Poniedziałek, 26 Lutego 2024 | Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

'Dyrektorzy szkół najczęściej zwalają na starostę'

A Stanisław Skaja w temacie regulacji i podwyżek płac pracowników administracji i obsługi w powiatowych szkołach ciężar odpowiedzialności przerzuca na poszczególnych szefów placówek. Tymczasem takie systemowe rozwiązania wprowadzono w lokalnych gminach.

 

Na początku lutego pracownicy obsługi szkół i jednostek powiatu zwrócili się do starosty z apelem o wypracowanie zmian w polityce płacowej dla wszystkich pracowników i podjęcie pozytywnej decyzji w sprawie podwyżek. Temat stanął też na ostatniej sesji rady powiatu.

Reklama | Czytaj dalej »

- Jak zaznaczyli pracownicy w piśmie, praktyka unikania w ostatnich latach podwyżek przy stałym podnoszeniu płacy minimalnej doprowadziła do stworzenia antymotywacyjnego systemu wynagradzania - mówiła radna Mirosława Dalecka. - Zwracają uwagę, że wielu pracowników obsługi z 20-letnim stażem pracy zarabia tyle samo, co pracownicy dopiero przyjęci do pracy bez wysługi lat. Rośnie liczba pracowników, którym wypłaca się wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia i w ostatnich latach zmniejszyła się liczba pracowników, co oznacza zwiększenie zakresu obowiązków przy tych samych wynagrodzeniach.

- Jak zaznaczyli pracownicy w piśmie...


Radna zapytała Stanisława Skaję, czy są szanse na podwyżki i niewliczanie stażu pracy do podstawy wynagrodzenia, czyli 2100 zł brutto? Odsyłała też do miasta i gminy Chojnice, które pochyliły się nad problemem w zeszłym roku, a podwyżki weszły w życie od stycznia.

Włodarz od razu zastrzegł, że za organizację pracy szkoły odpowiada jej dyrektor. - Jeżeli ma środki finansowe, politykę kadrową, to wszystko w swoim zakresie może zrobić. My za nikogo roboty nie będziemy robić.

- Za organizację pracy szkoły odpowiada dyrektor...


Starosta wylicza, że w tym roku dokłada 2,5 mln zł do oświaty, a od 1 kwietnia wszyscy dostać mają podwyżki. Zastrzega jednak, że nie wszyscy po 5 %. - Nas nie stać, żebyśmy dla wszystkich np. podwyżkę zrobili tysiąc złotych na osobę. Tyle bym chciał dać, ale to nas niestety zdołuje wskaźnikami, które nie pozwolą nam brać kredytów.

Stanisław Skaja ma też obawy, że wyrównanie odbędzie się kosztem innych i znowu będą dysproporcje. Tu radna zaproponowała, by przyjrzeć się, jak do podwyżek najniżej zarabiających podeszli w mieście i gminie Chojnice. - Może są bogatsi od powiatu albo długo podwyżek nie było - zastanawiał się starosta.

- Nie chcemy być bankrutem i doprowadzić do tego, żeby był program naprawczy. Gdyby był wprowadzony, to w ogóle byśmy nie dyskutowali na temat podwyżek. Na dzisiaj nas stać na tyle, na ile możemy.

- Nie chcemy być bankrutem...


Starosta miał pretensje do dyrektorów szkół, że "zwalają" to na niego, a przecież jest cały zarząd, czy wręcz rada, która głosuje uchwaly. - Ale starosta to jest ten najgorszy, który nie chce nikomu dać. Chce dać wszystkim, tylko trzeba wiedzieć kiedy i ile, i czy można...

- Dyrektorzy zwalają...Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

31 komentarzy

~Marcin Dobaj
Kapitalizm – system gospodarczy oparty na prywatnej własności środków produkcji i w konsekwencji czerpania z nich zysku, oraz na swobodnym obrocie dobrami w ramach wolnego rynku; stąd też gospodarka kapitalistyczna nazywana jest również gospodarką wolnorynkową. Swoboda działalności na rynku przejawia się w postaci wolnej przedsiębiorczości, wolnego obrotu towarami i usługami, swobodnego obrotu prawami własności, istnienia sprawnych instytucji finansowych oraz na wolnej konkurencji pomiędzy podmiotami.

Kapitalizm rozwinął się w Europie Zachodniej, począwszy od XVI wieku. Systemy protokapitalistyczne rozwijały się już w starożytności; pierwociny nowożytnego systemu kapitalistycznego pojawiły się w XIII-XIV wieku we Włoszech. Podstawową cechą wyróżniającą kapitalizm od poprzednich systemów gospodarowania był sposób wykorzystania nadwyżek produkcji, zamiast bezpośredniej konsumpcji, były one akumulowane (akumulacja kapitału), a następnie inwestowane w celu zwiększenia możliwości produkcyjnych w kolejnym cyklu gospodarczym. Cechy takiego obrotu kapitału miał przemysł włókienniczy w nowożytnej Anglii. A skoro Anglia odchodzi od Unii To powinniśmy z kapitalizmem zerwać
niedouczona biurokracjo.
23 Marca 2018, godzina 16:12
~Marcin Dobaj
Armia niedouczonych i bezmyślnych biurokratów bezkarnie drenuje nasze kieszenie,, Płacimy haracze za błędy urzędników. W mojej ocenie konieczne jest przyjęcie regulacji mówiących o odpowiedzialności urzędników za ich działanie lub zaniechanie. Chodzi o urzędników, których decyzje wpływają na możliwość wykonywania działalności gospodarczej. Problemów z tym związanych w żadnym stopniu nie rozwiązuje ustawa z 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Z punktu widzenia pewności prowadzenia działalności gospodarczej, możliwości jej rozwoju oraz- co za tym idzie- dokonywania inwestycji bezwzględnie konieczne jest zapewnienie przedsiębiorcom poczucia bezpieczeństwa. Trzeba też stworzyć odpowiednie procedury i wytyczne dla urzędników. Muszą oni wiedzieć, gdzie są granice ich działania. I muszą mieć pełną świadomość, że ich przekroczenie będzie się wiązać z nieuchronną i odpowiednio wysoką karą. Teraz tak nie jest. Przepisy powinny gwarantować możliwości bezzwłocznego uzyskania odszkodowania w uzasadnionych przypadkach. Warto rozważyć
wprowadzenie administracyjnej procedury odszkodowawczej (np. trwającej maksymalnie jeden miesiąc) oraz uproszczonego trybu procesowego w zakresie odpowiedzialności urzędników i organów administracji.

Po co burmistrz miasta Chojnice Arseniusz Finster sprywatyzował przedszkola publiczne funkcjonując w Platformie obywatelskiej.

A teraz wychodzą z tych nietrafnych rozwiązań wprowadzonych w życie sprawy sądowe a z czasem Dyrektorki przedszkoli proszą o wyższą dotację.

Przecież dofinansowania z budżetu państwa na przedszkola i żłobkiw dalszym czasie są możliwe.

Urzędnicza samowola!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja chcę podkreślić podając do wiadomości że w Polsce powinna nastąpić przemiana zrównania prawa karnego między fałszywą władzą a obywatelami. Należy wyciągnę pełne konsekwencje prawne wobec obecnej władzy. Ponieważ powinno się bronić ludzi przed naciskiem urzędników . Oraz powinno nastąpić sprawiedliwe postępowania wobec źle sprawujących zadania urzędników którzy tez łamią przepisy. A tu mamy przykład wyraźny że prawo karne wobec urzędników powinno być zaostrzone aby przepisów również przestrzegali.

Urzędnicza urzędników samowola postępowanie tylko według własnej woli, ignorowanie poglądów od mieszkańców jako obywateli .
Urzędnicza urzędników samowola czyn będący wynikiem nie godnej zachowania postawy w kierunku uszanowania mieszkańca.
Urzędnicza urzędników samowola powinna być usunięta nie za darmo, a własnym kosztem wraz z utratom stanowiska w Urzędzie.


U burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera prywatne są zawsze lepsze niż publiczne, a mianowicie przedszkola.
To teraz niech mnie posłucha!!!!!!!!!!!!! Bo to był mój projekt dla obywateli.
Prywatne zawsze lepsze od publicznego. To lekcja płynąca z gorzkich doświadczeń realnego socjalizmu.
Czyżby? Zacznijmy od tego, że w większości przypadków te dwa typy własności trudno ze sobą nawet porównać.
Publiczne przedszkola mają bowiem do wykonania inne zadania niż ich prywatne odpowiedniki.
Prywatne przedszkola mogą elastycznie dopasowywać się do popytu, jednym ruchem likwidując nierentowne placówki.
Przedszkola publiczne , robić tego nie powinny choć urzędnicy to czynią z burmistrzem Chojnic Arseniuszem Finsterem na czele.
Bo racja istnienia przedszkoli publicznych jest zapewnienie mobilności mieszkańcom.
Dlatego przedszkola państwowe jako przedszkola publiczne, świadczą usługi publiczne z zasady będą mniej dochodowe (lub wręcz deficytowe). To właśnie cena , jaka ponosi wspólnota polityczna za to ,że chce takie usługi świadczyć. Dlatego stawianie obok siebie instytucji prywatnych i publicznych bądź z publicznych przekształcanie na prywatne jest jak wyścig , w którym jeden z uczestników ma unieść na plecach sąsiada, wuja i sędziwych, a drugi z biegaczy jest tego ciężaru pozbawiony, wiec nawet jeśli wpadnie na metę pierwszy, to niewiele nam to powie o faktycznej kondycji obu atletów.
Dużo sensowniej jest porównywać firmę będąc klasyczną prywatną własnością z alternatywnymi modelami takimi jak spółdzielczość lub własność pracownicza. I tu nie brakuje już dowodów,że dogmat o absolutnej wyższości tej pierwszej jest po prosty nieprawdziwy.
Bo długo okresowe wyniki nie pokazały żadnych różnic pomiędzy ich kondycją ekonomiczną (sprawność, skłonność do inwestycji) a prywatną konkurencją.
Bo dla efektywności gospodarczej przedszkoli publicznych czy prywatnych decydujące jest otoczenie konkurencji między sobą, w którym on działa , a nie forma własności.
W środowisku wysoko konkurencyjnym mogą równie dobrze funkcjonować o bardzo różnych formach własności.
Grupowa, pracownicza, publiczna. Niekoniecznie prywatna.
23 Marca 2018, godzina 14:43
Oceniono 5 razy -3
~analiza
Pan Starosta nie widzi zagrożeń dla obywateli i godnych stanowisk pracy dla polskich obywateli.
To nie dziwmy się czemu młodzi Polacy często przychodzą po paszporty i wyjeżdzają zagranice do pracy , za pracą..
23 Marca 2018, godzina 13:56
Oceniono 4 razy 0
~To smutne, jak społeczeństwo nie otrzezwieje
To przez kolejne 5 lat będziemy mieli butę i arogancję władzy w powiecie i mieście Chojnice, a kłamstwa rządzących to dalej będzie chleb powszedni. Brawo obsługa szkół, walczcie o swoje podwyżki.
20 Marca 2018, godzina 15:29
Oceniono 10 razy 4
~nn
już niedługo Bonanza na stanowisku wszechstarosty chojnic i jarcewa
18 Marca 2018, godzina 23:41
Oceniono 6 razy 4
~Starosta zwala na dyrektorów szkół - taki tytuł powinien być
panie starosto nieładnie, nieładnie wprowadzać w błąd, obsługa szkół i jednostek podległych podziękuje panu i zarządowi przy wyborach
18 Marca 2018, godzina 22:55
Oceniono 10 razy 6
~starosta widzi tylko czubek własnego nosa

Dla starosty liczy się tylko to, ze on ma dobre wynagrodzenie za udawanie, że coś robi a także łapówki , które otrzymuje za tolerowanie oszustw na społecznym majątku powiatu!

Reszta się dla niego (i podobnych do niego członków zarządu powiatu) nie liczy co można było najwyraźniej zobaczyć po nawałnicy!

18 Marca 2018, godzina 22:31
Oceniono 8 razy 4
~starosta widzi tylko czubek własnego nosa

Dla starosty liczy się tylko to, ze on ma dobre wynagrodzenie za udawanie, że coś robi a także łapówki , które otrzymuje za tolerowanie oszustw na społecznym majątku powiatu!

Reszta się dla niego (i podobnych do niego członków zarządu powiatu) nie liczy co można było najwyraźniej zobaczyć po nawałnicy!

18 Marca 2018, godzina 22:31
Oceniono 9 razy 5
~Panie starosto
Jest nam bardzo przykro, że pan takie głupoty opowiada, że dyrektorzy szkół nie chcą nam dać podwyżek, wszystko jest w pana rękach i my to wiemy. Nie jesteśmy gorsi od pracowników szkół miejskich i szkół wiejskich i chcemy być powaznie traktowani.
18 Marca 2018, godzina 21:11
Oceniono 12 razy 8
~A ja radną Dalecką wchwalę cały czas
~jotdwatrzy
Pierwszy raz pochwalę panią Dalecką. W tej sprawie ma pani rację.

Ważne, że inni też zauważają, że potrafi odważnie poruszać wiele spraw nurtujących mieszkańców powiatu i mówić o tym głośno i nie chować głowy w piasek, jak to robi najczęściej reszta na sali obrad.
18 Marca 2018, godzina 13:00
Oceniono 20 razy 16
~311 i skompromitowany zarząd do wymiany
i to już w jesiennych wyborach
18 Marca 2018, godzina 09:59
Oceniono 17 razy 15
~Starosta jest wybiórczo zainteresowany finansami powiatu!
Ze wszystkich zagadnień i problemów finansowych gminy starosta Staszek najbardziej jest zainteresowany seksem z podległą mu służbowo dyrektorką wydziału finansowego! Reszta go nie interesuje!
17 Marca 2018, godzina 17:11
Oceniono 32 razy 28
~kto tu mówi o 1.000 zł. na osobę, wystarczy tak jak miasto z robiło ok. 300 zł.
No tak bo dla starosty to 300 zł. wystarczyłoby na przysłowiowe waciki więc zaczyna mówić o 1.000 zł., o których obsługa w szkołach nawet by nie śmiała myśleć, a co dopiero prosić starostę, bo wie, że zawsze jest traktowana jak piąte koło u wozu.
17 Marca 2018, godzina 15:06
Oceniono 24 razy 20
~Panie starosto oby to byla pana ostatnia kadencja w powiecie
Oczywiście, że za organizację pracy w szkole odpowiada dyrektor, ale za podwyżki, czy da na to środki finansowe odpowiada STAROSTWO. Nie ładnie tak mijać się z prawdą i się ośmieszać.
17 Marca 2018, godzina 13:58
Oceniono 29 razy 25
~Staszek jak się pomyli to mówi prawdę
Obsługę szkół ma głęboko w 4 literach.
17 Marca 2018, godzina 10:29
Oceniono 24 razy 18

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.00 407.00 DKKDKK 52.50 55.50
EUREUR 428.00 435.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 456.00 NOKNOK 32.50 34.70
GBPGBP 498.00 508.00 SEKSEK 37.60 38.60
Aktualizacja: 2024-02-26 17:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.39 401.24 DKKDKK 52.60 55.40
EUREUR 430.14 434.86 RUBRUB 4.05 4.34
CHFCHF 448.89 455.39 NOKNOK 32.60 34.60
GBPGBP 501.55 507.78 SEKSEK 37.70 38.50
Aktualizacja: 2024-02-26 17:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-26

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.31 zł 6.89 zł 6.64 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.34 zł - 6.66 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij