Zaskoczenie i rozczarowanie
Wczoraj głos w sprawie in vitro zabrał poseł A. Mrówczyński (pośrodku) i jego asystent B. Bluma (po lewej).
Lokalny PiS wreszcie zabrał głos nt. pomysłu finansowania in vitro w Chojnicach.
Poseł Aleksander Mrówczyński przypomniał, że rząd jest przeciwko in vitro, a w zamian oferuje program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego na lata 2016-19. W dokumencie wymieniona jest sieć ośrodków leczenia niepłodności. Chojniczanie najbliżej mają do Bydgoszczy. - Utożsamiam się z tym programem. Zaskoczony byłem taką decyzją pana burmistrza - komentuje parlamentarzysta i były samorządowiec.
- Zaskoczony byłem decyzją pana burmistrza...
Obszerniej na temat pomysłu Arseniusza Finstera wypowiada się asystent posła i były radny miejski Bartosz Bluma. - Jakby nie patrzeć i mimo że pan burmistrz będzie się zaklinał, że ono takim nie jest, natomiast jest typowo politycznym działaniem. Zresztą podkreśla, że wynika to z działań podejmowanych przez obecnie rządzącą partię, czyli PiS i plany wprowadzenia dwukadencyjności.
Reklama | Czytaj dalej »
- To typowo polityczne działanie...
Asystent społeczny Aleksandra Mrówczyńskiego tłumaczy też, że poseł z Chojnic i lokalni działacze partii nie wystosowali odrębnego stanowiska, bo jako członkowie katolickich organizacji podpisali się pod listem otwartym wystosowanym do władz miasta. - Pan burmistrz głos środowisk katolickich stara się zaszufladkować jako głos mniejszości, a tak przecież nie jest - ocenia były radny, który jest rozczarowany postawą aktualnych rajców. Z PiS-u do miejskiej rady nie dostał się nikt.
- Ja i środowiska katolickie były na pewno rozczarowane postawą co niektórych radnych, od których jednoznacznie oczekiwano zajęcia stanowiska w tej sprawie, jego wyrażenia na radzie miasta, do czego nie doszło - komentuje Bartosz Bluma.
- Ja i środowiska katolickie...
Były radny ma nadzieję, że komisja społeczna i burmistrz, którzy razem mają wypracować rozwiązanie wspomagające chojniczan borykających się z niepłodnością, wezmą pod uwagę głos środowisk katolickich. A i radni, którzy na forum rady nie wyrazili swojego zdania, wreszcie przemówią. Warto będzie się mocno pochylić nad treścią przyszłej uchwały. Tym bardziej, że w ubiegły piątek wojewoda Dariusz Drelich uchylił uchwałę o finansowaniu in vitro w Gdańsku. Uzasadniając to brakiem konsultacji społecznych i wchodzeniem w rolę administracji rządowej, bo nie jest to zadanie własne gminy. - Są ważniejsze potrzeby w Chojnicach - podkreśla Bluma i dodaje, że in vitro nie jest metodą leczenia niepłodności.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (32)
- Komentarze Facebook (...)
32 komentarzy
Socjalizm wywodzi się od filozofii rozwijanej na przełomie XVIII i XIX wieku przez działaczy, tj. Henriego de Saint-Simon, Pierre’a Leroux, Charlesa Fouriera i Roberta Owena. Celem ówczesnych socjalistów było zbudowanie społeczeństwa bez ubóstwa, gdzie siły rynkowe nie są głównym mechanizmem podziału bogactwa oraz państwa, w którym funkcjonowanie społeczeństwa opiera się na wspólnej własności, wzajemnej współpracy i altruizmie. Teoretykami socjalizmu połowy XIX w. byli: Karol Marks, Fryderyk Engels, Pierre Proudhon i Michał Bakunin – twórcy marksizmu, anarchizmu i anarchokolektywizmu. Wkrótce, na gruncie marksistowskiej wersji socjalizmu, powstały ideologie: komunistyczna oraz socjaldemokratyczna
ZAPŁODNIENIE POZAUSTROJOWE
Jeśli inne metody leczenia niepłodności, nie przyniosły spodziewanych rezultatów zaleca się zapłodnienie pozaustrojowe. Co oznacza zapłodnienie in vitro? Nic innego, jak zapłodnienie poza organizmem kobiety. W warunkach laboratoryjnych dochodzi do połączenia komórki jajowej z plemnikiem, a następnie do rozwoju zarodka, który we wczesnym stadium jest wszczepiany w macicę kobiety, gdzie dojrzewa. Od tej pory ciąża przebiega naturalnie. Aby uzyskać zarodki poza organizmem, najpierw kobieta musi przyjmować leki hormonalne, aby jej organizm mógł wyprodukować więcej niż jedną komórkę jajową. Po pobraniu komórek jajowych z jajników i zapłodnieniu plemnikami partnera powstają zarodki, które hoduje się w inkubatorze przez 3 do 5 dni. W ostatnim etapie następuje transfer najlepszych, najczęściej dwóch zarodków do macicy kobiety. Pozostałe zostają zamrożone i przechowywane w odpowiednich warunkach.
Podsumowując, metody wspomaganego rozrodu składają się z następujących etapów:
Etap I
Stymulacja hormonalna
Stymulacja hormonalna polega na przyjmowaniu przez pacjentkę leków hormonalnych w celu pobudzenia jajników do produkcji pęcherzyków zawierających komórki jajowe. Podczas jednego cyklu powstaje od kilku do kilkunastu pęcherzyków jajnikowych.
Lekarz ginekolog, uwzględnia takie czynniki jak:
• wiek pacjentki
• poziom hormonów we krwi - hormon FSH (folikulotropowy)
o AMH (anti-Mullerian)
• obraz jajników w badaniu USG
• choroby współistniejące, mogące być przyczyną niepłodności
o endometrioza
o zespół policystycznych jajników
o przedwczesne wygasanie czynności jajników
Na podstawie powyższych danych lekarz zleca zastosowanie jednego z trzech tzw. protokołów stymulacji hormonalnej. Polegają one regularnym przyjmowaniu leków zwanych gonadotropinami, które różnią się w poszczególnych protokołach stymulacji dawką, rodzajem leku, długością jego przyjmowania. Kobieta przyjmuje leki w postaci zastrzyków podskórnych, które może wykonać samodzielnie. Zapraszamy na bezpłatny instruktaż podawania leków wykonany przez położną w ośrodku. Zapraszamy również do obejrzenia instrukcji podania leku czytaj leki w niepłodności.
36 godzin przed planowanym pobraniem komórek jajowych podawany jest lek (Pregnyl, Ovitrelle), który powoduje ostateczne dojrzewanie komórek jajowych w pęcherzykach.
Należy pamiętać, że w trakcie przyjmowania leków hormonalnych pacjentka musi pozostać pod kontrolą lekarza prowadzącego i nie może samodzielnie modyfikować dawki przyjmowanych leków.
Etap II
Pobranie komórek jajowych
Zabieg ten potocznie nazywany punkcją jajników, polega na nakłuciu obu jajników specjalną cienką igłą i pobraniu komórek jajowych z pęcherzyków jajnikowych. Zabieg ma miejsce w Ośrodku Gravida, odbywa się w znieczuleniu ogólnym, pod okiem doświadczonych anestezjologów i lekarzy ginekologów. Po zabiegu pobrania komórek żeńskich przychodzi czas na oddanie nasienia przez męża/partnera kobiety.
Wskazówki dla pacjentki
Należy pamiętać, aby pacjentka przed planowanym zabiegiem była na czczo, tzn. przez 6 godz. nie piła, nie jadła, nie żuła gumy. Czas trwania punkcji to około 20-30 minut. Po zabiegu pacjentka spędzi w Ośrodku około 3-4 godziny pod opieką anestezjologiczną. Po zabiegu może wystąpić delikatne krwawienie i lekki ból, który ustąpi po podaniu leków przeciwbólowych.
Etap III
Zapłodnienie komórek jajowych i hodowla zarodków
Pobrane w trakcie punkcji jajników komórki jajowe po upływie około 3 godzin zapładniane są nasieniem męża/partnera. Zabieg ten nazywa się mikroiniekcją plemnika do komórki jajowej (ICSI – z ang. Intracytoplasmic Sperm Injection). Polega na wstrzyknięciu do ooplazmy komórki jajowej unieruchomionego plemnika. Następnie komórki jajowe umieszczane są inkubatorze, gdzie w odpowiednich warunkach pozostają około 18-20 godzin. Po upływie tego czasu następuję ocena zapłodnienia. Prawidłowo zapłodnione komórki są hodowane w inkubatorze przez następne 2-5 dni. W określonym czasie przeprowadza się pod mikroskopem ocenę ich rozwoju.
Etap IV
Transfer i mrożenie zarodków
W dniu transferu, czyli przeniesienia zarodków do macicy kobiety, embriolog selekcjonuje najlepsze zarodki do transferu, zwykle przenosi się do macicy dwa zarodki. Przeniesienie zarodków jest zabiegiem bezbolesnym, dlatego nie wymaga podania środków znieczulających.
Po upływie 13-14 dni od transferu prosimy o wykonanie testu ciążowego lub badania poziomu hormonu beta-hCG we krwi i poinformowanie lekarza prowadzącego, bez względu na wynik.
Pozostałe zarodki podlegają procesowi mrożenia w temperaturze -198 ˚C metodą witryfikacji. Zamrożone zarodki przechowywane są w specjalnych zbiornikach z ciekłym azotem, w temperaturze -198 ˚C. Zbiorniki do przechowywania zarodków znajdują się pod stałą kontrolą aparatury monitorującej i personelu laboratorium wspomaganego rozrodu.
Informacja dla pacjentki
Do transferu zarodków pacjenta przychodzi z częściowo wypełnionym pęcherzem moczowym. Ułatwia to lekarzowi przeprowadzenie zabiegu przeniesienia zarodków do macicy.
Wskazówki po transferze:
• unikanie sauny, solarium, gorących kąpieli
• unikanie wzmożonego wysiłku fizycznego
• oszczędzający tryb życia
• przyjmowanie leków zaleconych przez lekarza
Do puki nie zjednoczy się ponownie naród i nie powstaną godne miejsca na wychowanie dzieci i emerytury dla społeczeństwa tyle,że umowy stałe pracy.
Więc wycofajmy się od kapitalizmu bo inne kraje ku temu idą.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!