Niedziela, 01 Października 2023 | Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Radna punktuje zarząd

Napięcie na linii opozycyjna radna Mirosława Dalecka i zarząd powiatu chojnickiego rośnie, co dało się zauważyć podczas czwartkowej sesji. Przytyki pojawiają się z jednej i drugiej strony. Choć Dalecka zadebiutowała w radzie niespełna rok temu, ma wiele do powiedzenia, a jej uwagi okazują się słuszne. Ale do błędu trudno się przyznać. A prawnicy mogą udowodnić nawet to, że łysy ma burzę włosów, bo takim porównaniem posłużył się inny członek opozycji w radzie powiatu Leszek Redzimski. Dwoje radnych paluszkiem postraszył wicestarosta Marek Szczepański.

 

Na czwartkowej sesji rady powiatu Mirosława Dalecka wyraziła zadowolenie, że zarząd poprawił swój błąd. Chodziło o konkursy na dyrektorów powiatowych szkół. Zdaniem radnej uchwała zarządu, który stanowisko dyrektora CKZiU powierzał tylko na 11 miesięcy, naruszała ustawę o systemie oświaty. Swoje wątpliwości wyraziła już w sierpniu, ale wówczas zarząd utrzymywał, że wszystko jest zgodnie z prawem. Potem jednak zmienił swoją decyzję, dając angaż na 5 lat.

Reklama | Czytaj dalej »

- Ogromnie cieszy mnie, że to zostało naprawione przez zarząd powiatu i Grzegorzowi Makowskiemu, podobnie jak innym dyrektorom szkół powiatowych, powierzono stanowisko na 5 lat - radna wyraziła swoje stanowisko.

- Na sesji 25 sierpnia pytałam, czy uchwała została podjęta zgodnie z prawem

Na co starosta Stanisław Skaja obruszył się, że radna odzywa się wtedy, kiedy nie powinna, tylko ma poczekać na punkt, kiedy radni zadają pytania. Dalecka pytania jednak nie sformułowała, odniosła się jedynie do działalności zarządu pomiędzy sesjami w takim właśnie punkcie. Co bynajmniej nie oznaczało, że opozycyjna radna pytań do zarządu nie miała przygotowanych. Było ich kilka. Zadane zostały we właściwym czasie. Jedno z nich bardzo poirytował zarząd, gdyż brzmiało: - Czy zarząd powiatu zna statut powiatu chojnickiego? Mirosława Dalecka ma wrażenie, że nie, bo w jej opinii członkowie zarządu powiatu naruszają jego zapisy. Chodzi o to, że w spotkaniach zarządu, który jest 5-osobowy, uczestniczą inni jego członkowie, albo nie wszyscy, którzy potem podpisują się pod protokołem z owego spotkania.  - Błędy są w protokołach od 12 lutego 2015 r. do 26 października 2016. Łącznie 54 protokoły są błędnie podpisane. (...) Szanowny zarządzie, jest to poświadczanie nieprawdy. Dlaczego zarząd nie składa podpisów zgodnie ze statutem i w jakim terminie błędnie podpisane protokoły zostaną poprawione zgodnie ze składem osobowym zarządu, który uczestniczył w danym posiedzeniu?

- Czy zarząd zna statut powiatu, bo mam wrażenie, że nie...Stanisław Skaja do odpowiedzi wyznaczył radcę prawną Grażynę Zielke. - Protokół z posiedzenia zarządu powiatu w wersji, że tak powiem na czysto, powstaje po odbyciu posiedzenia zarządu i po jego sporządzeniu jest przez zarząd powiatu przyjmowany głosowaniem, podpisywany na kolejnym posiedzeniu zarządu. Statut nie przesądza, o które posiedzenie zarządu chodzi - czy o to, którego dotyczy czy o posiedzenie zarządu, na którym jest on przyjmowany.

- Protokół z posiedzenia zarządu, w wersji, że tak powiem na czysto...


Zdaniem pani mecenas, jeśli któregoś z członków zarządu nie było na obradach, a potem zapozna się z protokołem, to nie można odmówić mu prawa złożenia podpisu.


Takie tłumaczenia nie przekonały nie tylko Daleckiej, która głośno nie zgodziła się z taką interpretacją, ale także radnego Leszka Redzimskiego, który swego czasu także zasiadał w zarządzie powiatu chojnickiego. - Prawnie da się udowodnić, że Leszek Redzimski ma burzę włosów, tylko przezroczystych. Nawet, jeśli da się prawnie udowodnić, że mogli podpisać protokół z posiedzenia, na którym nie byli, to jest to bardzo dwuznaczne. Jeśli w czymś nie uczestniczę, to nie podpisuję protokołu z tego. To już jest taka logika.

- Prawnie da się udowodnić, że Leszek Redzimski ma burzę włosów...

 

Wicestarosta Marek Szczepański wystąpienie radnej odebrał jako próbę kompromitacji zarządu. - Jestem zdumiony tak daleko idącymi wnioskami. Wręcz można tu mówić, też pójdę daleko, swego rodzaju pomówieniami, bo jeśli ktoś cały zarząd próbuje kompromitować i zarzuca poświadczenie nieprawdy. To są daleko idące zarzuty i radziłbym pewną ostrożność - przestrzegł radną.

- Jestem zdumiony tak daleko idącymi wnioskami....

Ale słowa ostrzeżenia skierował też do Leszka Redzimskiego: - Zobaczymy czy jak kolega był członkiem zarządu, to również takie niedwuznaczne podpisy składał pod protokołami. Dziś występuje w roli arbitra, a poprzednio tego, który również być może poświadczał nieprawdę.

To nie zbiło z tropu opozycji. - Z przyjemnością poczekam na ten audyt - zapewnił radny PO, a jego koleżanka z klubu radnych PiS także nie dała się zastraszyć: - Nikogo nie próbowałam nawet pomówić, bo powiedziałam "mam wrażenie, że nie zna", więc proszę tutaj nie próbować mnie straszyć.

- Nikogo nie próbowałam nawet pomówić...

Radna w pytaniu o znajomość statutu mogła się zainspirować metodą działania członka zarządu Mariusza Palucha, którą ćwiczył na niej. Wówczas ona odebrała to jako próbę ośmieszania. Tylko egzaminowanie radnej obróciło się przeciwko Paluchowi, bo wyszło, że sam nie trzyma się porządku posiedzenia. Pewnie i tym razem miałby coś do powiedzenia radnej, ale na czwartkowej sesji był nieobecny. Szkoda, bo radna Dalecka w związku z zamknięciem basenu po wykryciu groźnej bakterii, pytała kto w sanepidzie jest odpowiedzialny za podanie do publicznej wiadomości informacji o zagrożeniach dla zdrowia.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

54 komentarzy

~do poniżej
nie jestem radnym, a też interesują mnie sprawy powiatu, na chojnice.tv jest cały przebieg sesji powiatowej i miejskiej więc zawsze oglądem. Ludzie się interesują sprawami miasta i powiatu, czytam gazety i rzeczywiście radna ma dużo powiedzienia. Pewnie jesteś tą bożenka i dlatego innym zazdrościsz.
21 Listopada 2016, godzina 07:41
Oceniono 10 razy 8
~prosze przestac
Pani radna Dalecka prosze już tyle przestać pisać tyle o sobie chwalić sie składać sobie gratulacje i bić sobie brawo. Pisze pani sama ze soba sama zadaje pytania i sama pani sobie odpowiada. Podaje pani tyle szczegółow że od razu widać że to pisze osoba która siedzi w temacie.
21 Listopada 2016, godzina 00:21
Oceniono 12 razy -4
~do radnej p. Mirki
~P. Mirko proszę uważać na tzw. Bożenki
Proszę przekazać maila do dziennikarzy i obnażyć wszystkich, którzy próbują zamknąć Pani buzię. To są patologiczne działania niektórych mających władzę.
18 Listopada 2016, godzina 08:10
20 Listopada 2016, godzina 22:46
Oceniono 8 razy 8
~Buta i pycha zarządu i przewodniczącego, tylko ich ośmiesza
Jak można udawać, że radny nie ma prawa odnieść się do sprawozdania starosty. Starosta zamiast słuchać to ośmiesza się zawracając uwagę, że radna nie ma prawa się odzywać. BRAWO PANI MIRKO, PANI DOSKONALE WIE, ŻE RADA POWIATU JEST ORGANEM NADRZĘDNYM WZGLĘDEM ZARZĄDU. Ich zachowanie jest nie na miejscu, a prawnik to zupełna porażka. Obejrzałem na chojnice.tv. Żenada
20 Listopada 2016, godzina 22:42
Oceniono 6 razy 6
~Pani Mirosławo-może Pani odpowiedzą
~pacjent
" Starosta nic nie może zrobić - rozłożył ręce Stanisław Skaja, który zasiada w zarządzie powiatu razem z prezesem pływalni." "Wyszło na to, że starosta o sytuacji na basenie też dowiedział się z prasy..."
Kolejny przykład na to, że starostwa są niepotrzebne. W strukturze starostw są oczywiście komórki kryzysowe, ale jak widać tylko po to, by brać kasiorę i czekać na dotarcie wody z Wisły do Chojnic.
Kolejny przykład zagrożenia dla życia:
Podejrzenie o NIEWIARYGODNE wyniki badań rezonansem magnetycznym w chojnickim szpitalu ( art. w GP). Szpital kierowany przez kolesia starosty-Bonę, pracowania rezonansu należąca do spółki, której wiceprezesem jest pani Bona-prywatnie żona dyrektora szpitala i lekarze bojący się stawiać diagnozy na podstawie wyników z chojnickiego sprzętu. Badania po kilkaset złotych, niewiarygodne wyniki, brak możliwości wykrycia zmian w mózgu i szybkiej reakcji-przecież to narażenie pacjentów na śmierć. Taki obraz widzę po przeczytaniu artykułu w GP.
Kilka pytań :
-czy badania należy powtórzyć,
-od kiedy wyniki są niewiarygodne,
-kto ma za to płacić,
-czy szpital będzie wzywał pacjentów na powtórne badania ?
Starosta twierdzi, że o wielu rzeczach dowiaduje się z prasy, więc proszę dziennikarzy-pytajcie i piszcie.
18 Listopada 2016, godzina 10:49
Oceniono 9 razy 9
~do Ewa M
Paranoją jest to, co ty sobą reprezentujesz. Zabierz się do porządnej pracy na rzecz innych, to może trochę rozumu nabierzesz.
18 Listopada 2016, godzina 10:04
Oceniono 5 razy 5
~Ewa M
to sa zwykle paranoje
18 Listopada 2016, godzina 09:34
Oceniono 7 razy -3
~do poniżej
Trzymam kciuki p. Miroslawo
18 Listopada 2016, godzina 09:18
Oceniono 6 razy 4
~P. Mirko proszę uważać na tzw. Bożenki
Proszę przekazać maila do dziennikarzy i obnażyć wszystkich, którzy próbują zamknąć Pani buzię. To są patologiczne działania niektórych mających władzę.
18 Listopada 2016, godzina 08:10
Oceniono 8 razy 4
~Brawo dyr. Makowski na 5 letnią kadencję
Co robią powiatowi prawnicy, że nie wiedzieli, że nie można powołać dyrektora na 11 miesięcy?
Gratuluję radnej Daleckiej
17 Listopada 2016, godzina 10:52
Oceniono 10 razy 6
~Brawo,
z tymi podpisami, to dopiero jazda, prawnik nie wie jak podpisywać.
17 Listopada 2016, godzina 08:18
Oceniono 12 razy 8
~Ale się zarząd skompromitował
Redzimski miał rację, nie borę udziału to nie podpisuje. Brawo radna Dalecka!
16 Listopada 2016, godzina 19:06
Oceniono 12 razy 8
~Czy w tej radzie jest tylko Dalecka i Redzimski?
Brawo, widać, że spraw szpitala Panie nie odpuszcza.
15 Listopada 2016, godzina 16:24
Oceniono 14 razy 12
~Kolega ze studiów
Gratuluję Mirko, sprawdzasz się jako radna, co widać na sesjach. Pozdrawiam
15 Listopada 2016, godzina 10:11
Oceniono 20 razy 16
~jeżyk
To, co reprezentuje sobą Zarząd i Przewodniczący to farsa. Radny ma prawo zabrać głos w odniesieniu do każdej części sesji, nawet (a może przede wszystkim) do sprawozdania Zarządu, tym bardziej, że to Zarząd odpowiada przed Radą (o czym możni panowie z Zarządu zdają się nie pamiętać). Infantylne zachowanie wicestarosty, że pogubił się w porządku obrad poniżej krytyki, reakcja przewodniczącego również. Brawo do radnej Daleckiej, że wyłapuje rzeczy, które Zarząd najchętniej zakopałby głęboko! Patologią jest, że członek Zarządu podpisuje się pod protokołem z posiedzenia, w którym nie uczestniczył. Radczyni powiedziała, że protokół odzwierciedla przebieg posiedzenia. Skąd w takim razie nieobecny członek Zarządu wie, czy protokół faktycznie odzwierciedla przebieg? Koledzy go o tym zapewnili?
15 Listopada 2016, godzina 08:24
Oceniono 23 razy 17

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 432.00 444.00 DKKDKK 52.00 55.90
EUREUR 456.00 468.00 RUBRUB 4.30 4.90
CHFCHF 471.00 484.00 NOKNOK 32.20 35.90
GBPGBP 527.00 540.00 SEKSEK 38.40 39.90
Aktualizacja: 2023-10-01 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.30 439.50 DKKDKK 52.10 55.80
EUREUR 459.00 463.50 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 473.75 481.94 NOKNOK 32.30 35.80
GBPGBP 530.18 536.85 SEKSEK 38.50 39.80
Aktualizacja: 2023-10-01 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.13 zł 6.78 zł 6.14 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.1 zł 3.05 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.77 zł
MZK 5.97 zł 6.89 zł 5.99 zł 2.89 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.77 zł
PKS 5.99 zł - 6.09 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij