Sesja specjalna z 'kruszeniem kopii'
Radni przegłosowali dzisiaj (24.08) projekt uchwały w sprawie powołania komisji doraźnej do sprawdzenia wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Chojnicach. Zanim doszło do głosowania miała miejsce wymiana zdań pomiędzy sekretarzem urzędu Roberetem Wajlonisem a Mariuszem Brunką domagającym się odroczenia sesji...
- Ze względu na niedotrzymanie wymaganego statutem terminu wnoszę o odroczenie sesji - rozpoczął ostro Mariusz Brunka, argumentując swój wniosek, tym że od chwili otrzymania przez radnych materiałów sesyjnych nie minęło jeszcze 7 dni. Na nic zdała się argumentacja przeowodniczącego rady, że "w przypadkach nie cierpiących zwłoki, a szczególnie dotyczących zagrożenia życia, zdrowia, bezpieczeństwa obywateli, narażenia Miasta na znaczne straty lub naruszenia innych, istotnych interesów Miasta, Przewodniczący Rady może zwołać sesję z pominięciem obowiązków wskazanych w § 28 ust. 4 Statutu". - Gdzie mamy tutaj zagrożenie życia bądź zdrowia, gdzie ten ważny interes społeczny? - pytał opozycyjny radny. - Istotnym interesem dla miasta jest powołanie komisji, która ma sprawdzić czy wymogi zostały spełnione - mówił Mirosław Janowski.
Reklama | Czytaj dalej »
- W mojej ocenie przewodniczący miał prawo, a nawet obowiązek zwołania sesji - przyszedł w sukurs Janowskiemu Robert Wajlonis argumentując, że komisja nie będzie w stanie sprawdzić ponad 4 tysięcy podpisów w przeciągu 3-4 dni. - Zbrodnią przeciwko demokracji jest nieszanowanie woli obywateli. W przeciągu 30 dni musimy przygotować stosowną uchwałę - dodał dyrektor generalny zaznaczając, że referendum popiera spora część chojniczan. - Ta sesja została zwołana w trybie prawidłowym - zaznaczył Wajlonis prosząc jednocześnie radnego PChS, by ten nie kruszył kopii, bo są większe problemy. - Istotnym jest także przestrzeganie statutu. Jeśli zaczyna się chachmęcić na tym etapie, to nie wróży to dobrze referendum. Nie byłoby tematu gdyby panowie przyznali, że nie dochowali procedur, ale za konieczne uznają zwołanie posiedzenia - skwitował Brunka. "Chachmęcenie" do żywego poruszyło Marka Szanka. Radny nawet udał się do biura rady, by sprawdzić w jakiej liczbie wybrzmiało to słowo, wszak przyszedł tutaj podejmować ważne decyzje, a nie chachmęcić.
W roli negocjatora wystąpił burmistrz Arseniusz Finster, prosząc o zgodę i opanowanie swojego urzędnika, jak i opozycyjnego radnego. - Wszyscy radni przyszli, państwo też. Przesuńmy zegar na godz. 13.00 i zacznijmy jeszcze raz - powiedział włodarz. Arseniusz Finster zaznaczył, że dla wszystkich byłoby lepiej, gdyby referendum w sprawie chojnickiej formacji odbyło się równolegle z ogólnopolskim. - Niestety z wielu przyczyn jest to niemożliwe - mówił Finster.
Koniec końców wniosek Mariusza Brunki o odroczenie sesji poparł jedynie on i klubowa koleżanka Marzenna Osowicka. Za projektem uchwały powołującym komisję zgodnie opowiedzieli się już wszyscy radni. W skład komisji weszli: Renata Dąbrowska, Edward Gabryś, Antoni Szlanga, Marek Bona, Mariusz Brunka. Pracować w komisji nie chcieli radni Platformy, a także Kazimierz Drewek (ChRS).
Obecni na sesji Kamil Kaczmarek i Artur Eichenlaub zostali zaporoszeni do współpracy. - Proszę, aby inicjatorzy referendum wybrali swojego pełnomocnika do obserwacji prac komisji - powiedział Mirosław Janowski.
Kolejna sesja rady miasta planowana jest na 14 września.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (15)
- Komentarze Facebook (...)
15 komentarzy
Likwidacja straży miejskiej wchodzi w grę tylko wtedy, gdy chojniczanie będą chcieli zorganizować referendum na ten temat. Zdaje się, że nie wszystkie aspekty, obszary pracy straży miejskiej pan widzi, a jeśli chciałby się pan z nimi zapoznać, to zapraszam pana na 12-godzinny dyżur – mówił burmistrz.
Zgodnie z Ustawą o strażach gminnych (Dz. U. z 1997 roku Nr 123, poz. 779 z późń. zm.)
Rada gminy może utworzyć straż gminną (Art.2)
Rada gminy może rozwiązać straż po zasięgnięciu opinii właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji (Art.4)
Ponieważ straż miejska Chojnic nie spełnia służebnej roli wobec społeczności lokalnej, a zadłużenie miasta nie pozwala na dalsze jej utrzymywanie, to nikt nie zmusi mieszkańców do dalszego płacenia na takie fanaberie.
Przykłady miast, których Rady Miast zlikwidowały straż: Stalowa Wola, Strzegom, Świeradów-Zdrój.
A pół roku za nami Czersk ale skoro miasto Chojnice jest stolicą powiatu to nie ma potrzeby trzymać SM.
A z początkiem września Rada Miejska miasta Jarocin jak niżej podaje też zlikwidowała.
Strażnicy miejscy
Pod koniec lipca Rada Miasta w Jarocinie podjęła decyzję o likwidacji Straży Miejskiej.
Celem zmian jest zwiększenie jakości realizowanych dotychczas przez Straż Miejską w Jarocinie zadań i ograniczenie niektórych form dotychczasowej aktywności realizowanej przez jednostkę, a przede wszystkim zmniejszenie kosztów ponoszonych przez Gminę Jarocin w związku z utrzymaniem formacji – wyjaśnia Ewelina Bartkowiak z kancelarii Burmistrza Jarocina.
Utrzymanie Straży Miejskiej kosztowało miasto ok. 1,8 milionów złotych. Jednostka zatrudniała 24 osoby, w tym 13 funkcjonariuszy. Większość z nich znalazła pracę w magistracie i miejskich spółkach.
– Część pracowników, wraz dotychczasowymi zadaniami, została zatrudniona w spółkach komunalnych oraz w Urzędzie Miejskim w Jarocinie .
Jarocin to kolejne miasto w Wielkopolsce, które pozbyło się Straży Miejskiej. Pod koniec marca Rada Gminy Lubasz podjęła decyzję o zlikwidowaniu Straży Gminnej. Wcześniej o opinię zapytano mieszkańców.
Strażnicy Miejscy miasta Chojnice!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
– W trakcie zebrań mieszkańcy naszej gminy miejskiej miasta Chojnice mogli i powinni byli się wypowiedzieć co do dalszego funkcjonowania Straży Miejskiej. Skoro 4400 osób opowiedziało się za likwidacją Straży Miejskiej .
W związku z powyższym Rada Miejska Chojnice większością głosów powinna była przyjąć uchwałę intencyjną odnośnie zamiaru likwidacji Straży Miejskiej .
Straż Miejska na pewno nie powinna być zlikwidowana w stolicy wojewudztwa pomorskiego. Powinien być powołany nowy komendant. Powinny nastać również zmiany w jednostce.
http://www.ssw.sopot.pl/chojnice/o-uczelni/wladze/
A z początkiem 2014 roku mieliśmy śnieżną zimę jako porę roku i zostawili mi ślady obuwia służby mundurowe.
a tu dla przypomnienia- nie -chachmęcenia: http://chojnice24.pl/artykul/19835/zapadl-wyrok-w-sprawie-rozbojow/#comments
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane sÄ… dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!