Środa, 29 Listopada 2023 | Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Śledztwo w sprawie prywatyzacji przedszkola umorzone

Był chaos i błędy, ale urzędnicy działali zgodnie z prawem. Chojnicka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych - burmistrza Chojnic i podległych mu urzędników w związku z likwidacją Samorządowego Przedszkola nr 9 "Skrzaty".

 

 

Od września 2012 roku przedszkole "Skrzaty" jest prywatne, a w Chojnicach nie ma żadnej samorządowej placówki, dlatego władze naliczają dotacje dla niepublicznych przedszkoli na podstawie Człuchowa. Prywatyzację poprzedziły protesty i niepokoje. Sam przebieg konkursu mającego wyłonić właściciela przedszkola przebiegał w nerwowej atmosferze, a członkowie komisji konkursowej wykazywali swoiste zagubienie - w uzasadnieniu napisała prokurator Joanna Kapłońska - Gajewska. Błędu nie ustrzegli się także urzędnicy, bo w akcie notarialnym wpisano o 37 tys. zł mniej niż za obiekt przy ul. Młodzieżowej chciała zapłacić aktualna właścicielka Magdalena Paterek. Ostatecznie po prawie pół roku pieniądze dopłaciła. "Błąd pracownika jest błędem znacznym, jednak winien być oceniany z punktu widzenia odpowiedzialności dyscyplinarnej, nie zaś prawnokarnej. W efekcie bowiem nie została wyrządzona żadna szkoda" - stwierdziła prokurator Kapłońska - Gajewska. Błędu nie wyłapał dział prawny urzędu.

Reklama | Czytaj dalej »

Prokuratura w toku śledztwa doszła do wniosku, że problemy zaczęły się na III etapie konkursu w związku z niezrozumieniem dalszego sposobu procedowania, używano przy tym różnego rodzaju sformułowań jak przetarg, przetarg nieograniczony, oferty.

"Kwestia właściwego przygotowania od strony prawnej, właściwego opisania procedur, w sposób czytelny, jasny, winna spoczywać na prawnikach Urzędu Miejskiego. Brak tejże czystości nie może wpływać na uznanie, że urzędnicy wypełnili tym samym znamiona przestępstwa. Jest to rodzaj nauki na przyszłość, by prace nad niestandardowymi projektami prowadzić w sposób przemyślany po szeregu konsultacji społecznych, z zapewnieniem krystalicznych i zrozumiałych procedur. Wszelkie niepokoje bowiem wewnątrz komisji rodziły dalsze niepokoje w społeczności miasta Chojnice. Tego rodzaju praktyk niewątpliwie należy się wystrzegać, nie należy ich jednak oceniać pod kątem odpowiedzialności prawnokarnej" - oceniła prokurator.

Zastrzeżenia związane ze wskazanymi czynnościami prawnymi zgłosił Projekt Chojnicka Samorządność. Członkowie opozycyjnego stowarzyszenia wskazywali, że w toku procedury wyłoniono ofertę znacznie mniej korzystną finansową, gdyż 3 mln zł zaoferowała Lucyna Machowiak z Leszna, ale została odrzucona. Do tego szereg radnych nie podpisało protokołu z negocjacji. PChS kulisy sprzedaży przedszkola określił mianem "chojnickiej afery taśmowej", a sam stenogram obrazujący chaos podczas obrad działacze uzyskali dopiero w 2015 r. Wcześniej urząd odmówił udostępnienia dokumentów związanych z prywatyzacją także dziennikarzowi ch24, powołując się na tajemnicę przedsiębiorcy. A w ubiegłym roku magistrat wrzucił wszystko na swoją stronę dodając specjalną zakładkę.

Burmistrz Arseniusz Finster sam odsyła do zarzutów podnoszonych przez swoich adwersarzy.  - Proponuję odsłuchać archiwalne konferencje PChS, pana Kaczmarka, Brunkę, co na ten temat mówili. Uzasadnienie ma wiele stron, czyli tutaj prokuratura bardzo wnikliwie i bardzo szczegółowo to postępowanie przeprowadziła. Ja przekazałem wszystkie dokumenty i bardzo szczegółowe wyjaśnienia związane z tymi problemami.

"Chojnickie taśmy prawdy". Echa prywatyzacji przedszkola"

Postanowienie o umorzeniu śledztwa

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

1 komentarz

~Marcin Dobaj

Armia niedouczonych i bezmyślnych biurokratów bezkarnie drenuje nasze kieszenie,, Płacimy haracze za błędy urzędników. W mojej ocenie konieczne jest przyjęcie regulacji mówiących o odpowiedzialności urzędników za ich działanie lub zaniechanie. Chodzi o urzędników, których decyzje wpływają na możliwość wykonywania działalności gospodarczej. Problemów z tym związanych w żadnym stopniu nie rozwiązuje ustawa z 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Z punktu widzenia pewności prowadzenia działalności gospodarczej, możliwości jej rozwoju oraz- co za tym idzie- dokonywania inwestycji bezwzględnie konieczne jest zapewnienie przedsiębiorcom poczucia bezpieczeństwa. Trzeba też stworzyć odpowiednie procedury i wytyczne dla urzędników. Muszą oni wiedzieć, gdzie są granice ich działania. I muszą mieć pełną świadomość, że ich przekroczenie będzie się wiązać z nieuchronną i odpowiednio wysoką karą. Teraz tak nie jest. Przepisy powinny gwarantować możliwości bezzwłocznego uzyskania odszkodowania w uzasadnionych przypadkach. Warto rozważyć
wprowadzenie administracyjnej procedury odszkodowawczej (np. trwającej maksymalnie jeden miesiąc) oraz uproszczonego trybu procesowego w zakresie odpowiedzialności urzędników i organów administracji.

Po co burmistrz miasta Chojnice Arseniusz Finster sprywatyzował przedszkola publiczne.

A teraz wychodzą z tych nietrafnych rozwiązań wprowadzonych w życie sprawy sądowe.

Przecież dofinansowania z budżetu państwa na przedszkola w dalszym czasie są możliwe.

Urzędnicza samowola!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja chcę podkreślić podając do wiadomości że w Polsce powinna nastąpić przemiana zrównania prawa karnego między władzą a obywatelami. Należy wyciągnę pełne konsekwencje prawne wobec obecnej władzy. Ponieważ powinno się bronić ludzi przed naciskiem urzędników . Oraz powinno nastąpić sprawiedliwe postępowania wobec źle sprawujących zadania urzędników którzy tez łamią przepisy. A tu mamy przykład wyraźny że prawo karne wobec urzędników powinno być zaostrzone aby przepisów również przestrzegali.

Urzędnicza urzędników samowola postępowanie tylko według własnej woli, ignorowanie poglądów od mieszkańców jako obywateli .
Urzędnicza urzędników samowola czyn będący wynikiem nie godnej zachowania postawy w kierunku uszanowania mieszkańca.
Urzędnicza urzędników samowola powinna być usunięta nie za darmo, a własnym kosztem wraz z utratom stanowiska w Urzędzie.
09 Stycznia 2015, godzina 13:56 Oceniono 16 razy 12

U burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera prywatne są zawsze lepsze niż publiczne, a mianowicie przedszkola.
To teraz niech mnie posłucha!!!!!!!!!!!!!
Prywatne zawsze lepsze od publicznego. To lekcja płynąca z gorzkich doświadczeń realnego socjalizmu.
Czyżby? Zacznijmy od tego, że w większości przypadków te dwa typy własności trudno ze sobą nawet porównać.
Publiczne przedszkola mają bowiem do wykonania inne zadania niż ich prywatne odpowiedniki.
Prywatne przedszkola mogą elastycznie dopasowywać się do popytu, jednym ruchem likwidując nierentowne placówki.
Przedszkola publiczne , robić tego nie powinny choć urzędnicy to czynią z burmistrzem Chojnic Arseniuszem Finsterem na czele.
Bo racja istnienia przedszkoli publicznych jest zapewnienie mobilności mieszkańcom.
Dlatego przedszkola państwowe jako przedszkola publiczne, świadczą usługi publiczne z zasady będą mniej dochodowe (lub wręcz deficytowe). To właśnie cena , jaka ponosi wspólnota polityczna za to ,że chce takie usługi świadczyć. Dlatego stawianie obok siebie instytucji prywatnych i publicznych bądź z publicznych przekształcanie na prywatne jest jak wyścig , w którym jeden z uczestników ma unieść na plecach sąsiada, wuja i sędziwych, a drugi z biegaczy jest tego ciężaru pozbawiony, wiec nawet jeśli wpadnie na metę pierwszy, to niewiele nam to powie o faktycznej kondycji obu atletów.
Dużo sensowniej jest porównywać firmę będąc klasyczną prywatną własnością z alternatywnymi modelami takimi jak spółdzielczość lub własność pracownicza. I tu nie brakuje już dowodów,że dogmat o absolutnej wyższości tej pierwszej jest po prosty nieprawdziwy.
Bo długo okresowe wyniki nie pokazały żadnych różnic pomiędzy ich kondycją ekonomiczną (sprawność, skłonność do inwestycji) a prywatną konkurencją.
Bo dla efektywności gospodarczej przedszkoli publicznych czy prywatnych decydujące jest otoczenie konkurencji między sobą, w którym on działa , a nie forma własności.
W środowisku wysoko konkurencyjnym mogą równie dobrze funkcjonować o bardzo różnych formach własności.
Grupowa, pracownicza, publiczna. Niekoniecznie prywatna.
05 Czerwca 2017, godzina 10:32
Oceniono 1 raz 1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 388.00 401.00 DKKDKK 51.40 55.70
EUREUR 427.00 440.00 RUBRUB 4.33 4.63
CHFCHF 442.00 455.00 NOKNOK 30.60 33.10
GBPGBP 493.00 506.00 SEKSEK 37.20 38.30
Aktualizacja: 2023-11-28 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.44 396.95 DKKDKK 51.50 55.60
EUREUR 430.26 435.16 RUBRUB 4.33 4.63
CHFCHF 444.78 452.11 NOKNOK 30.70 33.00
GBPGBP 495.67 501.96 SEKSEK 37.30 38.20
Aktualizacja: 2023-11-28 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-11-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.57 zł 7.22 zł 6.78 zł 2.97 zł
Circle K 6.52 zł - 6.73 zł 2.95 zł
Lotos Optima 6.55 zł - 6.77 zł 2.95 zł
MZK 6.49 zł 6.69 zł 6.7 zł 2.95 zł
Orlen 6.55 zł 7.22 zł 6.77 zł 2.95 zł
PKS 6.54 zł - 6.75 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij