Jedenaście osób zginęło w wypadkach w ubiegłym roku
O pięć więcej niż w 2016 roku. Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach podsumowała ubiegły rok. Według statystyk wykrywalność przestępstw wzrosła. Dokument trafił na sesję rady powiatu.
W ubiegłym roku chojnicka policja stwierdziła 1405 przestępstw, o 97 więcej jak w 2016 roku. 64 % z nich stanowiły kryminalne, a ich wykrywalność wyniosła 73,89 %, co dało jednostce 5. miejsce w województwie. O 10. punktów procentowych mniej wyniosła wykrywalność, jeśli chodzi o przestępstwa pospolite w siedmiu wybranych kategoriach (kradzież, kradzież z włamaniem, kradzież auta, rozbój, pobicie, uszkodzenie mienia, uszczerbek na zdrowiu). Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach z tym wynikiem uplasowała się na drugim miejscu w województwie. W ubiegłym roku funkcjonariusze odnotowali 131 przestępstw narkotykowych, a dla porównania w 2016 - 64. Więcej ujawniono też sprawców przemocy 217 (193 w 2016), z czego 134 było pijanych. W 2017 roku w wyniku 102 wypadków drogowych zginęło w naszym powiecie aż 11 osób, o 5 więcej niż w 2016. Więcej odniosło też obrażenia. Policjanci ujawnili 264 nietrzeźwych za kółkiem. Wykroczeń w policyjnych statystykach było 16 884, z czego 11 811 zakończyło się mandatami. Drogowych było 12 209. Wykroczenia w ponad trzech tysiącach przypadków skończyły się pouczeniami. Do zabezpieczenia głównie imprez sportowych, w tym meczów Chojniczanki, wykorzystano ogółem 1458 policjantów.
Reklama | Czytaj dalej »
Radnemu Maciejowi Jakubowskiemu, czerszczaninowi, który w rodzinnym mieście czuje się bezpiecznie, statystyki odnoszące się do tamtejszego komisariatu wydały się zatrważające. - Co jest powodem wzrostu np. przestępstw pospolitych w Czersku? Ich liczba wzrosła aż o 106 w porównaniu do 2016. W Chojnicach wzrosła o 3, w Brusach zmalała o 16 - powoływał się na policyjny raport.
- Faktycznie statystyka nie w pełni wyjaśnia stan faktyczny - odpowiedział komendant Tomasz Hintz, tłumacząc to zmianą w ściganiu przestępstw niealimentacji. Kiedyś dotyczyła uporczywego niepłacenia, aktualnie postępowania zaczynają się już po trzech miesiącach.
W Czersku więcej było też przestępstw kryminalnych. - Akurat na terenie Czerska odnotowaliśmy duży wzrost tzw. przestępczości narkotykowej. Nie wynika z tego, że ona radykalnie w zeszłym roku wzrosła. W wyniku pracy komisariatu w Czersku i pionu kryminalnego w komendzie powiatowej wiele spraw zostało po prostu wykrytych i to się przełożyło na wzrost tej przestępczości. Stąd być może u pana takie niepokojące odczucie - wyjaśniał komendant chojnickiej policji.
- Przestępstwa kryminalne stricte...
- Jakie są pierwsze potrzeby, jeśli chodzi o sprzęt? - zapytał z kolei Mariusz Paluch. W ubiegłym roku starostwo dołożyło do zakupu radiowozu, agregatu prądotwórczego dla komisariatu w Czersku i dwóch noktowizorów. - W tym roku takie zapytanie o radiowóz zostało skierowane, natomiast odpowiedź nie jest wiążąca ze strony starostwa. Ale liczę na to, że w końcu będzie dla nas pozytywna. Dostaliśmy informację z miasta, że będzie współfinansowało zakup jednego radiowozu - poinformował mł. insp. Tomasz Hintz, dodając, że w tym roku na pewno będzie zakup radiowozów z tzw. "rozdzielnika centralnego". - Co do ilości, które trafią do Chojnic, nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi.
- W tym roku takie zapytanie zostało skierowane...
Tutejsza komenda za to dobrze stoi, jeśli chodzi o komputery. - W ramach ustawy modernizacyjnej pod koniec ubiegłego roku i przez pierwsze dwa tego zostaliśmy zasileni w duże ilości sprzętu informatycznego i na chwilę obecną w pełni zaspokaja nasze potrzeby.
O wakaty w policji pytał starosta Stanisław Skaja. - Na chwilę obecną jest pięć wakatów. Nasza komenda w porównaniu do innych jest w dosyć komfortowej sytuacji etatowej - ocenił jej szef. Jeszcze w marcu z Gdańska z oddziału prewencji przejdzie jeden policjant, a w maju z Legionowa. Nie ma też deklaracji o odejściu ze służby. Najbliższy nabór na funkcjonariuszy realizowany jest przez komendę wojewódzką w marcu. U nas można złożyć dokumenty. Rekrutacja jest wieloetapowa, m.in. test psychologiczny i sprawnościowy. - Czy ktoś trafi do Chojnic, tego nie jestem w stanie powiedzieć.
Do koncertu życzeń komendanta namówił jeszcze radny Paluch. - Życzyłbym sobie urządzenie do badania ilości narkotyków w organizmie, nie na zasadzie jednorazowego, tylko urządzenia które mniej więcej możemy porównać z alkomatem. Bardzo ciężko pracujemy nad zagadnieniem przestępczości narkotykowej. No i ciężki samochód terenowy niezbędny do transportu łodzi patrolowej.
- Życzyłbym sobie urządzenie...
Informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie chojnickim w 2017 r.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (13)
- Komentarze Facebook (...)
13 komentarzy
5 tragedii na drogach więcej....
to należny zastanowić się...
Panowie Dowódcy
nad powiększeniem Wydziału Ruchu Drogowego
a co za tym idzie ilości policjantów na drogach...
pojazdów coraz więcej a policjantów....
Rzeczniczka chojnickiej policji od dawna powtarza, że przyczyną wszystkich tragedii jest brak odblasków.
Osobiście mogę to potwierdzić, bo od kiedy zacząłem nosić odblask to ani razu nie dostałem rozwolnienia! Tak wiec - zgodnie z wypowiedziami rzeczniczki policji - odblaski zapobiegają wszystkim problemom!
Kiedy komendant Tomek Hintz wyda wideo instruktażowe pokazujące w praktyce jak jeździć po Chojnicach?
No ale pan jak zawsze szuka dziury w całym, byle rozkręcić jakąś sensację. Napisz jeszcze parę pism w tej sprawie, albo tylko jedno, od razu do Warszawy, po co się męczyć pisaniem.
Czekam na odpowiedz
Kupcie Starosto i Bezradni Radni Pan Komendant pokarze jak się BEZPIECZNIE JEŹDZI!!!
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!