Niedziela, 21 Kwietnia 2024 | Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Dni Chojnic od finansowej podszewki

Tak wyglądał Stary Rynek podczas Dni Chojnic 2012.

Tak wyglądał Stary Rynek podczas Dni Chojnic 2012.

Od tegorocznych Dni Chojnic upłynęły ponad trzy miesiące, ale dopiero niedawno otrzymaliśmy ostatnią odpowiedź na nasze pytania dotyczące „montażu finansowego” tej imprezy. Korespondencję z organizatorami rozpoczęliśmy 10 lipca.

Asumpt do niej dała nam wymiana zdań na sesji rady miejskiej z 2 lipca 2012 roku, która miała miejsce pomiędzy Bartoszem Blumą a Arseniuszem Finsterem. Okazją była nowelizacja uchwały budżetowej z powodu zwiększenia wydatków na kulturę o 28 tys. złotych, które miały posłużyć sfinansowaniu koncertu Roberta Janowskiego w czasie Dni Chojnic. - Czy ten koszt nie był wcześniej znany, dopiero po koncercie właściwie zatwierdzamy coś, co już miało miejsce. Tym bardziej, że w zeszłym roku rzeczywiście temat był też poruszany i tutaj szukaliśmy w zeszłym roku sponsorów i pytanie, czemu w tym roku na przykład nie skorzystaliśmy z tej furtki? – dopytywał Bluma.

Reklama | Czytaj dalej »

Burmistrz wyjaśniał, że w 2011 szukał sponsorów na koncert gwiazdy Dni Chojnic, ale w tegorocznej edycji wystrzegał się tego. - Nie mogę drenować rynku na Dni Chojnic, bo potem sponsorzy powiedzą, nie damy „Chojniczance”, nie damy ChKŻ-owi, nie damy na Boxing Show na przykład. Jestem rzecznikiem, żeby jednak pieniądze sponsorów przechodziły do organizacji pozarządowych. (…) Jeżeli chodzi o całościowe wydatki na Dni Chojnic, to one mają dwa źródła finansowania. Jedno to jest budżet miasta, a drugie źródło, to jest grant, który otrzymaliśmy w wysokości 11.000 euro. (…) W planie działania naszym mieliśmy taki oto cel, żeby pobyt delegacji zagranicznych sfinansować z grantu unijnego, natomiast inne działania kulturalne, związane z Dniami Chojnic, finansowaliśmy z budżetu miasta – odpowiedział Arseniusz Finster.

Dni Chojnic w 2012 roku, jak można przeczytać na stronie internetowej miasta w zapowiedzi tej imprezy oraz relacji z niej, to także Jarmark Świętojański, Prezentacje Gospodarcze, Dzień Kultury Młodzieżowej oraz Przegląd Piosenki Religijnej Credo. Jest tam też informacja, że „Sponsorem imprezy jest ENERGA S.A. Partnerami imprezy są Przedsiębiorstwo Robót Melioracyjnych i Ochrony Środowiska EKOMEL Sp. z o.o., Transport Krajowy i Międzynarodowy Bronisław Gwiździel, Bank BPH oraz Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o.”. Ci, co byli w czasie Dni Chojnic na Starym Rynku, mogli zaobserwować w czasie imprez reklamy na telebimie, banery dmuchane i wiszące przy scenie. Spora część płyty Starego Rynku była zajęta przez samochody jednego z dealerów.

Organizatorami Dni Chojnic, wg informacji zamieszczonej na stronie Urzędu Miejskiego, byli (kolejność oryginalna): Urząd Miejski, Promocja Regionu Chojnickiego Sp. z o.o., Muzeum Historyczno-Etnograficzne, Chojnicki Dom Kultury oraz Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej. Wysłaliśmy do nich w lipcu pytania dotyczące kosztu imprez, które odbywały się w przedostatni weekend czerwca, źródeł finansowania, wysokości wpłat i pomocy rzeczowej od sponsorów, partnerów Dni i uczestników Prezentacji oraz dotacji z budżetu miasta. Chcieliśmy dowiedzieć się do kogo trafiły wpływy z reklam na telebimie, a także czy wszyscy właściciele banerów reklamowych wnieśli opłaty za nie i mieli zgodę na ich montaż. Pierwszym adresatem był Urząd Miejski. Z odpowiedzi otrzymanej 17.07 wynika, że nie jest znany władzom miasta całkowity koszt imprez, które odbywały się przez trzy dni czerwca w ramach Dni Chojnic, gdyż nie są jedynym ich organizatorem. Jako współorganizator wydało miasto 56905 zł, z czego 28905 zł kosztował koncert Roberta Janowskiego, a 28000 zł pochłonęły rachunki za wynajem sceny, nagłośnienia i oświetlenia. Z grantu unijnego nie pokrywano kosztów występów przybyłych gości. Urząd nie znał wysokości wpływów od uczestników prezentacji gospodarczych, wysokości i formy wpłat lub pomocy od firm wymienionych, jako partnerzy i sponsor. Nie zajmował się także ustawieniem na Starym Rynku telebimu.

Kolejnym naszym krokiem było wysłanie identycznego, co wcześniej do ratusza, pisma do pozostałych organizatorów imprez, które przeprowadzono w czasie Dni Chojnic. Pierwsza odpowiedź wpłynęła od Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej. Koszt organizacji Dnia Kultury Młodzieżowej w wysokości 8053,90 zł pokryły granty udzielone przez powiat Chojnicki i Urząd Miejski. Na pozostałe pytania odpowiedź była negatywna. Chojnicki Dom Kultury wyjaśnił nam, że jego działania dotyczące Dni Chojnic ograniczyły się do przekazania na warsztaty plastyczne końcówek materiałów oraz występy zespołów działających w nim. Współorganizacja Dni przez Muzeum Historyczno – Etnograficzne polegała wyłącznie na prezentacji tej placówki, jako promotora twórczości ludowej w zamian za użyczenie sprzętu wystawienniczego do prezentacji dorobku twórców kultury.

Pod koniec lipca wysłaliśmy drugie już pismo do Urzędu Miejskiego. Tym razem prosiliśmy wskazanie wszystkich organizatorów i współorganizatorów Dni Chojnic, przekazanie kopii umowy dotyczącej unijnej dotacji wykorzystanej na sfinansowanie pobytu zagranicznych delegacji, uszczegółowienie rozliczenia kwoty 28 tys. zł wydanej m.in. na wynajem sceny. Interesowała nas także informacja o ilości wydanych decyzji na zajęcie pasa drogowego na Starym Rynku i przyległych ulicach. Okazało się, że organizatorem „Dni Chojnic w dn. 22.06 – 24.06.2012, Jarmarku Świętojańskiego i Prezentacji Gospodarczych była Promocja Regionu Chojnickiego”. Pozostałe wcześniej wymienione instytucje, włącznie z Urzędem Miejskim, były jedynie współorganizatorami. Otrzymana z ratusza kopia umowy projektu finansowanego z programu „Europa dla obywateli” była… wyłącznie w języku angielskim. Jej wartość to 11000 euro. Podpis burmistrza Arseniusza Finstera znaleźliśmy na niej jedynie na pierwszej stronie przy adnotacji o skierowaniu jej do Wydziału Programów Rozwojowych. Wyjaśniono nam, że scena, nagłośnienie oraz oświetlenie za 28 tys. złotych służyło wszystkim przez trzy dni Dni Chojnic. W czasie tego święta urząd wydał 18 decyzji na zajęcia pasa drogowego wraz z naliczeniem stosownych opłat. Było w tym także 12 decyzji na umieszczenie nośnika reklamowego.

Z Promocji Regionu Chojnickiego uzyskaliśmy następujące informacje. Spółka ta wydała na „realizację Dni Chojnic, Jarmarku Świętojańskiego, Prezentacji Gospodarczych oraz Dnia Kultury Młodzieżowej 29399,67 zł”. Jak widać, tak jak i Urząd Miejski, Promocja Regionu nie zalicza do Dni Chojnic jarmarku, prezentacji i piątkowych działań chojnickiej młodzieży. Może w przyszłym roku należałoby wyprodukować co najmniej 4 plakaty o imprezach organizowanych na czerwcowe święto miasta? Kwota prawie 30 tys. złotych pochodziła ze środków własnych Promocji, od uczestników prezentacji i jarmarku oraz od „sponsora i partnerów imprezy”. Ta ostatnia pozycja wynosiła 15940 złotych. Wydano je na „pokrycie kosztów imprezy”. Czy prezesowi Romanowi Guzelakowi chodziło o Dni Chojnic czy np. jarmark lub dzień kultury młodzieżowej, już nie dochodziliśmy. Telebim na Starym Rynku funkcjonował na zasadach umowy barterowej. Promocja nie miała żadnych kosztów ani zysków z reklam pozyskiwanych przez właściciela telebimu. Powinien on pomiędzy reklamami pokazywać to, co dzieje się na scenie. Banery, które były umieszczone przy scenie, miały zgodę Spółki. Opłata za nie mieściła się „w kwotach i usługach na realizację Dni Chojnic i imprez towarzyszących”. Największy problem Promocja Regionu miała z odpowiedzią na pytania dotyczące rozdziału na poszczególne firmy i podmioty kwoty pozyskanej od sponsorów, partnerów i właścicieli banerów; jak i danych firm, które zarobiły na Dniach Chojnic wykonując różne usługi. Tylko część z nich zgodziła się na ujawnienie nam tych informacji. Są to: Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (wpłata 2460 zł za usługi promocyjne), Resler Plus (rachunek na prawie 100 zł na zakup artykułów spożywczych), Szpital Specjalistyczny (rachunek za 154 zł za „zabezpieczenie medyczne imprezy masowej”), Urząd Miejski (opłata skarbowa w wysokości 82 zł za wydanie decyzji o imprezie masowej), PZU (rachunek za 143 zł za ubezpieczenie imprezy) oraz Poczta Polska (269,70 zł za wysyłkę listów z zaproszeniami).

Tak skomentował nasze ustalenia autor zapytania z lipcowej sesji radny Bartosz Bluma:  "Analizując zebrane przez Chojnice24.pl informacje wynika jednoznacznie, że kwota 28 tys. zł, o jakie w lipcu zostały zwiększone wydatki na kulturę, to tylko niewielka część wydatków jakie de facto my wszyscy ponieśliśmy na tą imprezę. Najbardziej jednak martwi mnie ilość organizatorów. Dlaczego nie można było pozostawić organizacji tej imprezy jednemu podmiotowi? Niemal naturalnym wydaje się, że Promocja Regionu Chojnickiego powinna być instytucją ponoszącą pełną odpowiedzialność za tę imprezę. Dodatkowo taka mnogość organizacyjna nie wpływa na transparentność finansowania i rozliczania tak dużej i ważnej imprezy. Osobiście boli mnie brak właściwego zaplanowania wydatków na organizację Dni Chojnic i konieczność zwiększania wydatków już po fakcie."

Fragment protokołu z obrad RM Chojnic z 2.07.2012 z dyskusją ws. nowelizacji budżetu

Uchwała RM z 2.07.2012 ws. nowelizacji budżetu

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

25 komentarzy

~gość
myślę, że w ramach zapytania publicznego zostanie bardzo szczegółowo przedstawiona analiza finansowa wydatków w roku 2014
30 Czerwca 2014, godzina 14:16
Oceniono 3 razy 3
~Marcin Dobaj
Dotychczasowa władza zarządzająca u nas w kraju to zarządza aby móc na nas się dorabiać . A prawdziwy polityk to jest to gościu który prowadzi biznes firmowy oraz godnie człowiek w zakładzie pracujący. Oraz aktywnie się w sprawy społeczne aby dopomóc innym angażujący tak jest w USA to jeśli dotychczasowi zarządcy miast i państwa polskiego jeśli do tego dążą to czemu zakładów pracy nie uruchomili . I biednych polaków jeszcze bardziej biednymi zrobili i to dziwne że jeszcze sobie tego nie uświadomili.
30 Czerwca 2014, godzina 11:44
Oceniono 5 razy 3
~SKWIERCZ STANISŁAW
-- finanse miast w Polsce są na poziomie bankructwa ,szkoły ,szpitale ,,,, na które dostaliśmy środki już 1996 r 1 euro nie zostało wykorzystane , , to nauka światowa nam dała , za co ? za wybitną wiedzę ,, szukali rozwiązań ,, wcześniej opracowałem i przedstawiłem W U MEDYCZNEJ W POZNANIU -- za to odpowiadają nowe instytucje ,,dla całego pomorza ,, zarezerwowane są środki na 50 lat ,, większe niż w całości otrzymaliśmy ;; na szpitale ,szkoły ,przemysł ,odbudowę którego nie mamy i rolnictwo ,zioła ,, itd ,,, to są grosze dla całego świata ,,,,,,,,,,,,,,, mieli mieszkańcy złożyć wnioski inaczej bankructwo i kary ,,,,,,,,
30 Czerwca 2014, godzina 11:19
Oceniono 4 razy 4
~Czas na zmiany
Dlatego popieram apel PChS-u o ograniczanie wydatków oraz zweryfikowanie zakresu planowanych bądź realizowanych inwestycji.
08 Października 2012, godzina 09:38
Oceniono 9 razy 5
pozwolilem sobie dodac kwoty . na dni Chojnic 2012 wydalismy 139.458.57 plus wynagrodzenie blizej nie okreslonej liczby urzednikow i pracownikow . moze ze wzgledu na wysokosc tej kwoty "organizatorzy" maja problem z podaniem kto za co , na co i ile dal kasy ?
08 Października 2012, godzina 07:44
Oceniono 9 razy 7
~gość
pogonić towarzystwo wzajemnej adoracji do lasu guzelak to arogancki urzędas... wielu ich wciąż się w urzędach kisi..
07 Października 2012, godzina 19:50
Oceniono 10 razy 6
~HPH
Lorelai - nic dodać, nic ująć. Popieram w 100%! :-)
07 Października 2012, godzina 19:05
Oceniono 8 razy 6
~Lorelai
A podobno Chojnice to przejrzysta gmina... Skąd zatem te próby unikania odpowiedzi? Przeciągania? Kombinacje alpejskie świadczące o tym, że zdaniem decydentów obywatel nie powinien zbyt wiele wiedzieć? Paradny jest też pan Kowalik - swym zdziwionym zapytaniem na sesji o zapytanie pana Blumy dowodzi swej wielkiej, jarząbkowej lojalności (pewnie, najlepiej o nic nie pytać!) . Równie doskonały jest pan Janowski - "Proszę bardzo, nie lubię polemiki, ale proszę bardzo..." ŻADNYCH PYTAŃ, ŻADNYCH POLEMIK, ŻADNYCH WĄTPLIWOŚCI. W zasadzie czy ta nasza Rada Miejska w ogóle jest potrzebna? Wystarczyłoby zamontować automaty z prawą kończyną górną do podnoszenia i opadania dla potrzeb głosowania sesyjnego i w każdym temacie byłoby po temacie. Może warto rozważyć tę propozycję?
07 Października 2012, godzina 18:57
Oceniono 15 razy 11
~to Ja Jażąbek
Do specjalisty od buraków!Polacy nie gęsi swój język znają
07 Października 2012, godzina 17:37
Oceniono 8 razy 8
~+buraki
A co, języków się nie zna? Uczcie się, to przeczytacie i tyle.
07 Października 2012, godzina 15:21
Oceniono 11 razy -3
~to Ja Jażąbek
Niech żyje nam PREZES!!!
05 Października 2012, godzina 23:23
Oceniono 10 razy 4
~arek
Dobry tekst! Panie Romanie, nie chodzi o to, że gwiazdy są drogie, tylko o to, że planowanie wydatków na Dni Chojnic jest post factum. I rozliczenie mętne...
05 Października 2012, godzina 22:08
Oceniono 10 razy 4
~kafar
Jak wydadzą dużo - źle.
Jak nic nie wydadzą - źle!
Malkontenctwo!!!
05 Października 2012, godzina 22:06
Oceniono 13 razy -5
~adwokat
a jednak...
05 Października 2012, godzina 17:53
Oceniono 7 razy 5
~paragraf
ak - jak to dokumenty wydano dziennikarzowi w języku angielskim? Ktoś tu sobie z ludzi robi jaja! Zgodnie z art. 4 pkt 2 ustawy o języku polskim - język polski jest językiem urzędowym organów jednostek samorządu terytorialnego i podległych im instytucji w zakresie, w jakim wykonują zadania publiczne. Natomiast jak stanowi art. 5 ust.1 ww. ustawy podmioty wykonujące zadania publiczne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dokonują wszelkich czynności urzędowych oraz składają oświadczenia woli w języku polskim, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Mając na uwadze powyższe, nie wyobrażam sobie aby polski organ administracji samorządowej wydawał innym polskim podmiotom dokumenty w języku obcym!
05 Października 2012, godzina 17:18
Oceniono 18 razy 10

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.00 408.00 DKKDKK 51.30 54.70
EUREUR 429.00 436.00 RUBRUB 4.20 4.45
CHFCHF 440.00 450.00 NOKNOK 31.60 34.20
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.20 37.20
Aktualizacja: 2024-04-21 10:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.59 407.01 DKKDKK 51.40 54.60
EUREUR 430.06 434.50 RUBRUB 4.20 4.45
CHFCHF 441.78 448.54 NOKNOK 31.70 34.10
GBPGBP 497.22 503.29 SEKSEK 36.30 37.10
Aktualizacja: 2024-04-21 10:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Co sądzisz o wycince drzew pod inwestycję na ul. Ceynowy w Chojnicach?
Ceny paliw2024-04-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.9 zł 7.6 zł 7 zł 2.69 zł
Circle K 6.83 zł - 6.92 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.83 zł - 6.92 zł 2.69 zł
MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
Orlen 6.82 zł 7.57 zł 6.93 zł 2.69 zł
PKS 6.74 zł - 6.86 zł 2.72 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij