Niedziela, 23 Czerwca 2024 | Imieniny: Albina, Wandy, Zenona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Pilecki zamiast Rolbieckiego. Będzie skarga na decyzję wojewody

Rada miejska w poniedziałek zdecyduje o odwołaniu do WSA ws. zarządzenia wojewody. Z mapy Chojnic nie zniknęła ulica Stanisława Rolbieckiego, choć zgodnie z ustawą dekomunizacyjną i opinią IPN powinna. Powód? Patron należał do PZPR.


Zarządzenie zastępcze wojewody Dariusza Drelicha wpłynęło do ratusza na początku tygodnia. Nazywa ulicę imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego. Do września gminy same miały obowiązek zmienić nazwy ulic czy budowli, ktore upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące i propagujące  komunizm lub inny ustrój totalitarny. W Chojnicach kilka nazw zmieniono, ale nie wzięto pod uwagę ulicy I sekretarza komitetu powiatowego PZPR i przewodniczącego prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Aktualnie rządzący podkreślają zasługi byłego burmistrza Chojnic Stanisława Rolbieckiego.

Reklama | Czytaj dalej »

- Intencją ustawy jest wyeliminowanie z nazewnictwa ludzi ideowo i politycznie zaangażowanych w budowanie ustroju komunistycznego, co w żadnym stopniu nie dotyczy Stanisława Rolbieckiego. W zbiorowej pamięci mieszkańców Chojnic zapisał się on jako obywatel poświęcający wszystkie siły i zdolności dla dobra ogólnego. W ciągu 23 lat działalności na stanowisku przewodniczącego prezydium Miejskiej Rady Narodowej, czyli funkcji burmistrza, walnie przyczynił się do rozwoju miasta w dziedzinie gospodarki komunalnej, infrastruktury miejskiej, budownictwa mieszkaniowego, uprzemysłowienia miasta - uzasadnia burmistrz, który wraz z radnymi ze swojego komitetu, jest zdecydowany na walkę w dwóch instancjach. Najpierw Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, a potem w Naczelnym.

- Intencją ustawy jest wyeliminowanie...

Zdaniem Arseniusza Finstera, Rolbieckiego nie dyskredytuje fakt członkostwa w PZPR, tym bardziej, że w partii nie wyróżniał się aktywnością. Za to był długoletnim prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które w tych czasach było na cenzurowanym. - Fakt przewodniczenia dyskryminowanej organizacji na szczeblu lokalnym świadczy o właściwej postawie Stanisława Rolbieckiego - argumentuje włodarz powołując się na pismo od ZKP.

- Nie znałem osobiście pana Stanisława Rolbieckiego, ale ze względu na dokonania, których jestem beneficjentem wśród wielu tysięcy chojniczan, bo byłem związany z Mostostalem jako student i uczeń, również mieszkałem w tym mieście. Jego dokonania są naprawdę wielkie i uważam, że gdyby nie jego aktywność, Chojnice dzisiaj mogłyby wyglądać zupełnie inaczej. Lokalizacje tych dwóch dużych firm - Zrembu i Mostostalu, była kluczowa dla rozwoju Chojnic. Gdyby były zlokalizowane np. w Czersku, to Chojnice byłyby miastem o mniejszym potencjale gospodarczym i społecznym - podkreśla Finster.

- Nie znałem osobiście p. Stanisława Rolbieckiego...

Początkowo komisja ds. nazewnictwa miejskego zaproponowała nową nazwę ulicy Rolbieckiego uznając, że nie ma sensu kopać się z przysłowiowym koniem. Ostatecznie rada miejska nie podjęła uchwały, czekając na ruch wojewody i możliwość zaskarżenia jego decyzji. - Uważam, że byśmy się tchórzliwie zachowali wobec pamięci Stanisława Rolbieckiego i wobec jego krewnych, gdybyśmy schowali głowę w piasek - dodaje włodarz.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

52 komentarzy

~do kogoś kto się zna - do poniżej
Nie Wałdoch chce wiedzieć tylko ja :-) dziękuję za wypowiedź, po prostu ciekawi mnie co sądzą o tym osoby lepiej znające się na sprawie. Zawsze lepiej się czyta rzeczową dyskusję a nie tylko tłum zgadzający się ze sobą, przecież jak ktoś się nie zgadza to dopiero wtedy można się dowiedzieć czegoś nowego.
19 Grudnia 2017, godzina 21:22
Oceniono 9 razy 3
~Nie moge....
Marcin W. chciałby wiedzieć co ludziska sadzą o jego tezach...On ma jedną tezę-świat jest czerwono-brunatny. Reszta jest tylko wypełnianiem tej tezy treścią, najczęściej w postaci pomyj na urodzonych przed 1980 rokiem jako potencjalnych komuchów, partyjniaków, ubeków, harcerzy z formacji Zuch, ich córek, synów, wnuczek i wnuków. Na swoim blogu przytacza historię PRL-u umieszczając w niej osobę pana Rolbieckiego jako kogoś niesłychanie ważnego i przypisując mu moc sprawczą pierwszego sekretarza partii. Marcin W. błędem aksjologicznym nazywa konfrontację postaci rotmistrza Pileckiego i burmistrza Rolbieckiego. Ten nieskromny politolog zapomniał KTO do tej konfrontacji doprowadził. Zapomniał tez, że bardzo wielu rodakom nie przeszkadza mieszkanie przy ulicach Armii Ludowej, 14 lutego, czy St. Rolbieckiego. Ale cóż z tego skoro obecni ONI wiedzą lepiej czego chcą Polacy....
19 Grudnia 2017, godzina 19:40
Oceniono 15 razy 15
~Do Dyktatora V RP
Zaczynacie od deUBekizacji, kibole są dla was patriotami, miesięcznice i marsze przypominające te z lat trzydziestych, ropzpier..... sądów, usuwanie ze stanowisk ludzi którzy nie mają waszych poglądów, teraz zmiany nazw ulic. Co będzie następne, wnikliwa ekspertyza książek napisanych po 1945 roku i ocena ich autorów przez IPN, może jeszcze niszczenie filmów które wam nie odpowiadają. Mały dyktatorze obejrzyj się wstecz i zobacz jak skończyli dyktatorzy o wiele więksi od ciebie, nie mówię o wzroście.
19 Grudnia 2017, godzina 14:44
Oceniono 22 razy 20
~do kogoś kto się zna
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
19 Grudnia 2017, godzina 11:38
Oceniono 18 razy -10
~cmdc
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
19 Grudnia 2017, godzina 10:58
Oceniono 24 razy -14
~marcycha
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
18 Grudnia 2017, godzina 06:53
Oceniono 35 razy -25
~AK
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Grudnia 2017, godzina 22:54
Oceniono 50 razy -36
~Do KUNDLA z godz: 21: 16
Nie szczekaj kundlu, ogon pod siebie i do budy. Jak widać nie wszystkich zatłukli i ktoś takiemu kundlowi przekazał swoje geny! Wielka szkoda, że gen. Jaruzelski nie wysłał największych wichrzycieli na wycieczkę, gdzieś na Kamczatkę, zamiast trzymać ich w jakichś internatach w cieplarnianych warunkach, gdzie dali knuli i spiskowali jak rozpi..... Polskę, po to aby ją rozkraść i rozgrabić. Teraz załóż "patrioto" koszulkę z kotwicą i spier..... spać, bo jutro na lekcjach będziesz niewyspany i znowu jedynka matole!
17 Grudnia 2017, godzina 21:48
Oceniono 43 razy 13
~zoom
Pamiętaj stary durniu, że jednak oszczędzili takich jak ty.
17 Grudnia 2017, godzina 21:35
Oceniono 29 razy 25
~do - poniżej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Grudnia 2017, godzina 21:16
Oceniono 48 razy -34
~Ty nie jesteś "senior" - NIE KŁAM
Każdy wie, że ty jesteś "Zbigniew z Chojnic" szef propagandy przy miejscowym biurze politycznym PIS ! Po drugie: nie życz nikomu zdychania na ulicy fanatyku zafajdany, bo może nadejść taki czas, że to ty będziesz zdychał na ulicy lub pod płotem, i może nie znajdzie się nikt kto podał by ci rękę lub kubek wody. Zrozumiałeś stary durniu, czy nie zrozumiałeś i dzisiaj po 23-ciej dasz popis swojego skrajnego wariactwa w programie "Bez ograniczeń"?
17 Grudnia 2017, godzina 21:06
Oceniono 35 razy 25
~Beata do Jarząbka
"To nie jest łatwe tak żegnać się.
Na mnie pora, odchodzę, chociaż bardziej odchodzą mnie.
Ma piękna Polsko służyłam ci szczerze, kierował mną obowiązek,
no dobra, kierował mną prezes.
Żegnajcie więc koledzy i koleżanki,
żegnam się z balkonu, bo Morawiecki wymienił już zamki.
Wola prezesa, chociaż dla mnie samej jest gorzka,
szanuję go, oddaję rząd, to już nie jest moja broszka.
Don't cry for me dobra zmiano, prawda taka, że będzie tak samo.
Nawet jak znajdziesz lepszych statystów,
tu rządzi prezes, nie rady ministrów.
Don't cry for me dobra zmiano, prawda taka, że będzie tak samo.
W tę rekonstrukcję nie miałam wglądu,
teraz już wiem, wyszło Szydło z rządu".
17 Grudnia 2017, godzina 20:44
Oceniono 31 razy 25
~senior
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Grudnia 2017, godzina 20:25
Oceniono 48 razy -34
~To uczciwa i właściwa decyzja by domagać się pozostawiania ulicy Rolbieckiego!


Odbudowa - materialna i społeczna - Chojnic po wojnie przez pierwsze dekady była bardzo trudna.

Staszek Rolbiecki by tytanem w skali Chojnic i to dzięki jego aktywności Chojnice prężnie odbudowywały się i unowocześniały się materialnie i społecznie w latach powojennych. Jego umiejętności międzyludzkie, społeczne, organizatorskie, administracyjne, i niezwykła przedsiębiorczość spowodowały, że Chojnice są dzisiaj miastem o dużym potencjale. Praktycznie idąc ulicami Chojnic co krok można się natknąć na efekty i owoce pracy organizatorskiej i administracyjnej Staszka Rolbieckiego. Dzisiejsze Chojnice stoją i budują się na fundamentach pobudowanych przez Staszka Rolbieckiego!

Jako starszy chojniczanin pamiętam rozwój, odbudowę Chojnic, i zmiany w naszym mieście, i jak większość mieszkańców w tamtych latach znałem osobiście Staszka Rolbieckiego i uważam, że Staszek zasługuje na szacunek i pamięć chojniczan.

Bez takich chojnickich tytanów jak Staszek Rolbiecki czy Edek Piękny (i kilkunastu innych znacznych dla Chojnic osób w powojennych dekadach) Chojnice utraciły by swój potencjał społeczny, kulturalny, gospodarczy, i administracyjny wśród innych miast naszego regionu i Polski. Tych faktów nie jest w stanie zmienić żaden pisowski faszysta ani żaden zdegenerowany zwolennik pisowskiego faszyzmu!

Staszkowi Rolbieckiemu należny się wdzięczność i szacunek za jego dokonania dla Chojnic i chojniczan! Popieram wiec burmistrza Arka w działaniach by zachować nazwisko Staszka Rolbieckiego jako patrona chojnickiej ulicy! Publiczne uznanie zasług świadczy także i o obecnym pokoleniu chojniczan - o umiejętności tego pokolenia do obiektywnej i uczciwej oceny osiągnięć ludzi, którzy budowali i tworzyli Chojnice przed nami w przeszłości!nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
17 Grudnia 2017, godzina 20:08
Oceniono 59 razy 49
~pop
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/wrog-zydostwa-patronem-ulicy-w-lodzi-wojewoda-najpierw-honoruje-antysemite-pozniej/kgx6mhy
17 Grudnia 2017, godzina 18:38
Oceniono 31 razy 25

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.00 411.00 DKKDKK 50.30 54.40
EUREUR 429.00 437.00 RUBRUB 4.42 4.80
CHFCHF 448.00 458.00 NOKNOK 30.20 34.50
GBPGBP 506.00 516.00 SEKSEK 37.50 38.60
Aktualizacja: 2024-06-22 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 403.00 407.98 DKKDKK 50.40 54.30
EUREUR 431.16 436.18 RUBRUB 4.42 4.80
CHFCHF 449.00 455.00 NOKNOK 30.30 34.40
GBPGBP 508.45 514.41 SEKSEK 37.60 38.50
Aktualizacja: 2024-06-22 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-21

E95 E98 ON LPG
BP 6.74 zł 7.44 zł 6.85 zł 2.67 zł
Circle K 6.66 zł - 6.76 zł 2.64 zł
Mol Chojnice 6.71 zł - 6.81 zł 2.67 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.71 zł 7.41 zł 6.81 zł 2.67 zł
PKS 6.69 zł - 6.77 zł 2.6 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij