Piątek, 19 Lipca 2024 | Imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. Agata Wiśniewska, fotomontaż ms

Na Tucholskiej fiołkami nie pachnie

Czuć za to... świniami. - Trudno, żeby nie śmierdziało, skoro jest tutaj prowadzona masowa hodowla tych zwierząt - mówi jedna z mieszkanek ul. Tucholskiej, która chce pozostać anonimowa. Fetor doprowadził do długoletniego konfliktu między sąsiadami a prowadzącymi hodowlę, którego rozwikłać chyba nie sposób... Dlatego nasza reporterka pyta o to, co we wspomnianej sprawie poczyniły urzędy i odpowiednie instytucje, wszak masowa hodowla świń w mieście dozwolona nie jest.- Walczymy z tym smrodem od 15 lat. Piszemy, chodzimy, prosimy. Tylko nas zbywają. W chlewie za płotem jest w granicach 50 świń. Do tego dochodzi jeszcze zapach gnojowicy i kiszonki składowanych na posesji. Wiosną i latem chciałoby się pogrillować, zaprosić wnuki, ale nie da się wysiedzieć na dworze, a często nawet okna w mieszkaniu otworzyć - mówią Lidia i Edward Porożyńscy sąsiadujący bezpośrednio z gospodarstwem przy ul. Tucholskiej. Wypowiedzi swe podpierają korespondencją z urzędem miasta, starostwem, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Powiatowym Inspektorem Weterynarii.

Państwo Porożyńscy zaznaczają, że gdyby wiedzieli o przyszłych "atrakcjach", nie podbudowaliby domu na Tucholskiej w 1974 roku. - Pięć lat później rozpoczęła się budowa chlewni. W stanie surowym budynek był w 1985 - sięga pamięcią pani Lidia, a pan Edward dodaje, że jest to samowola budowlana i przedstawia pismo od Powiatowego Inspektora Nadzoru, który "nie posiada informacji dotyczącej odbioru technicznego budynku inwentarskiego". - Nie będę się wypowiadał. Postępowanie jest w toku - ucina Jerzy Kolc.

W chojnickim sądzie właśnie zakończyła się kolejna rozprawa o wykroczenie. z art. 10 ust. 2a ustawy z dnia 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z oskarżenia Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach. Za prowadzenie hodowli na terenie wyłączonym z produkcji rolnej powodującej uciążliwość dla ludzi zamieszkujących sąsiednie nieruchomości na państwa Janusza i Agnieszkę Bielińskich została nałożona kara w wysokości 1000 zł. - Zapłacą albo się odwołają, a śmierdzieć będzie dalej - załamuje ręce starsze małżeństwo. - Możemy dalej dzwonić po straż miejską, która i tak od pewnego czasu smrodu nie czuje, bo albo strażnicy mają katar, albo polipami się zasłaniają. Trafił się nawet taki, który powiedział, że na zachodzie za takie zapachy się płaci. W każdym razie nie odpuścimy, chcemy żyć normalnie, korzystać z ogrodu - opowiada pan Edward.

Reklama | Czytaj dalej »


Zgłoszenia a reakcje...

Monity z ul. Tucholskiej do chojnickiej formacji trafiają regularnie. W przeciągu ostatniego roku było ich siedem. - Nasza interwencja ogranicza się do sporządzenia notatki służbowej. Nie ma przepisu, na którym moglibyśmy się oprzeć. Nie mamy też możliwości karania mandatem - wyjaśnia komendant Tadeusz Rudnik. - Przejeżdżam Tucholską i wiem, że tam jest problem - dodaje funkcjonariusz. Skargi odnośnie smrodu trafiają także na policję czy do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Co robi z nimi urząd, pytamy dyrektora Jarosława Rekowskiego. - Wiem, że chcecie ukłuć temat. Proszę o pytania na piśmie - zbywa urzędnik. W pisemnej odpowiedzi zostajemy poinformowani, że magistrat w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej podjął decyzję odmowy udzielenia informacji, ponieważ ta dotyczy indywidualnej osoby...

Na drogę pisemną odsyła także Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Chojnicach, by koniec końców udzielić wymijającej odpowiedzi. Czy działalność przy ulicy Tucholskiej prowadzona jest zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego? - Plan nie przewiduje zakazu produkcji rolnej, w tym zwierzęcej. Mówię w kategoriach planistycznych - odpowiada dyrektor wydziału planowania przestrzennego Waldemar Gregus. -  Wszelka działalność usługowa nie może powodować stałej bądź okresowej uciążliwości dla mieszkańców - to są zapisy planu - zaznacza urzędnik. W piśmie z urzędu z 2009 roku podpisanym przez dyrektora Jacka Marczewskiego napisano zaś, że działka na której prowadzona jest hodowla świń, to teren zabudowy mieszkaniowej.  Ten sam urzędnik dwa lata później informuje, że burmistrz miasta Chojncie nie wydał decyzji zezwalającej na hodowlę zwierząt inwetarskich Agnieszcze i Januszowi Bielińskim.

Tematem działającym szczególnie na jeden ze zmysłów chojniczanie z Tucholskiej próbowali zainteresować także miejskich radnych. "Nie mamy prawa i nie czujemy się na siłach oceniać wyroku niezawisłego sądu stwierdzającego jednoznacznie, że inwestycja chlewni stanowiącej uciążliwość dla otoczenia została zrealizowana zgodnie z przepisami prawa w warunkach wówczas obowiązującego planu miejscowego" - odpisał Stanisław Kowalik w imieniu rajców z komisji ochrony środowiska i komunalnej w 2013 roku, zlecając jednocześnie odpowiedniemu wydziałowi przeprowadzenie kontroli przestrzegania przez właściciela chlewni stosownych przepisów sanitarnych i przepisu regulaminu utrzymania czystości. Szefująca osiedlu Małe Osady - Pawłówko w sprawie wypowiada się krótko, choć początkowo w ogóle nie chce zabierać głosu.  - Ta historia ciągnie się latami, także w sądach - mówi Renata Dąbrowska.

W roku ubiegłym gospodarstwo przy ul. Tucholskiej badał sanepid. - Zagrożeń higieniczno-sanitarnych nie stwierdziliśmy. Co do zapachu, to nie ma przyrządu, który by go zmierzył. To jest sytuacja ustawowo nierozwiązana - informuje Stanisław Jażdżewski z chojnickiej stacji.


"Świnie maja się dobrze, tylko nie ludzie"

Jak sprawę komentują prowadzący hodowlę? - 12 lat jesteśmy napiętnowani. Nie możemy normalnie pracować, bo co chwilę nachodzą nas urzędnicy. Tu nie chodzi o działalność, a o zwykłego człowieka. Sąsiedzi nie lubią mojego męża, a przecież wszyscy jesteśmy rodziną - mówi Agnieszka Bielińska. Czy małżeństwo dysponuje pozwoleniem na prowadzenie masowej hodowli świń na terenie miasta? - Gdybyśmy go nie mieli, to jak byśmy tyle lat powadzili hodowlę? - odpowiada Janusz Bieliński, ale dokumentu nie pokazuje. Hodowcy nie chcą też udzielić informacji o liczbie hodowanej trzody, bo "dziennikarz, który czuje smród, jest stronniczy".

- Mieszkamy i mieszkaliśmy w mieście, a próbuje nam się wmówić, że tu było Pawłówko. W 1939 r. droga nazywała się szosą tucholską i mieściła się w granicach miasta - mówi inna mieszkanka ul. Tucholskiej, która w ilości zebranej urzędowej korespondencji dorównuje sąsiadom. Kobieta od strony ulicy Tucholskiej sąsiaduje  z hodowlą świń, a od Ustronnej z hodowlą bukatów na świeżym powietrzu. - Świnie mają wywietrznik i zmienianą ściółkę. Świnie w Chojnicach mają się dobrze, tylko ludzie nie - ironizuje chojniczanka i zaznacza, że w dalszym ciągu z prośbą o rozwikłanie problemu zwracać będzie się do urzędników.

 

Uchwała Rady Miejskiej w Chojnicach z dn. 27 lutego 2006 r.

ROZDZIAŁ VII WYMAGANIA W ZAKRESIE UTRZYMYWANIA ZWIERZĄT GOSPODARSKICH NA TERENACH WYŁĄCZONYCH Z PRODUKCJI ROLNICZEJ

§ 22.
Pod pojęciem utrzymywania i hodowli zwierząt gospodarskich należy rozumieć wszelkie formy posiadania zwierząt gospodarskich, w tym również na potrzeby gospodarstwa domowego.

§ 23.
Dopuszcza się utrzymywanie zwierząt gospodarskich, z wyjątkiem nieruchomości:
1) zabudowie wielorodzinnej;
2) o zabudowie jednorodzinnej, położonych na terenach o zabudowie wielorodzinnej;
3) na których usytuowane są budynki użyteczności publicznej.

§ 24.
1. Na terenie Gminy Miejskiej Chojnice, poza terenami nieruchomości zabudowanymi wyłącznie budynkami wielorodzinnymi i strefą ochrony konserwatorskiej, dopuszcza się hodowlę następujących zwierząt gospodarskich w ilościach:
a) drób do 20 szt;
b) gołębie do 20 szt;
c) króliki 1 samiec i 2 samice wraz z potomstwem od tych samic;
d) trzoda chlewna do 2 szt;
e) konie do 2 szt;
f) kozy, owce do 2 szt;

2. Hodowla zwierząt powinna być usytuowana i prowadzona w taki sposób, aby nie pogarszała warunków zdrowotnych, sanitarnych i porządkowych otoczenia, nie powodowała zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody oraz innych uciążliwości dla ludzi zamieszkujących sąsiednie nieruchomości;.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

68 komentarzy

~Miśka
A budujący swe domy ,wiedzieli że będą mieszkać w sąsiedztwie gosodarstwa. Ze tam nie będzie ogrodu,ani perfumerii,więc o co ten szum. Pewnie były tanie działki,więc budowaliście swoje domy,myśląc że jakoś to będzie. A teraz chcecie zniszczyć gospodarsto,przeciesz Ci ludzie z tego żyją. Czy nikt się nad tym nie zastanawiał????
04 Stycznia 2016, godzina 18:40
Oceniono 14 razy 12
~Jak świnka DO KWIIK!!! bawiła się w cenzora
Świnka DO KWIIK!!! była zła. To nic nowego w jej stanie umysłu, ale tym razem miała już serdecznie dosyć osób, które jej nie chwaliły.
Z wielkim trudem pomyślała:

A co on mi tu będzie gadał! Wstawię mu świńskiego minusa. Jak się odezwie, to ja go zakiwczę!

No i tak robiła. Jak, ktoś coś mówił, świnka natychmiast podlatywała do niego i kwiczała przeraźliwie, jak nie przymierzając zarzynane prosię:

KWIIIK!!! KWIIIK!!!! CHRUUUM!!!! CHRUUUM!!!

Nikt z tego świńskiego bełkotu nic nie rozumiał, ani nie wiedział o co niegrzecznej śwince chodzi.

Wszelkie podobieństwo do osób i wydarzeń jest przypadkowe
04 Stycznia 2016, godzina 16:25
Oceniono 21 razy -1
~Gospodarz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Listopada 2015, godzina 12:03
Oceniono 38 razy -22
~Jak świnka DO KWIIK!!! była oburzona
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Listopada 2015, godzina 21:14
Oceniono 49 razy -17
~Ogrodnik
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Listopada 2015, godzina 19:01
Oceniono 39 razy -23
~Do bajkopisarza
Co mówią lekarze o stanie twojego zdrowia?
26 Listopada 2015, godzina 22:53
Oceniono 108 razy 22
~Z ludowej
Pamietam stare dobre czasy dziecinstwa jak chodzilam z butelką po mleko prosto od krowy wlaśnie od tych państwa. Szkoda że krówek już nie mają bo mleko bylo pierwsza klasa i jeszcze ciepłe pozdrawiam Panstwa Bielinskich, to szalenie mili ludzie. Niech nadeci sasiedzi dadza juz im spokoj
26 Listopada 2015, godzina 22:32
Oceniono 113 razy 35
~bajka o wesołych prosiakach i innych zwierzętach

W ramach świńskiego tematu polecam bajkę o wesołych prosiakach wieszcza ziemi chojnickiej Mariusza Janika! Mariusz swoją bardzo ciekawą bajkę "Trzy Fazy Prawdy" opublikował w listopadzie 2005 roku. Jest to opowieść o wesołych przygodach, przewałach, przekrętach, i innych wyczynach prosiaków i zaprzyjaźnionych z nimi innych zwierząt.
Tekst bajki można ściągnąć z poniższego linku:

https://cloud.mail.ru/public/HsrR/3Ye42KGSD


W niedawnych procesach sądowych burmistrz Arek z powodu swojego nadymanego do granic możliwości "ego" usilnie chciał udowodnić, że jest to bajka o nim. I chociaż wieszcz ziemi chojnickiej Mariusz Janik wyraźnie stwierdził w słowie wstępnym, że wszelkie podobieństwa są wirtualne, to Arek domagał się poprzez sądowe procesy potwierdzenia, że tekst jest o nim i na jego temat. No cóż - nasz ratuszowy narcyz myśli, że wszystko odnosi się do niego - a szczególnie - gdy bohaterami opowieści są świnie!

Może teraz z okazji 10-lecia publikacji bajki Arek rozpocznie jakiś nowy jubileuszowy pieniaczy proces o pomówienie?

Życzę wszystkim przyjemnego czytania bajki!


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com

ps. Z wielką niecierpliwością czekam na następne dzieła i bajki naszego charzykowskiego wieszcza Mariusza Janika o wesołych przygodach prosiaków, które tak ciekawie opisał w "Trzech Fazach Prawdy".

Wieszczu, kiedy pojawi się od dawna zapowiadana i oczekiwana "Czwarta Faza Prawdy" o dalszych przygodach wesołych prosiaków i kontynuacja historyjek z pierwszego dzieła?
26 Listopada 2015, godzina 22:18
Oceniono 132 razy -6
~Poszukuję
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Listopada 2015, godzina 21:13
Oceniono 44 razy -28
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Listopada 2015, godzina 21:25
Oceniono 128 razy -14
~Ty SZCZEKACZU
Zajmij się słuchaniem radia co ma ryja, bo nikt cię nie prosił o twoje "mądre" komentarze!

Za kogo ty się uważasz żeby umoralniać innych, jakieś kretynizmy pisane przez takiego ..... z Charzyków ci nie przeszkadzają, mądrości stukniętego parafianina też ci nie przeszkadzają, co ty jesteś ich rodzina czy ich adwokat?
25 Listopada 2015, godzina 21:01
Oceniono 129 razy 15
~Antyujadacz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Listopada 2015, godzina 20:01
Oceniono 139 razy -21
~DO PONIŻEJ !!!
Znowu wtykasz ten swój świński ryj tam gdzie nie masz, uważaj żebyś sobie jęzora nie przytrzasnął o koryto knurze!
25 Listopada 2015, godzina 19:45
Oceniono 130 razy 18
~Od zwykłego chama i prostaka można spodziewać się jedynie chamstwa!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Listopada 2015, godzina 19:35
Oceniono 141 razy -19
~do ponizej
SPIER....J !!!!!!!!!!!!!
25 Listopada 2015, godzina 18:50
Oceniono 119 razy 21

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 397.00 DKKDKK 50.80 53.80
EUREUR 424.00 430.00 RUBRUB 4.32 4.54
CHFCHF 438.00 445.00 NOKNOK 30.20 33.10
GBPGBP 505.00 513.00 SEKSEK 35.90 37.40
Aktualizacja: 2024-07-19 14:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.92 394.96 DKKDKK 50.90 53.70
EUREUR 425.71 430.00 RUBRUB 4.32 4.54
CHFCHF 439.00 444.00 NOKNOK 30.30 33.00
GBPGBP 505.61 510.88 SEKSEK 36.00 37.30
Aktualizacja: 2024-07-19 14:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.79 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.76 zł
Mol Chojnice 6.59 zł - 6.69 zł 2.79 zł
MZK 6.5 zł 6.99 zł 6.6 zł 2.63 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.79 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij