcji etatów Stanisław Skaja odniósł się na sesji:
Reklama | Czytaj dalej »
starosta-19.06.2015.mp3
Uczniowie II LO im. gen. Władysława Andersa swą petycję wysłali także do wiadomości Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Jakiej reakcji mogą spodziewać się ze strony tej instytucji? Zapytanie w tej sprawie wystosowaliśmy w dniu dzisiejszym, odpowiedź opublikujemy zaraz po otrzymaniu.
Przypomnijmy, że 28 maja z prośbą o interwencję w/w sprawie do rady powiatu wystąpiła Międzyzakładowa Komisja NSZZ "Solidarność".
Powiązane artykuły
Oszczędności w oświacie a subwencja
Aktualizacja 24.06.2015 r.
Publikujemy odpowiedź jaką otrzymaliśmy z Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie.
W odpowiedzi na e-mail od „Redakcji Chojnice24.pl” z dnia 22.06.2015 r. w sprawie zapytania dotyczącego organizacji zajęć pozalekcyjnych w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu chojnickiego, uprzejmie informuję, że umiejscowienie zajęć rozwijających…(pozalekcyjnych) w prawie oświatowym znajduje się w:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. 2004 nr 256, poz.2572 z późn, zm.) określa zadania organu prowadzącego szkołę w art.5 ust 7 p.1. „zapewnienie warunków działania szkoły…; w art. 5a, ust 2 i 3 zapewnienie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej, jest zadaniem oświatowym powiatu; środki niezbędne na realizację zadań oświatowych, w tym na wynagrodzenia nauczycieli oraz utrzymanie szkół, zagwarantowane są w dochodach jednostek samorządu terytorialnego; natomiast w art. 64 w ust 1. wymienione są podstawowe formy działalności dydaktyczno – wychowawczej szkoły, jak: obowiązkowe zajęcia edukacyjne, zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia, zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze i specjalistyczne organizowane dla uczniów wymagających szczególnego wsparcia w rozwoju lub pomocy psychologiczno – pedagogicznej, zajęcia rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych;
· rozp. MEN z dnia 27 sierpnia 2012 roku w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. 2012 poz. 977), określa podstawę programową, której realizacja jest obowiązkowa na każdym etapie edukacyjnym w zakresie kompetencji kluczowych. Zajęcia rozwijające… (pozalekcyjne) są przedłużeniem procesu dydaktyczno-wychowawczego, a zarazem formą rozwijającą zainteresowania i uzdolnienia ucznia, a także zagospodarowującą kulturalny wypoczynek i rozrywkę.
· rozp. MEN z dnia 30 kwietnia 2013 roku w sprawie zasad udzielania i organizowania pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. 2013 poz. 532) nakłada obowiązki związane ze wspomaganiem uczniów o różnych potrzebach, w tym z niepowodzeniami edukacyjnymi i o szczególnych zainteresowaniach i zdolnościach;
· rozp. MEN z dnia 7 października 2009 roku w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. 2009 nr 168, poz.1324 z późn. zm.) w wymaganiu 4 ,,Uczniowie są aktywni” zawiera na poziomie podstawowym następujące kryteria: ,,Uczniowie są zaangażowani w zajęcia prowadzone w szkole lub placówce i chętnie w nich uczestniczą. Nauczyciele stwarzają sytuacje, które zachęcają każdego ucznia do podejmowania różnorodnych aktywności.”
Dyrektor we współdziałaniu z organem prowadzącym placówkę jest zobowiązany przestrzegać przepisów dotyczących organizacji pracy szkoły. Organizowanie przez szkołę zajęć pozalekcyjnych ma na celu zapewnienie harmonijnego rozwoju młodzieży, poszerzanie ich zainteresowań oraz rozwijanie talentów, wiedzy i umiejętności uczniów uzdolnionych, a także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, na miarę ich możliwości. Środki na realizację zajęć rozwijających powinny być zaplanowane przez dyrektorów w budżecie szkół.
Halina Uchman
Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty
w Kościerzynie
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (18)
- Komentarze Facebook (...)
18 komentarzy
Chyba 16 czerwca członkowie Komisji Edukacji Rady Powiatu Chojnickiego w składzie-pp.Stępień, Kaczmarek, Mania, Mrówczyński, Jakubowski, Redzimski Szmagliński i oczywiście SKAJA głosowali nad wnioskiem o wycofanie się starosty ze zmian w oświacie. Za wnioskiem głosowali tylko pp. MRÓWCZYŃSKI i SZMAGLIŃSKI. Na stronach BiP starostwa do chwili obecnej nie ma protokołu z posiedzenia komisji, więc nie wiadomo kto był przeciwko. PAMIĘTAJCIE O NICH PRZY KAŻDEJ OKAZJI.
Burmistrzu mieli tak prężnie działać i co cisza?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!