Piątek, 12 Lipca 2024 | Imieniny: Brunona, Jana, Wery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Plan naprawczy dla szpitala

Zastępczyni dyrektora szpital ds. ekonomicznych Maria Nieżorawska.

Zastępczyni dyrektora szpital ds. ekonomicznych Maria Nieżorawska.

Musi zostać opracowany do końca września. Strata lecznicy za ubiegły rok sięgnęła 4,5 mln zł, łącznie osiągając ujemny wynik finansowy 67,5 mln zł. Na koniec marca tego roku przekroczył 71 mln zł na minusie.

 

Rada Powiatu Chojnickiego na zeszłotygodniowym obradach przyjęła sprawozdanie finansowe szpitala. Jedyną osobą, która po lekturze bilansu wyraziła zaniepokojenie i miała w związku z tym pytania do władz szpitala specjalistycznego była Mirosława Dalecka. Pytała, jak 4,5-milionowa strata zostanie pokryta, bo zarząd powiatu jako organ założycielski wycofał się z jej pokrycia. Tymczasem tylko za pierwszy kwartał tego roku straty wynoszą prawie 4 mln zł. Stąd pytanie o wartość planowanej za cały 2017 rok, bo tego już radna nie znalazła w papierach, w odróżnieniu od lat poprzednich, kiedy do sprawozdania dołączano plan na kolejny rok. - Pewnie dlatego, aby radni nie mieli do czego się odnieść - przypuszczała Dalecka.

Reklama | Czytaj dalej »

Wyraziła swój niepokój ujemnym wynikiem finansowym szpitala ponad 67,5 mln zł.       - Gdy doliczymy jeszcze I kwartał bieżącego roku, to straty szpitala przekraczają 71 mln zł na koniec marca tego roku. Przy tak ogromnych stratach kapitał podstawowy szpitala ze 143 mln zł obniża się do 76 mln zł, czyli obniża się aż o 47 % kapitału podstawowego - wyliczyła, a związku z tym jej kolejne pytanie: - Dlaczego do tej pory nie powstał plan naprawczy?  (...)

Niepokojące jest to, że ani zarząd powiatu ani dyrekcja szpitala nie mają pomysłu na ograniczenie strat, wręcz nie panują nad sytuacją finansową szpitala. 1 grudnia 2016 roku była mowa na zarządzie powiatu, że straty zostaną pokryte z budżetu powiatu i co się stało?  W grudniu na sesji budżetowej mówiłam, że w budżecie na 2017 rok brakuje środków  finansowych w  wysokości 4 mln zł, że nie zostały środki finansowe zarezerwowane na pokrycie strat szpitala. Zaskoczyłam się również informacją, kiedy na sesji RM pan burmistrz powiedział radym, że sytuacja ekonomiczna szpitala jest mu znana i że strata szpitala związana jest z nadwykonaniami. Jak dla mnie, to jest mało prawdopodobne, przy stratach prawie 68 mln zł na koniec 2016 roku, gdyż  za nadwykonania szpital chociaż częściowo otrzymuje zwrot środków finansowych - mówiła Dalecka.

- Dlaczego do tej pory nie powstał plan naprawczy?Szczegółowych informacji o stratach za poszczególne lata zażyczyła sobie na piśmie.

Pierwsza z wyjaśnieniami pospieszyła skarbniczka powiatu Elżbieta Smaglinska, tłumacząc, że w związku ze zmianą ustawy o lecznictwie teraz to szpital we własnym zakresie pokrywa stratę. - Problem będzie wtedy, gdy strata za dany rok przekroczy kwotę amortyzacji i wtedy pokrywa ją organ założycielski.

Zastępca dyrektora ds. ekonomicznych szpitala Maria Nieżorawska zaczęła od tego, że umowy z NFZ obowiązują tylko do 30 czerwca. Potem mogą być aneksowane na 3 miesiące, a od 1 października mają wejść przepisy o tzw. sieci szpitalnej. - Nie wiemy, jakimi pieniędzmi od 1 lipca będziemy dysponować - rozłożyła ręce. Natomiast już wiadomo, że zarządzający chojnicką placówką muszą przygotować plan naprawczy.
- Ustawa mówi, że jeżeli samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej w roku poprzednim poniósł stratę, to do 30 września ma obowiązek opracowania programu naprawczego. I taki będziemy musieli opracować. Na pewno przedstawimy go organowi założycielskiemu. Także ciężki przed nami okres wielu niewiadomych.

- Ustawa mówi, że jeżeli SPZOZ...

Zastępczyni dyrektora lecznicy odniosła się do kwestii nadwykonań za ubiegly rok. NFZ nie zapłacił pełnej wysokości za wszystkie świadczenia, tylko ponad połowę. A generalnie straty spowodowane są wzrostem kosztów. Tu wymieniła m.in. podwyżkę, którą wprowadziły miejskie wodociągi, ale i wszelkie inne potrzebne szpitalowi zakupy. Przypomniała, że ten w październiku będzie obchodził 15-lecie. - Sprzęt się psuje. Stary, przestarzały. Staramy się go też odnawiać, kupować nowy. Aby lepiej diagnozować i leczyć - tłumaczyła Maria Nieżorowska.

- Sprzęt się psuje...

W tym roku 150 tys. zł na sprzęt medyczny przekazała Rada Miejska Chojnic.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

41 komentarzy

~RAMBO ty baranie
według ciebie miasto lub powiat ma utrzymywać szpital? Jeżeli tak to puknij się w swój pusty łeb!
Dlaczego nie powiesz aby te grube miliony pompowane przez "dojną zmianę" w kościół czym banda złodziei chce sobie kupić miejsce w niebie, nie są przeznaczane na szpitale?
30 Maja 2017, godzina 08:26
Oceniono 5 razy 3
~rambo
Ale jaja, remont CHDK-u za 11 milionów, remont dworca za 32 miliony, a dług szpitala jest znany, jeszcze 1,5 bańka na MKS. Czy tym miastem i powiatem ktoś zarządza....?
30 Maja 2017, godzina 07:22
Oceniono 8 razy 0
~wielmożny szpitalny powinien na p@ysk wylecieć
za niszczenie tylu lekarzy, za złe traktowanie sprzątaczek i niższego personelu, sporo grzechów ma na sumieniu z kolesiami (i kochanki też), z którymi w zaciszu gabinetu obmyślał strategię, jak zniszczyć znanego chirurga i innych, a o aferze z byłą złodziejką, która wyłudzała setki tysięcy złotych za profilaktykę antynikotynową próbują załatwiać na wszystkie strony i wyciszać, nawet media dostały prykaz, że nic nie wolno o ogromnej aferze pisać, może wyłudzone z funduszu zdrowia pieniądze były do podziału, ciekawe?
27 Maja 2017, godzina 16:08
Oceniono 25 razy 7
~do 19.50 a może to specjalnie obniżany był kapitał szpitala, aby przejać go za bezcen
przecież prywatne interesy nadzwyczaj dobrze się mają
27 Maja 2017, godzina 13:23
Oceniono 21 razy 1
~afera obyczajowa ciąg dalszy
dyrektorka zamiast dbać o finanse to łagodziła afery obyczajowe z Ewą, aby żyło się lepiej, dobrze, że nagrania mają coraz większą popularność
27 Maja 2017, godzina 13:19
Oceniono 26 razy 2
~ciekawe komentarze
~do 8.45 dlaczego radna ma proponować sposób pokrycia długu?
Przecież to dyrektorzy szpitala i gł. księgowy miesiącznice biorą ogromne wypłaty z budżetu szpitala i niech wreszcie zaczną pracować i stworzyć uczciwy plan naprawczy i niech zaczną go robić od siebie, a nie od pracowników z najniższą krajową wypłacaną w dwóch transzach. I co ty na to jotdwatrzy, może ty znajdziesz sposób, jak jesteś taki mądry?
26 Maja 2017, godzina 09:29
Oceniono 17 razy 15
~58 mln strat szpitala było za rządów PO partii dyrektora szpitala
dziwne prawda, że dopuścił to tak wielkich strat szpitala?
26 Maja 2017, godzina 19:50
Oceniono 21 razy 1
~mialo być ...przyjaciółka swojego szefa
26 Maja 2017, godzina 19:17
Oceniono 24 razy -2
~pani z tym wąsem, to przyjaciółka swojego rodziny
kiedy przytrafił się romans z Ewą i żona dostała wścieklizny, to dama z wąsem była rozjemcą i pogodziła małżonków, ha, ha na szczycie władzy same sensacje obyczajowe i finansowe wychodzą, dlatego nie mają czasu na zarządzane przez nich placówki bo mają co innego w głowach, często myślą dołem zamiast górą
26 Maja 2017, godzina 19:16
Oceniono 26 razy 0
~to prawda - ordynatorzy do wymianry, natychmiast
bura, pycha i arogancja szczególnie przez niektórych przemawia
26 Maja 2017, godzina 19:04
Oceniono 25 razy 7
~zero a teraz mniej niż zero
Mam doskonały plan naprawczy:

1. Odwołać dyrektora.
2. Rozwiązać kontakty z niektórymi spółkami, co do których zachodzi obawa, że zarabiają na konfliktach interesów.
3. Zrewidować kontrakty lekarzy.
4. Podnieść pensje personelu pomocnicznego, pielęgniarek.
5. Zmniejszyć wydatki na usługi zewnętrzne.
6. Zakontraktować szpital do "I ligi" nowej sieci szpitali - co jest możliwe.
7. Zmniejszyć skandaliczne kolejki i ułatwić proces rejestracji do nich.
8. Wymienić kadrę zarządzającą oddziałami szpitala.
9. Upodmiotowić związki zawodowe.
10. Zatrudnić ratowników na umowę o pracę w szpitalu.

Postulatów jest więcej, ale jak na zero przystało, skończę na 1-0.
26 Maja 2017, godzina 19:00
Oceniono 34 razy 2
~do 13.36
Brawo Radna Dalecka, obserwuję Pani pracę i widzę, że dzięki Pani pielęgniarki szkół nie płacą wysokich czynszów za wynajem i powiat musi dokonywać remontów gabinetów, dyrektor CKU z 1 roku po radnej interwencji został powołany na 5 lat, zarząd nauczył się podpisywać protokoły zgodnie ze statutem, wyszły na jaw straty 71 mln. i nieudolne zarządzanie szpitala i wiele ciekawych porusza tematów od mieszkańców powiatu.
Nie zauważyłem, aby radna kiedykolwiek pyskowała i jeżeli nie chcesz arogancie tego słuchać to nie słuchaj i nie czytaj, ale ja bardzo dobrze życzę radnej powiatowej i zagłosuję na Panią w przyszłych wyborach, oby tylko Pani zechciała kandydować

26 Maja 2017, godzina 17:30
Oceniono 33 razy 5
~do poniżej, którą pan napisał
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Maja 2017, godzina 17:29
Oceniono 23 razy -17
~do 13.36
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Maja 2017, godzina 17:26
Oceniono 25 razy -15
~wklejony komentarz
~mniej niż zero
Dotąd dyrektor Bonna mówił wciąż o problemach tzw. nadwykonań, jako źródle problemów finansowych, a teraz dyrektor od finansów mówi publicznie, że wzrost strat jest wynikiem wzrostu kosztu mediów. Zawsze się znajdzie jakieś wytłumaczenie. Prawda jest taka, stoimy przed dylematem - leczyć wszystkich pacjentów czy tylko niektórych? No tak się nam ten zasadniczy problem prezentuje. Szpital jest jednak jednostką publiczną i jego misją jest leczenie wszystkich potrzebujących pomocy pacjentów. Jeśli przez lata "wypracowano" 71 mln złotych strat i sytuacja nie ulega poprawie, to dlaczego tak wiele firm żyje jednak z kontraktów ze szpitalem? Może problemem są wartości usług obcych? Czy nie mam też do czynienia z konfliktem interesów? Dyrektor szpitala, którego żona zasiada we władzach spółek, które podpisują kontrakty na obsługę świadczeń dla szpitala? Czy jest zgodne z jakimiś standardami? Nie jest sztuką wyciągnie rąk po pieniądze publiczne, sztuką jest nauczyć się żyć za tyle ile mamy w portfelu. Jakoś trzeba znaleźć ten złoty środek, którego dotąd chyba nikt nie poszukiwał
.
26 Maja 2017, godzina 14:12
Oceniono 21 razy 1
~jotdwatrzy
Ktoś napisał "każdy prywatny szpital ma dochód, a prawie każdy państwowy ma milionowe straty" Ale jak zaproponujemy prywatyzację to od razu hur-dur tylko nie to.
Właśnie dlatego ma straty bo jest "państwowy". Wiem że jest wiele nieprawidłowości, ale prowadzenie szpitala nie jest takie proste jak się niektórym wydaje. Co dyrektorzy się zmówili?
26 Maja 2017, godzina 14:11
Oceniono 22 razy -2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 388.00 398.00 DKKDKK 49.80 52.10
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 433.00 443.00 NOKNOK 29.00 31.90
GBPGBP 503.00 513.00 SEKSEK 36.10 37.20
Aktualizacja: 2024-07-12 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.16 395.20 DKKDKK 49.90 52.00
EUREUR 424.11 429.05 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 434.00 439.00 NOKNOK 29.10 31.80
GBPGBP 503.94 509.45 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-07-12 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.54 zł 6.99 zł 6.64 zł 2.63 zł
Orlen 6.64 zł 7.37 zł 6.73 zł 2.69 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij