Odrzucone sprawozdanie i grzywna dla KW PChS
Komisarz wyborczy w Słupsku odrzucił sprawozdanie finansowe KW Projekt Chojnicka Samorządność ze względu na przekroczenie limitu wydatków w kampanii przed wyborami uzupełniającymi do rady miejskiej. - Przepraszam, popełniliśmy błąd. Poniesiemy wszelkie konsekwencje. Już zapłaciliśmy grzywnę, którą nałożono na nas wysokości 2200 zł - mówi przewodniczący komitetu Kamil Kaczmarek.
Limit wydatków został przekroczony na kampanię Macieja Kasprzaka. Kandydat PChS wygrał wybory uzupełniające do rady miasta w sierpniu ubiegłego roku. Poza Kasprzakiem o mandat radnego aspirowali Aleksandra Stasińska (KWW Arseniusza Finstera) i Patryk Tobolski popierany przez PiS.
- Założenie, że wybory uzupełniające do rady miejskiej są jak wybory do rady miejskiej spowodowało, że właśnie traktowaliśmy je tak samo także w kwestii limitu - tłumaczy Mariusz Brunka, a Kamil Kaczmarek, będący zarazem przewodniczącym Komitetu Wyborczego PChS, posypuje głowę popiołem.
Reklama | Czytaj dalej »
- Chciałbym przeprosić kontrkandydatów, ale przede wszystkim mieszkańców. Błąd był niezaprzeczalny, niezawiniony, nieumyślny. Troszeczkę był problem bogactwa, tzn. w poprzednich wyborach czy w referendum nigdy nie zdarzało się, żebyśmy się nawet zbliżyli do jakichkolwiek progów. Nie jesteśmy jakimś wielkim stowarzyszeniem i nie dysponujemy wielkimi sponsorami. Nigdy perspektywa tego, że będziemy mieli za dużo środków na naszym funduszu wyborczym nam po prostu nie zagrażała - mówi Kaczmarek. Członek PChS przyznaje także, że jedna z kwot na kampanię została źle przekazana tj. przez pocztę a nie przelew bankowy.
- Komitet Wyborczy Stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność w wyborach uzupełniających do Rady Miejskiej w Chojnicach w sprawozdaniu, które przekazał do komisarza wyborczego w Słupsku, przekroczył limit wydatków przypadających na jeden mandat radnego o ponad 2 tys. zł. Jest to naruszenie art. 135 par. 1, gdzie jest określony limit. Zgodnie z Kodeksem wyborczym stanowiło to podstawę do odrzucenia sprawozdania finansowego komitetu. Następnym krokiem jest zawiadomienie Prokuratury Rejonowej w Chojnicach o naruszenie Kodeksu wyborczego, tj. art. 506 pkt. 5 "kto w związku z wyborami wydatkuje środki komitetu wyborczego z naruszeniem limitu wydatków określonych dla komitetów wyborczych podlega karze od 1 do 100 tys. zł" - informuje Witold Niemkowicz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Słupsku. W swojej karierze pierwszy raz spotyka się z przekroczeniem wydatków w kampanii do wyborów uzupełniających. - Kwota została zapłacona. Przepada ona na Skarb Państwa - potwierdza Niemkowicz.
Brunka zaznacza, że komitet przedstawił prawdziwe sprawozdanie, tj. z informacją o przekroczonym limicie. - Gdybyśmy chcieli oszukać, to byśmy podali informację, że limit nie został przekroczony, bo przecież tak to można by sobie rozpisać - mówi radny, prosząc o nieferowanie wyroku, bo czasami z dużej chmury mały deszcz.
Stowarzyszenie podaje, że w kolejnych wyborach uzupełniających, które odbyły się w grudniu, ustrzegło się podobnego błędu.
- Nie może być tak, że jedni wydają do 1 tys. złotych, a inni sięgają po władzę, bo dysponują większymi pieniędzmi, aniżeli pozostali kandydaci. Jeśli stowarzyszenie nie wpłynie na Macieja Kasprzaka, aby ten zrzekł się mandatu radnego, to uważam, że PChS traci resztki swej wiarygodności - mówi z kolei Marcin Wałdoch (PiS), który próbował sił w grudniowym podejściu do rady. Oburzony postawą konkurencyjnego komitetu zamieścił wczoraj wpis na swoim blogu.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (12)
- Komentarze Facebook (...)
12 komentarzy
http://bip.piaseczno.eu/artykul/324/1648/limit-wydatkow-zwiazanych-z-prowadzeniem-kampanii-wyborczej-kandydatow-na-burmistrza
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!