Czwartek, 18 Kwietnia 2024 | Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goscisławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

RCI przygotowuje pozew przeciwko miastu. Aktualizacja

Wykonawca, który w lutym tego roku wypowiedział umowę na modernizację ChCK-u oświadcza, że jest w trakcie przygotowywania pozwu przeciwko Gminie Miejskiej Chojnice.  - Pozew będzie obejmował również roszczenia odszkodowawcze, w tym roszczenia o utracone korzyści - informuje Roman Sztuba, prezes zarządu RCI.

 

W oświadczeniu, jakie dzisiaj władze spółki rozesłały do mediów, czytamy, że na długo przed odstąpieniem od umowy, dokładnie 23 czerwca 2017 r., wykonawca wezwał samorząd do współdziałania: "w tym do usunięcia braków i błędów projektowych oraz niezgodności ze stanem faktycznym obiektu ujawnionym w trakcie wykonywania prac". W swoim wezwaniu firma zwróciła także uwagę na przyjęte w projekcie rozwiązania techniczne, których wymogi miały spełniać urządzenia wyłącznie jednego producenta. - Co wprost narusza zasady konkurencyjności głównie z powodów braku możliwości negocjowania wysokiej ceny zakupu przewyższającej dwukrotnie realne wartości rynkowe - podaje Roman Sztuba.
Wezwanie spółki pozostało bez odpowiedzi ze strony urzędu. - Dlatego RCI sp. z o.o. zmuszone zostało do odstąpienia od umowy, wobec m.in. niemożliwości kontynuowania prac w oparciu o projekt budowlany dostarczony przez Gminę Chojnice - mówi prezes zarządu. Jak podkreśla Sztuba, odstąpienie od umowy skutkuje traktowaniem jej jako nigdy nie zawartej, a jej strony są zobowiązane zwrócić to co wzajemnie świadczyły.

Firma z Poznania informuje, że jest w trakcie przygotowywania pozwu przeciwko miastu. Ten będzie obejmował także roszczenia odszkodowawcze, w tym roszczenia o utracone korzyści. Spółka domagać się będzie także zapłaty za liczne prace dodatkowe, które nie znalazły się w projekcie.

Reklama | Czytaj dalej »

Ponadto RCI wskazuje, że nie widzi przeszkód w udostępnieniu dokumentacji związanej z prowadzoną inwestycją przy ul. Swarożyca,  w tym pism kierowanych do urzędu. - Pismo  z taką informacją zostało już skierowane do gminy Chojnice.

Spółka RCI miała wykonać modernizację ChCK-u za 11 mln zł. Burmistrz Arseniusz Finster podaje, że z tytułu wykonanych prac przedsiębiorstwo otrzymało 5,2 mln zł. O kolejnym pół miliona złotych mówi w kontekście ostatniej faktury, tj. za styczeń. Mimo wcześniejszych zapowiedzi i obarczaniu odpowiedzialnością za niedokończenie inwestycji wykonawcy, jak do tej pory, miasto nie wystąpiło z pozwem przeciwko spółce.

Oświadczenie RCI

Aktualizacja 26.06.2018 r.:

Publikujemy oświadczenie burmistrza Arseniusza Finstera, przekazane w dniu wczorajszym tj. 25 czerwca, będące odpowiedzią na wyżej zamieszone stanowisko RCI.  Jednocześnie podkreślamy, że na naszych łamach oświadczenie byłego wykonawcy modernizacji ChCK-u zostało opublikowane w całości, jak i dokumentacja z lutego br. obejmująca odstąpienia od umowy i jej zapowiedź - załączniki dostępne w artykule RCI: błędy i braki w projekcie ChCK. Ratusz: grozi katastrofą budowlaną.

Oświadczenie burmistrza

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

28 komentarzy

~wynik
niemcy 2 0 korea
meksyk 2 1 szwecja
belgia 2 1 anglia
tunezja 2 1 panama
japonia 3 1 polska
senegal 1 3 kolumbia
szwajcaria 2 0 kostaryka
brazylia 1 2 serbia
27 Czerwca 2018, godzina 04:27
Oceniono 5 razy -3
~1 msc spokoju
polska 1 3 japonia
27 Czerwca 2018, godzina 04:24
Oceniono 5 razy -3
~mieszkaniec
Firma która nie potrafi wykonać inwestycji w realnym terminie niech się zwija. Projekt budowalny był do wglądu ,zresztą na podstawie tego projektu firma wykonywała przebudowę i dopiero jak sobie nie poradziła z terminami zaczęła wydziwiać. Oświadczenie firmy jest mętne i nie konkretne. Skoro dokumentacja była zła to trzeba było zrezygnować z budowy. Firma jest mało profesjonalna i tyle. Błędem ratusza było aneksowanie w nieskończoność kolejnych terminów ukończenia inwestycji. Portal jest opozycyjny więc ci sami hejterzy co rusz ruszają do ataku.
26 Czerwca 2018, godzina 23:47
Oceniono 7 razy -1
~Marco Polo
To nie Oświadczenie tylko Paszkwil.
Publikowanie tego badziewia, przysparza mu tylko kolejny gwóźdź do trumny przedwyborczej.
26 Czerwca 2018, godzina 16:32
Oceniono 20 razy 2
~rambo
Niezła żenada to oświadczenie.
Tonący brzytwy się chwyta.
Używając twierdzeń typu: wszyscy wiedzą, normalne jest, itd to kpina ze społeczeństwa.
26 Czerwca 2018, godzina 13:33
Oceniono 24 razy 4
~Mieszkaniec
OK, będzie walka, tyle z tego wynika. Przerzucają się winą, ale co z tego dla nas? Na tym etapie nie wiadomo kto zawinił, wiadomo tylko, że wizja kina i nowego domu kultury bardzo się oddala...
26 Czerwca 2018, godzina 12:55
Oceniono 20 razy 2
~my tu gadu gadu a kina ni ma
przepychanki, szukanie haków, wypominki, pusta retoryka. A miało być tak pięknie:

Staramy się z powagą i największym szacunkiem podchodzić do zamiarów naszych inwestorów - informował prezes Roman Sztuba. - Wiemy jak poważną sprawą dla państwa jest ten dom kultury. (...)

http://chojnice24.pl/artykul/23046/umowa-na-modernizacje-chck-podpisana/

26 Czerwca 2018, godzina 09:59
Oceniono 22 razy 2
~mieszkaniec
Ja proponuje żeby burmistrz oraz projektant poszli teraz na budowę i sami powinny pracować nad remontem . A tak na serio. Burmistrz ma wylanie na fale hejtu bo tak jest pewny ze wygra wybory. Ciemny lud ocenia to ze cytuje "Chojnice ładne wyglądają" ( masakra z myśleniem mieszkańców ) ale nikt nie chce widzieć Oni wyrobią. Jak miasto wygląda dla młodych ludzi pod kątem perspektywy ?. Każdy wyjeżdża za granice lub do duże miasta (Trójmiasto, Poznań, lub wawa itp.).
21 Czerwca 2018, godzina 11:12
Oceniono 24 razy 0
~głosujcie na kogo chcecie, stawiajcie przed sądami
głosujcie na kogo chcecie, stawiajcie przed sądami, tylko pamiętajcie kochani o jednym: nie dopuśćcie w nadchodzących wyborach tych oszołomów i nieudaczników z dobrej zmiany. Nie dla zakomplekśonych frustratów!!!
21 Czerwca 2018, godzina 08:56
Oceniono 23 razy 9
~Jestem pewien, że burmistrz zrobi wszystko by uniknąć sądu!

Znany w Chojnicach z sądowego pieniactwa i wytaczania bezpodstawnych procesów sądowych swoim krytykom burmistrz zrobi wszystko co może by uniknąć procesu sądowego z firmą RCI! Nie dlatego, że burmistrz Arek nagle utracił smak we wytaczaniu procesów sądowych lecz dlatego aby uniknąć grzebania przez prawników w detalach w jaki sposób chojnicki ratusz pod jego nadzorem wybiera i umawia się na wykonanie miejskich inwestycji z projektantami, architektami, i wykonawcami.

Burmistrz na pewno da jakąś bzdurną wymówkę i będzie starał się dodatkowymi pieniędzy z budżetu miasta kupić od firmy RCI odstąpienie od procesu sądowego! Można się domyśleć, że burmistrz ma rzeczywiste i poważne powody by obawiać się procesu sadowego - szczególnie gdyby sprawa (chociażby w czasie odwołania) trafiła do jakiegoś sądu poza Chojnicami gdzie towarzysko zaprzyjaźnieni chojniccy policjanci, prokuratorzy, i sędziowie nie będą mu w stanie udzielić pomocy tak jak to czynią gdy sprawy toczą się w Chojnicach!
20 Czerwca 2018, godzina 20:48
Oceniono 38 razy 2
~W Chojnicach by bylo lepiej dla mieszkancow ...
... trzeba by we wyborach wymienić burmistrza na kogoś uczciwego, inteligentnego, i mającego ochotę polepszyć sytuacje w mieście.

Także wraz z pozbyciem się Arka Finstera koniecznie trzeba się pozbyć w nadchodzących wyborach wszystkich jego pachołków z rady miasta, którzy nigdy nie potrafili glosować samodzielnie i racjonalnie a jedynie bezmyślnie podnosili ręce i popierali wszystko co tylko burmistrz im kazał w zamian za korupcyjne przywileje.


20 Czerwca 2018, godzina 20:33
Oceniono 39 razy 7
~jotdwatrzy
Droga Maju, ale napisz na kogo innego? Bo ja nie widzę nikogo kto by dorastał panu Finsterowi chociaż do kolan. I jeszcze ten ktoś powinien mieć poparcie w Radzie Miasta, bo jeżeli nie będzie jej miał to zamiast rozwoju i porządnego rządzenia będziemy mieli ciągłe jatki. Moim zdaniem kluczem jest zmiana właśnie Rady a nie tylko burmistrza. Niestety sensownych kandydatów brak. Nikt rozsądny nie chce kandydować bo nie chce się użerać z oszołomstwem. I koło się zamyka.
20 Czerwca 2018, godzina 09:59
Oceniono 28 razy 8
~Michał Gruchała
Urzędnicy, projektanci , którzy w czasie tego postępowania do dochowali należytej dokładności powinny pokryć koszt odszkodowania, które z pewnością My wszyscy jako miasto Chojnice będziemy musieli zapłacić z swoich podatków. Po wyborach zmieniona nowa rada miasta upubliczni wszystkie dokumenty. Władza publiczna MUSI być TRANSPARENTNA.
20 Czerwca 2018, godzina 09:05
Oceniono 31 razy 1
~Kufel powinien za to siedzieć
Kufel - projektant jeżeli nie ma odpowiednio wysokiego ubezpieczenia które pokryje koszty wynikające z jego błędów powinen pójść siedzieć
19 Czerwca 2018, godzina 13:07
Oceniono 37 razy 11
~Maja
Kochani, a moze, zamiast się burzyć, wystarczy w najbliższych wyborach zagłosować na kogoś innego. Wszyscy wiemy, ze Burmistrz się już wypalił. Coraz więcej spraw partoli, coraz częściej podejmuje złe dla mieszkanców decyzje, coraz bardziej wierzy w nieudolnych swoich pracowników, a przede wszystkim stracił cierpliwość do swoich przeciwników. Dajmy szanse młodszym, pełnym pomysłów ludziom. Przecież nikt nie jest przyklejony do stołka na zawsze.
19 Czerwca 2018, godzina 12:31
Oceniono 46 razy 4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 403.00 413.00 DKKDKK 51.00 54.40
EUREUR 430.00 438.00 RUBRUB 4.16 4.45
CHFCHF 441.00 451.00 NOKNOK 32.00 34.40
GBPGBP 501.00 511.00 SEKSEK 36.10 37.10
Aktualizacja: 2024-04-18 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 405.76 410.47 DKKDKK 51.10 54.30
EUREUR 432.06 436.99 RUBRUB 4.16 4.45
CHFCHF 442.94 449.73 NOKNOK 32.10 34.30
GBPGBP 503.45 509.16 SEKSEK 36.20 37.00
Aktualizacja: 2024-04-18 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Co sądzisz o wycince drzew pod inwestycję na ul. Ceynowy w Chojnicach?
Ceny paliw2024-04-18

E95 E98 ON LPG
BP 6.83 zł 7.53 zł 6.95 zł 2.71 zł
Circle K 6.77 zł - 6.9 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.77 zł - 6.91 zł 2.72 zł
MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
Orlen 6.77 zł 7.49 zł 6.91 zł 2.72 zł
PKS 6.74 zł - 6.86 zł 2.72 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij