Piątek, 23 Lutego 2024 | Imieniny: Damiana, Romana, Romany chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Kłótnia na budowie ChCK-u

Na dzisiejszym obchodzie radnych po budowie Chojnickiego Centrum Kultury doszło do ostrej wymian zdań pomiędzy dyrektorem spółki realizującej inwestycję a projektantem. Dariusz Durka za powód opóźnienia podaje błędy w projekcie. Jego autor Zdzisław Kufel z kolei uważa, że na budowie brakuje pracowników i koordynacji robót. Wiadomo już, że grudniowy termin zakończenia prac jest nierealny.Ostatni raz radni miejscy wizytowali plac budowy przy ul. Swarożyca w czerwcu. Od tego czasu zakres robót niewiele posunął się we wnętrzu budynku. Tym co przykuwa uwagę chojniczan jest montaż szklanej fasady. Wiadomo już, że w tym roku nie uda się zagospodarować terenu wokół budynku.

O przyczyny opóźnień na poszczególnych etapach realizacji inwestycji pytał radny Stanisław Kowalik. Pierwotnie centrum kultury miało zostać oddane do użytku we wrześniu, ale ze względu na przedłużające się prace archeologiczne termin przedłużono do 15 grudnia.

- Główny powód opóźnienia to zmiany projektowe. W tego typu obiektach, tj. remont, było mnóstwo rzeczy nieprzewidzianych w trakcie i one praktycznie jeszcze się pojawiają cały czas, nawet dzisiaj. To, co państwo widzą, to są elementy, które dało się wykonać. To co nie jest zrobione, to jest fasada szklana, która jest w tej chwili w trakcie realizacji. (...) Zostały do podwieszenia sufity, do pomalowania i do zamontowania całe wyposażenie. Instalacje wewnątrz są wykonane, w zasadzie w stu procentach poza ogrzewaniem i poza instalacją pomp ciepła. Tutaj nadal trwają rozmowy z Unią. Jest zmieniany projekt, chodzi o kotły - wyjaśniał dyrektor RCI Dariusz Durka.


Prostej odpowiedzi w jednym zdaniu nie ma...Na przełomie października i listopada mają zakończyć się prace przy elewacji. Na zimę budynek ma zostać zamknięty. W tym czasie poprawione zostaną elementy w jego wnętrzu, jak np. krzywe ściany. W trakcie zmian jest także projekt zagospodarowania terenu zewnętrznego. - 15 grudnia jest niemożliwy do dotrzymania. Sam budynek w tym roku będzie na ukończeniu, terenu na zewnątrz na pewno nie uda się w tym roku zrobić. (...) Jeśli chodzi o realny termin zakończenia, nie umiem na chwilę obecną odpowiedzieć. To się powinno wyjaśnić w przyszłym tygodniu - informował Durka.

Jeśli chodzi o to co się dzieje na zewnątrz. Fasada szklana....
Z argumentacją dyrektora RCI nie zgodził się autor projektu przebudowy ChCK i sprawujący nadzór autorski Zdzisław Kufel. - Jest taka sytuacja, że brak właściwej koordynacji robót, brak ludzi, którzy by pracowali. Tutaj nie ma żadnej organizacji budowy. Potem się szuka tematu zastępczego, wtedy mówi się, że są braki projektowe i inne - bronił się projektant. Zdaniem Kufla, nawet w przypadku błędów i niespodzianek na budowie, inwestycja nie byłaby zagrożona, gdyby prace odbywały się w odpowiednim tempie.

Projektant nie potwierdza tej wersji pana dyrektora...
Mały ruch na budowie zaobserwowali także dzisiejsi goście. - Nie chcielibyśmy  za kolejny miesiąc, kwartał czy pół roku przy kolejnym spotkaniu słuchać o małej liczbie osób i niespodziewanych rzeczach, które wyskoczyły. Konkretnie panie dyrektorze! Dzisiaj muszą być deklaracje, kiedy obiekt zostanie oddany do użytku - podnosił radny  Kowalik. - Nie ma konkretnie. Jest harmonogram budowy i go trzeba przestrzegać - irytował się Marek Bona. Radny przypomniał, że ChCK z samego kina generował ok. 600 tys. zł zysku. - Tych pieniędzy teraz nie ma. One obciążają koszt budowy. Kto te pieniądze odda? - pytał Bona.

- My odpowiadamy za całość tej budowy i to jest prawda. Natomiast projekt ma wady od samego początku - mówił z kolei Durka,  podając przykład przybudówki czy zagospodarowania terenu. Ze względu na błędy projektowe i braki w dokumentacji za teren przy Swarożyca nie chcą brać się lokalni podwykonawcy.

Przepychanie się w tej chwili odpowiedzialnością nie ma sensu...- Pan dyrektor dokonał złej wyceny, nie doszacował inwestycji, a teraz próbuje to zrzucić na kogoś, bo najprościej jest zrzucić na najmniejszego - ripostował Kufel. Końcówka dyskusji pomiędzy panami przybrała formę pyskówki. Jeszcze będąc na obiekcie Kufel kpił z firmy budowlanej, która na budowie nie posiada ani jednego swojego pracownika czy inżyniera. Durkowi kazał iść do pracy, albo szkoły.

Na budowie nie ma ludzi, ktorzy mogliby te prace wykonać

To ile osób buduje nasze centrum kultury? Kierownik budowy Dariusz Rząska naliczył dzisiaj około 35 osób. Ale w poniedziałek, kiedy na placu budowy był dyrektor wydziału budowlanego ratusza, pracowników było zaledwie ośmiu...

- Mamy tutaj sporo problemów do wyjaśnienia związanych z projektem. Rozwiązujemy je na bieżąco. (...) Jeśli chodzi o wnętrze, roboty na styk mogłyby być, ale jeżeli chodzi o zewnętrzne roboty, to nastąpiła zmiana projektowa - mówił kierownik budowy. Zdaniem Dariusza Rząski przy łagodnej zimie realny termin odbioru to luty, przy ostrej maj - czerwiec.
- Nawarstwiają się cały czas te same kłopoty: brak kadry i błędy projektowe - przyznał Rząska.

Mamy tutaj sporo problemów do wyjaśnienia...

W związku z "niesmaczną wymianą zdań" (jak określił Antoni Szlanga), jaka zaszła na dzisiejszej wizytacji, na początku listopada odbędzie się połączenie wspólne komisji. - Zaprosimy dyrektora ChCK-u, generalnego wykonawcę, kierownika budowy i projektanta. Trzeba wyjaśnić te nieścisłości - mówił Antoni Szlanga.

Po wizycie przy Swarożyca samorządowcy udali się jeszcze do budynku starego szpitala, by zobaczyć jak prezentuje się pracownia plastyczna i taneczno-teatralna. - My jesteśmy z tych pomieszczeń bardzo zadowoleni. Tancerki mają w końcu salę, która spełnia ich oczekiwania, dzielą ją z aktorami - mówił Radosław Krajewicz, dyrektor ChCK-u. Na zajęcia organizowane przez ChCK uczęszcza około 120 osób, od dzieci po seniorów.

Reklama | Czytaj dalej »

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

~Radni RMrRożnią się jedynie brakiem kamizelek
21 Października 2017, godzina 18:34
Oceniono 6 razy 0
~przypomnienie dla NAWIEDZONYCH
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Października 2017, godzina 15:31
Oceniono 33 razy -11
~nie ufam ,
i znowu pan Kufel , pan Rząska , proszę zmieńcie , jak czytam od lat to zawsze nazwisko Kufel , naraził miasto na straty , wolę juz inne nazwisko , bo nie wierzę w uczciwość przetargów skoro ZAWSZE KUFEL ,dlaczego nie inni , jest tyle w Chojnicach architektów
21 Października 2017, godzina 12:59
Oceniono 28 razy 22
~postronny
kilka zasadniczych pytań:
1) po co komu kino skoro miasto realnie wymiera - dużo ludzi ucieka do większych miast, w centrum same banki, kilka marketów a tak to bezrobocie.
2) po co komu ten bubel handlowy na obwodnicy ?? żeby silno, tuchola i inne pipidówy miały gdzie spędzać weekend ??!!
3) na zdjęciach widać że są ludzie i ludziska którzy nie muszą posiadać kasków (...) nie od dziś wiadomo że szlachta nie musi !!
4) Panie Kufel - czy za czasów bycia nauczycielem w LO też pan był taki aktywny jak to ma miejsce obecnie w chojnicach ?? ja sobie nie przypominam aż takiego zaangażowania w edukację młodych.
5) czy chojniccy fotografowie zatrudnieni na etatach w mediach lokalnych nie mają jakiś oficjalnych uniformów ?? ciężko ich rozróżnić od tych "lepszego sortu"
20 Października 2017, godzina 20:50
Oceniono 18 razy 0
~gość
Mierny architekt który wygrywa wszystkie większe projekty w Chojnicach.... Niestety brak wiedzy i pazerność na pieniądze wychodzi ...
20 Października 2017, godzina 19:44
Oceniono 31 razy 21
~Kiedy w końcu "Balturium" będzie oddane do użytku?

Burmistrz jednak dotrzymuje słowa - kilka kadencji temu obiecał chojniczanom "Balturium" i już prawie (być może za rok) je mamy!

20 Października 2017, godzina 18:53
Oceniono 28 razy 16
~chojniczanin
Wybierzcie znowu Finstera, Skaję i innych- ale pretensje za chore układy miejcie do siebie!!! Albo ludzie się obudzcie i wybierzcie inne elity dla naszego miasta!!
20 Października 2017, godzina 18:52
Oceniono 28 razy 16
~max
A mnie interesuje czy radni podpisywali w tym dniu listę obecności w swoich zakładach pracy?!Jednego znich w pracy nie można nigdy zastać -a to choruje tygodniami, a to wyszedł służbowo a ty patrzcie na budowie "rozlicza " innych z ich pracy...!Dziwne!?
20 Października 2017, godzina 18:38
Oceniono 30 razy 20
~mieszkanka
Kto pisał umowę na wykonanie tych robót budowlanych? Aż nie chce się wierzyć, ze nie ma tam kar umownych za opóźnienia... Termin zakończenia tak dużej inwestycji to można przekładać z miesiąca na miesiąc... a przecież gdyby była ukończona w terminie to już by przynosiła zyski? Czemu miasto ma tracić pieniądze za błędy firmy? Chojniczanie chcą oglądać filmy na czasie, a nie jeździć po 100km do innych miast. Chojnice nie mają prawników czy o co chodzi?
20 Października 2017, godzina 12:40
Oceniono 29 razy 17
~Leszek Miller
"Prawdziwego mężczyznę poznaje się nie po tym jak zaczyna tylko jak kończy"
19 Października 2017, godzina 22:28
Oceniono 32 razy 4
~Marco Polo
Burmistrz lepiej niech zaniecha wszelkich inwestycji, z obecnej sytuacji wynika że przestaje kompletnie myśleć lub myśli o ....
19 Października 2017, godzina 20:34
Oceniono 36 razy 18
~daleko w lesie
z tym remontem, ściany jakieś dzikie, kable, stara lama czy co to tam wisi? koniec może na grudzień, ale 2029
19 Października 2017, godzina 20:13
Oceniono 30 razy 12
~O, ooooo Irmina
sprzedawczyk za pensje urzędniczą
19 Października 2017, godzina 19:49
Oceniono 26 razy 12
~bhp
a co na to inspekcja pracy na budowie bez kasku/
19 Października 2017, godzina 19:41
Oceniono 34 razy 18
~I znowu jak zawsze kiedownik budowy kumpel od przedszkola do kielch@
wstrętne zatwardziale układy
19 Października 2017, godzina 19:30
Oceniono 40 razy 22

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 409.00 DKKDKK 52.50 55.70
EUREUR 429.00 435.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 449.00 460.00 NOKNOK 33.00 34.80
GBPGBP 502.00 512.00 SEKSEK 37.70 38.70
Aktualizacja: 2024-02-23 17:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.26 403.20 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.42 433.73 RUBRUB 4.06 4.37
CHFCHF 449.37 455.73 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 502.10 508.45 SEKSEK 37.80 38.60
Aktualizacja: 2024-02-23 17:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-23

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.61 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.3 zł - 6.62 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij