Poniedziałek, 15 Kwietnia 2024 | Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst (aw), fot. mz, (aw)

Walka o targowisko trwa

Prowadzący warzywniak na pl. Piastowskim w Chojnicach po raz kolejny zwraca się z prośbą do miejskich rajców, aby pozostawili punkt na starym miejscu. Do prośby Marek Kniter dołączył podpisy ponad 1300 mieszkańców popierających obecną lokalizację targowiska.


Chojniczanie świeże warzywa i owoce ze straganu na pl. Piastowskim będą mogli kupować jeszcze przez dwa tygodnie. Po tym terminie prace drogowe obejmą także teren, na którym mieści się targowisko. Przypomnijmy na pl. Piastowskim ma powstać bezpłatny parking na 57 miejsc dla aut osobowych i 4 miejsca dla niepełnosprawnych. Na wjeździe do Miejskich Wodociągów będzie minirondo.

Po modernizacji terenu z placu zniknie targowisko, bo w planie miejscowym takiego przeznaczenia nie ma. Działalność handlową Marek Kniter mógłby prowadzić kawałek dalej w małej galerii, którą zamierza pobudować prywatny inwestor. Zaopatrujący chojniczan od 15 lat w jarzyny do pomysłu podchodzi jednak z pewną dozą nieufności. "Lansowanie przez burmistrza "inwestora widmo", który niby wybuduje mini galerię na działce odkupionej od Gazowni jest bardzo dziwne i zastanawiające. Tym bardziej, że burmistrz publicznie operuje kwotami za najem jakie nigdy nie padły z ust inwestora. Czy Burmistrz reprezentuje mieszkańców miasta czy też jest "pełnomocnikiem spraw inwestycji i poszukiwania najemców" tego pana" - podnosi w swoim piśmie przedsiębiorca nie szczędząc krytyki włodarzowi Chojnic. Jemu też przypisuje odpowiedzialność za likwidację targowiska, na którym swoje płody rolne oferują także inni sprzedający.

- Nie podjąłem decyzji o likwidacji targowiska, to zrobiła rada miasta. Państwo podjęliście decyzję, o którą ja wnioskowałem - mówił rozżalony burmistrz podczas poniedziałkowej sesji rady miasta. Arseniusz Finster wielokrotnie powtarzał, że jest otwarty na prowadzącego warzywniak i że chce poprawić mu warunki pracy. - Pan Kniter mógłby przenieść się do pawilonu za 1800 zł miesięcznie, obecnie w skali miesiąca płaci 2200 zł opłaty targowej - zaznaczył włodarz Chojnic. - Pan Kniter napisał wiele nieprawd i oskarżeń dlatego wyjaśnienie dotyczące listu wraz z koncepcją starej gazowni wyślę do każdego mieszkańca, który wyraźnie się podpisał apelując o zgodność - zapowiedział burmistrz. Z koncepcję nowych boksów handlowych zapoznał też rajców.

- Pan burmistrz miał komfort w poprzedniej jak i w tej kadencji, dysponuje większością w radzie miasta. Nie jest w porządku zasłanianie się radnymi. Ta odpowiedzialność musi być rozłożona również na taką osobę, z którą większość mieszkańców zmiany w mieście takie czy inne utożsamia. A prawie od 20 lat jest pan tą osobą - zauważył Mariusz Brunka z opozycyjnego PChS-u. Jako przewodniczący osiedla nr 1 poinformował także, że mieszkańcy Śródmieścia stoją na stanowisku, aby funkcję warzywniaka w tej części miasta zachować.

- To prawda jestem autorem tych rozwiązań, które przyjmuje rada miejska. Uważam, że porządkujemy temat nie zostawiając tego pana na lodzie, proponując mu i jego pracownikom lepsze warunki pracy i lepsze warunki zakupów inwestując milion złotych w przestrzeń publiczną, która dzisiaj przynosi miastu wstyd - odpowiedział burmistrz.

W temacie głoś zabrał także Antoni Szlanga mówiąc, że Marek Kniter w momencie przystąpienia do uchwalania planu miejscowego nie zgłosił żadnych uwag, a propozycją przeniesienia działalności do galerii był wręcz zachwycony.

Temat miejskiego targowiska na pl. Piastowskim stanie w najbliższych dniach na połączonych obradach komisji komunalnej i społecznej. Przy wspólnym stole oprócz rajców ma zasiąść Marek Kniter a także Artur Szczepański, właściciel działki przy gazowni.

 

Reklama | Czytaj dalej »

Tak ma prezentować się przyszły obiekt handlowy na działce przy gazowni.

Powiązane artykuły

Ostatnia próba ratunku
Inwestycje na pl. Piastowskim
Zostawić warzywniak
Targowisko na placu lub przy gazowni

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

93 komentarzy

~Honor
dotyczy ludzi,ludzi przyzwoitych z zasadami.
12 Sierpnia 2015, godzina 00:54
Oceniono 4 razy 2
~Szlanga miej honor
i złóż mandat.
11 Sierpnia 2015, godzina 21:55
Oceniono 6 razy 2
~prawda
OR.0012.4.5.2012
P r o t o k ó ł Nr 5/12
ze wspólnego posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Komisja ds. Społecznych, odbytego w dniu
27 marca 2012r.w godz. od 900 do 1030.
Obecni na posiedzeniu:
członkowie Komisji Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej:
p.Antoni Szlanga – Przewodniczący, p.Józef Skiba, p.Marek Szmaglinski, p.Edward Gabryś, p.Marian Rogenbuk, p.Gabriela Wegner, p.Renata Dąbrowska, p.Dariusz Szczepański, p.Stanisław Kowalik, p.Grzegorz Wirkus
Komisja składa się z 10 członków, obecnych na posiedzeniu – 10, stwierdzono 100% quorum
i Komisja jest władna do podejmowania prawomocnych opinii i wniosków.
członkowie Komisji ds. Społecznych:
p.Grzegorz Wirkus – Przewodniczący, p.Tomasz Pajdak, p.Gabriela Wegner, p.Joanna Warczak, p.Marek Szmaglinski
Członkowi Komisji nieobecni:
p.Piotr Pawlicki - usprawiedliwiony
Komisja składa się z 6 członków, obecnych na posiedzeniu – 5, nieobecny – 1, stwierdzono qu-orum i Komisja jest władna do podejmowania prawomocnych opinii i wniosków.
spoza Komisji:
p.Arseniusz Finster - Burmistrz Miasta, p.Jarosław Rekowski-Dyrektor Wydziału Km, .Jacek Domozych-Dyrektor Wydziału BI, p. Jan Burglin – Projektant, p.Marlena Pawlak- Konserwator Zabytków, p.Andrzej Ciemiński- Architekt Miejski, p.Beata Topka-Kosecka- Podinspektor Wy-działu BI, p.Kazimierz Drewek- Przewodniczący SMO Nr 10, p.Jacek Studziński- Projekt Choj-nicka Samorządność, p.Radosław Osiński- Portal internetowy chojnice.com, p.Monika Szymecka- Portal internetowy chojnice24.pl
Wspólne posiedzenie Komisji otworzył Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej
i Mieszkaniowej p.Antoni Szlanga, powitał zebranych członków obu Komisji, media i pracowni-ków Urzędu Miejskiego.
Poinformował, iż na dzisiejszym posiedzeniu będziemy się wyłącznie zajmowali sprawą parkingu przy Palcu Piastowskim i usytuowaniem tam punktu handlowego.
Nie będę tutaj mówił o genezie, bo wszyscy na sesji słyszeli, był wniosek taki, żeby Komisje wspólnie zajęły się tym tematem, czyli przystępujemy od razu do tematu.

Radny Marian Rogenbuk – mam pytanie, a jak operacja nie dojdzie do skutku?
Burmistrz Arseniusz Finster – tutaj Przewodniczący Grzegorz Wirkus zauważył ważną rzecz, my musimy robić tam targowisko mieszane, bo my tam mamy Pana, który sobie zrobił obiekt i płaci 1,10 zł za m2 dziennie, czyli płaci 72 zł dziennie, na Młodzieżowej płacą znacznie więcej, ale zostawmy to. Czyli musimy zapewnić targowisko mieszane, przyjeżdżają rolnicy z ziemnia-kami, przyjeżdża ktoś z truskawkami, przyjeżdża ktoś z malinami i tak dalej, żeby ta oferta tar-gowiska była pełna.
Teraz co się stanie, jeżeli operacja nie wyjdzie? Więc ja proponuję takie rozwiązanie, w tej chwili byśmy dwa tygodnie, albo niezbędny czas mniejszy niż dwa tygodnie poczekali ze składaniem wniosku o pozwolenie na budowę, my ponegocjujemy z Gazownią, oni wiedzą, że mamy prawo pierwokupu, więc to musi dojść do skutku, ale ja to wszystko muszę sobie sprawdzić, Gazownia nie może tego wyżej wycenić, dlaczego? Dlatego, że my kilka miesięcy temu od Gazowni wyku-pywaliśmy grunt tej działki pod chodnik i była wycena 68 zł za metr, czyli żaden rzeczoznawca nie wyceni wyżej, niż 70 zł, bo nie może tego zrobić. Prawdopodobieństwo dojścia do wykupu tego gruntu przez miasto jest bardzo duże, tylko ja prosiłbym, żebyście Państwo przegłosowali, że upoważniacie Burmistrza do działań w celu zakupu działki od Gazowni o powierzchni 826 m2, ja podejmuję działania, przed sesją melduję co jest zrobione, na sesję wchodzi uchwała o zakupie i sprawa jest prosta, czytelna i nie psujemy projektu, a na pewno mieszkańcy tych Osiedli nie będą na nas obrażeni o to, że 30 metrów przesuniemy to targowisko w lewo.
Radny Marian Rogenbuk – czyli z projektem wstrzymujemy się do sesji.
Burmistrz Arseniusz Finster – nawet nie do sesji, do momentu wynegocjowania z Gazownią, jak Gazownia powie tak, sprzedajemy Państwu, to rozpoczynamy procedurę.
Radny Marian Rogenbuk – wówczas robimy kolejne posiedzenie połączonych Komisji, taki wniosek poddaję pod głosowanie. Zgłaszam konkretny wniosek, że w momencie, jak będzie wia-domo, jak będą uzgodnienia z Gazownią, to ponownie zbierają się dwie Komisje.
Komisja Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wraz z Komisją ds. Społecznych uzgadniają, iż po konkretnych uzgodnieniach Burmistrza odnośnie zakupu działki Komisje spotykają się ponownie na wspólnym posiedzeniu.
- 13 za (jednogłośnie).
Przewodniczący Antoni Szlanga – proponuje, abyśmy również przegłosowali wniosek, iż Komi-sje opiniują pozytywnie działania ze strony mieszkańców dotyczące pozostawienia targowiska w tym rejonie miasta oraz upoważniają Burmistrza do podjęcia stosownych działań, aby to targowi-sko utrzymać. To byłby pierwszy wniosek.
Drugi wniosek, iż upoważniamy Burmistrza do podjęcia działań mających na celu wykup działki od Gazowni z przeznaczeniem na zorganizowanie targowiska.
Komisja Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wraz z Komisją ds. Społecznych pozy-tywnie opiniuje działania ze strony mieszkańców dotyczące pozostawienia targowiska na Placu Piastowskim w Chojnicach i upoważnia Burmistrza Miasta do podjęcia stosownych działań, aby to targowisko utrzymać.
- 13 za (jednogłośnie).
Komisja Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wraz z Komisją ds. Społecznych upo-ważnia Burmistrza Miasta do podjęcia działań mających na celu wykupu działki od Zakła-du Gazowniczego w Chojnicach z przeznaczeniem na zorganizowanie targowiska.
- 13 za (jednogłośnie).
Z uwagi na wyczerpanie porządku wspólne posiedzenie Komisji zakończono.
Protokołowała Przewodniczący Komisji
Aurelia Gałązka Antoni Szlanga
11 Sierpnia 2015, godzina 21:45
Oceniono 5 razy 1
~wowa
opłacany przez arka troll o imieniu wiesiek (słoma z butów, smród z garnuchów), zmienionym przez agenturę na lepiej brzmiące imię wojtek (facecik nigdy nie osiągający dojrzałości emocjonalnej) wciąż uparcie wstawia minusy, które i tak nie zatuszują niewątpliwej już klęski finia i jego fanatyków a raczej fanatyczek-krótkich spódniczek
09 Sierpnia 2015, godzina 20:02
Oceniono 18 razy 2
~Nie ma rady
na rady bezradnych radnych.
09 Sierpnia 2015, godzina 15:27
Oceniono 18 razy 0
~No i co obrońcy
uciśnionego burmistrza.................czas wreszcie skumać czyje interesy i w czyim imieniu powinien reprezentować nasz pan burmistrz.
09 Sierpnia 2015, godzina 09:04
Oceniono 24 razy -2
~Robić,nic nie zrobić ale zarobić to też sztuka w wykonaniu radnych
"~fe

OR.0012.4.5.2012
P r o t o k ó ł Nr 5/12
ze wspólnego posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Komisja ds. Społecznych, odbytego w dniu
27 marca 2012r.w godz. od 900 do 1030.


..........................Przewodniczący Antoni Szlanga – proponuje, abyśmy również przegłosowali wniosek, iż Komisje opiniują pozytywnie działania ze strony mieszkańców dotyczące pozostawienia targowiska w tym rejonie miasta oraz upoważniają Burmistrza do podjęcia stosownych działań, aby to targowisko utrzymać. To byłby pierwszy wniosek.
Drugi wniosek, iż upoważniamy Burmistrza do podjęcia działań mających na celu wykup działki od Gazowni z przeznaczeniem na zorganizowanie targowiska.
Komisja Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wraz z Komisją ds. Społecznych pozytywnie opiniuje działania ze strony mieszkańców dotyczące pozostawienia targowiska na Placu Piastowskim w Chojnicach i upoważnia Burmistrza Miasta do podjęcia stosownych działań, aby to targowisko utrzymać.
- 13 za (jednogłośnie).
Komisja Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wraz z Komisją ds. Społecznych upoważnia Burmistrza Miasta do podjęcia działań mających na celu wykupu działki od Zakładu Gazowniczego w Chojnicach z przeznaczeniem na zorganizowanie targowiska.
- 13 za (jednogłośnie).
Z uwagi na wyczerpanie porządku wspólne posiedzenie Komisji zakończono.
Protokołowała Przewodniczący Komisji
Aurelia Gałązka Antoni Szlanga
09 Sierpnia 2015, godzina 08:57
Oceniono 22 razy 0
~xyz
"~Lena
Mam wrażenie, że ten Pan Marek to przyspawał się do miejsca i ani kroku wprzód, czy do tyłu, ani w lewo czy w prawo, tylko obecna koncepcja i koniec. Jak likwidowali targowisko przy Chojniczance to moja mama i kilkadziesiąt straganów dogadało się z miastem i znaleźli wspólne satysfakcjonujące rozwiązanie. A tu jeden pan wodzi za nos od kilku lat całe miasto i liczy na wyjątkowe targowanie a do tego ze swej strony żadnej elastyczności i wydaje mi się, że do tego brak dobrej woli.

29 Lipca 2015, godzina 22:50"

...
08 Sierpnia 2015, godzina 17:56
Oceniono 25 razy 5
~xyz
"~zorientowana w sprawie

Sprostowanie:
1. Decyzję o budowie parkingu podjęli radni poprzedniej kadencji przed 2011, miał być wykonany razem z przebudową ul. 14 Lutego ale ze względu na warzywniak budowa została odsunięta w czasie.
2. Decyzja o sprzedaży działki przez Polską Spółkę Gazownictwa sp. z o.o. w Gdańsku zapadła na początku 2014 roku, a w czerwcu ogłoszono przetarg i w lipcu został rozstrzygnięty.
3. Działkę sprzedała Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o w Gdańsku a nie Miasto Chojnice.
4. Nigdy radni ani obecnej ani poprzedniej kadencji nie zobowiązali burmistrza do zachowania targowiska na parkingu a jedynie burmistrz zobowiązał się do poszukają alternatywnego miejsca do handlu warzywami co burmistrz czynił ale do realizacji potrzebna jest wola 2 -giej strony.
5. To że burmistrz podejmuje się mediacji i próbuje znaleźć alternatywę dla obecnej sytuacji to tylko dobrze o nim świadczy.

Wszystko jest w necie, można sprawdzić.

01 Sierpnia 2015, godzina 14:07"

To są fakty i jedynie mogę dodać bo po tym wpisie padło pytanie o prawo pierwokupu przez miasto. Skoro inwestor zadeklarował miejsce na warzywniak a Pan Knitter miał pierszeństwo wejścia to miasto postąpiło słusznie i "funkcja warzywniaka w tym rejonie miasta" będzie zachowana a czy to będzie Pan Knitter czy ktoś inny to już inna sprawa.
08 Sierpnia 2015, godzina 17:50
Oceniono 22 razy 4
~xyz
"~osobista refleksja
Mam wrażenie, że notorycznie (nie tylko w tym artykule) 3-4 osoby zmieniając swoje podpisy atakują burmistrza chcąc stworzyć wrażenie, że większość wyborców tak myśli. Otóż zaufanie i poparcie mieszkańców do burmistrza i obecnej rady zostało wyrażone w ostatnich wyborach. I nie bez powoodu prezydenci i burmistrzowie innych miast przyjeżdżają do Chojnic żeby uczyć się jak wzorowo zarządzać miastem. A wszystkim nigdy się nie dogodzi, szczególnie malkontentom.

01 Sierpnia 2015, godzina 11:09"

Zgadzam się całkowicie z tym wpisem
08 Sierpnia 2015, godzina 17:42
Oceniono 20 razy 6
~fakt
To co w Chojnicach wyprawia Finster jest zdumiewające i nieprawdopodobne,ignoruje zdanie i jednomyślną wolę radnych,zupełnie nie liczy się z opinią mieszkańców,jest rzecznikiem "inwestora-widmo"'buduje dla niego bezpłatny parking za publiczne pieniądze.Jest jednak nadzieja,że jeszcze kilka miesięcy i wszystkie nieczyste sprawki będą wyświetlane
08 Sierpnia 2015, godzina 17:33
Oceniono 21 razy -5
~zero
Antoś był członkiem ORMO, do niego ciężko mieć pretensje o jakąkolwiek postawę, wobec tego co było wcześniej. Natomiast obecnie jest wielce niegodnym postępowanie burmistrza, który godzi się, aby inwestor sobie nowy punkt handlowy postawił przy nowych parkingach, z czego będzie czerpał zysk bez zobowiązania go choćby do częściowej partycypacji w kosztach budowy tego parkingu...Tego się musimy domagać, że jeśli ktoś na tkance miejskiej chce zarabiać, to musi też dać coś miastu - chodnik, parking, kwietnik, cokolwiek co związane jest z miejscem w którym inwestuje i z pewnościa przecież będzie tam miał zyski. Takie są dobre praktyki w całej Polsce, ale w Chojnicach, jak widać władza z chęcią buduje parking i jeszcze szuka najemców dla nowego właściciela? No, tak to Panowie wygląda!
08 Sierpnia 2015, godzina 14:20
Oceniono 26 razy -4
~Nasze Chojnice juz
nie są nasze jeśli nikt nie wsłuchuje się głos mieszkańców. Wszystko i tak było jest i będzie tak jak chce burmistrz a nie jak jacyś tam radni którzy jeszcze nie tak dawno radzili i zobowiązywali burmistrza. Gdzie ich konsekwencja i poczucie przyzwoitości. Panie Tolku Szlanga czy ty to jeszcze ty czy już kompletny zaprzedaniec ? Pod pana przewodnictwem komisje ustaliła, zobowiązała burmistrza,diety zgarnęła a burmistrz zagrał z wami ja z chłopcami. Takie wasze działanie to podwójne szkodzenie chojniczanom za chojniczan pieniądze.
08 Sierpnia 2015, godzina 12:30
Oceniono 27 razy -1
~Dlaczego
podpowiem jeszcze biznesmenom, zwłaszcza jeśli są handlarzami ze burmistrz skutecznie wyciepie wam wokół wszelkie stragany handlowe, handlarzy, producentów i rolników.
Bierzcie przykład z nabywcy placyku który stawia galeryjkę "Stara Gazownia"
Odwagi
07 Sierpnia 2015, godzina 07:27
Oceniono 26 razy 0
~Dlaczego
burmistrz rezygnuje z przychodów do kasy miejskiej z Placu Piastowskiego za płatny parking czy opłaty targowe..................Czyżby dlatego aby prywatny inwestor miał darmowy miejski parking dla swoich klientów, w centrum miasta i utrzymywany kosztem miasta ?

Biznesmeni łączcie się bo jeśli do byle obiekciku dostaje się bezpłatny parking za którego nie płaci się podatków, jest budowany,remontowany i utrzymywany na koszt miasta to co tu się zastanawiać !!!!!!!
07 Sierpnia 2015, godzina 07:18
Oceniono 28 razy -2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 406.00 DKKDKK 50.60 53.50
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.00 447.00 NOKNOK 31.60 33.50
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.00 37.40
Aktualizacja: 2024-04-14 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.90 405.13 DKKDKK 50.70 53.40
EUREUR 427.55 432.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.59 444.93 NOKNOK 31.70 33.40
GBPGBP 498.40 504.85 SEKSEK 36.10 37.30
Aktualizacja: 2024-04-14 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.82 zł 7.52 zł 6.99 zł 2.72 zł
Circle K 6.73 zł - 6.89 zł 2.72 zł
Mol Chojnice 6.63 zł - 6.89 zł 2.81 zł
MZK 6.69 zł 7.24 zł 6.79 zł 2.75 zł
Orlen 6.79 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.75 zł
PKS 6.74 zł - 6.82 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij