Sobota, 03 Grudnia 2022 | Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot.ms

Spór a przedawnienie

Burmistrz Arseniusz Finster 10.09.2011 roku przemawiał na rynku przy pomocy nagłośnienia z ChDK-u w tym samym czasie co organizatorzy protestu.

Burmistrz Arseniusz Finster 10.09.2011 roku przemawiał na rynku przy pomocy nagłośnienia z ChDK-u w tym samym czasie co organizatorzy protestu.

Strony otrzymały już uzasadnienie wyroku słupskiej okręgówki, która uchyliła zaskarżony wyrok dotyczący zakłócania przebiegu zgromadzenia publicznego przez burmistrza Arseniusza Finstera w dn. 10.09.2011 roku. Wkrótce miną dwa lata od protestu w sprawie prywatyzacji ostatniego publicznego przedszkola, które zorganizowało Stowarzyszenie Wspólna Ziemia. Tym samym sprawa może ulec przedawnieniu i pozostać bez rozstrzygnięcia.

 

Przypomnijmy pokrótce historię sporu między burmistrzem Arseniuszem Finsterem a organizatorami protestu. Najpierw chojnicka policja odmówiła wszczęcia postępowania, uzasadniając to brakiem wystarczających danych. Sprawa trafiła do sądu rejonowego, gdzie w marcu 2012 roku sędzia Radosław Wyrwas wydał wyrok nakazowy uznając Arseniusza Finstera winnym przeszkadzania w przebiegu zgromadzenia. Włodarz odwołał się od wyroku i sprawa wróciła na wokandę. W sierpniu 2012 roku postępowanie zostało umorzone z powodu nieobecności oskarżyciela posiłkowego Radosława Sawickiego, prezesa Wspólnej Ziemi. Ten odwołał się do słupskiego sądu i sprawa wróciła do Chojnic. W maju tego roku sędzia Tomasz Biernikowicz wydał wyrok uniewinniający Arseniusza Finstera. Po czym apelację złożył Sawicki. Rozstrzygnięta została w połowie sierpnia. Sprawa ma wrócić do Chojnic, tylko wkrótce może ulec przedawnieniu.

Reklama | Czytaj dalej »

Poniżej publikujemy fragment uzasadnienia wyroku oraz całość do pobrania, a także komentarze stron sporu.

" (...) stanowisko Sądu Rejonowego - przedstawione w pisemnych motywach wyroku - jawiło się być zgoła dowolnym - i na tle przeprowadzonych dowodów - niezrozumiałym, a wręcz nieuprawnionym.

Przede wszystkim, co zdawało się ujść odpowiedniej uwadze Sądu pierwszej instancji, istota takiego nagannego (sprzecznego z prawem) zachowania, jakie zarzucono Arseniuszowi Finsterowi, sprowadzać się miała do przeszkadzania w przebiegu niezakazanego zgromadzenia ("uciążliwie zakłócał przebieg zgromadzenia publicznego"), zaś owe znamię (wyrażone w określeniu "przeszkadzanie") należało rozpatrywać wieloaspektowo, w szczególności zaś pod kątem prawa organizatora takiego zgromadzenia do niezakłóconego - zachowaniem innych osób - jego przebiegu. W tym to kontekście nie można było nie dostrzec (czy wręcz pominąć) swoistej dezorientacji, a po prostu konsternacji, osób przemawiających ze strony organizatorów zgromadzenia (protestu), kiedy ich wystąpienia były zakłócane wypowiedziami (z użyciem sprzętu nagłaśniającego) obwinionego, co też stosownie skomentowali, a nawet zwrócili się o podjęcie interwencji - wobec obwinionego - przez funkcjonariuszy Policji, co znalazło stosowne odzwierciedlenie w materiale dowodowym".


- Uchylenie wyroku uniewinniającego burmistrza, wydanego w maju przez Sąd Rejonowy w Chojnicach, pokazuje, że te same fakty wyglądają zupełnie inaczej z perspektywy Słupska. Sędzia Sądu Okręgowego nie ma wątpliwości co do tego, że Arseniusz Finster przeszkadzał i zakłócał legalne zgromadzenie. To symptomatyczne, że po apelacjach sprawy wracają do Chojnic jak bumerang. Przez błędy chojnickiej Temidy prawdopodobnie dojdzie do przedawnienia sprawy - skomentował oskarżyciel posiłkowy Radosław Sawicki.

- Tekst pisemnego uzasadnienia różni się od tego, co wcześniej mówił Sawicki. Ja poddaję się rygorom postanowienia. Jeśli sprawa ma się toczyć dalej, to ja dalej będę twierdził, że nie przeszkadzałem. Czy był problem z przyjęciem przekazu werbalnego protestujących? Nie było. Każdy kto chciał, mógł ich usłyszeć. Mnie również. Głośniki miałem odwrócone. Moim zdaniem sędzia myli się, że tylko jedno zgromadzenie może się odbywać na rynku. Może być więcej, jak choćby w Warszawie. Będę się bronił, że mam prawo wyrażać swoje poglądy. Jeśli będzie przedawnienie, to ja już nie mam na to wpływu. Konsekwencja stowarzyszenia jest godna pożałowania, szkoda czasu na sądowe spory - skomentował burmistrz Arseniusz Finster.

Aktualizacja 27.08 - Sąd Rejonowy w Chojnicach wyznaczył rozprawę na 6 września.

Uzasadnienie str. 1

str. 2

str. 3


Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

64 komentarzy

~do "z archiwum" i do "młody"
Piszesz PRAWDĘ o Buławie, ale jego starszy synek to dopiero patologia. Cpun, alkoholik i złodziej-po tatusiu to ma. zamiast uczyć się, to włóczy po Chojnicach pijany z kumplami. Oj nasz zef kultury i sportu nie spisał sie jako ojciec i niepotrafi wychować dzieci, których ledwo co potrafił zrobić swoim miękkim ptaszkiem.
03 Września 2013, godzina 22:23
Oceniono 5 razy 3
~Dziadek
Jeżeli nawet taki ktoś opiekuje się strzelnicą, to jego też nie znam gdyż tam nie przychodzi! Prezes LOK-u Pan Jarosław F. pobiera klucz od bramy wjazdowej na strzelnicę i książkę w której wpisuje się strzelających! Wystarczy czy nadal się będziesz upierać, że jestem Z.B. lub mężem jakiejś kochanki? Brak już mi cierpliwości do Ciebie "Młody"!
01 Września 2013, godzina 14:57
Oceniono 26 razy -6
~młody
Czyli znasz buławę albo nim jesteś. nie ściemniaj. jeśli jeździsz bajerancie na strzelnicę to go znasz i jego przekrety, bo strzelnicą zajmuje się mąż jego kochanki.
01 Września 2013, godzina 13:43
Oceniono 28 razy 4
~Dziadek
"Młody" proszę Cię nie rozśmieszaj mnie, nie znam Pana Buławy, pewnie nawet go nigdy nie widziałem! Z Rytlem mam tyle wspólnego, że jeżdżę tam na strzelnicę kiedy mamy strzelanie z LOK-u i to tyle! Pozdrawiam i życzę miłego dnia!
01 Września 2013, godzina 13:32
Oceniono 29 razy -7
~młody
Zbychu-od kiedy ty Dziadek jesteś? no tak po 50-ce to już dziadzia z ciebie.

Widzisz buławo-przez całe życie obrażałeś i pomawiałeś innych a teraz piszą o tobie. Twoj kolega od kielicha z Irlandii ma w zwyczaju wyzywać innych od pedofili, wiec podaj go do Sądu. Twoja żonka też wyzywała mieszkańców Rytla od pedofili, a teraz o tobie tak piszą. Widzisz Zbigniewie buława-nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe.
01 Września 2013, godzina 12:34
Oceniono 38 razy 10
~Dziadek
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Września 2013, godzina 11:52
Oceniono 37 razy -13
~CIEKAWY - 2
No za tego "zboka" i "pedofila" możecie rzeczywiście nieźle beknąć i wtedy skończą się głupie wpisy! Nie znam gościa ale chyba takich pomówień nie wypisuje się na forum, bo mogą być spore kłopoty! Mam rację?
31 Sierpnia 2013, godzina 21:56
Oceniono 35 razy 7
~obserwacja
Z czego te dziwne sytuacje się biorą? Ano z braku kadencyjności. Jak się taki jeden z drugim przyssie do stołka to za nic ich nie idzie od niego oderwać. Im dłużej zasiada się na stołku to sprzyja tworzeniu się układów polityczno - biznesowych i można tak się umocnić, że jest się praktycznie nie do ruszenia. Moim zdaniem powinna być restrykcja na 2 kadencje jak jest na prezydenta RP. Tak z doświadczenia to pierwszą kadencje "miotła" zamiata dobrze, drugą kończy zamiatanie tego co zaczęła a następne kadencje to jest tylko "pokazywanie palca" wyborcom, tworzenie klik, umacnianie sojuszy, itp. Oczywiście piszę ogólnie, każdy ma prawo do swojego zdania. Nie jestem nikogo zwolennikiem ani przeciwnikiem ale mam oczy i rozum i wyciągam wnioski.
31 Sierpnia 2013, godzina 10:40
Oceniono 64 razy 14
~księgowy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
31 Sierpnia 2013, godzina 00:39
Oceniono 41 razy -27
~do "BBBBBBBBBBBBBBBBBB"
nie rób sobie nadziei prostaku i prymitywie buławo!!!
30 Sierpnia 2013, godzina 22:13
Oceniono 61 razy -5
~CIEKAWY - 2
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Sierpnia 2013, godzina 22:00
Oceniono 51 razy -13
~Bananowe dziecko
Ale jaja!!! Jakiś Pan/i/ BBBBBBB.......... jak widać zamknął niektórym szczekaczki!!! Opadły z wrażenia kopary???
30 Sierpnia 2013, godzina 21:03
Oceniono 56 razy 2
~BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB
No to się teraz sk...... spotkamy w sądzie, będziecie płakać i płacić za pomówienia. Zbierajcie gotówkę, będziecie jej sporo potrzebować!
30 Sierpnia 2013, godzina 18:32
Oceniono 71 razy -9
~chojniczanin
Cieszy mnie fakt, że w końcu zaczeto pisać prawdę o Buławie. Jestem z Chojnic, od razu uprzedzam, ale mam rodzinę w Rytlu i nasłuchałem sie o tym gościu. buława to dwulicowy człowiek. W urzedzie chojnickim zgrywa porzadnego, nieskazitelengo , głupkowatego urzedasa ; ale prywatnie w swojej wsi, to gburowaty prostak i ignorant. Ma za nic drugiego czlowieka. Donosi na rytlan, fotografuje ich, opisuje na forach internetowych. Przy okazji ostatnich wyborów samorządowych łaził odo domu do domu i sie witał, głupoty bredził aby tylko dostać sie do koryta radnego. Na codzień udaje że nie widzi i nie zna rytlan-taki to gbur. Wybory przegrał po raz kolejny, bo rytlanie wiedzą co to za apsztyfikant. no i to łamanie prawa, kradzieże. Za zaśmiecanie Rytla miał sprawę w Sadzie-Straż Miejska w Czersku zna temat.
30 Sierpnia 2013, godzina 18:21
Oceniono 74 razy 4
~z archiwum
kuba
No proszę-to już kolejny proces który wraca do Chojnic z Slupska. Czyżby Sąd w Slupsu był bardziej niezawity niż ten w Chojnicach? Sprawa buławy pracownika Ratusza także wróciła do Chojnic z Slupska, bo podobno buława razem z wajlonisem zafałszowali opinię biegłego, składali fałszywe zeznania. oj ten nasz Ratusz hoduje samych asiorów a Sad na to pozwala. Dobrze że istnieje jeszcze ten apelacyjny. Panie Finio-jak długo będziesz trzymał w urzędzie tych nieudaczników i fałszerzy buławę i wajlonisa?
30 Sierpnia 2013, godzina 18:20
Oceniono 81 razy 7

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 443.00 455.00 DKKDKK 61.10 62.30
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 467.00 482.00 NOKNOK 44.10 45.80
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.00 452.00 DKKDKK 61.20 62.20
EUREUR 465.00 471.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 471.00 478.00 NOKNOK 44.60 45.50
GBPGBP 541.00 547.00 SEKSEK 42.40 43.40
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-02

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij