Niedziela, 26 Maja 2024 | Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Pogodowy alert zignorowany przez urzędników

To zwykli ludzie w wolny dzień zasuwają w usuwaniu skutków nawałnicy, a urzędnicy w zeszłym tygodniu zaczęli weekend już grubo przed 15. Wyłączyli komputery i nie wysłałi komunikatu o zagrożeniu pogodowym do gmin w powiecie chojnickim. W wyniku żywiołu zginęło pięć osób, w tym dwie nastoletnie harcerki przebywające na obozie w środku lasu.


O sprawie rozpisują się już ogólnopolskie media, podobnie jak o interwencji wojska, które nie dość, że zjawiło się na miejscu za późno, to do pracy zabrało się krótko przed przyjazdem swojego zwierzchnika Antoniego Macierewicza. Do tego czasu ochotnicy wykonywali ciężką pracę na kanale i to bez ciężkiego sprzętu.

Reklama | Czytaj dalej »

Wiadomo już, że ostrzeżenie drugiego stopnia z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego wysłano do chojnickiego starostwa o 14:27, ale zostało ono zignorowane przez dyrektora wydziału bepzieczeństwa i zarządzania kryzysowego Andrzeja Nogala. Ten przyznał, że nie rozesłał ostrzeżenia do gmin, bo wyłączono już komputery, a po godzinie 15 urzędy i tak nie pracują, więc nie miałby go kto odebrać. Dziennikarzom z ogólnopolskich mediów tłumaczył, że do tej pory takie komunikaty były zbyt częste i się nie sprawdzały.

Za zarządzanie kryzysowe odpowiedzialny jest starosta. Stanisław Skaja zapewniał dziennikarza Wirtualnej Polski, że komunikat IMGW z ostrzeżeniem wysłano do wszystkich gmin. Wicestarosta Marek Szczepański nie jest już o tym tak przekonany i zasłania się niewiedzą. - Nie znam szczegółów informacji. Trzeba ustalić, jak wyglądał przekaz informacji i czy jeśli tak wyglądają fakty, to przyczyna zaniedbania, błąd ludzki czy niejasne procedury - wyjaśniał oburzonym internautom na portalu społecznościowym. Tłumaczył, że w tym czasie przebywał na urlopie. Choć jednocześnie, zapytany przez naszą dziennikarkę, zapewniał, że jednak pracował w feralny weekend... Tymczasem w poniedziałek, pomiędzy wolnymi dniami, w starostwie był tylko Stanisław Skaja, który ma do dyspozycji dwóch zastępców, a cały zarząd powiatu liczy 5 osób!

Do tematu zarządzania kryzysowego w powiecie wrócimy później.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

65 komentarzy

~Stasiu i Jędrek za kryminalne zaniechanie obowiązków służbowych zasługują na wiezienie!


Staszek Skaja i Andrzej Nogal zaniechali dopełnienia swoich obowiązków by powiadomić podległe chojnickiemu starostwu gminy o zbliżającej się wyjątkowo groźnej nawałnicy i o trąbach powietrznych. Gdyby ta wiadomość dotarła do obozu harcerskiego i do innych osób to być może harcerze i inne osoby zostały by ewakuowane do bezpiecznych budynków i być może nie doszło by do utraty życia ludzkiego. Andrzej i Staszek otrzymali ostrzeżenie o groźnej nawałnicy na ponad 8 godzin przed jej nadejściem. Osiem godzin czasu przed nadejściem nawałnicy wystarczyło by by ewakuować dzieci i inne osoby spod namiotów do bezpiecznych budynków.

Niestety - Andrzej i Staszek kompletnie zaniedbali i zaniechali dopełnienia swoich obowiązków służbowych co w konsekwencji doprowadziło do śmierci kilkorga osób, które zginęły podczas burzy i nawałnicy o groźbie i niebezpieczeństwie której ostrzegł starostwo chojnickie komunikat Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego z Gdańska. Staszek i Andrzej zlekceważyli to ostrzeżenie o nadchodzącej nawałnicy i dopuścili się kryminalnego zaniedbania swoich obowiązkowy w wyniku czego utraciło życie kilkoro ludzi - w tym 2 dzieci na obozie harcerskim w Suszku.

Staszek i Andrzej zasługują na wiezienie za nieumyślne spowodowanie śmierci kilkorga ludzi poprzez karygodne i lekceważące zaniedbania swoich obowiązków służbowych! Razem ze starosta Staszkiem kare za kryminalne zaniedbania we funkcjonowaniu systemu zarządzania kryzysowego w starostwie chojnickim powinno ponieść wszystkich 5 członków zarządu powiatu!

23 Sierpnia 2017, godzina 16:14
Oceniono 28 razy 16
~zibi
do ~zainteresowany
Urzędy wojewódzkie przekazują komunikaty starostwom a te winny przekazać je niżej , gminom
23 Sierpnia 2017, godzina 06:04
Oceniono 21 razy 9
~zainteresowany
czy takie komunikaty otrzymuje tylko starostwo ?
22 Sierpnia 2017, godzina 20:42
Oceniono 23 razy 5
~maciej
Prokurator! Więzienie! Od lat niektóre osoby robią niewiele i swoją postawą oraz butą pokazują, że nie powinny zajmować stanowisk publicznych i jakoś nadal pełnią swoje funkcję. Tu zgadzam się z ~chc Chcieliście to macie i tak przez następne lata stołki zarówno w Starostwie oraz w UM będą zajmowane przez te same osoby. Klub "ynteligentów" i pseudo magistrów wśród których panuje wszechobecne przekonanie "jestem najbardziej elokwentny, mądry i NIE DO RUSZENIA" hehe bez hejtu. Pozdrawiam
22 Sierpnia 2017, godzina 12:59
Oceniono 26 razy 4
~Wookee
Trzeba oddać pweną prawdę...

Kto ma aplikację RSO ten wie że, ostrzeżenie 2 stopnia ( MOŻLIWA! burza z gradem, silny wiatr) przychodzi prawie przy każdej burzy ja otrzymałem komunkat na komórkę na około gdz. przed burzą i potraktowałom to jak 10 wcześniejszych. I każdy kto teraz pastwi się nad tym co kożna było zrobić niech zobaczy jak funkcjonuje regionalny system ostrzegania. A funkcjonuje byle jak - skoro w na odcinku Gniezno - Naklo - Sępólno wyrywało drzewa z korzeniami dlaczego nie RSO nie przysłao poważniejszego alertu? Dlaczego IMGW nie wydało komunkatu o potężnej urzy? Nie ma na tym odcinku żadnej stacji meteorologicznej? Dlaczego zrzuca się teraz odpowiedzialność na samorządowców - gdzie były wojewódzkie służby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe? Gdyby na lini dolny śląsk - pomorze przechodziło toranado również wysłanoby nic nie mówiace ostrzeżenie?
22 Sierpnia 2017, godzina 12:57
Oceniono 22 razy 8
~do autora wpisu poniżej:
Nawet gdyby ostrzeżono każdego mieszkańca powiatu, to i tak zostałoby to zignorowane, bo zawsze wiało i padało i jakoś tam było. Po drugie co taki ostrzeżony ma zrobić, skryć się w piwnicy? Przecież dachu nie będzie trzymał na linie, tak samo drzew ale mądrale przed kompem mają teraz powód do wypisywania swoich złotych myśli.
22 Sierpnia 2017, godzina 12:13
Oceniono 32 razy 6
~jotdwatrzy
A jak myślicie, gdyby ostrzeżenie dotarło do urzędów gmin za piętnaście trzecia to co gminy by zrobiły? Macie świadomość że takie ostrzeżenia są rozsyłane niemal co drugi dzień?
22 Sierpnia 2017, godzina 09:59
Oceniono 29 razy 5
~chc
Tyle negatywnych opinii a w następnych wyborach i tak ich wybierzecie jak zawsze zresztą
22 Sierpnia 2017, godzina 08:05
Oceniono 27 razy 17
~Co dobrego można się spodziewać po skorumpowanych urzędnikach?

Staszek Skaja i jego zastępcy w chojnickim starostwie otrzymali swoje pozycje jedynie dzięki korupcyjnej zmowie, której spektakl każdy może oglądać na nagraniach z pierwszej sesji rady powiatu obecnej kadencji.

W konsekwencji skorumpowany starosta poobsadzał większość stanowisk skorumpowanymi znajomymi - gdzie podstawą trudnienia w starostwie były i stale są korupcyjne znajomości a nie merytoryczne kompetencje, i etyka zawodowa i osobista zatrudnionego. Efektem tego działania było zatrudnienie niekompetentnego Andrzeja Nogala jako dyrektora wydziału sytuacji kryzysowych. Ten "dzielny zuch" i wybraniec starosty Staszka w obliczu groźnej nawałnicy, która doprowadziła do ofiar śmiertelnych w powiecie chojnickim, poszedł sobie spokojnie do domu ignorując swoje obowiązki zamiast zawiadomić gminy o zbliżającym się kataklizmie. W konsekwencji tak beztroskiego i lekceważącego działania w powiecie chojnickim zginęło 5 osób w tym 2 dzieci. Przesłanie informacji o zbliżającej się groźnej nawałnicy prawdopodobnie umożliwiła by przeprowadzenie skutecznej ewakuacji harcerzy i innych osób z położonych w lesie namiotowych obozów do bezpieczniejszych budynków, gdzie szanse przeżycia były by większe aniżeli w namiotach na które padały powalone przez nawałnice drzewa przygniatając śmiertelnie kilka ofiar.

Za zaniedbanie swoich obowiązkowy służbowych starosta Staszek Skaja i dyrektor od sytuacji kryzysowych w starostwie Andrzej Nogal powinni być osadzeni w areszcie aż do czasu procesu karnego o spowodowanie śmierci kilkorga osób z powodu kryminalnych zaniedbań swoich służbowych obowiązków!

21 Sierpnia 2017, godzina 23:37
Oceniono 43 razy 19
~Vander
Andrzej Nogal powinien zostać aresztowany w sobotę z samego rana. Swoim infantylnym tłumaczeniem może sobie d..podetrzeć. Ewidentne zaniedbanie skutkujące śmiercią 5 osób w tym dwóch dziewczynek. Miejmy nadzieję.iż Andrzej Nogal poniesie surową karę.
21 Sierpnia 2017, godzina 23:08
Oceniono 37 razy 11
~do - zibi
Ale na ten bandycki układ głosowali wyborcy . Myślę że już otrzeżwieli i nigdy więcej z syfem platformerskim do czynienia mieć nie będziemy . A do wyborów samorządowych być może wielu z nich pójdzie siedzieć już ich trochę siedzi
21 Sierpnia 2017, godzina 21:30
Oceniono 37 razy 5
~Paweł
To co wyrabia każdego dnia , kacapska agenturalna padlina platformerska Schetyna - woła o pomstę do nieba . Krytykuje ten niepełnosprawny umysłowo debil nawet strażaków , którzy z narażeniem życia i poświęceniem szli z odsieczą całą noc uwięzionym harcerzom . Krytykuje też ofiarną pracę strażaków w Rytlu . To jest ten bandycki i barbarzyński poziom platformerskich padlin , zdrajców , złodziei , aferałów, puczystów , donosicieli na Polskę oraz Polaków do Berlina i Brukseli . Platforma UBewatelSSka siostrzenica CDU , złożona przez oficera SB gen. Gromosława Czempińskiego a opłacana przez partię agenta KGB MERKEL - CDU . V Kolumna Niemiec jaką jest Platforma Obywatelska oraz Nowoczesna prowadzi nielegalną działalność sabotażowo - wywrotową jakiej dopuścił się przestępca z PO Adamowicz z Gdańska , wydając pozwolenie na manifestację w święto Solidarności przed krzyżami stoczni antypolskim bandytom z KOD i Obywateli RP . To ich oprawcy mordowali , katowali , okaleczali , masakrowali stoczniowców .
21 Sierpnia 2017, godzina 20:35
Oceniono 48 razy 8
~zas njwyższy na zmiany zarządu powiatu
nieodpowiedzialność, buta i pycha tych ludzi kroczy przed ich upadkiem przyszłorocznych wyborach samorządowych
21 Sierpnia 2017, godzina 20:22
Oceniono 43 razy 17
~zibi
Do ~Suweren
Starostę wybiera układ polityczny który wygra w powiecie a nie wyborcy
21 Sierpnia 2017, godzina 19:05
Oceniono 39 razy 17
~Suweren
Sołtys Rytla na starostę, za rok wygra w cuglach
21 Sierpnia 2017, godzina 17:27
Oceniono 42 razy 0

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 50.10 53.70
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 434.00 NOKNOK 30.00 33.60
GBPGBP 495.00 503.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-05-26 17:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 396.00 DKKDKK 50.20 53.60
EUREUR 424.00 428.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 425.68 432.00 NOKNOK 30.10 33.50
GBPGBP 496.40 502.36 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-05-26 17:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.81 zł 7.54 zł 6.88 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij