Czwartek, 13 Czerwca 2024 | Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

'Populistyczny cyrk w najgorszym wydaniu'

Rada miejska nie zgodziła się na obniżkę wynagrodzenia burmistrza Arseniusza Finstera, nie przyjmując uchwały, którą sekretarz miasta uznał za zgodną z prawem i do której nie wniósł uwag. Radni, w tym także opozycji, podobnie jak burmistrz, rządowe rozporządzenie wprowadzające cięcia pensji samorządowców uznali za populistyczne i demagogiczne. Jednak zgodnie z zasadą przestrzegania prawa opozycja głosowała za uchwałą.

 

Miesięczna pensja burmistrza Chojnic miała być niższa o ok. 1800 zł od dotychczasowej i wynieść 10 620 zł. Pierwszy głos w dyskusji zabrał Mariusz Brunka, określając zmiany wprowadzone przez rządzących mianem demagogicznego prawa i populizmu, jednocześnie zastrzegając, iż: - ocena prawna może być bardzo różna, natomiast reakcja na to prawo co do zasady powinna jednak opierać się o kryterium przestrzegania prawa.

Reklama | Czytaj dalej »

- Bardzo bym nie chciał, aby miasto czy pan burmistrz przyłączyli się w jakikolwiek sposób do tych działań, które przez sąsiednie samorządy zostały podjęte. W szczególności skandaliczną formę zachowania radnych gminnych. Dlatego, że moim zdaniem ludzie, którzy przez cztery lata podnoszą rękę tak jak się im proponuje, nagle się zdecydowali zerwać ze smyczy. Albo jeszcze gorzej - robi się takie hocki - klocki jak na radzie powiatu - ocenił radny Brunka.

Andrzej Gąsiorowski nie mógł się zgodzić, że zmiany wprowadzono rozporządzeniem, a nie ustawą, co ocenił jako niekonstytucyjne. - Wnoszę by odrzucić tą uchwałę i poczekać na rozstrzygnięcie w jakiś inny sposób.

- Jak będę zarabiał 20 % mniej czy 40 %, to i tak będę dalej pracował i kandydował - zapowiedział Arseniusz Finster. Do radnych apelował by głosowali zgodnie ze swoim sumieniem. Sam jednak zastrzegł, że jako radny głosowałby przeciw. - Uważam, że rada ministrów nie może kazać samorządowi terytorialnemu kształtować wynagrodzenie pod rozporządzenia. Niech zmienią ustawę, a nie w drodze rozporządzenia.

Burmistrz zadeklarował, że po obniżce pensji przez wojewody nie pójdzie do sądu, bo to strata czasu. Skomentował też zachowanie kolegów po fachu. - Żal mi samorządowców, którzy przekombinowali z tym drugim dodatkiem specjalnym. To chyba nie jest rozwiązanie (drugi dodatek - specjalny otrzymać ma starosta chojnicki - przyp. red.).

Uważam, że to jest cyrk, który zrobiono w Polsce, żeby zyskać na popularności. To jest populistyczny cyrk w najgorszym wydaniu, gdzie wy jesteście jego aktorami, a na pewno nie chcieliście być - skomentował włodarz Chojnic.

- To już jest w czasie naszej kadencji drugi taki zamach na samorządność. Pierwszy się nie udał (plany wprowadzenia dwukadencyjności wstecz - przyp. red.) - stwierdził Marek Szank. - Ta uchwała jest dla mnie nie do przyjęcia. Nikt mi nie odbierze możliwości głosowania przeciw tej uchwale.

Podobnie postąpił Marek Bona, pozwalając sobie na jedną uwagę:  - Śmieszność rady ministrów polega na tym, że zasadnicze uposażenie burmistrza to dwie najniższe krajowe.

Ostatecznie przeciw uchwale obniżającej wynagrodzenie burmistrza Chojnic głosowało piętnastu rajców. Tylko dwóch było na tak. Poza Brunką, to Maciej Kasprzak, także z klubu radnych Projektu Chojnicka Samorządność.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

12 komentarzy

~jotdwatrzy
ocena prawna może być bardzo różna, natomiast reakcja na to prawo co do zasady powinna jednak opierać się o kryterium przestrzegania prawa.
Panie Brunka, Powstanie Warszawskie było niezgodne z wówczas obowiązującym prawem, strajki w latach 70 i 80 również były bezprawne, gdyby wszyscy rozumowali tak jak Pan to żylibyśmy tak jak Białorusini. Władza która sama łamie prawo, w tym Konstytucję, nie ma prawa żądać od obywateli przestrzegania swoich wypocin.
03 Lipca 2018, godzina 12:55
Oceniono 52 razy 34
~miś
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Lipca 2018, godzina 11:36
Oceniono 51 razy -27
~a kotek dalej farmazony o broszkach...
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Lipca 2018, godzina 11:09
Oceniono 42 razy -34
~Skocz mi na wentyl
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Lipca 2018, godzina 07:33
Oceniono 55 razy -33
~do autora wpisu poniżej:
Potrafisz tyle jak średnio rozgarnięta papuga, czyli wszędzie to samo jak "brocha" z sejmowej mównicy: "przez osiem lat rządów platformy itd. itd." No ale cóż wymagać od takich "prawdziwych patriotów" oderwanych granatem od pługa, ciemnota nad ciemnotą i banda nieudaczników którzy u innych widzą pod lasem, ale u siebie nie widzą pod nosem.
03 Lipca 2018, godzina 06:31
Oceniono 53 razy 35
~Rumcajs
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Lipca 2018, godzina 05:21
Oceniono 73 razy -37
~kora
Ten anonim to jakiś pisowski przygłup, który udaje ślepego, albo zwykły troll


02 Lipca 2018, godzina 21:09
Oceniono 61 razy 33
~Nie "anonimie", akcja "koryto" nie jest rozpoczęta
ona trwa od ponad dwóch lat, czyli od dnia w którym "dojna zmiana" dorwała się do koryta drąc mordy, że wystarczy nie kraść. I poustawiali swoich na każdym stanowisku które gwarantuje stały dochód wszelkiej maści "fachowcom" według zasady: my nie potrzebujemy ludzi wykształconych, my potrzebujemy ludzi wiernych" czyli Teraz K.... My!
02 Lipca 2018, godzina 20:25
Oceniono 73 razy 33
~tego cyrku to się nawet komentować nie chce
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Lipca 2018, godzina 19:47
Oceniono 87 razy -33
~Anonim
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Lipca 2018, godzina 19:43
Oceniono 87 razy -43
~Tak PIS zdobywa głosy "ciemnego ludu"
Ten "ciemny lud" kupi wszystko co im "wybrańcy narodu" na rozkaz dyktatora wcisną do głów.
Tak samo Lenin kupił "ciemny lud" mówiąc temu ludowi, że wszelkie zło pochodzi od cara i kułaków, że trzeba to obalić a wtedy władza i ziemia będzie należeć do ludu. No i lud obalił cara i panów, nie wiedząc, że tym samym został poddanym czerwonych i dopiero teraz ma but na grzbiecie i bat nad głową, otworzyły się oczy "ciemnemu ludowi" ale było już za późno.
02 Lipca 2018, godzina 17:03
Oceniono 90 razy 46
~Populistyczny rząd pisu liczy na bezmyślność swoich popleczników i bierność reszty!

Populistyczne obniżanie rozporządzeniem zarobków samorządowców o 20 % jest wyrazem kompletnej bezmyślności i braku nawet elementarnej logiki pisowskiego rządu. Celem jest usatysfakcjonowanie bezmyślnych i pełnych nienawiści wyborców i popleczników pisu poprzez pogardliwe, niesprawiedliwe, i nieuczciwe obniżenie oficjalnych pensji samorządowych włodarzy.

Automatyczne i odgórne obniżanie uczciwym, produktywnym, transparentnym, i innowacyjnym samorządowcom ich wynagrodzenia jest kompletnie niesprawiedliwe i podważa podstawy samorządności lokalnej gdzie radni są odpowiedzialni za wynagrodzenie wójtów, burmistrzów i prezydentów. Także i w przypadku nieuczciwych i skorumpowanych samorządowców obniżanie wynagrodzenia czyni z tych oszustów ofiary i daje im możliwość wzbudzenia społecznego współczucia a włączeni w korupcyjny system radni (tak jak w chojnickiej radzie powiatu) i tak znajdą jakąś manipulacje by poprzez fikcyjne manipulacje lub dodatki zniwelować obniżenie podstawowej pensji.

Jedynym sprawiedliwym rozwiązaniem jest to by wzmocnić pozycje radnych i zwiększyć działania antykorupcyjne by samorządowi radni także byli wynagradzani uczciwie tak by nie skusili się na korupcyjne manipulacje i przywileje jak na pryz klad na załatwianie pracy po znajomości dla członków swoich rodzin, otrzymywanie społecznych funduszy na swoje hobby, lub możliwość wzbogacania się na majątku samorządu!

Jednakże wybór uczciwych radnych samorządowych wymagałby większej partycypacji wyborców i większego udziału organizacji społecznych w nadzorze nad samorządowymi radnymi. Gdy jedynie 18 % wyborców decyduje o wyborze narodowo-socjalistycznej partii jako mającej ponad 50 % posłów w polskim sejmie to co innego można się spodziewać poza populizmem, demagogią, i bezmyślnymi rozporządzeniami i ustawami, za które wysoką cenę zapłaci całe polskie społeczeństwo - szczególnie młode generacje polaków, którym przyjdzie naprawiać szkody finansowe, etyczne, i prestiżowe polskiego państwa wśród społeczeństwa polskiego jak i społeczeństw państw europejskich i reszty świata!

Za obecna tragiczna sytuacje demokracji i praworządności państwa polskiego możemy podziękować wszystkim tym polakom, którzy w ostatnich wyborach parlamentarnych i prezydenckich nie wzięli udziału we wyborach i nie oddali swoich głosów na wyważonych i racjonalnych posłów do polskiego sejmu. Umożliwiło to 18 % wyborców z ekstremistycznymi poglądami na wybranie populistycznego narodowo-socjalistycznego rządu i pisowskiej większości sejmowej. To oni zdecydowali o wprowadzeniu w Polsce bezprawia i niedemokratycznych metod zarządzania jakimi posługuje się pis przy biernej i obojętnej postawie wszystkich polskich wyborców, którzy nie wzięli udziału we wyborach i pasywnie pozwolili populistycznym ekstremistom na niszczenie polskiej demokracji i praworządności!


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice


02 Lipca 2018, godzina 16:06
Oceniono 88 razy 46

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 406.00 DKKDKK 49.70 53.10
EUREUR 430.00 438.00 RUBRUB 4.27 4.49
CHFCHF 445.00 455.00 NOKNOK 30.10 34.00
GBPGBP 508.00 516.00 SEKSEK 37.80 38.90
Aktualizacja: 2024-06-12 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.79 402.63 DKKDKK 49.80 53.00
EUREUR 431.67 436.01 RUBRUB 4.27 4.59
CHFCHF 446.00 451.00 NOKNOK 30.20 33.90
GBPGBP 509.74 515.45 SEKSEK 37.90 38.80
Aktualizacja: 2024-06-12 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.74 zł 2.61 zł
Circle K 6.64 zł - 6.7 zł 2.6 zł
Mol Chojnice 6.67 zł - 6.73 zł 2.61 zł
MZK 6.6 zł 7.09 zł 6.66 zł 2.59 zł
Orlen 6.67 zł 7.39 zł 6.74 zł 2.61 zł
PKS 6.6 zł - 6.65 zł 2.6 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij