Piątek, 30 Września 2022 | Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska, Monika Szymecka

Pozwolili dzieciom się wykąpać, po czym zamknęli basen

Chojnicki basen został wczoraj zamknięty. Wcześniej z powodu wykrycia groźnej bakterii z użytku wyłączono jego część, nie informując o tym fakcie. Na stronie spółki widnieje komunikat, że powodem są przyczyny techniczne. Burmistrz Arseniusz Finster mówi jednak o pałeczce ropy błękitnej i innych. Przed zamknięciem pływalni korzystali z niej, m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w ramach zajęć wuefu.


- Jestem zbulwersowana, oburzona, brak mi słów. Klasa mojej córki rozpoczęła zajęcia na basenie koło godz. 14 i skończyła mniej więcej o 15. Chwilę później na stronie Centrum Parku ukazała się informacja, że basen jest nieczynny - relacjonuje mama 10-latki. - Zawieźli nasze dzieci, żeby się wykąpały w wodzie rojącej się od bakterii, po czym zamknęli basen - dodaje.

Rodzice zaniepokojeni wydarzeniami sprzed dwóch tygodni, kiedy to wyszło na jaw, że to nie awaria była przyczyną zamknięcia niecki sportowej a obecność w wodzie bakterii groźnej dla zdrowia i życia, apelowali w szkole by ograniczyć zajęcia sportowe na basenie. - Usłyszeliśmy od dyrektora, że to psychoza rodziców. Jak to ma się do wczorajszych wydarzeń? - pyta kobieta.

Reklama | Czytaj dalej »

- Ja nie mam żadnej prośby sformułowanej na piśmie. Jeśli są jakieś przeciwwskazania zdrowotne,  to każdy rodzic ma prawo uzyskać zwolnienie z realizacji zajęć na basenie. Nie bagatelizujemy sprawy. Szukamy informacji u źródła. Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze - mówi dyrektor SP nr 3 Karol Kołyszko i podkreśla, że słowo "psychoza" padło z ust samych rodziców w kuluarowej już rozmowie po spotkaniu połączonych  rad rodziców i szkoły. - Codziennie temat basenu jest naszą dodatkową codziennością. Zauważamy chlorowaną wodę w kranach. Ja nie jestem fachowcem, żeby wiedzieć, jaka jest przyczyna tego zakażenia. Wierzę w fachowców, którzy się z nami komunikują i przekazują nam informacje rzetelne, wiarygodne i robią to też na pewno w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci. Szefujący "trójce" zaznacza, że współpraca z basenem do tej pory układała się wzorowo. O zamknięciu pływalni  szkołę informowano telefonicznie. - Teraz będziemy prosić o deklarację na piśmie, że dzieci mogą bezpiecznie korzystać z obiektu. 3 listopada uczniowie pojadą normalnie na basen. Nie mogę odwołać zajęć, które są planowane i zakontraktowane, bo za tym idą miejskie pieniądze. Karol Kołyszko zwołał na dzisiaj zebranie wicedyrektorów. - Przygotowaliśmy pismo do prezesa Mariusza Palucha, w którym prosimy m.in. o potwierdzenie informacji o zagrożeniu bakteryjnym i  pisemnym potwierdzeniu jego usunięcia.

Dziś o sytuacji na basenie poinformował radnych burmistrz, początkowo mówiąc jedynie o "zmiennych parametrach wody".

- Wczoraj otrzymałem odpowiedź, że parametry wody...

Arseniusz Finster na sesji podkreślał, że bezpieczeństwo jest dla niego najważniejsze. - Nie było zakażeń związanych z pałeczką ropy błękitnej - zapewnia burmistrz posiłkując się danymi ze szpitala i sanepidu.

Głos zbulwersowanych rodziców dotarł także do radnej Marzenny Osowickiej, która dopytywała burmistrza, kiedy dokładnie dowiedział się o stanie wody na basenie i co ma na myśli mówiąc o zmiennych parametrach.

- Basen zamknęliśmy o 15, bo o 13, kiedy grupę wpuściliśmy, jeszcze nie było wiadomo. Czy było skażenie wody? No niestety pewnie było - uściślił włodarz, wyraźnie poirytowany pytaniem. Dodał, że źródłem bakterii był człowiek. Natomiast informacja o przerwie technicznej była dostateczna.

- Basen zamknęliśmy o 15...

- Moim zdaniem informacja o przyczynie zamknięcia wypełnia zarządzenie. Ja nie muszę napisać, jaka bakteria jest w wodzie, tak uważamy.

- Moim zdaniem informcja o przyczynie zamknięcia wypełnia...

Czy aby na pewno? Nawet rada nadzorcza spółki jasno określiła, powołując się na stosowne rozporządzenia, iż informacja o ostatniej ocenie jakości wody powinna znaleźć się w widocznym dla klientów miejscu i na stronie internetowej.

Arseniusz Finster poinformował dziś radnych, że prezes basenu Mariusz Paluch jest w ścisłej współpracy z sanepidem, dlatego wcześniej nie zamknął całego obiektu, ale tym razem decyzja dotyczyła już całej pływalni.

Choć basen zamknięto wczoraj, to dziś przed godziną 12 zastępca powiatowego inspektora sanitarnego Stanisław Jażdżewski nie dysponował najświeższymi wynikami badań wody z pływalni. - Ostatnie mam z ubiegłego tygodnia - 19 października i były w normie. Teraz nie mam następnych badań.

- Ostatnie mam z ubiegłego tygodnia...


Inspektor dodał, że zarządzający basenem ma trzy dni na przekazanie sprawozdania z badania od akredytowanego laboratorium do tutejszego sanepidu.

Na basen uczęszczają uczniowie innych chojnickich szkół. Feralnego dnia na basenie był też radny Marek Szank, na co dzień wuefista w "jedynce". - Ja też byłem z jedną z ostatnich grup, która w czwartek przed zamknięciem basenu brała udział w zajęciach i tych pytań rodziców jest wiele.

- Ja też byłem z jedną z ostatnich grup


Dziś na sesji zasugerował, że prezes Centrum Parku powinien przyjść do ratusza i odpowiedzieć na pytania radnych.

Pismo do prezesa Mariusza Palucha

Aktualizacja

Najpierw CP informował na swojej stronie tylko o zamknięciu basenu. Teraz tłumaczy powody, zapewnia bezpieczeństwo i zaprasza: "Serdecznie zapraszamy i zdrowie zapewniamy".

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

287 komentarzy

~Wybierzcie
A za co miał rozwinac te miasto za swoje pieniadze ? co on wygral w lotto swiatowego ?
przeciez wiadomo ze musial zaciagnac kredyt aby cos zrobic .
Wychwalajcie , bo nie wiecie kiedy dopiero przyjdzie jakis cap , to dopiero bedziecie plakac .
01 Listopada 2016, godzina 23:08
Oceniono 93 razy 29
~Co zrobił burmistrz który kłamie i inni partacze
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Listopada 2016, godzina 21:23
Oceniono 101 razy -23
~do co zrobili
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Listopada 2016, godzina 21:03
Oceniono 98 razy -22
~eDusza
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Listopada 2016, godzina 17:54
Oceniono 104 razy -24
~Co zrobili
Co zrobil burmistrz dla Chojnic a co elita z pijaczkiem na czele
1 - burmistrz
1- Miasto nie do poznania przez te lata , kto wraca do tego miasta nie poznaje je jakie jest piekne !
2 - park 1000 lecia , basen powstal , orliki , boiska , sciezki rowerowe , miejsca pracy , bezpieczenstwo ( swiatla wprowadzone tam gdzie powinny byc i ronda wybudowane ) , burmistrz dba o ludzi nie mysli o swoim dobru , jest jak Robin Hood , bogatym zabiera ,a biednym daje . Duzo ludzi znalazlo prace , pomogl chlop wielu ludziom . fontanna , rynek miasto jest przykladem dla innych
Teraz ELITA co zrobila
1- Wiecznie w prokuraturze siedza
2 - minusuja wpisy pozytywne
3 - pija przy czym czesto moczą sie w galoty
4 - pienią sie czesto
5 - szukaja malych szczegolow aby zrobic afere
6- wiecznie pokrzywdzeni i nie zgadzaja sie nigdy z niczym
7 - obrazaja i nie szanuja naszego Pana stworzyciela Chojnic , ktore je odbudował z gruzow bo poprzednicy wlasnie byli tacy , ze po kadencji wylatywali .
8 tak bedzie jak ktos przypadkiem by z tej elity - pseudo został
To tak pokrotce !
01 Listopada 2016, godzina 16:33
Oceniono 116 razy 22
~Do Jana Zeleznego
Popieram ciebie bracie , masz racje .
Ci ludzie sa kompletnie negatywnie nastawieni do wladzy obecnej ale na szczescie to jest garstka tylko ich i znowu gorycz porazki sie przeleje
Chojnice gora !
01 Listopada 2016, godzina 16:24
Oceniono 107 razy 23
~Jan Zelezny
Dla Chojniczan bedzie najlepiej jak burmistrz bedzie jeszcze minimum 2 kadencje tak z 10 lat jeszcze , aby dokonczyc zaczete dzielo , bo jeszcze ma pewnie duze plany i rozbudowe chojnic .
Nie mozna czegos przerwac co zostalo zaczete i mysle spokojnie bedzie mogl realizowac dalsze plany.
Odnosnie basenu , to sa pomowienia . Nikt by do basenu nie puscil ludzi , poprostu przyszly pozno wyniki z sanapidu . Prosze posluchac co druga strona ma do powiedzenia a nie wypowiadac sie stronniczo jak to robia z PCH czy jak ta sekta sie tam nazywa , malo wazne wiadomo o kogo chodzi .
01 Listopada 2016, godzina 16:22
Oceniono 112 razy 28
~sabina
Jaki Polak jest wredny pokazuja wlasnie ci PCH , tylko biegaja po sadach i donosy wieczne .
Takich kapusiow sie nie wybiera
01 Listopada 2016, godzina 16:17
Oceniono 112 razy 30
~marietta
Te okonie licza ze sie wkoncu przebija .
Mam nadzieje , ze nie bo to bedzie parodia chojnic
01 Listopada 2016, godzina 16:09
Oceniono 109 razy 29
~Paradise
Tak , dopuscie do władzy - pijaczka , kawalera , runcajsa , kaczorka , bagietke , kobre i wielce pokrzywdzoną to bedziecie płakac wtedy
01 Listopada 2016, godzina 16:00
Oceniono 105 razy 25
~Do "kciuka"
Nie ważne czy chodzisz do kościoła czy nie ale głupi jesteś jak but, natomiast per "chamie" to mów do swojego tatusia durniu niemyty, lub do swojego synka jeżeli taki debil może mieć jakieś dzieci! Rzygać się chce czytając takie wpisy jak twój kretynie !
01 Listopada 2016, godzina 14:11
Oceniono 109 razy 31
~Kciuk
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Listopada 2016, godzina 13:45
Oceniono 112 razy -26
~Do poniżej
Odpuść sobie głupku jeden tą pisaninę w taki dzień jak 1 listopad.
Pewnie byłeś durniu w kościele, u komunii, na cmentarzu i teraz po dobrze spełnionym obowiązku możesz zacząć pluć na wszystkich dookoła! Jesteś zwykła szmata!
01 Listopada 2016, godzina 12:54
Oceniono 111 razy 27
~Kciuk
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Listopada 2016, godzina 12:32
Oceniono 111 razy -29
~Do Xyz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Listopada 2016, godzina 08:41
Oceniono 108 razy -34

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 496.00 505.00 DKKDKK 64.10 65.80
EUREUR 482.00 490.00 RUBRUB 6.30 7.70
CHFCHF 500.00 515.00 NOKNOK 45.00 46.70
GBPGBP 543.00 557.00 SEKSEK 43.40 45.10
Aktualizacja: 2022-09-30 14:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 496.73 502.88 DKKDKK 64.49 65.32
EUREUR 484.02 488.77 RUBRUB 6.35 7.60
CHFCHF 504.16 510.52 NOKNOK 45.14 45.95
GBPGBP 546.41 552.63 SEKSEK 43.97 44.80
Aktualizacja: 2022-09-30 14:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz wyłączanie oświetlenia w mieście w porze nocnej?
Ceny paliw2022-09-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.27 zł 7.12 zł 7.14 zł 3.02 zł
Circle K 6.22 zł - 7.09 zł 2.99 zł
Lotos Optima 6.24 zł - 7.1 zł 3.01 zł
MZK 6.19 zł 7.19 zł 7.08 zł 2.88 zł
Orlen 6.27 zł 7.19 zł 7.14 zł 3.02 zł
PKS 6.19 zł - 7.08 zł 2.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij