Niedziela, 14 Lipca 2024 | Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Płacimy za przeszczep wątroby, dlaczego też nie za in vitro?

- Z tej metody zrobiła się wojna ideologiczna a ja walczę o to, żeby była traktowana jako kontynuacja leczenia - mówił o in vitro na środowym posiedzeniu zespołu zadaniowego ds. opracowania i wdrożenia polityki zdrowotnej dr Marek Szymański. Lekarz zaznaczał, że do in vitro przystępuje się  dopiero wtedy, kiedy inne metody leczenia zawiodły.


Prowadzący własną klinikę w Bydgoszczy, specjalista endokrynologii ginekologicznej przez 2,5 godziny objaśniał metodę in vitro, ale i rozwiewał związane z nią mity m.in. te mówiące, że dzieci z in vitro są gorsze, z wadami wrodzonymi. - Nie ma żadnych przesłanek i opracowań, że in vitro generuje jakieś wady - mówił doktor Marek Szymański. In vitro stosuje się naprawdę w ostateczności, gdy inne metody leczenia zawiodły. – Przy uczciwym postępowaniu lekarskim nikt nie zaproponuje in vitro, jeśli będzie szansa zajścia w ciążę innymi metodami. Oczywiście, kobieta musi akceptować tę metodę, bo nikt jej do tego nie będzie zmuszał. Zdarza się, że Szymański po wstępnej diagnostyce niektórych par nie chce więcej oglądać. - Jeśli to są młodzi ludzie, bez problemów zdrowotnych to mówię idźcie i rozmnażajcie się. Ale kiedy długotrwałe starania nie przynoszą efektów trzeba podjąć konkretne działania. Wstępny zarys sytuacji daje badanie drożności jajowód, u mężczyzn badanie nasienia. - Do in vitro przystępuje się dopiero po kilku nieudanych inseminacjach - wyjaśniał specjalista.

Zgodnie z ustawą  może być zapładnianych sześć komórek. Szansa dojścia do tzw. piątego dnia rozwoju czyli blastocysty w najlepszych warunkach wynosi statystycznie 50 proc. - Państwo osiągnięcie jak będzie super funkcjonowało trzy blastocysty statystycznie. Jedną podacie i cieszmy się, żeby była ciąża a dwie mogą ulec zamrożeniu, ale tu jest odpowiedzialność osób, które podchodzą do tego procesu in vitro. Jeśli mają dziecko, to muszą mieć świadomość, że mają dwie blastocysty, obojętnie jak tego nie ujmiemy w ramy prawne, to jest ich potomstwo i odpowiedzialność, że skoro zdecydowali się na taką procedurę to mają jeszcze dwójkę dzieci i coś z nimi trzeba zrobić. Nikt nie rozlicza par, które namnożyły pięć czy siedem dzieci, urodziły i oddają do domu dziecka. Traktujmy to, że to jest jakaś przechowalnia. Jeśli przez 20 lat para nie zdecyduje się wykorzystać swoich zarodków te oddawane są do adopcji.

Reklama | Czytaj dalej »


Państwo osiągniecie jak będzie super funkcjonowało....

 

Największą szansę na powodzenie metody in vitro mają panie poniżej 35 roku życia (41-43 proc. powodzenia). Ale zdaniem specjalisty z Bydgoszczy nie powinno się jej odmawiać także paniom po 42 roku życia, czy zupełnie młodym kobietom, które ze względów fizjologicznych nie są w stanie inaczej zajść w ciążę. - Moja najmłodsza pacjentka miała 27 lat, była po operacji usunięcia jajowodów.


- Ja nie akceptuję czegoś takiego, że przeszczep wątroby kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych i nikt nie rozlicza tego pacjenta, jaki on tryb życia prowadził, że my ze wspólnej kasy płacimy na ten przeszczep. Z reguły często jest marskość poalkoholowa i my to akceptujemy. (....) Oczywiście, że jestem za tym, żeby państwo finansowało in vitro. Myślę, że samorząd stara się naprawić to co państwo nie wykonało. Ja nie jestem za uporczywym dotowaniem pacjentek, ale im trzeba dać szanse - mówił endokrynolog ciesząc się, że Chojnice chcą pomagać kobietom finansować zabieg. Z doświadczeń przy rządowym programie wie, że koszty zapłodnienia pozaustrojowego, są  dla znacznej części par starających się o potomstwo barierą nie do przejścia.

Walka o dziecko i staranie się o dziecko to jest choroba. To determinuje życie tych pacjentów, to jest choroba

Kolejne spotkanie zespołu zadaniowego ds. ds. opracowania i wdrożenia programu polityki zdrowotnej pn. „Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Chojnic na lata 2017-2020” odbędzie się jeszcze przed sesją Rady Miasta zwołaną na 25 września.


Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

8 komentarzy

~SWDZ
SWDZ Chojnice.dn 24.09.2017
Ul. Mickiewicza 12A/4
89-600 Chojnice


Burmistrz Miasta Chojnice
Arseniusz Finster
Ul. Stary Rynek 1
89-600 Chojnice

Światowy Dzień Serca 24 września
Aby serce było młode- wystarczy zmienić z nauką styl życia. Wolność szczepienia Serca mamy. Całym sercem jestem z tymi , którzy nie mają szans na przeszczep serca też on kosztuje..

1.Stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnieniem kultury i opieki nad zabytkami przyznaje Burmistrz Miasta Chojnice.
2. Stypendium sportowe reprezentantom Miejskiego Klubu Sportowego,, Chojniczanka’’
przekazał Burmistrz Miasta Chojnice.
3.Stypendium sportowe reprezentantom Red Devils futsal Club przekazał Burmistrz Miasta Chojnice.

A gdzie mamy lekcje zdrowego odżywiania aby powstały diety dotyczące prawidłowych posiłków które mają wielkie znaczenie???
Co jeść a czego nie jeść żeby unikać chorób układu krążenia. Jedzmy na zdrowie 48% Polaków umiera na choroby serca i układu krążenia jest to najbardziej powszechna przyczyna śmierci.
Zamiast masła-margaryna, Zamiast smażonych- gotowane lub pieczone, Zamiast ciastek-owoce, Zamiast bułek pieczywo pełnoziarniste, Zamiast wieprzowiny, wołowiny-ryby, Zamiast śmietany- jogurty, Zamiast tłustego mleka-chude mleko, Zamiast ćwiartki wódki- kieliszek czerwonego wina.
Spacerując pół godziny każdego dnia można zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia i zawałów nawyk powinien towarzyszyć człowiekowi od dziecka.

A nie konieczne zajęcia sportowe dla dzieci proponowane przez radnego Pana Marka Szank
Na co dzień wuefiste w Sp nr 1 Wtorek 17 listopada 2015 r.

Moim zdaniem ważne dla społeczeństwa, młodzieży zdrowe odżywianie też ma znaczenie ze względu na światowy dzień serca. W szkołach powinny odbywać się edukacyjne w tej sprawie zajęcia.

Dwa razy siedem
Siedem przykazań zdrowego serca:

1. Nie pal tytoniu.
Rzuć palenie ,o ile to możliwe unikaj zadymianych pomieszczeń- bierne palenie też szkodzi.

2.Zwróć większą uwagę na to co jesz.
Więcej warzyw i owoców, mniej tłuszczów zwierzęcych, słodyczy i soli

3.Kontrolujciężar ciała.

Stosując dietę i zwiększając aktywność fizyczną, staraj się nie dopuścić do otyłości lub znacznej nadwagi. Sprzyja ona cukrzycy i nadciśnieniu.

4.Ruszaj się.
Postaw Serce na Nogi-bądź aktywny fizycznie, wystarczy spacer
,chodzenie po schodach ćwiczyć trzeba co najmniej 30 minut dziennie 4 razy w tygodniu.

5.Mierz ciśnienie krwi
Co trzecia osoba dorosła w Polsce ma nadciśnienie tętnicze tj ciśnienie równe lub większe od 140/90mmHg.Postaraj się schudnąć, ogranicz spożycie soli kuchennej i większej ilości alkoholu .W wypadku gdy będą potrzebne leki bierz je regularnie zgodnie z zaleceniami lekarza.

6.Badaj swoje zdrowie
Sprawdzaj poziom cukru i cholesterolu we krwi przynajmniej raz na trzy lata. Jeżeli w rodzinie ktoś chorował bądź choruje na serce poinformuj lekarza.

7.Dbaj o psychikę
Naucz się panować nad stresem. Poświęcaj więcej czasu na odpoczynek i relaks

Siedem liczb które warto pamiętać:

200-prawidłowy poziom cholesterolu we krwi-powinien być niższy od wartości 200 mg/dl(lub5,2mmol/l)

140/90-ciśnienie krwi nie powinno przekraczać tej wartości

110-prawidłowy poziom cukru we krwi nie powinien przekraczać wartości 110mg/dl

102/88-obwód brzucha mierzony na wysokości pępka nie powinien przekraczać 102 cm u mężczyzn oraz 88 cm u kobiet

30-tyleminyt powinny zająć ćwiczenia fizyczne. Można zacząć od szybkiego spaceru, marszobiegu ze schodów. Można zmniejszyć o18 proc. W przypadku chorób układu krążenia i 11proc. Co, do zawałów

3-przynajmniejraz na trzy lata należy skontrolować poziom cukru i cholesterolu we krwi.

0-tylemożnawypalićpapierosów.Nawet okazjonalne palenie jest szkodliwe jednak paczka papierosów dziennie oznacza 4 krotne wyższe ryzyko zawału.


Z poważaniem SWDZ
22 Września 2017, godzina 15:41
Oceniono 5 razy 1
~GCH
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
18 Września 2017, godzina 09:35
Oceniono 14 razy -12
~chojniczanin
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Września 2017, godzina 18:32
Oceniono 37 razy -19
~xyz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Września 2017, godzina 14:11
Oceniono 54 razy -24
~podatnik
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Września 2017, godzina 13:52
Oceniono 46 razy -24
~bromba
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Września 2017, godzina 12:15
Oceniono 42 razy -24
~Znalazł się burak
Który zna lepiej statystyki dotyczące in vitro. Nie było do czego się przyczepić, to chociaż do statystyk.
Zaznaczam, że nie jestem za finansowaniem tego zabiegu z miejskich funduszy, uważam, że jest to rola państwa. Całym sercem jestem jednak z tymi, którzy nie mają szans na potomstwo bez zabiegu in vitro.
08 Września 2017, godzina 11:56
Oceniono 57 razy 29
~Pan Burmistrz taki czujny...
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Września 2017, godzina 11:26
Oceniono 59 razy -29

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 388.00 398.00 DKKDKK 49.80 52.10
EUREUR 420.00 428.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 432.00 442.00 NOKNOK 29.00 31.90
GBPGBP 502.00 510.00 SEKSEK 36.10 37.20
Aktualizacja: 2024-07-14 15:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 396.00 DKKDKK 49.90 52.00
EUREUR 422.00 426.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 433.00 438.00 NOKNOK 29.10 31.80
GBPGBP 503.64 509.65 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-07-14 15:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.54 zł 6.99 zł 6.64 zł 2.63 zł
Orlen 6.64 zł 7.37 zł 6.73 zł 2.69 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij