Druga książka o chojnickiej 'Solidarności'
W środę (20.09) w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbyła się promocja książki Marcina Wałdocha „Chojnicki czerwiec ’89. Studium lokalne fali uderzeniowej procesu demokratyzacji”.
Sylwetkę autora książki na wstępie przedstawił Michał Januszewski. Jak wspominał, Marcin Wałdoch jest doktorem nauk o polityce oraz adiunktem w Zakładzie Historii Myśli Politycznej i Ruchów Społecznych, Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jest zaangażowany także w życie publiczne Chojnic i zgromadził imponujący dorobek naukowy. Jest autorem m.in. książki „O chojnickim karnawale Solidarności”, współautorem publikacji „Chojnice 1939” oraz tłumaczem „Opowieści rzeźnika” Helmuta Smitha. Michał Januszewski podkreślił, że promowana książka najpierw ukazała się jako e-book i była dostępna dla szerokiego grona odbiorców. Wspomniał także o recenzentach – prof. Jacku Knopku i prof. Andrzeju Chodubskim. Następnie prelegent oddał głos autorowi.
Marcin Wałdoch podziękował za słowo wstępne i dodał, że „Chojnicki czerwiec ’89” jest kontynuacją jego zainteresowań. – Książka powstała z fascynacji życiem politycznym Chojnic w latach ’80 i wcześniejszych dekadach – mówił. Ukazany w niej został między innymi przebieg kampanii wyborczej, w tym sposoby wyłaniania kandydatów do parlamentu w obozie Solidarności oraz ich sylwetki, a także sytuacja w lokalnym PZPR. Publikacja zawiera analizę wyników pierwszych demokratycznych wyborów, które odbyły się w 1989 roku. Analiza ta powstała na podstawie danych znajdujących się w dokumentach Państwowej Komisji Wyborczej. – Wybory były pierwszym etapem demokratyzacji w Polsce – stwierdził Marcin Wałdoch. – Ówczesne społeczeństwo odczuwało potrzebę zmian, jednak potrzebowało na to czasu – dodał.
Po omówieniu treści książki, prelegent Michał Januszewski zachęcił uczestników spotkania do zadawania pytań i dyskusji. Podkreślił również, że obecni byli także bohaterowie tamtych czasów, m.in. Ignacy Guenther, który został wybrany na posła oraz Zbigniew Reszkowski, działacz Solidarności. Na zakończenie autor podziękował osobom, dzięki którym książka się ukazała i podpisywał egzemplarze książek.
Reklama | Czytaj dalej »
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)
4 komentarze
To nieprzeciętne osiągniecie i naukowe udokumentowanie kawałka chojnickiej historii.
Brawa dla Marcina!
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!