Środa, 29 Maja 2024 | Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Strażnik publicznych pieniędzy, a najlepiej kutwa

Mariusz Brunka zaleca dużą ostrożność przy wydawaniu publicznych pieniędzy.

Prawie dwugodzinna dyskusja poprzedziła głosowanie uchwały zmieniającej budżet miasta. Jednym z wątków była niedokończona i opóźniona inwestycja w ChCK. Wczoraj rajcy dołożyli 2 mln zł nie znając kosztorysu na dwa tygodnie przed ogłoszeniem przetargu na dokończenie inwestycji.


Opozycja zmiany na przeszło cztery miliony postrzega jako radykalne, a najbardziej kontrowersyjne te dotyczące modernizacji stadionu pod licencyjne wymogi oraz dokończenia budowy ChCK, która stanęła na przełomie roku, a zakończyć miała się pierwotnie w październiku 2017. Cele poprawek w planie finansów Mariusz Brunka widział dwa. Pierwszy to naprawa błędów w planowaniu. Drugi to działanie pod wybory.  - Jaka kalkulacja stoi u podstaw tej propozycji? Bo przecież wciąż trwają wyliczenia? - o dwa miliony dopytywał radny Projektu Chojnicka Samorządność. Porażka z wykonawcą świadczy według niego o tym, że w umowie urząd wystarczająco się nie zabezpieczył, choć przecież radni zgłaszali wiele uwag po wizytacji na placu budowy, a nawet sam burmistrz niejednokrotnie na konferencjach zapowiadał sankcje i rozwód z RCI. Tymczasem dalej były podpisywane aneksy. Według Brunki ratusz miał nawet wypłacać pieniądze z góry. I dalej nie wiadomo, czy błędy były po stronie projektowej czy wykonawczej?

Reklama | Czytaj dalej »

- Apeluję o zachowanie jawności i ostrożności. Brakuje transparentności. A tajemnica przedsiębiorcy, na którą powołuje się urząd? Co ma chronić - tajemnice czy przejawy niekompetencji? Mamy dołożyć do tego kotła 2 mln zł. Skąd pomysł, by przed ogłoszeniem przetargu? Jaki oferent mówi głośno, że ma na zbyciu 2 mln zł?! - dziwił się radny, apelując by poczekać z decyzją finansową. Podkreślał, że wszystkim zależy na tym, żeby wreszcie dokończyć inwestycję przy Swarożyca.

- Prawo mi zabrania, żebym posiadał niższe środki niż kosztorys - odpowiedział burmistrz, który na razie na podstawie rozmowy z firmą przygotowującą kosztorys ma jedynie wstępny szacunek. Arseniusz Finster w wystąpieniu swojego adwersarza doszukał się sugestii, jakoby miał już plan i potencjalnego wykonawcę. Zaprzeczał też płaceniu RCI do przodu, bo taka sytuacja nadawałaby się do prokuratury. - Jeśli prace nie były dokończone, jak np. elewacja, to zapłaciliśmy w 90 %, czy 30 % za wentylację - tłumaczył burmistrz. Wątpliwości były co z zamówionymi, ale nie zamontowanymi windami i techniką sceniczną. - Być może błędem był ostatni aneks, bo straciliśmy kilka miesięcy, ale one nie ważą na cenie zadania - przyznał Finster. Zaniedbań urzędu nie dostrzega, a to wykonawca miał zastrzec objęcie tajemnicą pewnych zapisów. Urząd odmówił dostępu do informacji publicznej m.in. redakcji chojnice24, ale Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało nam to prawo. - Jak SKO uchyla, to nie uznaję, że przegrałem, bo mogę się odwołać - mówił włodarz jednocześnie zapowiadając, że jest zaintresowany udostępnieniem dokumentów, ale w późniejszym terminie. - Jak się negocjuje, to nie można pewnych rzeczy pokazać. Moim zdaniem w tym tygodniu dojdzie do rozstania. Z tego co wiem, nie chcą iść do sądu.

- Błędy projektowe też były, ale moim zdaniem nie należy winić projektanta, bo wiele rzeczy nie dało się przewidzieć. Bez znaczenia jest też kto komu wypowiedział umowę - odpowiadał na pytania Brunki. - Dla urzędu nawet lepiej, że wykonawca zszedł, bo i tak zapłaci karę umowną. Zdystansujcie się na jakiś czas - apelował do opozycji. - Na sesji absolutoryjnej będzie dobry moment, by porozmawiać oraz na ewentualne korekty kwot. Te decyzje mają charakter naprawczy, ale nie widzę wyborczych klimatów. Nie można przecież oczekiwać, że nic nie będę robił. Największy front inwestycyjny jest zawsze w ostatnim roku kadencji.

- Szacunek a kosztorys to nie jest to samo - skomentował radny PChS. - Dwa miliony to niemała kwota, a ostrożność nam wszystkim by się przydała i lepiej wstrzymać się z decyzjami do kolejnej sesji. Brunka dziwił się teorii wysnutej przez burmistrza z jego wypowiedzi. Zaś jego wątpliwości po wystąpieniu Arseniusza Finstera nie zostały rozwiane. - Jeśli chodzi o tajność, to miasto jest podmiotem publicznym. Jeśli były pewne zasady w umowie, to dlaczego na wejściu nie było o tym mowy?! Adwersarz włodarza podkreślał, że jeśli rozchodzi się o ChCK, to ze strony opozycji nie znajdzie złej woli i pytania nie powinny się spotykać się uszczypliwościami. - Nie można się dziwić pułapkom archeologicznym w miejscu dawnego cmentarza. Złota tam nie wykopiemy... Niestety ktoś wiele lat temu podjął taką decyzję i mamy tego konsekwencje.

- Co do strażnika publicznych pieniędzy, jak sam pan się określa, to ja bym chciał, żeby ten tytuł był panu bliski - radny zwrócił się do burmistrza. - Sam jestem kutwa. To bądźmy kutwami przy wydawaniu publicznych pieniędzy. Szczerze pana nawiam.

- Tak trudnej budowy i takich dziwnych sytuacji przez 20 lat nie miałem - przyznał burmistrz Chojnic, dodając, że jeszcze teraz robi się zmiany w projekcie przebudowy. - Na pewno nie dołożymy 6 mln zł, choć rynek może tak zareagować. Wtedy będziemy dzielić przetarg na mniejsze części.

- To nie tylko opozycja rozlicza. ChCK był najbardziej kontrolowany, a radni zgłaszali by chodzić na budowę - dodał Andrzej Gąsiorowski, radny z klubu burmistrza. - Jak będziemy to wszystko przedłużać, to koszty trzeba będzie mnożyć. A i tak burmistrz nie wyda więcej, niż będzie potrzebował.

Ostatecznie zmiany budżetowe poparło 17 rajców. Przeciw poza Brunką była jeszcze Marzenna Osowicka.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

10 komentarzy

~Marco Polo
W Chojniczankę zainwestuje, elektorat wyborczy sobie szykuje.
25 Kwietnia 2018, godzina 09:28
Oceniono 1 raz -1
~Prywatne przedszkole katolickie ma problemy finansowe chociaż ma o 33% wyższe dotacje!

Prywatne przedszkole katolickie otrzymywało w roku 2017 dotacje w wysokości 653 zł na każdego przedszkolaka (obliczane na przykładzie przedszkola z Lęborka) i także ma znaczne problemy finansowe w zbalansowaniu przychodów i wydatków (http://chojnice24.pl/artykul/27003/szkola-katolicka-zderzyla-sie-z-rzeczywistoscia)!

Wiec w jaki sposób inne prywatne chojnickie przedszkola otrzymujące jedynie 408 złotych mają mieć wystarczające pieniądze na prowadzenie przedszkola i na ekstrawaganckie wynagrodzenia dla personelu - tak jak propagandowo (i kłamliwie) przedstawia to burmistrz Arek Finster?

Swoja droga, uważam, że każda instytucja korzystająca ze społecznych dotacji finansowych (jak wszystkie przedszkola prywatne, prywatne funkcjonujące na prawach przedszkola publicznego, i publiczne) powinny ujawnić swoje finanse do publicznej wiadomości radnych miejskich tak by mogli oni świadomie i w poinformowany sposób podejmować decyzje o dofinansowaniu tych społecznie ważnych instytucji! Decyzje o finansowaniu jakiejkolwiek działalności z publicznych funduszy nie powinny być podejmowane w ciemno bez szczegółowej wiedzy o finansowym funkcjonowaniu tych instytucji. Być może najlepszym rozwiązaniem było by w oparciu o rzeczywiste wydatki i przychody dofinansowywać każde przedszkole indywidualnie a nie automatycznie na poziomie 75% na podstawie fikcyjnych kalkulacji!

Aktualna obniżka poziomu dofinansowania dla przedszkoli bardziej kojarzy się ze zemst są burmistrza za przegrany kilka lata temu z przedszkolankami proces i jako sposób na obcięcie funduszy na przedszkola by przekazać je na zawodowych piłkarzy Chojniczanki i na zachcianki kleru katolickiego by w ten sposób kupić sobie wyborcze poparcie kiboli, kleru katolickiego, i reklamę przedwyborczą z kościelnych ambon!


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice


24 Kwietnia 2018, godzina 22:43
Oceniono 10 razy 0
~TymRazemLolek
Przecież już wiadomo, że CHCK pochłonie 4 miliony dodatkowo... A ile zaoferowała firma w poprzednim przetargu?
24 Kwietnia 2018, godzina 21:59
Oceniono 9 razy -3
~Marco Polo
Złodziejom ręce powinni ucinać przy samej D.
24 Kwietnia 2018, godzina 20:02
Oceniono 15 razy -5
~Marco Polo
Jeśli się odwoła to znaczy że zrobił przekręt, proste jak....
24 Kwietnia 2018, godzina 20:00
Oceniono 13 razy -5
~do poniżej
PIEKŁO DLA TEGO ZŁODZIEJA STOI OTWOREM
24 Kwietnia 2018, godzina 15:16
Oceniono 24 razy -4
~Chojnicki kamca innych wyzywa publicznie od kłamców
na taczce po wyborach go wywieźć lub zaprosić CBA, dużo ciekawych kwiatków by wyszło i "faktur"
24 Kwietnia 2018, godzina 15:15
Oceniono 26 razy 0
~A i tak burmistrz nie wyda więcej??????
A i tak burmistrz nie wyda więcej - kooorwa, jak ja to czytam, to od razu mam na myśli - czy to Fina pieniądze????????? kto m tak dogadza i łechta jego certyfikatami podpędzane ego, że pieniądze MIASTA - PODATNIKÓW nazywa JEGO pieniędzmi????
ludzie - opanujcie się, wy nie wiecie skąd te pieniądze pochodzą, serio???????? Fin ze swojej kieszeni jak da, to wtedy można mówić, - burmistrz wyda, ale do tej pory nie daje, więc jego klakierzy nie pierddddlcie i nie łechtajcie mu jego ego - burmistrz nie wyda więcej - skecz stulecia!!!!!!!!
24 Kwietnia 2018, godzina 15:15
Oceniono 26 razy 4
~gąsior powinien wylecieć za niedopilnowanie służbowych spraw
prokuratura powinna się nim zająć natychmiast, a zajmuje się wszystkim tylko nie tym co powinie, to hańba na całą Polskę
24 Kwietnia 2018, godzina 12:37
Oceniono 28 razy 4
~najjaśniejszy
to kłamca manipulant i damski bokser kiedyś zapłaci za oszustwa i krętactwa
24 Kwietnia 2018, godzina 12:34
Oceniono 33 razy -5

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 50.20 53.90
EUREUR 423.00 431.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 430.00 NOKNOK 30.20 33.60
GBPGBP 495.00 505.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-05-28 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.86 395.02 DKKDKK 50.30 53.80
EUREUR 423.95 428.12 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 430.00 NOKNOK 30.30 33.50
GBPGBP 496.77 502.31 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-05-28 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.67 zł
MZK 6.73 zł 7.29 zł 6.75 zł 2.64 zł
Orlen 6.79 zł 7.57 zł 6.84 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij