Bezpieczne przejścia?
Na wiosnę radni miejscy przekazali uwagi i wnioski odnośnie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Dziś podsumowali, co udało się zrobić w tej materii. Żadna nowa zebra, mimo wskazania 11 lokalizacji, nie powstała. A tylko mała część z innych propozycji doczekała się realizacji.
Połowa z 14 wniosków dotyczących właściwego oświetlenia przejść dla pieszych została zrealizowana lub jest w trakcie realizacji. Lampy są właśnie wymieniane na wskazanych ulicach na osiedlu Kolejarz. Zebry przy ul. Kościerskiej, gdzie doszło do śmiertelnego potrącenia, nie udało się mocniej oświetlić. Zdaniem dyrektora wydziału komunalnego ratusza Jarosława Rekowskiego, nagła zmiana oświetlenia z tradycyjnego żółtego na ledowe mogłaby oślepić kierowców. - Tak czy owak wydaje się, że to miejsce jest niedoświetlone – uważa przewodniczący komisji komunalnej Antoni Szlanga, który i tak chce ponowić wniosek. Tu pozostaje liczyć, że przy przebudowie drogi wojewódzkiej jej zarządca postawi lepsze latarnie. Przy okazji przydałoby się też przejście w rejonie cmentarza i marketu. - Ludzie tam nagminnie przechodzą – obserwuje radny Szlanga.
Reklama | Czytaj dalej »
Planowane inwestycje to jeden z powodów odmowy realizacji postulatów. Tak było także w przypadku ul. Strzeleckiej, gdzie za rondami w stronę ul. Morozowa pieszy nie uświadczy pasów. Ta ulica powiatowa ma być budowana w ramach przyszłorocznej schetynówki. W pozostałych przypadkach komisja ds. oznakowania nie podzieliła uzasadnienia rajców. - Nie zawsze mieliśmy rozeznanie, jak wygląda to z perspektywy przepisów ruchu drogowego i prawa budowlanego. Okazuje się, że nie ma możliwości technicznych – tłumaczy szef komisji gospodarki komunalnej w radzie.
Mimo odrzucenia propozycji, rajcy ponownie będą wnioskować m.in. o przejście na al. Brzozowej czy ul. Piłsudskiego przy byłych młynach oraz o dwa progi spowalniające przy ul. Książąt Pomorskich 38 i 40. - Nie są tanie, ale bezpieczeństwo jest istotne – uważa Antoni Szlanga. Ponownie ma być też rozpatrzona zmiana organizacji ruchu na ul. Człuchowskiej, dokładnie lewoskręt na skrzyżowaniu z ul. Pokoju Toruńskiego.
Choć oświetlenie przejść w rejonie szpitala umieszczono na liście odhaczonych zadań, to szef tamtejszego osiedla i jednocześnie radny Edward Gabryś uważa, że wcale takie jasne to nie jest... - Od zjazdu karetek przy domu pomocy społecznej jest ciemno jak... - urywa samorządowiec. A dyrektor Rekowski tłumaczy, że na razie zajęto się linią oświetleniową przy ul. Leśnej, bo przy dziwnym układzie latarni na ul. Winogronowej może się okazać, że oświetlenie trzeba budować od początku.
Dla przypomnienia poniżej zamieszczamy listę spostrzeżeń radnych powstałą w lutym tego roku, a dla porównania rezultaty ich pracy, czyli informację o realizacji sformułowanych wniosków. Swego czasu akcję związaną z bezpieczeństwem na przejściach dla pieszych organizowało stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność, którego członkowie rozdawali przechodniom odblaski.
Spostrzeżenia z przeglądu przejść w mieście w lutym 2015
Informacja o realizacji wniosków
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (7)
- Komentarze Facebook (...)
7 komentarzy
Jeszcze jakieś pytania? Nie? To dziękujemy za zaangażowanie.
PS. Trudno już zliczyć ile osób tam zginęło
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!