Środa, 28 Września 2022 | Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława chojnice24 na komórkę
Strona głównaArtykuły sponsorowane
Rozmiar tekstu: A A
tekst Angelika Ollik fot. archiwum

Fetor kontra urzędnicy. Kto będzie miał 'nosa'?

Do walki z przykrym zapachem w okolicach osiedla Pogodnego przygotowuje się Urząd Miejski wraz ze Starostwem Powiatowym, a prezesi znajdujących się w tych okolicach spółek otwierają drzwi swoich przedsiębiorstw i zapraszają doń mieszkańców, twierdząc, że zapach nie pochodzi od żadnego z nich.


Od lewej: Starosta chojnicki Marek Szczepański, Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster. fot. archiwum

Zarówno Urząd Miejski jak i Starostwo Powiatowe zwierają wspólne szeregi i deklarują, że podejmują konkretne działania, by dążyć do zniwelowania przykrych zapachów, jakie odczuwają mieszkańcy osiedla Pogodnego i jego okolicy.

Reklama | Czytaj dalej »

Problem smrodu, uciążliwego zwłaszcza latem, który odczuwają mieszkańcy obrzeża Chojnic, najprawdopodobniej ma związek ze znajdującymi się w pobliżu zakładami i przedsiębiorstwami. Rzecz w tym, że żadna z firm do odpowiedzialności za fetor się nie przyznaje, a polskie prawo nie daje narzędzi do tego, by skalę problemu odnieść do jakichkolwiek norm.

- (Specjaliści - przyp. red.) Badają tylko intensywność. Nie ma sposobu, żeby zidentyfikować, czy to jest z tego zakładu, czy z innego. Nie ma dzisiaj takiego sposobu. Ponadto nie ma dzisiaj przepisów, do którego momentu, jakie natężenie jest uciążliwe, a jakie nie jest. A co ciekawe, badanie tych zapachów odbywa się nosami ludzi. (...) Są normy, są przepisy, które my jako organ możemy brać pod uwagę i dając decyzję środowiskową możemy pewne rzeczy narzucić, a dalej jest taka procedura urzędnicza. Nie można jakby zlotów do firmy i robić kontroli, tylko  trzeba zawiadomić, musi przyjechać właściciel - tłumaczy starosta chojnicki Marek Szczepański.

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster poinformował, iż odbyło się spotkanie, w którym udział wzięły Wody Polskie, Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego, oraz sanepid, a także jego osoba wraz z radnym Pestką. Włodarz nawiązał również współpracę z dwoma mieszkańcami os. Pogodnego, który wykazywali największą aktywność w tym temacie.

- Oprócz tego, że wymieniamy informacje, to odbyliśmy już pierwszą wizytację, również był pan radny Pestka, i byliśmy w Spomleku. Zostaliśmy bardzo mile przyjęci przez pana prezesa, Damiana Kożucha. Widzieliśmy jak produkuje się tam osady. Co ważne, pan prezes zadeklarował pełną współpracę. Czyli, w momencie, kiedy będzie coś mówiąc kolokwialnie "śmierdzieć", to mamy przyjść jako mieszkańcy ci aktywni pod bramę zakładu, pan prezes w ciągu pół godziny przyjeżdża i mamy wejście na zakład żeby móc stwierdzić, skąd jest zapach. Podobna otwartość jest w oczyszczalni ścieków, i także z innych przedsiębiorstw, które tam funkcjonują. (...) Uzgodniliśmy, że w ciągu 2 tygodni spotkamy się z wszystkimi przedsiębiorcami i liczymy na to, że oni dobrowolnie poddadzą się i będą z nami współpracować.

 

Włodarz wskazuje, że tak jak poprawiono zapachy w miejskich wodociągach poprzez zmianę higienizacji osadów, tak można poprawić te same aspekty w Spomleku. - Oni zainwestowali 4 mln złotych w oczyszczalnię i już nie wyrzucają osadów na duże poletka, tylko wodę z osadów wyciskają specjalną prasą i taki osad już nie mokry i nieociekający jest składowany w takiej wiacie, ale ona ma charakter otwarty. Tam jest tylko dach i będziemy dążyć do tego, żeby ona była zamknięta. O to samo zawnioskowało Starostwo Powiatowe, które wystosowało pismo, żeby wdrożono wyższe normy ochrony środowiska i zamknięto boksy.


Ponadto powiat podejmuje inne działania, mianowicie analizuje wszystkie pozwolenia, które ma m.in. Spomlek na ilość odpadu, czy decyzji na zrzucanie ścieków tych oczyszczonych do Strugi Jarcewskiej. Dotychczasowe kontrole odbywające się w zakładach żadnych nieprawidłowości nie wykazały. Starosta Szczepański podsuwa pomysł stworzenia zielonej bariery pomiędzy zakładami a osiedlem, albo... dni otwartych w przedsiębiorstwach.

- Zaproponowałem też prezesowi (Spomleku), żeby może zorganizował takie dni otwarte dla mieszkańców, żeby im pokazać jak wygląda proces technologiczny, żeby oni mieli też świadomość tego co się dzieje z tym odpadem, co może być ewentualnie przyczyną tego zapachu. Prezes twierdzi, że w zasadzie jego zapachy nie wychodzą poza obiekt - dodaje starosta chojnicki.

Jednak włodarz powiatu ma wątpliwości, czy w walce z fetorem uda się odnieść zwycięstwo wskazując, że zapach jest naturalną konsekwencją procesu i nie da się go całkowicie zneutralizować. - Czy ich (zapachów - przyp. red.) w ogóle nie będzie, trudno powiedzieć.
Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

17 komentarzy

~Bartoszku opozycjo głowa w piasek za Nieudolność bycia opozycja radnych w radzie miasta WSTYD
A na drugim boisku modrak i mini parku Winiec im nie będzie Czy na otarcie łez że odor zapachy fekaliów wonią ceny mieszkań spadaj bo kto w chlewie gnojowicy chce mieszkać
18 Września 2022, godzina 14:23
Oceniono 52 razy 0
~BURMISTRZ I JEGO RADNI MUSZA ODEJSC
Niech pomalują bloki muralami ekologicznymi co oczyszczają powietrze jak w CEWIE MARKU CO TY NA TO
18 Września 2022, godzina 12:31
Oceniono 76 razy 70
~Smród smrodem. ciekawe kto pozwolił i zaakceptował uchwalenie planu miejscowego dla zabudowy mieszk
Smród smrodem. Ciekawe kto pozwolił i zaakceptował uchwalenie planu miejscowego dla zabudowy mieszkaniowej w tym miejscu w tak bliskiej odległości od źródła smrodu. Oczyszczalnia ścieków i zakłady przemysłowe po jednej stronie ulicy na na NAWIETRZNEJ osiedle z mieszkaniami. Trzeba mieć naprawdę nierówno pod kopułką żeby coś takiego zaakceptować lub być bardzo podatnym na pewne kwestie. To jak jest Panie Burmistrzu kto wpadł na ten genialny pomysł. Ja wiem, że to teraz boli ale warto się przyznać i być szczerym z mieszkańcami.
18 Września 2022, godzina 11:25
Oceniono 76 razy 70
~Dfg
Chłopcy uciekajcie stamtąd bo niesie się za Wami smród afer wzmagając istniejące zapachy
17 Września 2022, godzina 13:39
Oceniono 69 razy 59
~Ile razy fekali wyzwalały w parku z zakładów z Przemysłowej
Obiecywali z kanałów w parku Wenecję oraz kajakiem łódka możność pływania z parku tysiąclecia Modejka do Charzykowy i Co
17 Września 2022, godzina 13:21
Oceniono 75 razy 63
~Bolek
Retro nie do wytrzymania godz. 5.00.rano ul Zielona
17 Września 2022, godzina 02:53
Oceniono 84 razy 66
~chojniczanin
Gmina nie powinna zmienić sposobu użytkowania tego terenu. Nawet dziecko wiedziało że z tym terenem są problemy. Należało najpierw naprawić a potem urbaniakom sprzedawać. Ale nie mamy władzy tylko mamy włądze Deweloperów
16 Września 2022, godzina 20:23
Oceniono 82 razy 68
~gość
Mam tam garaż od 20 lat. Jak budowałem to było odludzie a teraz współczuję tym co tam mieszkają.
Lubię sobie pomajsterkować ale są dni że uciekam z garażu z powodu smrodu. To trwa już wiele lat i myślę ze tylko ludzie z zewnątrz wykryją sprawcę. A tym naszym to już dawno przestałem wierzyć
16 Września 2022, godzina 18:10
Oceniono 80 razy 72
~Ma nosa do interesu wywłaszczyć kupi za zeta za metr kwadratowy nieuzytku
Wow
16 Września 2022, godzina 17:17
Oceniono 92 razy 80
~Wartość mieszkań działek spada od fekaliów zapachu
Po co pokupowali mieszkania działki ter mają pretensje
16 Września 2022, godzina 15:53
Oceniono 120 razy 94
~,,,
Starostwo Powiatowe analizuje pozwolenia Spomleku PONIEWAŻ wcześniejsze kontrole nie wykazały nieprawidłowości?! Czy starostwo powiatowe wie, że ta jawna deklaracja jest w zasadzie potwierdzeniem przestępstwa przekroczenia uprawnień? Nadto wydaje się moralnie naganne i zwyczajnie, że pozwolę sobie na kolokwializm, dziadowskie, próbowanie znalezienia przysłowiowego haka na przedsiębiorcę, który po pierwsze - wzorcowo przeszedł dotychczasowe kontrole i po drugie - deklaruje chęć współpracy.
Urzędnicy na takiego przedsiębiorcę chcą jeszcze ukręcić bat, sugerują, że ma spełniać dodatkowe normy i "inwestować" w rzeczy z przepisów nie wynikające, ale mile widziane przez pozbawionych kompetencji biurokratów. Oczywiście robią to mimo, iż wszystkie dowody wskazują, że wcale akurat ta firma nie jest winna powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.
Co za arogancja i buta! Ludzie totalnie zbędni, nieprzydatni, administracyjne, szkodliwe społecznie wrzody będą nakazywać innym, bo im się wydaje, że mogą, mają jakąś wyimaginowaną władzę. Słabe to.

Popisowy brak kompetencji zaprezentował też Szczepański. Przepisy umożliwiające ustalenie i karanie osób odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnych zapachów istnieją. Choćby stary jak świat art. 51 kw. Zakłócanie porządku to nie tylko hałasy, ale również nieprzyjemny zapach, co sądy po wielokroć potwierdzały. Art. 144 kc, czyli zakaz immisji pośredniej również świetnie tutaj pasuje, gdyby ktoś zdecydował się dochodzić swoich praw na drodze cywilnej. Do tego przepisy szczegółowe ustawy o ochronie środowiska, których nie będę przytaczał, bo zrobiłby się z tego wykład. Możliwości jest przynajmniej kilka, trzeba jedynie zidentyfikować sprawcę i nie trzeba w tym celu szturmować terenów poszczególnych przedsiębiorców, ani gnębić wszystkich odpowiedzialnością zbiorową i bezzasadnymi kontrolami. Trzeba tylko odrobinę pomyśleć, a nie brylować sprzedając mediom takie głupie historyjki.
16 Września 2022, godzina 14:21
Oceniono 73 razy 63
~Olo
Już 6lat szukają, ciekawe art.mozna znaleźć w sieci np.z2018r.,tam mówią ci sami to samo co dziś 2022r. Odkąd 2016r. oddano do użytku oczyszczalnię ścieków smród występuje ciągle,a winowajcy brak?
16 Września 2022, godzina 14:03
Oceniono 81 razy 63
~Kto zrzuca fekaliów odpady do MODEJKI
Fetor od zrzutów fekali odpadów do MODEJKI rowów Kto odprowadza gdzie są wpusty w rowach wystarczy odszukać sprawcow
16 Września 2022, godzina 13:34
Oceniono 123 razy 103
~Oko
Czytam i nie dowierzam,przecież wiadomo, kto ten odór produkuje co noc,szczególnie w dni ciepłe nocą cały czas jest odczuwalny ,są to trujące związki chemiczne siarki,azotu , metanu i innych.Wplywają trująco na zdrowie,wywołują choroby.To oczyszczalnia ścieków Chojnic i gminy.
16 Września 2022, godzina 13:29
Oceniono 89 razy 61
~analiza
Na gówno Włodarz udostępnił te tereny w głąb na blokowiska, powinien z młodzieżą ze szkół na tym obszarze od początkowego etapu zacząć sadzić drzewa wraz z prezesami spółek. A na centralnej strefie miasta rozpocząć remonty mieszkań od strony wewnętrznej które się walą, sypią a tym samym mieszkańcom miasta Chojnice pozwalając zarazem udostępniając remonty mieszkań od strony wewnętrznej tak jak mieszkańcy by sobie zażyczyli puki materiały budowlane były tanie . Bo strefa centralna pustoszeje
16 Września 2022, godzina 12:42
Oceniono 78 razy 56

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 491.00 504.00 DKKDKK 63.40 65.10
EUREUR 474.00 485.00 RUBRUB 6.20 7.70
CHFCHF 501.00 516.00 NOKNOK 45.00 46.70
GBPGBP 530.00 545.00 SEKSEK 43.00 44.70
Aktualizacja: 2022-09-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 494.95 499.63 DKKDKK 63.90 64.90
EUREUR 478.36 482.54 RUBRUB 6.30 7.60
CHFCHF 503.73 510.48 NOKNOK 45.50 46.50
GBPGBP 533.22 539.94 SEKSEK 43.60 44.60
Aktualizacja: 2022-09-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz wyłączanie oświetlenia w mieście w porze nocnej?
Ceny paliw2022-09-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.27 zł 7.12 zł 7.14 zł 3.02 zł
Circle K 6.22 zł - 7.09 zł 2.99 zł
Lotos Optima 6.24 zł - 7.1 zł 3.01 zł
MZK 6.19 zł 7.19 zł 7.08 zł 2.88 zł
Orlen 6.27 zł 7.19 zł 7.14 zł 3.02 zł
PKS 6.19 zł - 7.08 zł 2.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij