Piątek, 20 Maja 2022 | Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka, Agata Wiśniewska

Czy nowy przewodniczący RM skłamał w oświadczeniu lustracyjnym?

Kłamstwo lustracyjne Antoniemu Szlandze zarzuca prezes stowarzyszenia Arcana Historii dr Marcin Wałdoch. Dysponuje on dokumentami potwierdzającymi fakt pracy Szlangi w ORMO, co zostało przez niego pominięte w oświadczeniu lustracyjnym. Wałdoch powiadomił już IPN.


- W tym przypadku kłamstwo lustracyjne polega na tym, że kandydat na radnego Antoni Szlanga złożył oświadczenie lustracyjne w trakcie trwania kadencji 2006-2010. Ponieważ nie wykazał tego, że był funkcjonariuszem ORMO, to dopuścił się w mojej opinii kłamstwa lustracyjnego. W IPN jest teczka osobowa funkcjonariusza ORMO Antoniego Szlangi. Zestawienie tych dwóch danych daje podstawy do wysuwania wniosku o kłamstwie lustracyjnym - wyjaśnia dr Marcin Wałdoch i powołuje się na wyrok NSA, który uznał ORMO za organ bezpieczeństwa publicznego.

Reklama | Czytaj dalej »

- Antoni Szlanga sam kierował wniosek o przyjęcie do ORMO i był w ORMO od 22 lutego 1977 r. do czasu upadku reżimu komunistycznego, więc w zasadzie do 1990 r. Szlanga jeszcze w kwietniu 1989 r., czyli dwa miesiące przed wyborami czerwcowymi, zabiegał o powołanie komórki ORMO na terenie PBROL w Chojnicach - dr Wałdoch dzieli się owocami lat badań nad służbami bezpieczeństwa PRL. Jak mówi, do dokumentów, które przekazał wczoraj do prokuratora IPN w Gdańsku i Biura Lustracyjnego IPN w Warszawie, docierał etapami.

M. Wałdoch opublikował powyższy dokument na swoim blogu.

Antoni Szlanga uważa, że cała sprawa jest próbą zdyskredytowania jego osoby po wyborze na przewodniczącego rady miejskiej. - Właściwie to można byłoby zadać pytanie - dlaczego to się stało teraz? Pierwsze oświadczenie lustarcyjne, jak pamiętam, składałem około 10 lat temu. Nic się w tym zakresie nie zmieniło. IPN uznał, że moje oświadczenie jest prawdziwe. Jeśli ktoś wiedział o tym, że ja złożyłem fałszywe oświadczenie, to miał taki obowiązek ustawowy zgłosić przestępstwo już wcześniej. Stało się to dopiero wtedy, kiedy zostałem przewodniczącym rady miejskiej. Powstaje pytanie - czemu? Żeby mnie zdyskredytować.

Świeżo upieczony przewodniczący rady zaznacza, że nigdy nie ukrywał swoich lewicowych przekonań. - Jest sąd lustarcyjny i on uzna, czy ja złożyłem prawdziwe oświadczenie czy też kłamliwe. Ja czuję się w porządku, ponieważ nikt przez te prawie 10 lat, od kiedy składałem swoje pierwsze oświadczenie, nie zakwestionował tego - dodaje.

- Właściwie to można by zadać pytanie - dlaczego teraz?

IPN zdecyduje czy sprawa trafi do sądu. W przypadku orzeczenia o kłamstwie lustracyjnym radny straci mandat.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

127 komentarzy

~do 30 Maja 2017, godzina 20:38
co?
30 Maja 2017, godzina 20:59
Oceniono 25 razy 15
~Marco Polo
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Maja 2017, godzina 20:40
Oceniono 72 razy -30
~W ostatnim czasie Arek znacznie schamiał i intelektualnie stępiał!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Maja 2017, godzina 20:38
Oceniono 81 razy -25
~Temida2
Do komentarza Temidy a propos orzecznictwa - myślę, że najlepiej, żeby sprawdzić, co Sąd Najwyższy ma do powiedzenia w tej sprawie, zamiast samemu ferować wyroki:
"SN odwołał się do preambuły ustawy lustracyjnej, gdzie stwierdzono, że praca w organach bezpieczeństwa PRL, służba lub współpraca z nimi "polegająca na zwalczaniu opozycji demokratycznej, związków zawodowych, stowarzyszeń, kościołów i związków wyznaniowych, łamania prawa do wolności słowa i zgromadzeń, gwałceniu prawa do życia, wolności, własności i bezpieczeństwa obywateli, była trwale związana z łamaniem praw człowieka i obywatela na rzecz komunistycznego ustroju totalitarnego".
Badając w 2007 r. ustawę lustracyjną, Trybunał Konstytucyjny uznał, że z tej preambuły wynika, iż "celem ustawy było napiętnowanie i ukaranie osób kolaborujących z ustrojem totalitarnym w tych formach zjawiskowych, które wskazano w samej ustawie". Zdaniem SN ten wywód TK rodzi pytanie, czy "potępienie i dyskredytacja powinny obejmować osoby, które działaniami swoimi nie zwalczały opozycji demokratycznej związków zawodowych, stowarzyszeń, kościołów i związków wyznaniowych, nie łamały prawa do wolności słowa i zgromadzeń, nie gwałciły prawa do życia, wolności, własności i bezpieczeństwa obywateli".
Czy praca lub współpraca, która nie godziła w te wartości, godna jest "potępienia i dyskredytacji"? - pyta trójka sędziów SN. I odpowiada, że z literalnego brzmienia preambuły zdaje się wynikać, iż nie wszelka praca, służba czy współpraca ze służbami PRL jest "potępiona i objęta dyskredytacją", lecz jedynie ta, która polegała na zwalczaniu opozycji demokratycznej, związków zawodowych, stowarzyszeń, kościołów i związków wyznaniowych, łamaniu prawa do wolności słowa i zgromadzeń itp.


Myślę, że pan Szlanga zawsze działał zgodnie ze swoimi przekonaniami, które są lewicowe, i nigdy się tego nie wypierał. Nie zrobił nic złego, nikogo nie skrzywdził, a zatem nie ma żadnych podstaw, żeby zarzucać mu kłamstwa. Cieszę się, że Chojnice mają przewodniczącego Rady o wysokiej kulturze osobistej i inteligencji. Panie Przewodniczący, jeśli Pan to czyta - proszę się nie przejmować, mieszkańcy miasta nic sobie z bezpodstawnych zarzutów nie robią.
30 Maja 2017, godzina 20:14
Oceniono 96 razy 30
~do Marco Polo
Ty chyba czegoś nie rozumiesz. To, że ktoś był w ORMO nie znaczy automatycznie, że donosił. Wiem, że to teraz modne, każdy natchniony gimnazjalista i licealista-piłsudczyk stawia sobie za cel tępienie komuny, ale to już przesada.

Gdybyście pamiętali z tamtych czasów choć trochę to dostrzeglibyście, że teraz ludzie przejawiają względem siebie znacznie więcej podłości, dysproporcje społeczne są jeszcze większe, a władza jeszcze bardziej korzysta z koryta i stołków niż wtedy.

Nie to, żebym chciał powrotu do komuny, bo zaraz mi to zarzucicie, ale po prostu wpadliśmy z jednej patologii w drugą. Wy natomiast ślepo wyżywacie się na historii zamiast zabrać się za poprawianie naszej teraźniejszości.
30 Maja 2017, godzina 20:10
Oceniono 82 razy 30
~Czy w Chojnicach etyka i zwykła ludzka uczciwość mają jeszcze jakiekolwiek znaczenie?
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Maja 2017, godzina 20:02
Oceniono 107 razy -25
~komuchy
Ja waldocha nie znosze wlasnie za te nienawisc to jest gorsze niz cokolwiek gdyby ten czlowiek zyl w innych czasach to raczej chyba bylby jeszcze gorszy dobrze dla niego ze czasy sa spokojniesze nie znam tego szlangi slyszalem tylko ze ten mlody robi cos tam nie chce takich zmij jak ten mlody Waldoch znalem jego ojca to byl porzadny czlowiek pracowiety nie chce nienawisci lubilem humor starszego waldocha co sie stalo z mlodym ? jego ojciec byl komunista ale bardzo dobrym czlowiekiem
30 Maja 2017, godzina 19:50
Oceniono 85 razy 25
~Marco Polo
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Maja 2017, godzina 19:38
Oceniono 85 razy -25
~Sprawdzam
Sąd Najwyższy z udziałem prokuratora W. Dryndy, po rozpoznaniu wniosku skierowanego przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego, o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące pytanie prawne:

1. Czy przez określenie w art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75) ”aparat bezpieczeństwa publicznego” należy rozumieć wszystkie jednostki organizacyjne resortu bezpieczeństwa publicznego, które z formalno-prawnego punktu widzenia określone były jako służby bezpieczeństwa publicznego, czy tylko niektóre z nich?

2. Czy pozbawienie uprawnień kombatanckich wiąże się z zatrudnieniem w aparacie bezpieczeństwa publicznego do czasu jego rozwiązania, czy tylko w latach 1944-1956?

3. Czy ”osoba zatrudniona” oznacza także osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy w aparacie bezpieczeństwa publicznego, czy wyłącznie funkcjonariuszy tego aparatu?

Co to wspólnego z lustracją? Tylko w chorym umysle Pana MW!
30 Maja 2017, godzina 19:33
Oceniono 75 razy 25
~Marco Polo
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Maja 2017, godzina 19:13
Oceniono 69 razy -25
~jan
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Maja 2017, godzina 18:43
Oceniono 81 razy -25
~Claudel
Przepraszam, ale muszę napisać ten komentarz. Dawno się tak nie zdenerwowałam! Pan Antoni Szlanga to właściwa osoba na właściwym miejscu. Nie znam drugiego tak skromnego, pracowitego i po prostu, po ludzku, dobrego człowieka! Bardzo przykro mi czytać artykuły stanowiące jedynie próbę zdyskredytowania jego osoby. Nie wiem czemu dalej wchodzę na ten portal, głupie przyzwyczajenie. Już dawno przestali Państwo być bezstronni i podążacie jakimś dziwnym, niezrozumiałym dla mnie nurtem.
30 Maja 2017, godzina 17:45
Oceniono 109 razy 25
~student
Obrzydliwe zagranie, obdzydliwego człowieka. Nie wiem jak autor bloga może patrzeć w lustro...
30 Maja 2017, godzina 17:26
Oceniono 110 razy 20
~do poniżej
To, że jesteś niepełnosprawny (jak sam napisałeś w innym temacie) i masz wyraźnie bardzo dużo wolnego czasu, nie znaczy, że możesz pisać co Ci ślina na język przyniesie. Obrażasz innych, wyzywasz od komunistów, a każdego kto się nie zgadza posądzasz o spisek i powiązania z władzą. Złośliwe, małostkowe i pożałowania godne zachowanie.
30 Maja 2017, godzina 16:12
Oceniono 99 razy 25
~po raz kolejny bezradni się kompromitują
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Maja 2017, godzina 16:03
Oceniono 109 razy -25

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.00 445.00 DKKDKK 61.20 63.00
EUREUR 459.00 469.00 RUBRUB 4.50 6.30
CHFCHF 444.00 459.00 NOKNOK 44.00 45.80
GBPGBP 540.00 550.00 SEKSEK 43.40 45.20
Aktualizacja: 2022-05-20 16:20
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 436.82 443.00 DKKDKK 61.58 62.39
EUREUR 461.10 468.00 RUBRUB 4.60 6.30
CHFCHF 446.48 454.00 NOKNOK 44.34 45.15
GBPGBP 543.09 550.00 SEKSEK 43.82 44.57
Aktualizacja: 2022-05-20 16:20
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy podwyżka cen biletów za jednorazowe przejazdy wpłynie na Twoją częstotliwość korzystania z usług MZK?
Ceny paliw2022-05-19

E95 E98 ON LPG
BP 7.31 zł 8.12 zł 7.19 zł 3.46 zł
Circle K 7.25 zł - 7.14 zł 3.43 zł
Lotos Optima 7.25 zł - 7.15 zł 3.45 zł
MZK 7.39 zł 7.69 zł 7.11 zł 3.39 zł
Orlen 7.29 zł 7.79 zł 7.19 zł 3.46 zł
PKS 7.25 zł - 7.13 zł 3.45 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij