Wojewoda wygasi mandaty dwojga radnych powiatowych
Mimo wezwania rada nie podjęła uchwał w tej sprawie, a termin niedawno minął. Wojewoda uznał, że radni Tomasz Pajdak i Małgorzata Kaczmarek naruszyli przepisy o Ustawy o samorządzie powiatowym, bo prowadzili działalność z wykorzystaniem mienia powiatu.
6 lutego wojewoda Dariusz Drelich wezwał Radę Powiatu Chojnickiego do podjęcia uchwał stwierdzających wygaśnięcie mandatów dwojga radnych. Rada powiatu miała na to 30 dni. Sesję zwołano dzień po terminie wpływu pisma do starostwa, ale formalnie tematu w ogóle nie podjęto, co zdzwiło radną Mirosławę Dalecką. - Czy w imieniu Rady Powiatu Chojnickiego, do której było pismo adresowane 7 lutego 2018 roku, pan przewodniczący sam zdecydował o nieprzygotowaniu projektu uchwały w tej sprawie, czy z grupą radych? Jakiej udzieli pan odpowiedzi wojewodzie pomorskiemu, czy może pismo pozostawi bez odpowiedzi?
Reklama | Czytaj dalej »
- Czy w imieniu Rady Powiatu Chojnickiego...
Robert Skórczewski odparł, że sprawę uzgodnił z zainteresowanymi stronami i czekają teraz na rozstrzygnięcie wojewody. To może być tylko jedno w przypadku braku działania ze strony rady powiatu - zarządzenie zastępcze. W uzasadnieniu ostatniego wezwania do wygaszenia mandatów wojewoda stwierdził, że zarówno radna Małgorzata Kaczmarek, jak i radny Tomasz Pajdak, prowadzą działalność gospodarczą - indywidualne praktyki lekarskie, z wykorzystaniem mienia powiatu chojnickiego, udzielając świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów szpitala specjalistycznego na bazie posiadanych przez placówkę pomieszczeń, sprzętu i środków. To wszystko jest mieniem powiatu, który to był podmiotem tworzącym lecznicę.
Radna jako lekarka prowadziła działalność z wykorzystaniem mienia powiatu od 29.12.2016 r. do 31.03.2017 r. Fakt, że jej zaprzestała przed podjęciem przez wojewodę czynności nadzorczych, nie ma wpływu na wygaśnięcie mandatu. Doktor Pajdak natomiast umowę ze szpitalem podpisał 31 grudnia 2013 roku.
"Naruszeniem ustawy o samorządzie powiatowym jest rówież fakt otrzymywania wynagrodzenia za usługi świadczone na rzecz powiatowej osoby prawnej" - stwierdzają jeszcze służby prawne wojewody. Prawnicy powiatu natomiast stwierdzili, że radni nie wykorzystywali mienia powiatu prowadząc działalność. Na sesji pod koniec roku starosta, wicestarosta i przewodniczący rady zapowiadali nawet, że będą bronić rajców przed WSA, a nawet i NSA.
- Nasze stanowisko wyraziliśmy na jednej z ostatnich sesji i tego tematu osobiście nie chciałbym rozstrząsać, bo są też pytania o przeanalizowanie formy zatrudnienia lekarzy ogólnie w naszej radzie. Dlatego chciałbym, żeby ta sprawa jednym słowem była dzisiaj zamknięta. Poczekamy na decyzję wojewody - mówił Skórczewski na wczorajszej sesji.
- Nasze stanowisko wyraziliśmy...
Żadne nazwisko nie padło co prawda na obradach, za to w rozmowie z dziennikarką ch24 przewodniczący wskazał na Zenona Bielińskiego. Takimi podejrzeniami lekarz był zdumiony. - W czasie tej kadencji nie świadczyłem usług dla szpitala.
Warto dodać, że przepisy kodeksu wyborczego dają czas na uregulowanie sytuacji. Gdy radny zdobywa mandat, ma trzy miesiące na zaprzestanie prowadzenia działalności w przypadku, gdy narusza zapisy Ustawy o samorządzie powiatowym. Niewypełnienie tego obowiązku jest podstawą do wygaśnięcia mandatu.
Wezwanie wojewody ws. M. Kaczmarek i T. Pajdaka
"Kaczmarek i Pajdak stracą mandaty radnych?"
"Rada powiatu nie wygasi dwóch mandatów. Starosta o ślepym prawie"
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (18)
- Komentarze Facebook (...)
18 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!