Poniedziałek, 22 Lipca 2024 | Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Wojewoda nie umorzył żadnej opłaty legalizacyjnej od ponad roku

Dla mieszkańców Metalowca nie jest to dobra wiadomość. Zapłata za samowolę wydaje się nieunikniona, choć może być rozłożona w czasie. Na razie do wojewody wpływają pojedyncze wnioski z byłych ogrodów.

 

 

Burmistrz Chojnic wstawił się za mieszkańcami Metalowca, którzy popełnili samowole budowlane, do wojewody. Ci mogą dokonać rozbiórki albo uiścić opłatę legalizacyjną - minimum 25 tys. zł. Do wojewody można wnioskować o ich rozłożenie na raty, odroczenie lub umorzenie. Póki co do urzędu wojewódzkiego z Metalowca wpłynęły tylko dwa wnioski - o umorzenie.

Arseniusz Finster w swoim liście apelował do wrażliwości społecznej wojewody. W odpowiedzi z upoważnienia wojewody Maria Matuszewska, dyrektor biura ds. Obsługi Delegatury w Słupsku, powołuje się  na przepisy i wskazuje, że wniosek inwestora musi być odpowiednio umotywowany, a podstawą do zastosowania ulg jest ważny interes podatnika lub interes publiczny. Każdy wnioskujący zostanie na tę okoliczność dokładnie prześwietlony: "wojewoda będzie badał w szczególności sytuację osobistą, w tym rodzinną i zdrowotną inwestora, a także jego sytuację majątkową". Samo wykazanie złej sytuacji finansowej nie gwarantuje zastosowania ulgi. Umorzenia raczej nie będzie, np. gdy kogoś firma splajtowała. Dobrze powołać się na nadzwyczajną sytuację, np. koszty leczenia członków najbliższej rodziny.

Reklama | Czytaj dalej »

Z otrzymanej odpowiedzi zadowolony jest burmistrz Chojnic, wysnuwając z niej wniosek, iż wojewoda będzie kierował się empatią podejmując owe decyzje.

- Co najważniejsze, pan wojewoda deklaruje, że nad każdym przypadkiem chce pochylić się indywidualnie. Tego tematu, jak się spodziewałem, nie można załatwiać in gremio, tylko sytuacja rodzinna, przychodowa każdego człowieka, który będzie legalizował na Metalowcu, będzie badana przez wojewodę.

- Co najważniejsze, pan wojewoda deklaruje...W dwóch przypadkach, które są już na biurku wojewody, chojniczanie z Metalowca wnoszą o umorzenie opłaty legalizacyjnej. Patrząc na liczby, które otrzymaliśmy z urzędu wojewódzkiego, trudno oczekiwać pozytywnej odpowiedzi.  Do wojewody od lipca 2015 do października 2016 roku wpłynęło 21 takich prośb. Na wszystkie odpowiedział odmownie, ale przy czterech z nich rozłożył opłatę na raty. W ośmiu przypadkach, w których mieszkańcy prosili jedynie o rozłożenie na raty, przystano na takiego rozwiązanie. - W 2015 i 2016 nie wpłynął żaden wniosek o odroczenie terminu płatności opłaty legalizacyjnej - infomuje dyrektor Maria Matuszewska.

Za to złożenie takiego wniosku, jak napisano w odpowiedzi, powoduje zawieszenie postępowania zmierzającego do rozbiórki budynku, który powstał bez wymaganego pozwolenia na budowę. Taka gra na czas. Wysokość opłaty legalizacyjnej to minimum 25 tys. zł - w przypadku budynku letniskowego, a nawet 50 tys. zł za budynek mieszkalny jednorodzinny. Kwoty te podawał inspektor nadzoru budowlanego Jerzy Kolc w rozmowie dotyczącej sytuacji "Metalowca" w świetle zmian w ustawie Prawo budowlane.

 

List burmistrz do wojewody

Odp. wojewody do burmistrza

Odp. PUW w sprawie ulg udzielanych przez wojewodę na pyt. ch24

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

19 komentarzy

~naiwni i bezmyślni działkowcy ofiarami własnej głupoty i ofiarami manipulacji i oszustwa ArkaArek okłamał członków ogrodów działkowych "metalowiec" obiecując im bezproblemowe zmienienie ogrodów działkowych w dzielnice mieszkalną Chojnic. Naiwni i niezbyt intelektualnie rozwinięci działkowicze uwierzyli w bajki Arka. Arek wiedział, że działkowicze będą zmuszeni do zapłaty kary za samowole budowlaną lecz pomimo to robił im fałszywe obietnice o umorzeniach kary za samowole budowlaną chociaż to nie od niego zależało, bo Arek nie ma żadnego wpływu na umarzanie kar. Jakkolwiek Arek oszustwami i fałszywymi obietnicami postawił działkowców w sytuacji bez wyjścia - obecnie naiwni i bezmyślni działkowcy by dalej korzystać ze swoich działek i domków działkowych muszą je wykupić od miasta na własność chociaż do tej pory mogli je używać za relatywnie niską składkę członkowską działkowicza.

Arek w wyniku oszustwa wyłudzi od naiwnych i bezmyślnych działkowców pieniądze za wykup działek, które działkowcy posiadali już wcześniej w ramach systemu ogrodów działkowych a na dodatek wszyscy ci którzy pobudowali sobie większe domy będą poza kosztami wykupu działki na własność musieli zapłacić także kare za samowole budowlaną. Tej kary wojewoda nie podaruje nikomu a co najwyżej rozłoży na raty - o czym Arek dobrze wiedział robiąc bezpodstawne obietnice naiwnym działkowcom "metalowca".

Tak oto działkowcy by dalej korzystać z tego co mieli w posiadaniu w zamian za składkę członkowską w systemie ogrodów działkowych będą obecnie musieli wykupić od miasta na własność i dodatkowo zapłacić kare za samowole budowlaną, której się dopuścili w reakcji na bajki, oszustwa, i puste obietnice Arka.

Dzięki swojej własnej głupocie i naiwności działkowcy będą musieli zapłacić Arkowi za swoje ogrody działkowe, które i tak mieli w swoim posiadaniu w ramach systemu ogrodów działkowych i dodatkowo za swoją głupotę będą musieli zapłacić kary za samowole budowlane. A działki "metalowca" dalej będą ni to działkami ni to dzielnicą domków jednorodzinnych - ni to nad jeziorem, ni to w mieście.


10 Listopada 2016, godzina 19:24
Oceniono 18 razy 6
~fjut
A to niech myślą jak źle zrobili
10 Listopada 2016, godzina 10:44
Oceniono 26 razy 12
~nasz pan
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Listopada 2016, godzina 10:43
Oceniono 19 razy -11
~do rico
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Listopada 2016, godzina 10:42
Oceniono 29 razy -15
~Rico
Moja ekipa - specjaliści od rozbiórek nielegalnie postawionych budynków - już czekają w gotowości na pierwsze zlecenia. Po tych nielegalnie postawionych domkach nie ostanie się nawet kamień na kamieniu !
10 Listopada 2016, godzina 09:09
Oceniono 33 razy 5
~Marianna z działek
Skoro budowali bez zezwoleń to niech płacą ! Nie ma kogo żałować a w ogóle takich cwaniaków. Trzeba było sobie kupić działki budowlane i tam budować domy a nie na działkach ogródkowych. STOP CWANIACTWU ! Płacić i płakać.
10 Listopada 2016, godzina 09:06
Oceniono 34 razy 16
~Slumsy dzielnicą mieszkaniową? :-)
Bez infrastruktury i możliwości zagospodarowania przestrzeni. Kto do tego dopuścił?
10 Listopada 2016, godzina 09:06
Oceniono 22 razy 2
~działkowiec
Pan prezes pewnie już na kasie ogrodu dorobił się sumki na koszt swojej legalizacji,a co z pozostałymi?Zachęcam pana do działania,abyśmy nie musieli naszych domków rozbierać!Obiecał Pan...i co?
10 Listopada 2016, godzina 07:50
Oceniono 16 razy 4
~Bandar Seri Begawan
To co zrobił to nobla , było sciernisko teraz jest san francisko , Finster ma szanse byc najdluzej burmistrzem Chojnic , wysrubuje rekord , ktory nikt nie pobije , zapisze sie w statystykach byc moze bedzie w Polsce najdluzej rzadzacym wsrod wszystkich burmistrzow
Tego trzeba mu zyczyc , aby tylko zdrowie mu dopisało , no oczywiscie przeciwnicy beda płakac jak dzis w Usa faworytka wydawalo sie miala odniesc bezcenne zwyciestwo a jednak...
Takze kolejne wybory , kolejny rozwój miasta .

10 Listopada 2016, godzina 04:37
Oceniono 21 razy -9
~angona
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Listopada 2016, godzina 04:13
Oceniono 29 razy -17
~zacofani
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Listopada 2016, godzina 04:07
Oceniono 20 razy -16
~_./
Wszystko to prawda,ale co robi w tej sprawie nasz kochany prezesunio?"RYSIO"Czy nadal puszy się jak ten "sułtan" w seraju?w naszym ogrodzie,a może by zaczął coś robić,aby działkowcom pomóc w ich ciężkim losie!Przecież od niego tak naprawdę te samowole się zaczęły.Panie RYSIU! zacznij pan działać,przecież pan obiecał!.....
09 Listopada 2016, godzina 23:02
Oceniono 20 razy 12
~nie działkowiec
Mam tylko jedno pytanie - a gdzie był nadzór budowlany? To tak jak z tymi znakami drogowymi ciężko zapracowani urzędasy nie mają czasu? Karać za łamanie prawa a urzędasów za nieudolność.
09 Listopada 2016, godzina 21:44
Oceniono 37 razy 27
~chojniczanin
Niby dlaczego ma być umorzenie opłaty legalizacyjnej? Jak budowano niezgodnie z prawem to budowniczowie smieli się w nos ,a zarzady działek przystawali na taki stan.Polska jest Państwem prawa i niech to prawo będzie przestrzegane.
09 Listopada 2016, godzina 19:35
Oceniono 42 razy 28
~max
A co wy tzw. "obatele" "ciemny ludzie" jak mawiają "klasycy" pis-iorów myśleliście . że wam podarują te kary..?! A czy wy wiecie ile kasy brak na obiecanki z kampani wyborczej 500+, 4000+, mieszkanie +, na ochronę upośledzonych dzieci w łonach matek-przyszłego elektoratu pisiorków?! " Puknijcie się w łepetynę " jak mówiła inna klasyk " pisiu" To dopiero począteK tych radosnych zmian "DOBREJ ZMIANY" Jeszcze kilka lat przed nami ...I dobrze wam durny narodzie .Amerykanie już mają tez "dobrą zmianę"
09 Listopada 2016, godzina 17:40
Oceniono 39 razy 7

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 401.00 DKKDKK 50.80 53.80
EUREUR 424.00 432.00 RUBRUB 4.32 4.54
CHFCHF 439.00 447.00 NOKNOK 30.20 33.10
GBPGBP 504.00 512.00 SEKSEK 32.00 37.40
Aktualizacja: 2024-07-21 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.22 396.99 DKKDKK 50.90 53.70
EUREUR 426.00 430.00 RUBRUB 4.32 4.54
CHFCHF 440.00 445.00 NOKNOK 30.30 33.00
GBPGBP 505.64 511.55 SEKSEK 32.10 37.30
Aktualizacja: 2024-07-21 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.79 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.76 zł
Mol Chojnice 6.59 zł - 6.69 zł 2.79 zł
MZK 6.5 zł 6.99 zł 6.6 zł 2.63 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.79 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij