Niedziela, 23 Czerwca 2024 | Imieniny: Albina, Wandy, Zenona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz

Budżetowe przesunięcia

Wizualizacja witacza przygotowana przez architekta miejskiego Andrzeja Ciemińskiego.

Wizualizacja witacza przygotowana przez architekta miejskiego Andrzeja Ciemińskiego.

Co sesję rada miejska dokonuje pewnych zmian w budżecie. Tak było też na poniedziałkowym posiedzeniu. Inaczej pieniądze wydatkowaliby radni z opozycji. Największą dyskusję spośród punktów w planie finansowym wywoływało wydanie 80 tys. zł na tzw. witacze. Radny Krzysztof Haliżak uważa, że taka promocja miasta nie spełni pokładanych oczekiwań, czyli nie doprowadzi do wzrostu liczby turystów odwiedzających nasze miasto.

W zależności od rezultatów przetargów w budżecie przesuwane są środki. I tak 400 tys. zł „zaoszczędzone” na Malinowej radni dołożyli do Asnyka i Leśmiana. Ucieszą się też mieszkańcy Subisława, bo za 200 tys. zł będzie położona nowa nakładka. Z kolei mieszkańcy ul. Karpusa od miasta dostaną 60 tys. zł na materiały na drogę. Robocizna będzie po ich stronie. Natomiast efektem larum podniesionego przez Marię Błoniarz-Górną o brak środków na nagrody dla sportowców, których wnioski leżą w ratuszu, jest przekazanie 15 tys. zł. Część kasy na powyższe cele poszła z dywidendy przekazanej z Miejskich Wodociągów, które zeszły rok zamknęły zyskiem 300 tysięcy złotych. Połowa z tego, dokładnie 155 tys. zł, trafiła do miasta. - Po raz pierwszy w historii 16 lat sięgnęliśmy po zysk ze spółki. Mamy takie prawo – wyjaśnia burmistrz Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Zmian w budżecie nie poparł Krzysztof Haliżak. Klub PiS od głosu się wstrzymał. Zdaniem radnego Haliżaka można by lepiej spożytkować 80 tys. zł przeznaczone na witacze, które mają stanąć na rogatkach miasta. Jego sprzeciw budziło umieszczenie na bannerze adresu www.centrumchojnice.pl. - Czy miasto powinno się w taki sposób angażować? To przecież portal handlowy – powątpiewał członek Kongresu Nowej Prawicy. W ten sposób realizowany jest postulat kupców z centrum miasta, ale jak zaznacza włodarz, domena jest dostępna dla wszystkich przedsiębiorców z miasta. Haliżak jako pracownik rejonu dróg wojewódzkich sprawdził, jakie są koszty zajęcia pasa drogowego na ową reklamę. Wyliczył 10 tys. zł. Proponował by środki wydane na tzw. witacze i ich utrzymanie wydać na promocję w internecie lub profesjonalną kampanię reklamową. - Zróbmy dużą kampanię w internecie. Stać nas na więcej niż zwykłe witacze – poddał pod rozwagę.

- Firma reklamowa za 80 tys. zł palcem nie kiwnie. Trzeba kilkaset mieć – odpowiedział mu Arseniusz Finster. Argumentował, że warto zainwestować w własne miejsce na reklamę miasta, które może pochwalić się nagrodą dla parku i rynku jako najlepiej zrewitalizowanej przestrzeni. Za 80 tys. zł mniejsze tablice z mapką i oznakowaniem zabytków mają być zlokalizowane w centrum. Dwie staną też przy rondach. Burmistrz zapewniał, że miasto nie poniesie kosztów za postawienie reklam do zarządcy drogi, czyli w dwóch przypadkach do GDDKiA. - Jestem przekonany, że nie będzie opłat – odpowiedział radnemu. Haliżak chętnie sam skorzysta z takiej możliwości. - Proszę mi tylko podać odpowiednią podstawę prawną. Sam skorzystam na użytek kampanii wyborczej – ironizował.

Dyskusję podjął też radny Bartosz Bluma. Jego zdaniem lokalizacja witaczy na samych rogatkach to trochę zbyt późno, by ściągnąć turystów. Domagał się też, by mierzyć efekty działań. - Marketingowcy mają ku temu narzędzia – mówił. - Nie szukam poklasku. Za rok może sprawdzimy, ale na to też trzeba pieniądze wydać – odpowiedział włodarz miasta.

Witacze powinny stanąć w pięciu lokalizacjach na rogatkach miasta jeszcze w maju.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

26 komentarzy

~xcv
Też zgadzam się z tym, co napisał Voojt. Niestety jest to kolejny przykład na to, że tej władzy i tym radnym należy powiedzieć w listopadzie krótko i stanowczo - Państwu już dziękujemy!
24 Kwietnia 2014, godzina 09:13
Oceniono 2 razy 2
~JdArc
Popieram Cię, Voojt. Twoje obawy dotyczące bezpieczeństwa przechodniów narażonych na nieuwagę kierowców zajętych czytaniem witaczy są bardzo realne.
24 Kwietnia 2014, godzina 09:08
Oceniono 2 razy 2
~nieśmiały parafianin


Burmistrz Arseniusz Finster


Burmistrz Arek Finster w ratuszu mieszka,
............

(EDIT)nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
24 Kwietnia 2014, godzina 08:29
Oceniono 4 razy 4
~nieśmiały parafianin
W odpowiedzi na prośby, ponownie zamieszczam usuniętą przez cenzorów na żądanie Arka Finstera rymowankę. Tą rymowankę dedykuję naszemu wielce szanownemu burmistrzowi Arkowi, który od ponad 15-tu lat łaskawie i dobrotliwie panuje nad naszymi Chojnicami.

Jeżeli rymowanka zatytułowana "Burmistrz Arseniusz Finster" zostanie ponownie ocenzurowana i usunięta, to kopia tej rymowanki jest dostępna pod adresem chojnice.livejournal.com.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
23 Kwietnia 2014, godzina 22:00
Oceniono 13 razy 13
Prezydent wyraził nadzieję, że projekt jak najszybciej trafi do Sejmu do dalszych prac. - Wszyscy, którzy mają aspiracje do rządzenia Polską, powinni być zainteresowani tym, by jak najszybciej choć trochę w tym zakresie zrobić - dodał. W projekcie zaproponowano, by ustawa weszła w życie od początku przyszłego roku. (PAP)

źródło
http://www.prezydent.pl/dialog/fdp/samorzad-terytorialny-dla-polski/aktualnosci/art,32,fdp-krajobraz-polski-dobrem-publicznym.html
Jak to się ma do tych bannerów? Koalicja znowu bezkrytycznie podeszła do wizji burmistrza a słowa prezydenta Komorowskiego nie były brane w ogóle pod uwagę. Można by odnieść wrażenie, że burmistrz Chojnic jest ważniejszy niż Prezydent RP i promowana przez niego ustawa o ochronie krajobrazu.
Szczyt bezguścia osiągnął też projektant Ciemiński. "Wymyślił" banner reklamowy. 0 inwencji twórczej, 0 przygotowania do projektu. Po prostu wkleił zdjęcie w prostokąt. Wysiłek na miarę mistrza photoshopa. Tablice nie wpisują się w średniowieczny klimat miasta a na dodatek toporny i ordynarny projekt bannerów powoduje, to że powstają kolejne martwe punkty w polu widzenia kierowcy, co się przekłada na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Znowu ktoś (pieszy,rowerzysta) się "schowa" za takim banerem i nieszczęście gotowe. Dwa "witacze" znajdą się bezpośrednim otoczeniu szkół podstawowych! Tego koalicjanci też nie brali pod uwagę, zgodnie podnosząc rączki zatwierdzając 80 tyś zł. na te beznadziejne i nikomu nie potrzebne rzeczy. Nie zastanowili się, że ich dzieci, wnuki mogą ulec wypadkowi, bo kierowca ich nie zauważył zapatrzony w tablicę reklamową. 0 refleksji, niemoc i tylko bezwolne, marionetkowe przenoszenie woli burmistrza. Tragedia za miejskie pieniądze.
23 Kwietnia 2014, godzina 20:14
Oceniono 5 razy 5
~Marcin Dobaj
W dotychczasowym momencie polska gospodarka więcej na wartości straciła niż zyskała !!!!!!!!!!!!. I w dalszym ciągu na to my Polacy dotychczasowej władzy pozwalamy!!!!!.
17 Kwietnia 2014, godzina 15:39
Oceniono 14 razy 10
~Marcin Dobaj
A tu wszystko dotychczasowa władza wykonywała na zasadach powiązania własnych partyjnych interesów miedzy rządami innych krajów , a nie obywatelskich miedzy polakami w kraju jak i innymi obywatelami innych krajów!!!!!!!!!!!!
17 Kwietnia 2014, godzina 15:35
Oceniono 12 razy 8
~Marcin Dobaj
Chojniczanie nie mając pracy ani godnej za prace płacy to zmienili miejsce zameldowania i na stale zamieszkania!!!!!!!!!!!!!!. Ponieważ na wzrastający poziom kształcenia na naszym obszarze rynku pracy i wzrastające bezrobocie to powinna była nastąpić przemiana zwiększenia zatrudnienia. A wraz z nią zwiększenia produkcji przemysłowej, przemysłowo-usługowej a na ostatnim szczeblu dopiero handlowej. Ale raczej nie na większą skalę zagranicznego a krajowego!!!!!!!!!!.
17 Kwietnia 2014, godzina 15:07
Oceniono 13 razy 9
~Marcin Dobaj
Rynek pracy jest każdą świadomą i celowo rynkową działalnością jak i elementem życia człowieka bo stanowi przede wszystkim podstawę jego bytu i rozwoju kariery zawodowej oraz pokoleniowej. Na bazie której może zaspokoić potrzeby osobiste jak i społeczne-rynkowe . Ale przez barierę którą jest bezrobocie nie jest wstanie tego w pełni dokonać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Podsumowując praca podniosła by dochód publiczny mieszkańców bo Polacy są pracowitym narodem jako i do pracy zdolnym skoro Chojnice opuścili w celu nabycia mieszkania i pracy. Bo praca umożliwia człowiekowi istnienie i rozwój w danym kraju i społeczeństwie jak i pozwala zaspokoić konkretne potrzeby!!!!!!!!!!!!!!!!.
17 Kwietnia 2014, godzina 14:13
Oceniono 14 razy 10
~Marcin Dobaj
Gospodarka z rynkiem pracy i finansami publicznymi trzyma się na opadającym poziomie. Ponieważ intensywne uprzemysłowienie z lat 70 które przynosiło zatrudnienie na pełen etap zanika po dzisiejszy dzień . A zaczęło to sprzyjać zadłużaniu się miasta Chojnice do kwoty sięgającej 52 mln z odsetkami 4 mln rocznie. Ruch migracyjny mieszkańców drastycznie wzrósł na przełomie 10 lat od kiedy polskie unia europejska przyjęła do siebie . A u nas w mieście Chojnice mimo wyjazdu mieszkańców za chlebem za granice to nie obniżono nadal bezrobocia. Za sprawą rosnącej bariery biurokratycznej i dyskryminacji przedsiębiorców co w dalszym skutku doprowadziło do powiększenia się biedy w społeczeństwie!!!!!!.
17 Kwietnia 2014, godzina 13:26
Oceniono 16 razy 14
~spekulant
Który z lokalnych polityków będzie miał "zaszczyt" jako pierwszy wystawić swoją twarz do pokazu na witaczach przed wyborami?
17 Kwietnia 2014, godzina 12:47
Oceniono 1 raz 1
~Zdecydowany wyborca
Lepiej późno niż wcale. Szkoda, że pan Marcin Dobaj dopiero teraz pokazał się szerzej mieszkańcom. Ma duże szanse zostać burmistrzem, a mógłby już spokojnie czwarty rok piastować ten urząd. A dotychczasowi zastępcy mogą się tylko uczyć od niego, bo nie dorastają mu do pięt.

17 Kwietnia 2014, godzina 12:40
Oceniono 11 razy 9
~księgowa
rozumiem, że te libery będą płacić za adres komercyjnej strony internetowej ?
16 Kwietnia 2014, godzina 08:39
Oceniono 8 razy 8
~nieśmiały parafianin
Z braku ekonomicznej wiedzy burmistrz Arek Finster nie ma zielonego pojęcia co chce osiągnąć poprzez instalowanie gdzie popadnie reklam handlowych (nazywanych dla zmylenia "witaczami". Ci którzy mają jako-takie pojecie o podstawowych procesach ekonomicznych wiedzą, że celem każdej reklamy jest zwiększenie obrotu finansowego przedsiębiorstw poprzez relatywnie małą inwestycje w marketing i popularyzowanie produktów, usług, i działalność przedsiębiorstwa. Tak wiec inwestycja w reklamę powinna przynieść wymierne i z góry oszacowane dochody, by finansowanie reklamy miało ekonomiczny sens.

Jednakże, wbrew logice ekonomicznej, dla Arka celem budowy "witaczy" jest jedynie stworzenie publicznych i propagandowych pozorów, że burmistrz usiłuje coś zrobić by uaktywnić handel i usługi w rejonie chojnickiego starego miasta. Jakkolwiek jest to jedynie zabieg propagandowy a nie świadome działanie menadżerskie i ekonomiczne, o których Arek nie ma zielonego pojęcia. Tak jak w zeszłym roku Arek opowiadał bzdury ile to sprzeda nieruchomości z majątku ZGM-u (według planów Arka miało być 10 milionów dochodów a w rzeczywistości wyszło za około 3 miliony) by zasilić budżet, a wyszły z tego nici, bo Arek nie ma zielonego pojęcia o ekonomi i procesach rynkowych. Ignorant jedynie opowiada bzdury i zgaduje, i jego naiwne oczekiwania oczywiście rozmijają się z rzeczywistością.

To samo jest obecnie z reklamami handlowymi śródmieścia - Arek rozpoczyna działania a nie ma jakiegokolwiek pojęcia o efektach tych działań na handel miejski. Arek z braku ekonomicznej wiedzy jedynie zgaduje, tak jak to naiwnie robił w sprawie planowanych sprzedaży nieruchomości z majątku ZGM-u. A realia są takie, że gdy zaczyna się działać w oparciu o ignorancje to jedynym oczekiwanym efektem tych działań będzie niepowodzenie i straty. Nic nie zastąpi działań opartych o logikę i wiedzę - a tych cech brakuje burmistrzowi Arkowi. Z powodu ignorancji burmistrz Arek nawet nie będzie miał pojęcia dlaczego jego działania są skazane na niepowodzenie!

Poprzez ignorancje i korupcyjne machinacje burmistrz może jedynie doprowadzić miasto, lokalny handel, i przedsiębiorstwa do upadłości finansowej. By polepszyć i zintensyfikować działalność ekonomiczną na terenie miasta, potrzeba logicznych, konsekwentnych, i opartych na rzeczywistej wiedzy działań. A burmistrzowi brakuje uczciwości, przedsiębiorczości, logiki, i wiedzy by odrodzić ekonomie miasta. Kupienie sobie dyplomu doktora ekonomi nie jest równoważne z posiadaniem rzeczywistej wiedzy ekonomicznej - naszemu burmistrzowi Arkowi zostało jedynie udawanie i pozorowanie, że ma jakieś tam pojecie o ekonomi. A z obawy by nie ośmieszyć się swoją ignorancją, burmistrz nie poprosi żadnego eksperta z dziedziny ekonomi o pomoc w stworzeniu planu działań by odrodzić i polepszyć ekonomie miasta i podnieść dochody mieszkańców.

Jakkolwiek efekt pozornych działań burmistrza będzie jak zawsze - wydanie społecznych pieniędzy na nieprzemyślane reklamy (witacze) nie przyniesie żadnych pozytywnych efektów dla ekonomi miasta. Jakkolwiek, nasz burmistrz ignorant będzie mógł się przechwalać, że w swojej ignorancji zrobił wszystko co mógł by poprawić sytuacje kopców, lecz wbrew jego wysiłkom sytuacja rynkowa była niesprzyjająca. Pieniądze wydane na reklamy (witacze) według obecnego pomysłu burmistrza zostaną zmarnowane, a mogłyby przynieść znaczne efekty gdyby proces reklamy został przemyślany i oparty o naukowe podstawy. Jedynym efektem działań Arka będzie zeszpecenie estetyki naszych dróg w obrębie Chojnic.

Ja widzę ignorancje i korupcje Arka jak na dłoni i sądzę, że coraz więcej chojniczan widzi to samo co ja.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
15 Kwietnia 2014, godzina 20:15
Oceniono 29 razy 21
~:(
Aha... Sam pomysł "witacza" z panoramą rynku ok. Pozdrawiam
15 Kwietnia 2014, godzina 20:11
Oceniono 13 razy -9

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.00 411.00 DKKDKK 50.30 54.40
EUREUR 429.00 437.00 RUBRUB 4.42 4.80
CHFCHF 448.00 458.00 NOKNOK 30.20 34.50
GBPGBP 506.00 516.00 SEKSEK 37.50 38.60
Aktualizacja: 2024-06-22 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 403.00 407.98 DKKDKK 50.40 54.30
EUREUR 431.16 436.18 RUBRUB 4.42 4.80
CHFCHF 449.00 455.00 NOKNOK 30.30 34.40
GBPGBP 508.45 514.41 SEKSEK 37.60 38.50
Aktualizacja: 2024-06-22 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-21

E95 E98 ON LPG
BP 6.74 zł 7.44 zł 6.85 zł 2.67 zł
Circle K 6.66 zł - 6.76 zł 2.64 zł
Mol Chojnice 6.71 zł - 6.81 zł 2.67 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.71 zł 7.41 zł 6.81 zł 2.67 zł
PKS 6.69 zł - 6.77 zł 2.6 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij