Piątek, 19 Lipca 2024 | Imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska, fot. arch.

Dobry rok dla miasta i gminy

Burmistrz Arseniusz Finster i wójt Zbigniew Szczepański mijający 2016 rok oceniają dobrze. Włodarzom udało się wykonać wszystkie zaplanowane inwestycje. - Z dużym optymizmem wchodzimy w kolejny rok - mówią zgodnie.


Dla miasta Chojnice kończący się rok jest rekordowym, jeśli chodzi o inwestycje wykonane ze środków unijnych. - Pozyskaliśmy 60 mln zł na oczyszczalnię ścieków. Dzięki tej inwestycji powstała nowa oczyszczalnia ścieków i temat ochrony środowiska w Chojnicach na 15 lat jest zrealizowany - cieszy się burmistrz Arseniusz Finster. Zdobyte 48 mln zł na modernizację chojnickiego dworca też robią wrażenie. Wśród porażek burmistrz wymienia park wodny, w którym wykryto pałeczki ropy błękitnej i wygaszenie mandatu radnym z jego komitetu. Przypomnijmy Mirosław Janowski ma już wyrok WSA, Marcin Łęgowski czeka na rozstrzygnięcie.

W 2016 roku wykonaliśmy wszystkie inwestycje planowane- Co jest trochę obcinające skrzydła, czyli psychofizykę moją obniża sytuacja w kraju. Kłótnie, podziały, brak stabilizacji i reforma oświaty, do której nie jestem przekonany i żadne argumenty ani pani minister, ani innych osób, które są za reformą, mnie nie przekonują - mówi Finster. - Ta reforma byłaby fajna, do zaakceptowania, gdyby się zaczęła od klas czwartych.

Co jest trochę obcinające skrzydła, czyli psychofizykę moją obniża sytuacja w krajuNajważniejszym wydarzeniem mijającego roku w życiu prywatnym burmistrza są narodziny córki.

Reklama | Czytaj dalej »

dla mnie prwyatnie ten rok był bardzo udany, urodziła mi się córka- Zrealizowaliśmy inwestycji zaplanowanych i niezaplanowanych na poziomie 120 proc. wartości finansowej. Same drogi i ścieżki rowerowe w partnerstwie z powiatem to były wydatki na poziomie 10 mln zł - mówi wójt Zbigniew Szczepański. W 2016 roku gmina samodzielnie bądź w partnerstwie z powiatem zmodernizowała 10 km dróg wraz z przebudową mostu w Silnie. Dwa km dróg powstały w ramach programu 1 do 1. Bezpieczny trakt dla rowerzystów pojawił się m.in. na trasie Chojnice-Nowy Dwór.  Do tego gmina Chojnice jest wciąż atrakcyjna dla inwestorów. - W Charzykowach ruszyła budowa hotelu SPA, w Pawłowie trwa przebudowa zespołu pałacowego. Rok 2016 to także znaczący wpływ dochodów do budżetu gminy - mówi wójt, który na gminę patrzy jak na prywatną firmę.  - Nie sztuką myśleć o dzisiaj, tylko o jutrze. Trzeba myśleć z perspektywą jak np. przygotowanie strefy gospodarczej w Topoli, terenów  mieszkaniowych w Chojniczkach, żeby mieć później profity z tego tytułu. Ale to też zobowiązania wobec mieszkańców. 4-5 mln zł pochłonie w przyszłym roku budowa układu drogowego w Chojniczkach.

Mijający rok z punktu widzenia gminy był dobry- Ten rok był niezły, ale przyszły zapowiada się nie gorzej - podsumowuje Szczepański.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

31 komentarzy

~Marcin Dobaj
Referendum ws. likwidacji straży miejskiej jest nieważne, ponieważ nie został przekroczony ustawowy próg 30 % frekwencji. W głosowaniu spośród 31 349 uprawnionych chojniczan wzięło udział 7589, co stanowi 24,21 %. 95 % głosujących chojniczan opowiedziało się za likwidacją straży miejskiej (7214 osób za, przeciw 295). To było pierwsze pytanie w referendum. Drugie dotyczyło samoopodatkowania na funkcjonowanie tej formacji. Przeciw było 96,6 % (7332 osoby przeciw, 104 za).

Nie będzie debaty o municypalnych, doktor Finster wymyślił inny plan na promowanie tej formacji, z komendantami ma zamiar dyżurować dnia 17 grudnia 2015 roku od godziny 17.00 do 19.00.

Burmistrz miasta Chojnice doktor (tytuł wyrobiony w Moskwie) Finster zachęca do: przesyłania pytań, zadzwonienia, przysłania emaila lub przyjścia osobiście i zadania pytania.

Ale nie zdaje sobie doktor moskiewski Finster z tego sprawy ,że jest to bardzo mocno naciągane???????????

Skoro doktorowi Finsterowi tak bardzo zależy na SM , w mieście Chojnice bo tworzył plan dyżurowania wieczorami , w ratuszu z komendantami , dnia 15 grudnia 2015 roku o godzinie 17.00-19.00

To czy tak samo doktorowi (tytułowi wyrobionemu w Moskwie) Finsterowi zależy bardzo na seniorach bo czy brał udział, w Chojnickim Centrum Kultury z seniorami w szkoleniu „Bezpieczny Senior na Drodze” dnia 26 listopada 2015 roku w godzinach 11.00-14.00???????????

Chojnice bez strażników? "Bez Straży Miejskiej można żyć!!!!!! Domagamy się jej likwidacji!"
- Straż Miejska w Chojnicach jest zbędna, a efekty jej pracy zbyt drogie.

Referendum jest obok wyborów najwyższą formą demokracji, doktor (tytuł wyrobiony w Moskwie) Finster jest demokratą dlatego moim zdaniem , w żaden sposób nie powinien blokować nawet tej formy . Tak jak to wyżej planuje od dłuższego czasu widać to wyraźnie.

Ja Marcin Dobaj nie dokończyłem narazie 20 grudnia 2015 roku działania likwidacji municypalnych w mieście Chojnice, których rozpocząłem dokładnie dnia 26.03.2014 roku w spotkaniu sprawozdawczym osiedla nr 3- jako mieszkaniec zabierając głos domagając się tego właśnie zadania od doktora Finstera bo jest to ważna dla mnie obywatela sprawa.

Niech się doktor (tytuł wyrobiony w Moskwie) Finster się też obywatelom jako gospodarz miasta Chojnice tłumaczy czemu ja akurat tego domagam oraz nie skończyłem.
03 Stycznia 2017, godzina 14:58
Oceniono 3 razy 3
~Marcin Dobaj
Umowa na dworzec podpisana
Przypominam skoro demokracja jest wolnością wyboru decyzji i należy do obywatela to, jeśli chodzi o projekt dworca w Chojnicach powinniśmy zrobić zebrania osiedlowe aby, to mieszkańcy wybrali koncepcje zachowawczą.

Przecież to 15 listopada 2016 r. wypadało 145 lecie kolei i dworca kolejowego w Chojnicach.
Dlatego powinniśmy tom koncepcją zachowawczą jako trzecią przybliżyć i upamiętnić mieszkańcom i turystą historię kolei w naszym mieście.
Bo chcę osobiście podkreślić że tak jak przyrody czy matematyki nie da się oszukać ani historii.
A tym bardziej jeśli pan burmistrz jeśli mi nie wierzy to niech się przyjrzy pocztówką i zdjęciom budynku chojnickiego dworca ok. 1919 roku.
Dokładnie ze zbiorów Pana Andrzeja Michalskiego oraz skontaktuje się z panem Krzysztofem Werner.
Aby odrestaurować dworzec w ,, trzeciej zachowawczej koncepcji''


Na kolei i przy dworcach kolejowych w szczególności przygranicznych miast wojewódzkich powinno się budować potencjał polskich producentów kolejowych.
Powinniśmy się zgłosić do wiceprezesa spółki Track Tec Krzysztof Niemiec
Aby uruchomić fabrykę rozjazdów kolejowych w Chojnicach z przeznaczeniem na eksport do Niemiec .
A tym samym pozyskiwać kapitał finansowy miastowy , bo unijne fundusze to pewne niebawem się zakończą i skąd będziemy czerpać fundusze inwestycyjne.

Opóźnienia na placu budowy przy Swarożyca.
Człowieku to nie sztuka wybudować w planach a wtedy być zaskoczony na całego . Panie Dr Arseniuszu Finsterze ile kosztował projekt Balturium dla kultury w mieście Chojnice, który leży w tym momencie w szufladach?????????????
I czy kiedykolwiek to centrum kultury -Chojnickie Centrum Kultury za 11 mln zł, za naszych dziadków pradziadków bez mojej pomocy pan by rozpoczoł , bo na razie się nie zapowiadało ????????????????.
I czy kiedykolwiek muszlę koncertową jako prawą dłoń Chojnickie Centrum Kultury w Parku 1000-lecia, w miejscu oryginalnym się wykona.???????????????
A co pan przed wyborami wyborcom-mieszkańcom obiecał !.. Już wcześniej też pisałem na ten temat. Arseniuszu Finsterze zastanów się nad planami raz jeszcze. Miejsc z obchodami ,tradycją, zwyczajem za pana 18 lat funkcjonowania to brak.
Ponieważ miejsc pracy z godnym zarobkiem dla mieszkańców Chojnic brak to nie jestem pewny czy większość mieszkańców będzie na przychodzenie do Chojnickie Centrum Kultury stać. Bo przykład mamy w Parku Wodnym.
Aby do funkcjonowania tej placówki nie dopłacać tak jak ma to miejsce z Parkiem Wodnym .
To trzeba tak samo jak stypendia sportowe ,stypendia kultury aktywnym chojniczaniną przyznawać aby Chojnickie Centrum Kultury przez Obieg marketingowy ( zrównoważonego rozwoju) - ratować . A tom propozycje na wniosku Ja udostępniłem i pomocną dłoń udzieliłem. Więc od aktywności talentów muzycznych, teatralnych prezentujących się artystów teraz wraz z budową Nowego Chojnickie Centrum Kultury zmierzają . Tyle ,że do póki nie będzie w pełni stworzony i zagwarantowany dochodowy wpływ na funkcjonowanie tej placówki po pierwsze : stypendium kulturalne. Przez utalentowanych artystów z różnych dziedzin kultury oraz po drugie: mogących przyjść mieszkańców którzy mają stałą prace to nie będzie ich stać na rentowne funkcjonowanie.


Rydzkowski nie zmieni ławeczki.
A mówiłem Ja Marcin Dobaj skoro w latach 1972-1980 , Amfiteatr w Parku 1000-lecia. był zbudowany na planie owalnym z widownią schodową. I powstał z okazji zbliżających się obchodów 700-lecia miasta, przy znacznym udziale pracy społecznej chojnickich zakładów pracy . Oraz dzięki Julianowi Rydzkowskiemu bo to dzięki jego poczynaniu narodził się o wiele wcześniej Park 1000-lecia wiec skoro miało takie coś miejsce, to zostawmy Juliana Rydzkowskiego na pomniku tam w spokoju siedzącego bo Amfiteatru tam teraz nie ma.
Panie Kazimierzu Ostrowski. Honorowy obywatelu Chojnic i p. Antoni Szlanga oraz doktorze Finster
trzeba było odtworzyć Amfiteatr oraz do czego służy Park 1000-lecia do obchodów rocznic w tradycji, zwyczaju, kulturze a nie do czego innego .
A gdzie w Parku 1000-lecia mamy odpowiednie do tych obchodów pomniki????
I kto ma racje doktorze mało co doświadczony Finsterze???

Mirosław Janowski z wygaszonym mandatem.
Polityka jest czynnikiem społeczno twórczym by wspierać: popierać, wspomagać, pomagać, dopomagać, , ... obywateli dziękuję ,że daliście mi czas bo prawdziwy polityk to sam na życie zarabia . A nieustannie konsultacje z wami jako mieszkańcami przeprowadzałem i również zarazem w okresie 2013- 2016 poważnie ostrzegałem i nadal ostrzegam . A sam prawidłowo dla siebie zarabiam a dla waszego dobra drodzy mieszkańcy w mieście kierując się własnymi metodami na waszą korzyść działam .

Bo z burmistrzem miasta Chojnice A. Finsterem pojedynek to Ja wygrałem nie pierwszy raz.

A pojedynek dotyczył prawdy niejednej między kłamstwami które wychodzą na jaw przez mnie ujawnianymi a przez władze w mieście ukrywanymi.
Oraz wszelkimi innymi sprawami jak niegospodarności w mieście Chojnice itp.

Ponieważ polityka jest czynnikiem społeczno twórczym to funkcjonuje ona między obywatelami wymieniając się poglądami, uwagami, racjami, itd.

To przed tym wyżej zdarzeniem ostrzegałem i mam na ten temat takie zdanie.

Są to czyste układy, powiązania w celu własnych interesów pomiędzy prezesem ZGM Zbigniewem Odyą szwagrem Mirosława Janowskiego przewodniczącego RM. Skoro firmy radnego świadczą usługi na rzecz spółki miejskiej ZGM, w której miasto Chojnice ma 100% udziałów to zacznijmy czym prędzej brudy następne prać i sprzątać

Już wspominałem i uważam otwarcie nadal, że mamy tu czyste układy, powiązania w celu własnych interesów pomiędzy prezesem ZGM Zbigniewem Odyą a szwagrem Mirosława Janowskiego- Przewodniczący Rady Miejskiej
. Skoro firmy radnego świadczą usługi na rzecz spółki miejskiej ZGM, w której miasto Chojnice ma 100% udziałów .
A po drugie Mirosław Janowski- Przewodniczący Rady Miejskiej
, to zasiedziały szajkowaty wraz ze szwagrem prezesem ZGM Zbigniewem Odyą przekrętacz
Więc teraz za późno na kłamliwe usprawiedliwienia w celu pełnienia przez Mirosława Janowskiego na dalsze pełnienia funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej Chojnic, nie mając sobie nic do zarzucenia. Nie składając też mandatu radnego.

Armia niedouczonych i bezmyślnych biurokratów bezkarnie drenuje obywateli kieszenie…………….
Armia niedouczonych i bezmyślnych biurokratów bezkarnie drenuje nasze kieszenie nadal istnieje,, Płacimy haracze za błędy urzędników. W mojej ocenie konieczne jest przyjęcie regulacji mówiących o odpowiedzialności urzędników za ich działanie lub zaniechanie. Chodzi o urzędników, których decyzje wpływają na możliwość wykonywania działalności gospodarczej. Problemów z tym związanych w żadnym stopniu nie rozwiązuje ustawa z 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Z punktu widzenia pewności prowadzenia działalności gospodarczej, możliwości jej rozwoju oraz- co za tym idzie- dokonywania inwestycji bezwzględnie konieczne jest zapewnienie przedsiębiorcom poczucia bezpieczeństwa. Trzeba też stworzyć odpowiednie procedury i wytyczne dla urzędników. Muszą oni wiedzieć, gdzie są granice ich działania. I muszą mieć pełną świadomość, że ich przekroczenie będzie się wiązać z nieuchronną i odpowiednio wysoką karą. Teraz tak nie jest. Przepisy powinny gwarantować możliwości bezzwłocznego uzyskania odszkodowania w uzasadnionych przypadkach. Warto rozważyć
wprowadzenie administracyjnej procedury odszkodowawczej (np. trwającej maksymalnie jeden miesiąc) oraz uproszczonego trybu procesowego w zakresie odpowiedzialności urzędników i organów administracji.

Urzędnicza samowola!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja chcę podkreślić przypominając, że w Polsce powinna nastąpić przemiana zrównania prawa karnego między władzą a obywatelami. Należy wyciągnę pełne konsekwencje prawne wobec obecnej władzy. Ponieważ powinno się bronić ludzi przed naciskiem urzędników . Oraz powinno nastąpić sprawiedliwe postępowania wobec źle sprawujących zadania urzędników którzy tez łamią przepisy. A tu mamy przykład wyraźny że prawo karne wobec urzędników powinno być zaostrzone aby przepisów również przestrzegali.

Urzędnicza urzędników samowola postępowanie tylko według własnej woli, ignorowanie poglądów od mieszkańców jako obywateli .
Urzędnicza urzędników samowola czyn będący wynikiem nie godnej zachowania postawy w kierunku uszanowania mieszkańca.
Urzędnicza urzędników samowola powinna być usunięta nie za darmo, a własnym kosztem wraz z utratom stanowiska w Urzędzie.

Zbigniewie Odyą szwagrze Mirosława Janowskiego i kto tu przeholował z tymi pomówieniami bo widać, że coraz bardziej się w tym ja Marcin Dobaj czysty polityk rozpędziłem.

A was rok temu już dopadłem!
03 Stycznia 2017, godzina 14:39
Oceniono 3 razy 3
~j23
o tak, zbigniew jest świrem a jego ruda pokraka olenia jeszcze bardziej.
02 Stycznia 2017, godzina 12:15
Oceniono 7 razy 5
~j23
o tak, zbigniew jest śirem a jego ruda pokraka olenia jeszcze bardziej.
02 Stycznia 2017, godzina 12:15
Oceniono 8 razy 6
~Free
~dO pONIżEJ !!!
Tobie bla, bla, bla, bla, pitu, pitu....
02 Stycznia 2017, godzina 11:44

marianku, nie ciskaj się, tylko skorzystaj z dobrej rady.
02 Stycznia 2017, godzina 12:00
Oceniono 7 razy 5
~DO PONIŻEJ !!!
Tobie jak widać żadna terapia ani lekarz nie pomoże, jesteś kompletnym świrem!
02 Stycznia 2017, godzina 11:44
Oceniono 11 razy -7
~DO 01 Stycznia 2017, godzina 13:50
Ty jestes chory !!!
Zapisz sie lepiej na wizyte do Poradni OPUS przy ul. Gdanskiej 15B !!!
02 Stycznia 2017, godzina 10:13
Oceniono 11 razy -7
~zbigniew cep ratuszowy
To jak to było z tymi donosami pracownika ratusza zbigniewa bualawa że podobno donosy pisze na mieszkańców Rytla, opisuje ich w internecie razem z zabrocka wicedyrektorka z ryla. razem z nia przegrał kilka spraw w sądzie i podobno nadal wysyła do wsztystkich możliwych instytuscji aby sie zemscic na ssiedzie z którym przegrał cymbał. podobno tez zadaje sie z patologi i alkoholizmem szulcami.on zbigniew i zabrocka pisza donosy na rytlan, obserwuja ich lornetkami, nagruwaja kamerami i potem pierd...olą d.e.b.ile trzy po trzy w swoich paszkwilach. buława ciagl pijany samochodem i rowerem jeździ
02 Stycznia 2017, godzina 00:25
Oceniono 14 razy 8
~do ponizej
Chyba sobie jaja robicie .
Nie bedzie lepszego niz Finster
nie bedzie po nim nikogo kto zagrzeje nawet 10 lat na stanowisku burmistrza
01 Stycznia 2017, godzina 13:50
Oceniono 11 razy 1
~do miro
i ja sie dokładam, masz pan racje !!!
01 Stycznia 2017, godzina 13:33
Oceniono 10 razy -4
~miro
Dobaj na burmistrza, i będzie 3 x lepszy od obecnego.Tego bym chciał 2017 i latach następnych.
01 Stycznia 2017, godzina 13:09
Oceniono 10 razy -4
~pokoik
2 kadencję poprosimy jeszcze
01 Stycznia 2017, godzina 11:12
Oceniono 10 razy 2
~pokoik
2 kadencję jeszcze
01 Stycznia 2017, godzina 11:11
Oceniono 10 razy 2
~do o kim mowisz gnojku ?
nie do ciebie !
pozdro
01 Stycznia 2017, godzina 01:51
Oceniono 10 razy -6
~chelsea
Burmistrz nr 1
chojnice nr 1
Pan w niebieskim tez niezly kolo , ma jaja facet !
Paluch Maiusz nie dał sie !
znow wygrało dobro !
zło przegrało !
01 Stycznia 2017, godzina 01:49
Oceniono 12 razy 6

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.00 400.00 DKKDKK 50.80 53.80
EUREUR 426.00 433.00 RUBRUB 4.32 4.54
CHFCHF 439.00 446.00 NOKNOK 30.20 33.10
GBPGBP 505.00 513.00 SEKSEK 36.00 37.50
Aktualizacja: 2024-07-19 13:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.42 396.67 DKKDKK 50.90 53.70
EUREUR 427.14 431.62 RUBRUB 4.32 4.54
CHFCHF 440.00 445.00 NOKNOK 30.30 33.00
GBPGBP 505.76 511.05 SEKSEK 36.10 37.40
Aktualizacja: 2024-07-19 13:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.79 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.76 zł
Mol Chojnice 6.59 zł - 6.69 zł 2.79 zł
MZK 6.5 zł 6.99 zł 6.6 zł 2.63 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.79 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij