Piątek, 21 Czerwca 2024 | Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Angelika Ollik

Przeprowadzka jedynym remedium na nieprzyjemne zapachy w Chojnicach?

Na zebraniu osiedlowym „czwórki” jednym z przodujących tematów był właśnie nieprzyjemny zapach panujący w tej części miasta. Okazuje się, że znalezienie odpowiedzialnego za gorszy komfort życia mieszkańców jest czasochłonne, kosztowne i według jednego z chojniczan celowo „opóźniane”. Instytucje rozkładają ręce, a mieszkaniec osiedla miał usłyszeć w urzędzie, że „ma sobie zamontować klimatyzację”, a także „wszyscy wiedzą, że w Chojnicach śmierdzi, po co pan kupował tu mieszkanie?”.


Reklama | Czytaj dalej »

Na trwającym ponad 3,5 h zebraniu Samorządu Osiedlowego Mieszkańców nr 4 we wtorkowe (18.04.) popołudnie nie brakowało sporych emocji. Poza dyskusją na temat MPZP przy ul. Derdowskiego w Chojnicach, równie gorącą wymianę zdań spowodował temat niezwalczonego do tej pory nieprzyjemnego zapachu w okolicy nowo powstałego os. Pogodnego i przyległych do niego terenów.

Winowajców trzech… albo tylko jeden

- Chciałbym się zapytać o smród panujący na terenie miasta Chojnice. Co jest zrobione w ostatnich 6 latach, nie mówię już o przedziale dekady, skupmy się na ostatnich 6 latach, a dokładnie od 22 października zeszłego roku, dokładnie co państwo zrobili w tym temacie? – takie pytanie skierował jeden z chojniczan do wiceburmistrza Adama Kopczyńskiego. Okazuje się, że w przybliżeniu została ustalona lokalizacja woni. – Pochodzi z Drogi do Igieł, mamy pewność – zaznaczył wiceburmistrz. Problemem jest jednak ustalenie winnego, ponieważ w tej okolicy znajdują się trzej potencjalni kandydaci – Oczyszczalnia Ścieków, Mleczarnia „Spomlek” oraz ubojnia Zakładów Mięsnych Andrzeja Skiby. Na kogo wskazują organy? Przedstawiciel ratusza tłumaczył, iż oczyszczalnia uprzedza kilka dni przed działaniami, które mogłyby być odczuwalne w powietrzu. – Konfrontując to z datami napowietrzania pryzm, sprawdzaniem zapachowym nosem, na tę chwilę możemy stwierdzić, że to nie jest oczyszczalnia. Andrzej Skiba w tej chwili ma taką technologię, że te zapachy, które są z ubojni, są odpowiednio wentylowane i najprawdopodobniej te zapachy, co nie jest to potwierdzone żadnymi dokumentami oprócz kontroli społecznej osiedla Pogodnego, jest to Zakład Mleczarski przy Drodze do Igieł. Na tą chwilę nie ma narzędzi ani WIOŚ, ani inne instytucje zajmujące się ochroną środowiska, aby zbadać natężenie smrodu. Czyli bingo? Niekoniecznie.  – Na tę chwilę nie jesteśmy w stanie stwierdzić, która z tych trzech firm w 100% zawiniła – dodał wiceburmistrz Kopczyński.

Nie ma środków, to i nie ma działań

Chociaż w ustalenie winowajcy zapachów zaangażowane są samorządy, a także instytucje zajmujące się ochroną środowiska, to mieszkańca odsyłają od jednych drzwi do drugich. – Opowiem panu swoją historię – zaczął mieszkaniec. – Przychodzę do pana pod biuro, siedzą dwie pańskie pracownice, czekam na spotkanie, wzięły numer telefonu, one zadzwonią. Nikt do mnie nie zadzwonił. Następny dzień, czekam u pana pod biurem, „jasne skontaktujemy się”, nikt znowu do mnie nie zadzwonił. Mówi pan, że kieruje tym powiat. Byłe u pana Łukasza, Ochrona Środowiska UM, to on koordynował spotkania, i teraz UM odesłał mnie na policję, aby zgłaszać tego typu sprawy. Pojechałem na komendę, dostałem numer do dzielnicowego poprzedniego, powiedział mi, że ktoś mi bzdury opowiada – tłumaczył chojniczanin. – Ja teraz dzwonię na straż miejską co dwa dni od tygodnia, bo cuda się dzieją. Poprosiłem SM o ilość telefonów jakie do nich zostały  wykonane, bo to niby idzie do powiatu, i ja widzę w tych dokumentach 7 telefonów, gdzie ja wykonuję tyle w ciągu tygodnia. (…) Państwa strategia wygląda tak, że lato-wiosna, 2 tygodnie każde pismo opóźnimy, czyli 4-5 pism na sezon i zima umywamy ręce. To jest skandal – dodał rozgoryczony mieszkaniec. Wiceburmistrz Kopczyński zapewnił, że ratusz stoi za mieszkańcami i jak będzie trzeba to pójdzie nawet z nimi na pikietę pod zakłady, ale nie wszystko jest w kompetencji gminy miejskiej, a poza tym środków brakuje, ponieważ np. membrana w oczyszczalni ścieków powstanie jak będą środki unijne.  – W przypadku naszej oczyszczalni rzeczywiście (burmistrz – przyp. Red.) wydał stosowne polecenia prezesowi przygotowania inwestycji, a te inwestycja nie kosztuje 5 zł, tylko na dzień dzisiejszy ok. 20 mln złotych – dodał Dyrektor Generalny Miasta Robert Wajlonis i wskazał, że miasto dokłada do zakładu miesięcznie za sam prąd ponad 200 tys. zł ze względu na wyższe opłaty spowodowane z kolei przez Wody Polskie, które nie zatwierdziły nowej taryfy. To jednak nie przekonało mieszkańców. – My mówimy o naszym smrodzie tutaj – padło z sali.

Pozostaje przeprowadzka?

Mieszkaniec, który skierował zapytanie w stronę burmistrza dodaje, że również w powiecie nie pomogli. – Idę do powiatu i mi mówią „zamontuje pan sobie klimatyzację”, drugi tekst jaki słyszę to „przecież wszyscy wiedzą, że w Chojnicach śmierdzi, po co pan kupował tu mieszkanie”, ja to słyszę od urzędników. Bardzo mi przykro słyszeć, że tak urzędnicy mówią, bo tak nie powinno być – ubolewał zastępca burmistrza.

W sferze domysłów

Skąd jednak ten zapach? - Najprawdopodobniej mleczarnia zmieniła technologię i przestawiła się na produkcję sera – dodał wiceburmistrz Kopczyński. Mieszkaniec osiedla wskazuje jednak inny wątek. – Jedną z informacji przekazanych przez powiat było to, że mleczarni nie było stać na podłączenie się miejskiej oczyszczalni. Dwa-trzy tygodnie temu otrzymałem informację, że nie, że to miasto nie chciało się zgodzić na to, aby podłączyć mleczarnię to oczyszczalni. Zaprzeczył wiceburmistrz. – Była procedowana możliwość przyłączenia się mleczarni do oczyszczalni i nie było to akceptowane przez pana prezesa Kożucha, jeżeli chodzi o koszty. Było postępowanie środowiskowe i są na to dokumenty. Jako przedstawicielka powiatu głos zabrała radna Mirosława Dalecka, która zapewniła, że złożyła interpelację w tej sprawie do starosty chojnickiego Marka Szczepańskiego. Sprawa jednak pozostaje w toku.  – A to my z tym smrodem zostajemy – skwitowali gorzko mieszkańcy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~Chojniczanka
Naprawdę Panie Kopczyński? Mleczarnia od zawsze produkuje sery. Ręce opadają mi kolejny raz, jakie Pan głupoty opowiada.
23 Kwietnia 2023, godzina 08:58
Oceniono 22 razy 12
~gosc
Mleczarnia przeniosła sie z ul. Wałowej na Igielską w 1972 roku i od tej pory produkuje sie tam ser.
21 Kwietnia 2023, godzina 18:29
Oceniono 26 razy 12
~Wojtek
Nie jest problemem to że ktoś mieszka na osiedlu pogodnym.
Problemem jest smród który czuć w całym mieście czasami, na os. Pogodnym pewnie częściej.
Burmistrz zamiata problem pod dywan bo nie chce się tym zajmować, jemu na Zielonych Wzgórzach nie śmierdzi.
21 Kwietnia 2023, godzina 15:19
Oceniono 25 razy 9
~Gość
Mleczarnia stała odkąd pamiętam.Myśle że ludzie którzy kupują lub kupili tu mieszkania wiedzieli o tym że stoi tu mleczarnia i do tego jest oczyszczalnia.Co innego jakby kupili tu mieszkanie i nagle by im obok tego typu firma wyrosła.Pozatem układy i znajomości pewnych ludzi w tym mieście powodują że zwykłemu Kowalskiego by zakazali ale jak już kogoś znasz lub masz takie samo nazwisko jak pan który jest na odpowiednim stanowisku wtedy wszystko wszędzie wybudujesz.Kwestia mieszkania blisko firmy Spomlek to kwestia wyboru indywidualna ponieważ nie kupujesz kota w worku widać gołym okiem że stoi mleczarnia.Jak komuś się nie podoba niech się przeprowadzi jednym przeszkadza zapach innym hałas.Poprostu ludziom nie dogodzisz ważne że nikt nie narzeka że ma za dużo pieniędzy z nielegalnych interesów.A firma Spomlek jest jak najbardziej pozytywnym i potrzebnym kawałkiem chleba dla Chojnic.
21 Kwietnia 2023, godzina 08:52
Oceniono 36 razy 24
~To ceny mieszkań w dół kto chce mieszkać w smrodzie.
To cicho siedzieć by się nie wydało bo wszyscy stracą firma smród produkująca deweloperzy bo nie zarobią mieszkańcy bo cena przez smród spada urzędnicy burmistrz bo kasy nie da na sponsoring zabawę hulankę w ten sposób kupując przychylność władzy lokalnej do smrodu
20 Kwietnia 2023, godzina 18:32
Oceniono 38 razy 12
~Burmistrz Urząd kontra Firma
To koniec układu pieniędzy sponsoringu Ich zadaniem jest manipulowanie tak by uspokoić mieszkańców by siedzieli cicho Bo kasy Nie Bufet Pojmajesz jeden z drugim Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę
20 Kwietnia 2023, godzina 18:12
Oceniono 35 razy 17
~Obserwator
Mieszkańcy wspominanego osiedla zachowują się jak Ci ludzie, którzy gdzieś tam w Polsce kupili od rolnika ziemię żeby się na niej wybudować, a jak ten na reszcie ziemi kosił kombajnem zboże to donosili na niego policji że za głośno, że za dużo kurzu, że za późno. Co za roszczeniowe społeczeństwo "polacy cebulacy". Skoro mleczarnia już tam stała, oczyszczalnia miejska, zakłady mięsne Skiba itp. to trzeba było się zastanowić czy warto tam kupować mieszkanie a nie teraz się wielce rzucać.
20 Kwietnia 2023, godzina 17:33
Oceniono 47 razy 21
~Olo
Technologa membranowa nie likwiduje zapachów z oczyszczalni,to tylko wyciąganie następnych funduszy. Zapachy muszą być zamknięte w szczelnym budynku ,tak radzą profesorowie od technologi wod-kan.
20 Kwietnia 2023, godzina 17:26
Oceniono 32 razy 18
~Gość
Najgorzej Panie burmistrzu, będzie jak zmusi Pan mleczarnię do przyłączenia się do miejskiej oczyszczalni i nadal będzie śmierdziało. Kto wtedy będzie winny? Przejeżdżał Pan kiedy ulicą zieloną w Chojnicach ? Tam to dopiero śmierdzi. Wiadomo, jak zakłady produkcyjne mają swoje oczyszczalnie, to trochę muszą śmierdzieć, ale bez przesady mleko z wodą tak nie śmierdzi. Chodzę tam na spacery z psem i jak coś śmierdzi to albo od Skiby albo z miejskiej oczyszczalni. Wiadomo na swojego się nic nie powie , dlatego lepiej/łatwiej na firmę, która centralę ma daleko. Wiemy, że już nie długo zostało do tej kadencji i kolejnej nie będzie ale warto przemyśleć sprawę i powiedzieć prawdę tym ludziom - to ja burmistrz pozwoliłem na to żeby tam powstały bloki a nie powinny, więc to ja jestem w pełni za to odpowiedzialny i nikt inny, bo przecież mleczarnia stoi tam już ładnych kilkadziesiąt lat i tak Panie wiceburmistrzu, o dziwo produkuje sery a nie jak to ktoś napisał kwiatki. Proponowaliście mleczarni przyłączenie do miejskiej oczyszczalni - ciekawe dlaczego nie skorzystali, może warunki, które zaproponowaliście były totalnie oderwane od rzeczywistości, może ten zakład by na tym stracił duże pieniądze. Zapewne tak było, ale tego już nikt nie powie, bo to by nie było populistyczne, jak piketowanie pod zakładami Panie wiceburmistrzu. Śmiech na sali. Najpierw pozwalają w strefie przemysłowej na powstanie bloków swoim znajomkom, a potem umywają ręce. Słabe
20 Kwietnia 2023, godzina 14:41
Oceniono 67 razy 41
~Mieszkaniec osiedla pogodnego
Podstawową sprawą jest to, kto pozwolił na wybudowanie bloków w strefie przemysłowej, koło zakładów produkcyjnych oraz zakładu oczyszczania miasta. W całych Chojnicach śmierdzi od zawsze. Niedawno kolejny "biznesmen" kupił 12 ha w tamtych terenach i będzie budował bloki. Za chwilę będą przenosić schronisko dla zwierząt bo przecież psy szczekają a koty miauczą. Wiadomo najlepiej zgonić na mleczarnię bo Oni nie są w bliskich relacjach, jak pozostałe dwa podmioty, z władzą. Winni przede wszystkim są włodarze Chojnic, którzy pozwolili żeby deweloperzy budowali się w tamtym terenie. Panie Wiceburmistrzu Chojnic - mleczarnia przestawia się na produkcję serów? Poważnie ? Proszę się dokształcić bo Oni od zawsze produkują sery! Zamiast piketowaniem pod zakładami (płytka populistyka), niech zajmie się Pan pracą na rzecz mieszkańców a nie na swoją.
20 Kwietnia 2023, godzina 13:56
Oceniono 75 razy 43
~Palący Kot
Chyba ludzie widzieli że kupują mieszkania przy osm skibie i oczyszczalni a tiry nie przeszkadzają? A Pan z Czluchowa strasznie inteligentyny mleczarnia się przestawiła na produkcję sera a wcześniej co produkowali kwiatki , jest też jeszcze piekarnia obok zapach nie przeszkadza ludzia na diecie ?
20 Kwietnia 2023, godzina 13:40
Oceniono 65 razy 39
~Goość
"Najprawdopodobniej mleczarnia zmieniła technologię i przestawiła się na produkcję sera – dodał wiceburmistrz Kopczyński"
Mleczarnia produkuje ser od początku swojej działalności
20 Kwietnia 2023, godzina 13:38
Oceniono 67 razy 41
~gosc
oczyszczalnia ścieków mleczarni jest zlokalizowana w lasku miejskim, codziennie tylu ludzi spaceruje po lasku i jakoś nie widać żeby im śmierdziało, zapraszam do lasku na spacer, bezpośrednio koło oczyszczalni żeby się przekonać czy dokładnie z tego miejsca pochodzi niepożądany zapach, bo może jednak okaże się że nieprzyjemne zapachy mają też inne źródło
20 Kwietnia 2023, godzina 13:27
Oceniono 61 razy 33
~Qweryy
Urząd miasta ma inne priorytety niż problemy mieszkańców.
Podgrzewanie murawy, zadłużanie miejskiej kasy, zmiana planów zagospodarowania, podwyżki dla burmistrza, przygotowanie kopczyńskiego do objęcia teki burmistrza itd
20 Kwietnia 2023, godzina 11:30
Oceniono 61 razy 19
~Qweryy
Urząd miasta ma inne priorytety niż problemy mieszkańców.
Podgrzewanie murawy, zadłużanie miejskiej kasy, zmiana planów zagospodarowania, podwyżki dla burmistrza, przygotowanie kopczyńskiego do objęcia teki burmistrza itd
20 Kwietnia 2023, godzina 11:29
Oceniono 49 razy 7

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.00 410.00 DKKDKK 51.10 54.50
EUREUR 429.00 437.00 RUBRUB 4.51 4.80
CHFCHF 450.00 460.00 NOKNOK 30.20 34.50
GBPGBP 507.00 517.00 SEKSEK 37.70 38.80
Aktualizacja: 2024-06-20 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.56 407.43 DKKDKK 51.20 54.40
EUREUR 431.68 435.84 RUBRUB 4.51 4.80
CHFCHF 451.00 456.00 NOKNOK 30.30 34.40
GBPGBP 509.15 514.68 SEKSEK 37.80 38.70
Aktualizacja: 2024-06-20 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-20

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.61 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.58 zł
Mol Chojnice 6.61 zł - 6.71 zł 2.57 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.62 zł
PKS 6.69 zł - 6.77 zł 2.6 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij