Środa, 21 Lutego 2024 | Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Dyskoteka gra

Miasto już nie robi tajemnicy z wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymał Bogdan Duraj za prowadzenie dyskotek na Dniach Chojnic. - Trzy kosztowały razem 15 tys. zł - informuje burmistrz Arseniusz Finster. Nie wnioski o dostęp do informacji publicznej, składane od marca do Promocji Regionu Chojnickiego przez Radosława Sawickiego, skłoniły włodarza do rozplątania języka w temacie, a domniemania internautów, na temat wysokości zapłaty, które wyrażali m.in. na naszym portalu. Jakimi kryteriami w doborze DJ-a kierował się włodarz, pytała  na ostatniej sesji Marzenna Osowicka.

Bogdan Duraj od roku 2014 prowadzi dyskoteki pod chmurką wieńczące pierwszy dzień obchodów Dni Chojnic. Samego pomysłu imprezy nikt nie krytykuje, jeśli jednak spojrzy się na cenę usług za dosłownie trzy, a w tym roku cztery godziny zabawy, trudno zachować optymizm. - Według mnie to wynagrodzenie jest bardzo, bardzo wysokie - podnosiła Marzenna Osowicka na ostatniej sesji.
- Ta kwota 5 tys. zł w mojej ocenie nie jest kwotą zawyżoną. Pierwsza dyskoteka była zero, bo nie była w planie. Druga była dziesięć, bo płaciliśmy też za tą pierwszą i trzecia była pięć - wyłuszczał radnej burmistrz Arseniusz Finster. - Za jedną dyskotekę wychodzi 5 tys. zł. Sam pomysł dyskoteki wyszedł od Bogdana Duraja - dodał.

Pierwsza dyskotek była dziesięć....

- Czy przyjaźń z panem Bogdanem i fakt, że jest najstarszym stażem DJ-em jest wystarczającym powodem do tego, aby w sposób bezprzetargowy pan Bogdan Duraj pełnił te funkcje dożywotnio? - dopytywała radna opozycyjnego PChS-u zauważając, że za podobną stawkę, dyskotekę w Chojnicach mogliby poprowadzić ogólnopolskiej sławy DJ-e jak Hirek Wrona, czy Novika.
- Bogdan Duraj otrzymał weryfikacje i uprawnienia prezenterskie 40 kilka lat temu. Jeśli chodzi o historię dyskotek w Chojnicach, to był wtedy i chyba jest do dzisiaj jedyny prezenter, który przez tyle lat te dyskoteki prowadził w Kolejarzu, ChDK-u, na Skarpie i w Holiday-u. Myślę, że ten wybór, nie ma nic wspólnego z tym, że jest moim kolegą czy przyjacielem. Nic nie ma z tym wspólnego - tłumaczył Finster. Burmistrz, który niejednokrotnie sam prowadził darmowe disco w mieście, jak to określił "równać z Bogdanem Durajem się nie może". - To nie była zwykła didżejka, że tam przychodzi gościu i pomacha sobie, coś poskłada. To była videodyskoteka. Nie wiem czy pani wie, ile czasu trzeba, żeby przygotować muzykę i odpowiedni podkład? To nie wszystko były teledyski, tylko jego autorska praca, na jego autorskim sprzęcie - przekonywał włodarz. Radną opozycji zachęcał, żeby obejrzała relację z dyskoteki i zobaczyła ile ludzi bawiło się przy muzyce puszczanej przez  dj-a z Charzyków (powyżej screen z tegorocznej imprezy).
Tłumaczenia burmistrza nie zrobiły wrażenia na opozycyjnej radnej. - Autorska paca na autorskim sprzęcie. Przecież każdy DJ prowadząc imprezę muzyczną reprezentuje swoją wizje tej imprezy. Nie podkreślajmy tego, to jest po prostu oczywiste. - Jak można płacić wstecz, za usługę wykonaną przed rokiem? (...) Skoro pomysł dyskoteki pochodzi od pana Duraja, czy zastrzegł on sobie wyłączność prowadzenia imprezy? - drążyła Osowicka. Sposób przedstawiania jednej z dyskotek jako darmowej, a chwilę później takiej, za którą miasto jednak zapłaciło nazwała "kosmiczną kombinacją".

Panie burmistrzu, autorska praca na autorskim sprzęcie

- Bogdan Duraj nie został dożywotnim prezenterem - zapewniał burmistrz, jak i o tym, że jest za jawnością wydatkowania publicznych pieniędzy. Osowickiej radził, by ta sprawdziła jakie wpływy z biletów ma najpopularniejsza dyskoteka w mieście, bo w zestawieniu z nimi wynagrodzenia dla prezentera z Charzyków nie są wysokie. Finster nie miał też oporów, żeby podać jaki przychód z wejściówek w najlepszym okresie miała, niefunkcjonująca już od lat dyskoteka Duraja, w której z resztą odbywały się właśnie videodyskoteki.

Może właściciele dyskoteki Frisk

Mimo swych deklaracji, zarówno na konferencji prasowej jak i sesji, o zdjęciu klauzuli tajności z umów z Bogdanem Durajem i ewentualnie z innymi artystami, co do których wysokości gaży wpłyną wnioski, włodarz Chojnic dokumentów nie pokazuje. - Dalej nie otrzymałem informacji, o które wnioskowałem - mówi Radek Sawicki. Także my czekamy na obiecane kopie umów, a w przypadku Bogdana Duraja i przelewów.
Jak kształtują się stawki za występ czołowych polskich artystów i nie tylko można bez problemu sprawdzić w internecie zaglądając na stronę Cennik Artystów. Znajdziemy tutaj m.in. gości Chojnickiej Nocy Poetów. Tajemnicy ze swojego honorarium nie robią też DJ-e z regionu. - Za występ w sezonie liczę od 1,5 do 2 tys. zł bez względu na to, czy gram cztery godziny, czy całą noc, bo termin mam i tak zajęty - mówi znany prezenter radiowy z 20-letnim stażem. - Od 350 do 500 zł. Minimum 50 zł za godzinę - żąda DJ z krótszym doświadczeniem. Jak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć dyskoteka z DJ-em Adamusem, to wydatek rzędu 6-7 tys. zł. Za 6 tys. zł w największej z dyskotek w okolicy zagrał C-Bool, 12 tys. zł kosztował występ Westbam, z przelotem i noclegiem.
Marzennę Osowcicką zszokowały koszty jakie miasto ponisoło w związku z prowadzeniem przez Bogdana Duraja dyskotek pod gwiazdami. Nie uspokoiły medialne doniesienia jakoby ten sam DJ miał prowadzić w Chojnicach Sylwestra.
Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

88 komentarzy

~Co z dyskoteką w tym roku?
Bo martwię się, że król Covid 19 pokrzyżuje plany.
23 Grudnia 2020, godzina 09:30
Oceniono 6 razy 4
~Duraj poprowadzi dyskotekę w 2018 roku
i co ? I nic ! Nie ma mocnych
12 Czerwca 2018, godzina 11:49
Oceniono 7 razy 1
~Do TRĄBY Trąbalskiego
Trąbusiu dlaczego uciekłeś z naszego szpitala dla obłąkanych, bez ciebie jest tutaj strasznie smutno, brakuje nam twoich bajek opowiadanych nam przez ciebie! Wracaj, czekamy!
26 Sierpnia 2016, godzina 17:03
Oceniono 47 razy 25
~TrąbalskiPozdrowienia dla Bogdana Duraja i mecenasa dyskotek Arka Finstera!
26 Sierpnia 2016, godzina 14:29
Oceniono 66 razy -6
~Dziwna cisza zapanowala w Chojnicach
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Sierpnia 2016, godzina 10:55
Oceniono 73 razy -11
~Wszystko jasne
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Sierpnia 2016, godzina 21:35
Oceniono 67 razy -17
~Do autora 4 wpisów poniżej:
(EDIT) ci od upału czy dostałeś przepustkę z wariatkowa? K... już nie da się wejść na jakąkolwiek stronę żeby nie być narażonym na czytanie komentarzy jakichś pomyleńców i psychopatów!
25 Sierpnia 2016, godzina 14:29
Oceniono 67 razy 25
~Wladze Krajowej Rady Prezenterow Dyskotek w PRL-u
KRPD – komunistyczna organizacja (innej w komuszym PRL nie mogło być !!)

- pomysłodawcy i twórcy
Franciszek Walicki i Roman Waschko (agent tajnej policji politycznej - SB)

Marek Gaszyński - pierwszy szef 1974
Zbigniew Niemczycki – szef po Gaszyńskim
Adam Halber – szef po Niemczyckim
Marek Lachowicz – członek zarządu
Andrzej Karwan – społeczny inspektor pracy
Bogdan Konikowski
Maciej Dobrski – delegat na zjazd
Romuald Laskowski – sekretarz komisji rewizyjnej
Zbigniew Wysocki
25 Sierpnia 2016, godzina 14:24
Oceniono 83 razy -5
~Co to byla Krajowa Rada Prezenterow Dyskotek ?
~Co to byla Krajowa Rada Prezenterow Dyskotek ?
Założenia i cele KRPD jak czytamy w ich dokumentach to na pierwszym miejscu:

„podnoszenie i kształtowanie poziomu ideologicznego prezenterów”
25 Sierpnia 2016, godzina 14:05
Oceniono 85 razy -1
~Werfikacja Dj B.D
Krajowa Rada Prezenterów Dyskotek (KRPD)

była organizacją, której celem było polityczne wykorzystanie dyskotek i deejayów do szerzenia komunizmu, socjalizmu i czy czego tam jeszcze. Organizacja ta służyła głównie kontrolowaniu wolnych wówczas deejayów i prześladowaniu niepokornych .

Taka wlasmie weryfikacje posiada Dj B.D
25 Sierpnia 2016, godzina 13:55
Oceniono 85 razy -1
~Roman Guzelak Promocja Chojnice - winny

Roman Guzelak winny!

Autor: Monika Smól
2005-02-25, Aktualizacja: 2005-02-25 09:40
Sąd Grodzki w Chojnicach uznał, że prezes spółki Promocja Regionu Chojnickiego - Roman Guzelak - jest winny zarzucanych mu wykroczeń: niezatrzymania się do kontroli policyjnej oraz stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym.
Sąd Grodzki w Chojnicach uznał, że prezes spółki Promocja Regionu Chojnickiego - Roman Guzelak - jest winny zarzucanych mu wykroczeń: niezatrzymania się do kontroli policyjnej oraz stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym. Za swój błąd Guzelak zapłaci 700 zł grzywny i pokryje koszty sądowe (170 zł). Sędzia Krzysztof Krysiak podkreślał, że 9 października ub.r., gdy doszło do zdarzenia, Guzelak był nietrzeźwy. Miał 0,9 promila alkoholu we krwi.
- Oceniam postępowanie obwinionego jako wysoce naganne - uzasadniał Krysiak.
Na rozprawie pojawił się burmistrz Arseniusz Finster, który był pasażerem Guzelaka w chwili, gdy usiłował zatrzymać go policyjny patrol. Włodarz wysłuchał uzasadnienia wyroku.
- Obwiniony miał obowiązek zatrzymać się do kontroli po sygnałach, które policjanci wysyłali od skrzyżowania ul. Młodzieżowej z Kościerską - mówił Krysiak. - Co do oceny dowodów sąd oparł się na zeznaniach policjantów. Wiarygodne są zeznania prowadzącego radiowóz Dariusza W. Obrona próbowała je podważyć, ale nie udało się to w najmniejszym zakresie.


Sąd uznał, że zeznania świadków obrony: burmistrza Arseniusza Finstera i biznesmena Tadeusza P. są dla sprzeczne z logicznym rozumowaniem i niewiarygodne.
- Obwiniony zeznał, że w aucie grała muzyka, śpiewano, rozmawiano, a szyby były zaparowane i dlatego nie słyszał i nie widział policji. Skoro tak, to miał widocznie bardzo zaburzoną percepcję i w tym stanie nie powinien prowadzić - kontynuował sędzia. - Zeznania burmistrza także są niewiarygodne. Nie mógł nic nie widzieć, chyba że spał, miał zamknięte oczy lub śpiewał. To przypuszczenia sądu. Sąd przypuszcza też, że Guzelak był najmniej nietrzeźwy i dlatego on prowadził oraz, że całą drogę pasażerowie zastanawiali się, czy się zatrzymać czy nie. Guzelak źle ocenił sytuację. Może chciał dotrzeć do domu, może do domu Finstera, aby tam się zabarykadować?
Sędzia podkreślił, że nie ma dowodów na nieprawdziwość zeznań policjantów.
- Wpływ na wyższą karę miało też to, że Guzelak jest osobą publiczną. Nie można z tego powodu stawiać się ponad innych. Każdy ma obowiązek zatrzymania się do kontroli. Uczą tego już na kursach prawa jazdy - dodał Krysiak.
Wyrok sądu nie jest prawomocny. Guzelak zapwiedział, że złoży apelację.


Janusz Gierszewski

komendant chojnickiej KPP

- Cieszę się, że policjanci zostali ocenieni jako wiarygodni. To warte podkreślenia. To, co orzekł sąd jest konsekwencją tego, że policjanci dobrze ocenili zdarzenie i uznali, że są podstawy, aby sprawę skierować do sądu.
25 Sierpnia 2016, godzina 12:20
Oceniono 97 razy -5
~czytacz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Sierpnia 2016, godzina 11:39
Oceniono 49 razy -31
~Nawet P. daje nogi za pas
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Sierpnia 2016, godzina 11:20
Oceniono 57 razy -27
~Konie krolowania A.F
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Sierpnia 2016, godzina 11:14
Oceniono 58 razy -26
~Kanaliza i scieki
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Sierpnia 2016, godzina 11:07
Oceniono 47 razy -31

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 408.00 DKKDKK 52.60 55.70
EUREUR 430.00 435.50 RUBRUB 4.06 4.39
CHFCHF 450.00 460.00 NOKNOK 33.20 35.00
GBPGBP 500.00 510.00 SEKSEK 37.60 38.80
Aktualizacja: 2024-02-21 13:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.35 403.12 DKKDKK 52.70 55.60
EUREUR 430.26 434.77 RUBRUB 4.07 4.38
CHFCHF 451.19 457.54 NOKNOK 33.30 34.90
GBPGBP 501.38 507.72 SEKSEK 37.70 38.70
Aktualizacja: 2024-02-21 13:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-20

E95 E98 ON LPG
BP 6.32 zł 7.22 zł 6.69 zł 2.87 zł
Circle K 6.27 zł - 6.64 zł 2.84 zł
Moll Chojnice 6.32 zł - 6.69 zł 2.87 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.63 zł 2.85 zł
Orlen 6.37 zł 7.13 zł 6.74 zł 2.87 zł
PKS 6.27 zł - 6.62 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij