Niedziela, 21 Kwietnia 2024 | Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Robert Skórczewski zebrał cięgi

Na zdjęciu przewodniczący rady Robert Skórczewski.

Mirosława Dalecka zarzuciła przewodniczącemu rady powiatu, że "niewygodne" projekty uchwał wnosi na chwilę przed sesją a Sławomir Rząska, że dopuszcza do miażdżącej krytyki opozycji.


Zastrzeżenia, co do pracy Roberta Skórczewskiego radna Mirosława Dalecka zgłosiła na minionej sesji (6.09). Wcześniej przeanalizowała sześć ostatnich posiedzeń tj. od grudnia do czerwca. - Tuż przed sesją radni otrzymali łącznie 9 projektów uchwał, gdzie nawet nie byliśmy w  stanie się ze wszystkim zapoznać - informowała. Na 9 projektów 5 dotyczyło skarg na starostę. Jeden wygaszenia mandatów radnym.  - Na ostatniej sesji położono nam tuż przed sesją trzy projekty uchwał, w tym projekt zmieniający wynagrodzenie pana starosty. Mało tego, w czasie odczytywania projektu pan wniósł ustnie autopoprawkę. To jest niedopuszczalne. Panie przewodniczący, dlaczego wprowadził pan tak złą praktykę i obniżył jakość pracy rady powiatu? O co chodzi w tym? Czy to jest po to, żeby radni nie mieli możliwości wcześniej zapoznać się, przygotować, zajrzeć do ustawy np. o wynagrodzeniach samorządowców czy może, żeby ukryć przed dziennikarzami, że będą niewygodne projekty uchwał na sesji - zwracała się do przewodniczącego.

Na ostatniej seji położono nam tuż przed sesją trzy projekty uchwał, w tym zmieniający wynagrodzenie pana starosty...Jak podnosiła Dalecka rzucanie projektami uchwał na ostatnią chwilę doprowadza do chaosu informacyjnego. Taki zdaniem radnej nastąpił na czerwcowym posiedzeniu, kiedy rajcy zajmowali się obniżeniem pensji włodarza w związku z rządowym rozporządzeniem. - Nikt nawet nie potrafił wskazać jakie wynagrodzenie pan starosta ma przed zmianami, jakie po zmianach. To było naprawdę żenujące. Radni Stanisławowi Skai obniżyli wynagrodzenie jednocześnie wprowadzając dodatek specjalny, za zwiększenie obowiązków i powierzenie dodatkowych zadań w okresie od 1 lipca 2018 do 31 grudnia 2018. W efekcie wypłata starosty uszczupliła się o 200 zł. - Część uchwały, dodatek za niby dodatkowe obowiązki wojewoda uchylił - przypomniała dalszy bieg sprawy autorka pisma do Dariusza Drelicha. Tym razem opozycyjna radną interesowało, dlaczego przewodniczący gremium nie poinformował, że zmianie uległ również dodatek funkcyjny starosty.

Robert Skórczewski odpowiadał, że materiały na sesję są zawsze w wyznaczonym terminie. Przytaczał par. 19 pkt. 6 statu powiatu: - Rada może uchwalić w trakcie obrad uzupełnienie lub zmiany ustalone do porządku obrad wyłącznie z ważnych powodów, na wniosek przewodniczącego rady, komisji, radnych lub zarządu. Podawał także dane.  - Na 384 uchwały, 9 zostało wprowadzonych na sesji, nie sprzeciwiała się pani temu - zwrócił się do Daleckiej. Wśród 9 wprowadzonych projektów znalazł się ten dotyczący nadania tytułu zasłużonego dla powiatu ś.p. Mieczysławowi Pruskiemu czy skargi na starostę. - Co ja mogę za to, że gonią terminy? Skargi na starostę, termin. Czy ja ze względu na jedną skargę, którą czytamy i z góry widzimy, że jest abstrakcyjno-absurdalna mam zwoływać was wszystkich? Wasz cenny czas poświęcać na kolejną sesję, kolejny termin? - irytował się przewodniczący uciszając zarazem radną próbującą dojść do głosu.

Par. 19 pkt. 6 odczytam. Rada może uchwalić w trakcie obrad uzuepłenienie lub zmiany ustalone do porządku obrad wyłącznie...

W sprawie dodatku funkcyjnego i nie tylko głos zabrał Stanisław Skaja. - Dodatek funkcyjny wzrósł mi o 50 zł,  czyli mam 2100 zł. Niektórym radnym nie podobały się te dodatki i musieli nakablować do wojewody. Głosują za a potem kablują. To się nazywa hipokryta.

Rada podjęła uchwałę dotyczącą obniżenia wynagrodzenia starosty...Sławomirowi Rząsce, który dołączył do gremium przed trzema miesiącami bardzo nie spodobała się reakcja na uwagi i pytania koleżanki z rady. - To wygląda jak bicie upadłego. Jest ktoś w opozycji a nas jest więcej, to zakrzyczymy. Pan przewodniczący moim zdaniem nie powinien dopuszczać do takich komentarzy, jak pan starosta, że ktoś kabluje. Co to znaczy kabluje? Chyba już nie te czasy są na kablowanie. Można napisać pismo, można się odnieść, każdy ma prawo do tego. Samorządowiec zetknął się już z kilkoma przewodniczącymi rady, ale: - Nigdy nie spotkałem się, żeby przewodniczący dopuszczał aż taką krytykę jednej strony nie reagując. Ja rozumiem, że serce jest z jednej strony, ale czasami z tego miejsca trzeba starać się być chociaż te 60 do 40.

Panie Dalecka zadja pytania, przecież ma do tego prawo...


Odpowiedź Roberta Skórczewskiego była krótka. - Gdybym miał być w stu procentach sumienny, to bym prawie przez cały czas wyłączał głos.

Reklama | Czytaj dalej »

Sławomir Rząska przez dwie kadencje (1998-2006) był radnym miejskim, do Rady Powiatu Chojnickiego dołączył przed trzema miesiącami zajmując miejsce po Małgorzacie Kaczmarek.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

32 komentarzy

~Robert tak trzymaj
Na plakatach wyborczych młodziutka i uśmiechnięta dziewczynka, a w artykule z sesji starsza, nastroszona pani.
Robert, no to nie może tak być, żeby radnych przedstawiano jako starszych, niż są w rzeczywistości.
Poza tym, tak trzymaj.
07 Października 2018, godzina 14:12
Oceniono 13 razy 9
~Do poniżej
Dostała tyle głosów, bo nie była znana. Teraz Ją znamy i już nie wybieramy.
06 Października 2018, godzina 16:56
Oceniono 18 razy 8
~Nie zapominaj, że radna startowała z 10 miejsca
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Października 2018, godzina 14:43
Oceniono 16 razy -12
~Do poniżej
Z takim wynikiem, to można Panu Stanisławowi (311 głosów) buty pastować, a nie wybrzydzać.
06 Października 2018, godzina 13:59
Oceniono 17 razy 13
~Robert tak trzymaj
Radna rzuca się jakby nie wiadomo kim była, a raptem w wyborach zdobyła 98 głosów.
Robert,
w przyszłej kadencji musimy się zastanowić nad zmianą ustawienia krzeseł w sali obrad, aby radni, co nie zdobyli nawet setki głosów siedzieli trochę dalej od mikrofonów.
06 Października 2018, godzina 13:49
Oceniono 17 razy 13
~Idzie nowe
Rok 2008 Gazeta Pomorska:
Jacek Kowalik nadal jest przewodniczącym rady powiatowej SLD i twierdzi, że lewica ma przed sobą świetlaną przyszłość. Trwa kampania sprawozdawczo- wyborcza SLD. W Chojnicach podsumowano działalność na zjeździe powiatowym i w tajnych wyborach wybrano nowe władze. Kto i gdzie W radzie powiatowej są: Jacek Kowalik jako przewodniczący, Anna Prądzyńska - jego zastępczyni, Arkadiusz Czeppek - sekretarz, Anna Sobczak - skarbnik, Zbigniew Gęborys, Sandra Kowalik, Marian Krawczyk, Bogdan Węgliński - członkowie. W komisji rewizyjnej popracują Adam Jurkiewicz, Kazimierz Gubernat i Henryk Krajewicz, zaś delegatami na zjazd krajowy zostali Anna Sobczak, Arkadiusz Czeppek i Jacek Kowalik.

Sekretarz rady powiatowej i delegat na zjazd krajowy tow. Arkadiusz Czeppek jest filarem PChS w wyborach samorządowych w Chojnicach w 2018 roku.
To ja wam serdecznie dziękuję za taką odnowę !

24 Września 2018, godzina 19:38
Oceniono 40 razy 30
~Do Robert tak trzymaj
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
24 Września 2018, godzina 18:26
Oceniono 38 razy -32
~Nowa radna
Rok 2015, Dziennik Bałtycki:
Jolanta Fierek, burmistrz Czerska, dostała wypowiedzenie z pracy. Zarzucono jej "ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych". Nie straci jednak stanowiska burmistrza, które objęła po ostatnich wyborach samorządowych, zastępując Marka Jankowskiego. Zwolniono ją z banku, w którym pracowała przez prawie 22 lata. Pani burmistrz nie zamierza tak pozostawić sprawy. 26 lutego przed sądem pracy w Człuchowie odbędzie się rozprawa z powództwa burmistrz. Przez większość tego czasu kierowała placówką - była dyrektorem, później prezesem. Gdy objęła stanowisko burmistrza, poprosiła o urlopowanie z banku. Otrzymała na to zgodę, chwilę później jednak decyzję o zwolnieniu. Pani burmistrz nie zamierza tak pozostawić sprawy. 26 lutego przed sądem pracy w Człuchowie odbędzie się rozprawa z powództwa burmistrz. Skąd wypowiedzenie dla Jolanty Fierek? Okazało się, że nie oddała ona w terminie służbowego telefonu komórkowego, laptopa, pendrive'a i pilota do bramy bankowej. - Zarzucono mi przywłaszczenie mienia banku oraz możliwość naruszenia tajemnicy bankowej - mówi Jolanta Fierek.

Czytaj więcej: https://dziennikbaltycki.pl/czersk-burmistrz-jolanta-fierek-dostala-dyscyplinarke-pojdzie-do-sadu-pracy/ar/3734146

Oby tym razem rozliczyła się z Urzędem, bo w nawale obowiązków radnej powiatowej może po prostu o tym zapomnieć.
PChS-owi gratulujemy kandydata, będzie pasować do wiadomej radnej.
24 Września 2018, godzina 12:53
Oceniono 39 razy 35
~Robert tak trzymaj
Cytat: Dalecką interesowało, od kiedy powiat należy do ZPP, w końcu wpłaca niemałe składki członkowskie - ok. 16 tys. zł rocznie. - Gdyby pan starosta nie był w tym związku, tej nagrody by dzisiaj nie było. Czy w takim razie nie jest to pośrednio kupowanie sobie nagród od związku?

Typowa pisowska obłuda. Wystarczy popatrzeć na "wyczyny" pisowskich marszałków Sejmu, odbieranie głosu opozycji sejmowej, karanie wykluczeniem z obrad, nakładanie kar finansowych, przedkładanie ustaw niezgodnych z Konstytucją RP w ostatniej chwili, niereagowanie na chamskie odzywki swoich pod adresem opozycji, tolerowanie żarcia na sejmowej sali przez wybitną intelektualistkę itd. itd.

Dobrze, że Robert nie bierze z Nich przykładu. No, ja bym powiedział, że jest przykładem do naśladowania.
Radna powiatowa pyta, od kiedy powiat jest w związku. Jak radna powiatowa z listy rezerwowej nie wie takich rzeczy, to niech lepiej milczy!
Związek powiatów jest potrzebny chociażby po to, aby wspólnie reprezentować samorządy wobec zakusów rządowych. Sugerowanie zaś, że statuetka została kupiona za składkę członkowską jest zwykłym nieporozumieniem. Panu Skai ta statuetka nie jest do niczego potrzebna. Podejrzewam, że przekaże ją na jakąś aukcję charytatywną, a pani radna kupi ją za własne pieniądze. Wtedy będziemy wiedzieć, ile rzeczywiście jest ta statuetka warta.
Co do Roberta, no to ja bym powiedział, tak trzymaj !
24 Września 2018, godzina 12:37
Oceniono 59 razy 45
~Najlepiej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
24 Września 2018, godzina 11:06
Oceniono 37 razy -25
~O obronca partyjnego kumpla
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Września 2018, godzina 18:42
Oceniono 43 razy -25
~Las
Na zdjęciu światowiec najwyższej klasy, tylko pani radna z pisu ma ciągle zastrzeżenia. A tu Las Vegas, Las Palmas i Las Brusy. Gdzie my znajdziemy lepszego od Skórczewskiego? No, jak ja bym miał wybierać między marszałkiem Terleckim, a Skórczewskim, to musiałbym być głuchy i ślepy, żeby nie wybrać Roberta.
23 Września 2018, godzina 18:32
Oceniono 73 razy 35
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Września 2018, godzina 13:54
Oceniono 91 razy -25
~Do poniżej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Września 2018, godzina 13:02
Oceniono 40 razy -20
~Czy w radzie powiatu jest tylko Dalecka?
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Września 2018, godzina 23:55
Oceniono 95 razy -15

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.00 408.00 DKKDKK 51.30 54.70
EUREUR 429.00 436.00 RUBRUB 4.20 4.45
CHFCHF 440.00 450.00 NOKNOK 31.60 34.20
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.20 37.20
Aktualizacja: 2024-04-21 09:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.59 407.01 DKKDKK 51.40 54.60
EUREUR 430.06 434.50 RUBRUB 4.20 4.45
CHFCHF 441.78 448.54 NOKNOK 31.70 34.10
GBPGBP 497.22 503.29 SEKSEK 36.30 37.10
Aktualizacja: 2024-04-21 09:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Co sądzisz o wycince drzew pod inwestycję na ul. Ceynowy w Chojnicach?
Ceny paliw2024-04-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.9 zł 7.6 zł 7 zł 2.69 zł
Circle K 6.83 zł - 6.92 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.83 zł - 6.92 zł 2.69 zł
MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
Orlen 6.82 zł 7.57 zł 6.93 zł 2.69 zł
PKS 6.74 zł - 6.86 zł 2.72 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij