Piątek, 23 Lutego 2024 | Imieniny: Damiana, Romana, Romany chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Kto pyta, nie błądzi

Tak by się przynajmniej wydawało. Jakoś jednak pytania radnej Mirosławy Daleckiej do zarządu powiatu nie w smak były jego członkowi Mariuszowi Paluchowi. Pod pretekstem ich niezrozumienia zaczął egzaminować radną opozycji, sugerując jej brak wiedzy. Sam jednak nie zorientował się, że jego wystąpienie jest nie na miejscu. Bo to radni pytają zarząd, nie odwrotnie.

 

Pierwsze z pytań radnej dotyczyło uchwały zarządu powiatu o powierzeniu stanowiska dyrektora CKZiU Grzegorzowi Makowskiemu na okres 1 października do 31 sierpnia 2017.
- Dlaczego został powołany na niespełna rok szkolny? Czyli swoje obowiązki zacznie pełnić po miesiącu funkcjonowania nowego roku szkolnego i będzie pełnił funkcję tylko 11 miesięcy? - pytała radna Mirosława Dalecka, przy okazji przywołując art. 36 a ust. 13 Ustawy o systemie oświaty, który mówi, że stanowisko dyrektora szkoły powierza się na 5 lat szkolnych, a w uzasadnionych przypadkach można na krótszy okres, ale nie mniej, jak jeden rok szkolny.
- Czy w ogóle uchwała jest zgodna z prawem? - wyraziła wątpliwość.

Reklama | Czytaj dalej »

- Zarząd powiatu w dn. 29 lipca podjął uchwałę...

Kolejna interpelacja dotyczyła Promocji Regionu Chojnickiego. Do wystąpienia Dalecka była przygotowana, bo wiedziała, że powiat jest jednym z czterech samorządów tworzących i finansujących spółkę. Jej budżet tworzy w 45 %. Pytała, czy wnosząc tak duży udział do spółki, starostwo dostatecznie interesuje się działalnością spółki. Wskazała, że mimo obowiązku prowadzenia strony Biuletynu Informacji Publicznej w internecie, nie znalazła tam nawet podstawowych dokumentów spółki. Radna z klubu PiS chciała też wiedzieć, czy powiat ma swój udział w tworzeniu terminarza imprez. Jej zdaniem wydarzenia cieszące się dużą popularnością nie powinny odbywać się tego samego dnia. Jako przykład dała szanty i operetkę. Do tego część imprez nie jest ujęta w rocznym kalendarzu, który poza tym jest mało czytelny. W zapytaniu poruszyła też kwestię wynagrodzenia dla lokalnego DJ-a za dyskotekę w czasie Dni Chojnic.

- Powiat chojnicki jest jednym z czterech samorządów...Zanim usłyszała odpowiedzi ze strony starosty czy wicestarosty, co zwykle ma miejsce, głos zabrał członek zarządu Mariusz Paluch i to również w punkcie zapytań i interpelacji, które radni składają do... zarządu. On jednak miał pytania do... pytań złożonych przez radną Dalecką. Po pierwsze chciał wiedzieć, jakie wady prawne widzi ona w decyzji zarządu o powierzeniu obowiązków dyrektora CKZiU. Tymczasem Dalecka w swoim pytaniu zacytowała odpowiedni paragraf ustawy i jedynie wyraziła wątpliwości, nie wydając osądu o niezgodności z prawem.
Członek zarządu zaczął radną także egzaminować ze struktury organizacyjnej i działalności spółki pn. Promocja Regionu Chojnickiego. - Było to pytanie wielokrotnie złożone i mam wrażenie, że to pytanie podyktowane jest faktem nieznajomości struktury organizacyjnej spółki.

- Mam dwa pytania dotyczące pytań pani radnej...

Kuriozalność całej sytuacji zauważył Zenon Bieliński, szef klubu PiS. - Ja myślałem, że pan radny Paluch, członek zarządu, będzie składał interpelacje do zarządu, sam do siebie jakby. Tymczasem pan radny Paluch zadał pytanie radnej, która zadała pytanie. Czy mamy to traktować jako odpowiedź na interpelacje?

- Zarząd przygotowuje odpowiedzi wspólnie - wyjaśnił przewodniczący rady Robert Skórczewski. Tłumaczył, że radny Paluch chciał uszczegółowić pytanie. Tylko, że Mariusz Paluch, jak dotąd nie odpowiadał na pytania radnych zgłaszane w tymże punkcie. Tak było również na ostatniej sesji, na której na zadane pytania ze strony zarządu odpowiadali Stanisław Skaja i Marek Szczepański.

- Ja myślałem, że pan radny Paluch będzie składał interpelacje do zarządu...

Pierwszy z wymienionych tłumaczył powody objęcia dyrektorskiego stołka w szkole przy ul. Świętopełka na okres krótszy niż rok. - Prawdopodobnie będą zmiany i czekamy na rozporządzenie, które we wrześniu się ukaże dotyczące nauk praktycznych, czyli ośrodków egzaminacyjnych. (...) Przewiduje się prawdodopodobnie włączenie CKU do szkół ponadgimnazajnych, dlatego nie możemy sobie pozwolić na to, żeby dyrektor szkoły był powoływany na okres 5-letni, bo tak do końca nie będziemy wiedzieli co z tym zrobić. Wcale nie jest powiedziane, że pan dyrektor nie będzie dalej panem dyrektorem.

- Prawdopodobnie będą zmiany i czekamy na rozporządzenie...

Starosta Skaja podkreślał, że PRCh jako spółka rządzi się swoimi prawami i wcale nie ma znaczenia, że powiat jest większościowym udziałowcem. Nie ma przez to większego wpływu na jej działalność. A jeżeli czegoś w starostwie nie wiedzą, to dopiero kontrola to ujawni, a na razie podstaw do prześwietlania spółki nie ma. Włodarz odniósł się m.in. do pokrywania  terminów imprez. - Myśmy ten temat już niejednokrotnie poruszali, żeby na to zwrócić uwagę. Ale naprawdę tak do końca to nigdy nie wypaliło. I nadal nie wypala. To nie znaczy, że imprez nie ma. Zresztą to są różne imprezy. Jedni idą na kabarety. Drudzy na operetki, trzeci na co innego. Każda impreza ma swojego jakby mieszkańca.

- Jeżeli chodzi o Promocję Regionu...

Mariusz Paluch jest radnym powiatowym już trzecią kadencję. Mirosława Dalecka w radzie powiatu zasiada nawet nie od początku tej kadencji, bo dopiero od grudnia 2015 r. W radzie weszła w miejsce Aleksandra Mrówczyńskiego, który dostał się do sejmu. Radna co sesję zadaje jakieś pytania zarządowi. Te ma zawsze przygotowane na piśmie. Jak tłumaczy, to jej pomaga, bo nie ma jeszcze takiego doświadczenia, jak jej koleżanki i koledzy z rady. Nawet starosta posiłkuje się notatkami w czasie odpowiedzi na interpelacje radnych.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

49 komentarzy

~jeżyk
aż wstyd patrzeć i słuchać, co oni wszyscy wyrabiają! Żeby Paluch taki mądry nie wiedział, że to zarząd powiatu odpowiada (!) przed radą a nie rada przed zarządem! Wielkim rozczarowaniem jest także postawa przewodniczącego rady, który bardziej zachowuje się jak rzecznik zarządu niż faktyczny przedstawiciel rady. Wstyd!
30 Września 2016, godzina 12:31
Oceniono 4 razy 2
~slyszeliście jaki popis ponownie dał paluuuszek
głupota jego nie zna granic.
30 Września 2016, godzina 12:16
Oceniono 5 razy 3
~Czytałem
Czytałem tego maila. Przerażające co oni robią, dobrze, że są radni, którzy się wyłamali. Według mnie to trafi do prokuratury.
26 Września 2016, godzina 15:12
Oceniono 10 razy 8
~Czy pani koledzy, którzy otrzymali maila zaprotestowali na pani nieuczciwość
jeśli tak to w jaki sposób? Dokładnie te same pytania trzeba zadać pani. Przykre, że pani przeszkadzał kogoś palec, a co pani robi za plecami innych? To jest naprawdę obrzydliwe, do czego pani się posuwa. Dobrze, że wśród odbiorów pani maila są uczciwi ludzie.
25 Września 2016, godzina 14:12
Oceniono 32 razy 6
~to jest dopiero bezczelna hipokrytka
panie pośle czy miał pan okazję zaprotestować kiedy pański kolega z ław sejmowych pokazywał środkowy palec posłance z Nowoczesnej. Czy miał pan kiedyś okazję zaprotestować? Jeśli tak to w jaki sposób?

Jestem zaskoczony, że coś takiego wypowiada osoba, która podżega w mailach, aby ośmieszać i niszczyć koleżankę z sali sesyjnej oraz pisze o koledze partyjnym i byłej koleżance z z pracy obecnej radnej miejskiej. Tupet tej osoby nie zna granic. Może po opublikowaniu będzie miała okazję opowiedzieć o swoich knowaniach.
25 Września 2016, godzina 13:28
Oceniono 36 razy 10
~Nie sądziłem, że paluszek jest tak pojętny?
Pierwszy odrobił lekcję z ośmieszania i knowania, nie wiedząc, że sam wpadnie we własne sidła.
21 Września 2016, godzina 07:17
Oceniono 25 razy 1
~do poniżej
To się wykazała i wsławiła kobieta gorszego sortu. Ktoś nawet nazwał czarną mambą. Bardzo trafne spostrzeżenie, zaraża swoim jadem innych.
14 Września 2016, godzina 07:39
Oceniono 29 razy 5
~do poniżej
to prawda
W odpowiednim czasie treść maila, adresat i odbiorcy będą udostępnione.
13 Września 2016, godzina 22:58
Oceniono 33 razy -1
~Nawet przewodniczący bronił członka
wiadomo dlaczego? Przecież też doskonale zna treść maila i nie zapobiegł ataku na sesji. To jest dopiero klika!
13 Września 2016, godzina 20:43
Oceniono 31 razy 5
~Pokazali paskudny charakterek
specjaliści od knowania i niszczenia nowej radnej.
13 Września 2016, godzina 08:35
Oceniono 42 razy 10
~???
Ej... ja myślę że ma "mentora", który sam tchórzliwie kryje się za jej plecam
12 Września 2016, godzina 22:08
Oceniono 36 razy 8
~Zachowanie czlonka na sesji bardzo źle o nim świadczy
Buta i pycha kroczy przed nim.
11 Września 2016, godzina 11:42
Oceniono 52 razy 4
~podpowiada jej głupota i zawiść do innych
Niektórzy uważają nawet, że jest niespełna rozumu.
10 Września 2016, godzina 22:04
Oceniono 59 razy 3
~ppp
A jak myślicie radna sama wpada na takie pomysły? kartka z gorszym sortem, mail do radnych itd czy ktoś jej takie pomysły podsuwa
10 Września 2016, godzina 21:55
Oceniono 55 razy 9
~ppp
A jak myślicie radna sama wpada na takie pomysły? kartka z gorszym sortem, mail do radnych itd czy ktoś jej takie pomysły podsuwa
10 Września 2016, godzina 21:55
Oceniono 56 razy 4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 409.00 DKKDKK 52.50 55.70
EUREUR 429.00 435.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 449.00 460.00 NOKNOK 33.00 34.80
GBPGBP 502.00 512.00 SEKSEK 37.70 38.70
Aktualizacja: 2024-02-23 17:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.26 403.20 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.42 433.73 RUBRUB 4.06 4.37
CHFCHF 449.37 455.73 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 502.10 508.45 SEKSEK 37.80 38.60
Aktualizacja: 2024-02-23 17:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-23

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.61 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.3 zł - 6.62 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij