Piątek, 02 Czerwca 2023 | Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Obywatel niemile widziany

Do awantury doszło podczas niedawnej (16.02) komisji budżetu.  Ratuszowy opozycjonista zasugerował jej szefowi rezygnację z funkcji, bo błędnie operuje pojęciami księgowymi. - Kompromitacja – skwitował Kamil Kaczmarek, który co prawda głos dostał, ale jego wypowiedź ściśle związana z finansami miasta została „zrecenzowana” przez burmistrza. Jeszcze niedawno, kiedy nie otrzymał on głosu na sesji, Arseniusz Finster polecił by "swoje tyrady" wygłaszał właśnie na komisjach.

 

W ostatnim czasie działacz Projektu Chojnicka Samorządność dwukrotnie wziął udział w dyskusji o budżecie, a jego wypowiedzi były nie w smak włodarzowi, który publicznie zarzucił mu kłamstwo. Poprzednio Arseniusz Finster nie miał możliwości kontrofensywy. Tym razem swoją obecnością wsparł radnych i wyjaśniał im powody zmian w budżecie. Zwykle robi to skarbnik Krystyna Perszewska. - Pani Krysiu pani podejdzie do mikrofonu – zaprosił ją nawet przewodniczący Andrzej Gąsiorowski, ale pod obecność burmistrza nie zabrała głosu na dłużej. Ten zarzucał Kaczmarkowi, że mówi nieprawdę o zabieraniu szkołom po 150 tys. zł, tymczasem znowu w planie jest zdjęcie z jednego działu oświaty 100 tys. zł na rzecz modernizacji miejskiego żłobka. Mówił także o 130-tysięcznych oszczędnościach w straży miejskiej, która po referendum przechodzi zmianę.

Reklama | Czytaj dalej »

Ratuszowy opozycjonista dociekał, czemu wcześniej nie szukano oszczędności i wytknął, że po likwidacji stanowiska wiceburmistrza pula na wynagrodzenia się nie zmniejszyła, a  nawet wzrosła o 150 tys. zł - do 5,4 mln zł. - Gdzie zdjęte 100 tys. zł z mandatów? - pytał inicjator referendum o likwidacji straży miejskiej. A skoro mówi się o nadwyżce, to jego zdaniem lepiej spożytkować ją inaczej i dołożyć na oświatę, zamiast przekładać z jednego działu na drugi. Wyraził też obawę o dług samorządu. - Wzrastające zadłużenie nie jest korzystne, szczególnie gdy słyszy się o nadwyżce.

- Osoba spoza komisji może przyjść, ale te dywagacje nijak się mają do proponowanych zmian budżetowych – odparł burmistrz Chojnic i odniósł się do planowanych wpływów z mandatów nakładanych przez municypalnych. - Deklarowałem, że zdejmę do zera, ale z drugiej strony mandaty nie finansują utrzymania straży miejskiej. To nie jest przedsiębiorstwo.

Natomiast poziom zadłużenia Chojnic w porównaniu do innych samorządów ocenia bardzo dobrze. - Mamy co roku budżet z nadwyżką, stąd są wolne środki – powiedział, po czym opuścił biuro rady.

Pozostawiony szef komisji odparł, że komisja budżetu nie jest od oceniania czy wydatki są właściwie realizowane, bo od tego jest k. rewizyjna, a potem cała rada, która daje absolutorium za wykonanie budżetu. - Kreatorem budżetu jest burmistrz, który go przedstawia, a ewentualnie rada go zatwierdza. Ale członek komisji Mariusz Brunka, z zawodu prawnik, poprawiał Andrzeja Gąsiorowskiego. - W sensie prawnym kreatorem jest rada miasta. To my uchwalamy, zmieniamy i odpowiadamy za to, a burmistrz kreuje pewien plan. Brunka ostrzegał też przed cenzurą co do sposobu wypowiadania się osób spoza rady, które chcą uczestniczyć w obradach. - Można zboczyć z tematu, szeroko coś ująć. Zresztą pan burmistrz jest znany z tego, że jego wypowiedzi wielokrotnie nie są związane z meritum – wytknął radny opozycji.

Obywatel, który temu wszystkiemu się przysłuchiwał, zarzucił hipokryzję władzom miasta, które bierze udział w programie pn. Przejrzysta gmina, gdzie jednym z głównych celów jest partycypacja mieszkańców. - Pan jest bezczelny – obruszyła się radna Maria Błoniarz – Górna, po czym wyszła. - Bazowałem na liczbach. Mówię o konkretach. Nie bajdurzę – bronił się Kaczmarek, przy okazji wypominając, że jest obrażany i nazywany kłamcą.

Od szefa komisji chciał wiedzieć, jak to jest z tą nadwyżką. - Albo budżet jest z deficytem i bierze się pożyczki, albo jest z nadwyżką. Nie może być jednocześnie z nadwyżką i kredytem - stawiał sprawę Kaczmarek.

- Przepraszam, ale pan robi w tej chwili wykład – wypowiedź próbował uciąć Gąsiorowski. Ale obywatel nie popuszczał i dalej wespół z radnym Brunką pytali przewodniczącego czy budżet jest w końcu z nadwyżką czy deficytem. - Z nadwyżką - w końcu odpowiedział. - Mamy dochód 122 mln zł - zaczął Kaczmarek, ale przerwał mu przewodniczący: - To są czysto akademickie dyskusje. My mamy swój plan do zrealizowania. Także bardzo proszę, żeby pan z nami nie dyskutował.

Gościowi udało się jednak dokończyć wypowiedź. - Wydatki 125 mln zł, deficyt 2,3 mln zł. Więc ja bym na pana miejscu zrezygnował z pełnionego stanowiska przewodniczącego. Kompromitacja – skwitował mieszkaniec miasta.

 

Jak ciężko nawet radnym zrozumieć niuanse budżetu samorządowego, a co dopiero laikowi, pokazaliśmy m.in. w artykule "Budżetowe zawiłości".

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

49 komentarzy

~Do wpisu z 17:05
Sam jestes baran !
Kto sie przezywa, sam sie tak nazywa !!!
23 Lutego 2016, godzina 07:16
Oceniono 1 raz 1
~Bezradna poczuła się obrażona i poszła poskarżyć się najjaśniejszemu
Co za babsko, sama obrażała, a na sesji czuła się taka poniżona, że najjaśniejszy musiał ja bronić. Wypad z tym wstrętnym babskiem bez taktu i klasy, do tego trzaska drzwiami, źle wychowana.
22 Lutego 2016, godzina 21:30
Oceniono 5 razy 3
~DO PONIŻEJ !!!
Tak potrafią podzielić naród wyznawcy i fanatycy kaczyzmu baranie jeden.
22 Lutego 2016, godzina 17:05
Oceniono 4 razy -2
~kld6003
A jak braknie argumentów najlepiej zarzucić, że Twój przodek był w ORMO albo w SS. Dziwię się, że nie padło coś w tym stylu, bo nasi wykształceni włodarze i radni tylko tak potrafią zakończyć dyskusję.
22 Lutego 2016, godzina 11:05
Oceniono 10 razy 6
~żenujące braki intelektualne, kulturalne, i etyczne marionetkowych radnych

Nagranie z posiedzenia komisji budżetowej z udziałem Kamila i Arka jest dostępne na stronie:

http://chojnice.tv/wideo-2229-Burmistrz_-_Panie_Kaczmarek,_Stra%C5%BC_Miejska_nie_b%C4%99dzie_lepi%C4%87_pierog%C3%B3w

Na nagraniu spotkania komisji budżetowej widać wyraźnie jak marionetkowi radni z KWW Arka próbują chamstwem tuszować braki wiedzy ekonomicznej, braki umiejętności prowadzenia merytorycznej dyskusji, braki etyki społeczne, także żenujący brak zwykłej kultury osobistej. Arek także nie popisał się - brak mu było merytoryczności, wiedzy, etyki, i kultury osobistej.

Areczku urwisie, popraw ty mi się!


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com

ps. Po ostatnich wpadkach Arek niestety stale uczy się rozróżniać znaczenie takich podstawowych pojęć ekonomicznych jak "nadwyżka budżetowa" i "środki wolne". Jakkolwiek przewodniczący komisji budżetowej (i niektórzy marionetkowi radni) stale nie mają pojęcia o procesach ekonomicznych i słownictwie ekonomicznym jakimi usiłują się posługiwać. Andrzej Gąsiorowski i Maria Błoniarz – Górna powinni pójść do szkoły na jakiś podstawowy kurs ekonomiczny by mieć zielone pojecie o procesach ekonomicznych i słownictwie potrzebnych by świadomie dyskutować o budżecie miejskim.
20 Lutego 2016, godzina 15:12
Oceniono 58 razy 28
~Finster, OG-ROL i gazony
Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic, bez najmniejszych zahamowań na ostatnim posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej lobbował na rzecz firmy OG-ROL Adama Spichalskiego. Przekonywał zgromadzonych radnych, że warto zlecić tej firmie wykonanie nowych nasadzeń w trzydziestu gazonach w centrum miasta.

Poczytajcie jak się zdobywa zlecenia z UM:

http://www.wspolnaziemia.org/?a=2&id=660&lg=pl
20 Lutego 2016, godzina 10:30
Oceniono 53 razy 23
~dobra zmiana
Finio się kończy, to widać słychać i czuć....
20 Lutego 2016, godzina 09:48
Oceniono 43 razy 13
~Święty Andrzejek co się tak rzuca na komisji?
Już coraz mniej osób chce z jego rąk dostać komunię św. Takich ludzi co zachowują się jak faryzeusze trzeba tępić i omijać z daleka.
20 Lutego 2016, godzina 09:41
Oceniono 31 razy 5
~............
Polecam lekturę tekstów zamieszczanych na blogach, w tym całkuem świezutki tekst Radka Sawickiego


Sowa ????? kto go dobrze zna ten wie
20 Lutego 2016, godzina 09:10
Oceniono 20 razy 2
~co tak mało minusów ??????
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Lutego 2016, godzina 09:08
Oceniono 44 razy -16
~ORO
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Lutego 2016, godzina 08:04
Oceniono 38 razy -22
~ORO
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Lutego 2016, godzina 07:35
Oceniono 52 razy -38
~janko
Polecam lekturę tekstów zamieszczanych na blogach, w tym całkuem świezutki tekst Radka Sawickiego o mechanizmach funkcjonowania "ratuszowych" w temacie zieleni miejskiej. Ciekawi mnie, czy radni podzielą wątpliwości pana Sawickiego, czy jak zwykle , mechanicznie zagłosują ZA. Bardzo podoba mi się taka forma ( śledzenie prac komisji) aktywnośći opozycji .
19 Lutego 2016, godzina 21:53
Oceniono 66 razy 40
~ORO
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
19 Lutego 2016, godzina 21:23
Oceniono 57 razy -39
~do poniżej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
19 Lutego 2016, godzina 19:04
Oceniono 52 razy -30

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 415.00 425.00 DKKDKK 49.00 58.00
EUREUR 447.00 456.00 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 455.00 470.00 NOKNOK 32.00 35.50
GBPGBP 518.00 530.00 SEKSEK 33.00 36.50
Aktualizacja: 2023-06-02 13:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 416.99 421.97 DKKDKK 49.10 57.90
EUREUR 450.01 455.01 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 458.53 463.74 NOKNOK 32.10 35.40
GBPGBP 520.28 527.00 SEKSEK 33.10 36.40
Aktualizacja: 2023-06-02 13:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że program imprez i wydarzeń kulturalnych odbywających się w ciągu roku w mieście jest atrakcyjny?

Ceny paliw2023-06-02

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.24 zł 6.27 zł 2.69 zł
Circle K 6.54 zł - 6.22 zł 2.66 zł
Lotos Optima 6.57 zł - 6.15 zł 2.75 zł
MZK 6.5 zł 6.89 zł 6.15 zł 2.73 zł
Orlen 6.57 zł 6.99 zł 6.25 zł 2.73 zł
PKS 6.57 zł - 6.2 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij