Kampania referendalna. Sonda
20 grudnia referendum ws. likwidacji straży miejskiej. Jej przeciwnicy, którzy doprowadzili do plebiscytu, przystąpili do kampanii na całego. W mieście wiszą banery i ulotki, a kierowcy dostają „mandaty”. Nie ma powodu do zmartwienia, bo to nie mandat karny, a obywatelski...
„Podobno straż miejska miała ocieplić swój wizerunek. Tymczasem ponad 1,5 tysiąca Chojniczan obudzi się rano z mandacikiem za wycieraczką. Jedyna reakcja – LIKWIDACJA!!!!” - tak na swoim profilu na portalu społecznościowym napisali zwolennicy likwidacji chojnickiej Straży Miejskiej. Skonsternowani byli też niektórzy kierowcy, ale w końcu rozwiali swoje wątpliwości. To po prostu zachęta do udziału w referendum lokalnym. A podana kwota 64,34 zł to koszt utrzymania straży w przeliczeniu na każdego dorosłego chojniczanina. Na drugiej stronie „mandatu”, znajduje się propozycja: „Chcesz anulować mandat? Zlikwiduj straż miejską. Referendum 20 grudnia 2015. Przestańmy ich utrzymywać z naszych pieniędzy”.
Reklama | Czytaj dalej »
- Nasza akcja spotkała się z niesamowitym wydźwiękiem – cieszy się Kamil Kaczmarek z komitetu referendalnego. - Mieliśmy też telefony z ratusza, w których straszono nas policją i sądami... Jak podają niektóre media, dwaj wysoko postawieni urzędnicy rozpoznali na mandatach swoje nr pesel i sprawę zgłosili na policję.
Elementów kampanii początkowo nie chciał za bardzo komentować komendant straży miejskiej Tadeusz Rudnik. - Takie są prawa demokracji. Nic na to nie poradzę. Nie będę kopał się z koniem. Mają do tego prawo. Mój wizerunek nie podlega ochronie prawnej, także mogą z niego korzystać. Ocena należy do mieszkańców.
Na pytanie czy szef municypalnych wybiera się na referendum, po chwili zastanowienia odpowiada przecząco. Nasza reporterka takie pytanie zadała też chojniczanom. Zachęcamy do posłuchania ich opinii o straży.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (111)
- Komentarze Facebook (...)
111 komentarzy
Tam można się dowiedzieć, z kim i jak współpracują straznicy, jak się okazuje nie tylko wlepiają mandaty i zakładaja blokady, co próbują wcisnąć ludziom "Kaczmarki".Bardzo ciekawie mówi komendant policji .Jak sie okazuje nie można "wykupić" etatów w policji przez miasto ,co sugerował Kaczmarek i jest wiele innych aspektów, które jak się okazuje trudno będzie "wypełnić" po likwidacji SM. Polecam , bo to jest rzeczowa dyskusja, a nie ulotkowa propaganda.
Jeśli już uda Ci się wybronić przed fałszywymi oskarżeniami możesz skorzystać z upraw-nień jakie przysługują Ci jako osobie pokrzywdzonej fałszywym oskarżeniem. Pokrzyw-dzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naru-szone lub zagrożone przez przestępstwo (art. 49§1 k.p.k.). Twoje dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone przez kierowane wobec Ciebie fałszywe oskarżenia, a więc przez przestępstwo stypizowane w art. 234 Kodeksu karnego (dalej k.k.). O tym jakie są Twoje uprawnienia jako pokrzywdzonego wyjaśniań w innym wpisie.
Wyjaśnię Ci teraz jak kształtuje się odpowiedzialność sprawcy przestępstwa składania fał-szywych oskarżeń. Artykuł 234 k.k. stanowi:
„Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo po-zbawienia wolności do lat 2”.
Ważne, żeby odróżnić przestępstwo składania fałszywych oskarżeń od przestępstwa znie-wagi i zniesławienia. To pierwsze popełniane jest bowiem przed organami ściąga-nia lub orzekania (np. Policją, Prokuraturą lub Sądem), a zamiarem sprawcy jest abyś został ukarany za coś, czego nie popełniłeś. Natomiast zniesławić i znieważyć można Cię przed innymi osobami i organami (niewymienionymi w art. 234 k.k.) w celu poniżenia Cię lub spowodowania utraty zaufania wobec Ciebie.
Nie ma znaczenia w jakiej formie kierowane jest oskarżenie wobec Ciebie. Może być zło-żone na piśmie lub ustnie do protokołu. Może być także dokonane w drodze telefonicznego zgłoszenia. Ważne jest, aby sprawca zmierzał do ukarania Cię przez te organy. Prze-stępstwo jest dokonane gdy zgłoszenie to dojdzie do wiadomości wskazanych organów. Nie ma znaczenia co się będzie działo dalej tzn. na odpowiedzialność sprawcy nie wpływa to czy organy rozpoczną postępowanie karne wobec Ciebie czy nie.
Jak widzisz nikt nie może bezkarnie oskarżać innej osoby przed organami ściągania o po-pełnienie przestępstwa, jeżeli osoba ta jest niewinna i tego nie zrobiła, a sprawca ma tego świadomość. Aby się przed tym bronić, możesz złożyć zawiadomienie o popełnieniu prze-stępstwa do właściwego organu – Policji lub Prokuratury. Karą za przestępstwo stypizowa-ne w art. 234 k.k. może być grzywna, ograniczenie wolności, a nawet pozbawienie wolno-ści do lat 2. Wszczęcie postępowania przeciwko sprawcy i jego ukaranie powinno odstra-szyć go od ponownych prób nękania Cię.
LIKWIDOWAĆ!
- Straż Miejska w Chojnicach jest zbędna, a efekty jej pracy zbyt drogie.
Zadania Straży Miejskiej: - ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych - czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego - w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym - współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych zagrożeń - zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia - ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej, - ochrona porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych, - doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania - informowanie społeczności o stanie i rodzajach zagrożeń.
A nie jak miało miejsce :
- zabierania wieńców z pomnika Mikołaja Kopernika mieszczącego się w Parku 1000-lecia przez strażnika miejskiego na przełomie roku 2013-2014.
- aktywnych prób kłócenia ze sobą mieszkańców przez wmawianie sąsiadom obok ,że nasłał SM sąsiad.
- nie pilnowania porządku a spania w radiowozach .
- braku rozliczeń rachunkowych za naprawę swych jednośladów.
- bezprawnego wlepiania mandatów źle oznakowanych parkingach
- braku pilnowania porządku publicznego oraz nie sprzątania za niedopilnowania porządku publicznego jak odchody chociażby psów. I za nieprawidłowe się sprawowania czyli porządków publicznych niedopilnowania mniejszych nakładów budżetowych na SM nie dawania.
– A jeszcze w szczególności braku Strażników osiedlowych którzy powinni byli zająć się sprawdzaniem porządku, pilnowaniem porządku, patrolowaniem ulic, osiedli, placów, terenów przyszkolnych.
Strażnik osiedlowy powinien sprawdzać sygnały mieszkańców, reagować na zgłoszenia o nielegalnym parkowaniu.
Jestem przekonany o braku skuteczności funkcjonowania Straży Miejskiej w Chojnicach , gdyby tak nie było, to na pewno w ciągu 17 lat obywatele nie domagali by się jej likwidacji nawet przez referendum. Referendum jest obok wyborów najwyższą formą demokracji, dlatego w żaden sposób nie zamierzam blokować nawet tej formy.
I idę dokończy 20 grudnia 2015 roku działania.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!