Środa, 24 Lipca 2024 | Imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

O dotacji dla bazyliki i ciemnościach

W poniedziałek (5.11) po raz ostatni obradowały wspólnie komisje "starej" rady miasta. Punktów zapalnych jako takich nie było. Marek Bona dopytywał o projekt uchwały dotyczący dotacji w wysokości 150 tys. zł na remont dachu "starej plebani". Reszta gremium zgłaszała problemy związane z oświetleniem miasta.


W pakiecie uchwał przygotowanym na ostatnią sesję rady miasta kadencji 2014-2018 znalazł się m.in. projekt mówiący o udzieleniu dotacji na remont dachu "starej plebanii" w wysokości 150 tys. zł Parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. W miniony poniedziałek (5.11) na wspólnym posiedzeniu komisji Marek Bona dociekał, jak przedstawia się sprawa remontu, nie tylko dachu plebanii, ale i całego budynku. - Dla mnie to jest ruina w tej chwili - mówił radny, zaznaczając zarazem, że nie jest przeciwny omawianemu projektowi uchwały. - Podatnik wydaje pieniądze. Chciałbym wiedzieć, kiedy to zostanie zrobione - podnosił Bona.


Reklama | Czytaj dalej »


- Budynek starej plebanii jest wpisany do rejestru zabytków woj. pomorskiego. Pieczę nad tym budynkiem sprawuje wojewódzki konserwator zabytków, ja otrzymuję tylko informacje o bieżących remontach. Teraz dostałam decyzję od woj. konserwatora zabytków o pozwoleniu na remont poszycia dachowego, który ma odbyć się na postawie projektu zatwierdzonego także przez konserwatora. Na ten cel parafia złożyła wniosek - informowała Marlena Pawlak. Miejska konserwator zabytków przypomniała, że wcześniejsze prace na obiekcie zostały wstrzymane przez konserwatora z Gdańska. - Na tym etapie mam pozytywną decyzję od konserwatora na remont poszycia dachowego. Myślę, że w przyszłym roku będzie robiona elewacja budynku, ze środków unijnych, jakie pozyskał ksiądz - dodała Pawlak.

Remont dachu musi zostać wykonany do końca bieżącego roku. Kosztorys prac załączony przez chojnicką bazylikę opiewa na sumę 151 tys. zł. - Jeśli chodzi o remontu budynku parafia pozyskała środki wspólnie z LGR Morenką - potwierdził Antoni Szlanga informując radnego, że do przygotowania pełnej informacji na sesję zostanie zobligowany burmistrz. Wspomniana dotacja to 1,5 mln zł na przygotowanie i prowadzenie Domu Dziennego Pobytu. Na prace inwestycyjne  przeznaczone jest 20 proc. sumy dofinansowania.


Jeśli chodzi o zmiany w budżecie, na jutrzejszej sesji (9.11), 100 tys. zł zostanie przesunięte na rzecz Szkoły Podstawowej nr 3. Dodatkowy zastrzyk gotówki przeznaczony jest na doposażenie nowej kuchni i stołówki. O 30 tys. zł zostaną zwiększone wydatki związane z przebudową miejskiego stadionu.

W poniedziałek radni zgłaszali także problemy związane z oświetleniem ulic. I tak Jacek Klajna mówił o egipskich ciemnościach na ul. Piłsudskiego, a Maria Błoniarz - Górna wskazywała na analogiczną sytuację na ul. Towarowej. Dla odmiany o lampach palących się przez cały dzień donosił Stanisław Kowalik. Na Dworcowej, choć palą się lampy, na chodnikach ciemno przez konary drzew. - Trzeba by je odpowiednio przycinać, formować - apelował Jerzy Świerczewski, przewodniczący Osiedla Michała Drzymały.  Do tego zestawu Jarosław Rekowski dodał jeszcze awarię oświetlenia na ul. Sukienników. Urzędnik wyjaśnił, że na sytuację z oświetleniem w mieście, mają wpływ dwa różne układy jego uruchamiania. - Na majątku urzędu używamy zegary astronomiczne, one sterują czasem, bez względu na pogodę czasem uruchomienia i zgaśnięcia. Natomiast na majątku Enei jest czujka zewnętrzna, która nie znajduje się na ternie Chojnic. Stąd czasami warunki atmosferyczne mogą powodować, że u nas może być przejrzyste niebo i przypadkiem świecą się światła. Będziemy to wyjaśniać z Eneę - mówił urzędnik. -  Jeśli jakieś ciągi palą się cały dzień prosiłbym o sygnały, bo nie wszystko jesteśmy w stanie zweryfikować - dodał. Dyrektor informował również, że w czasie usuwania awarii są załączane obwody i to się dzieje w trakcie dnia.

Na posiedzeniu wybrzmiał także temat placów zabaw i kontroli ich stanu za sprawą Kornelii Żywickiej. Szefująca "czwórce" informowała o złym stanie technicznym urządzeń wykonanych i zamontowanych przez Apis w ramach budżetów osiedlowo-obywatelskich.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

12 komentarzy

~korupcyjna klika przydziela sobie społeczne pieniądze

Święty pleban Jacek w latach 2015, 2016, i 2017 z budżetu miasta otrzymywał każdego roku 250 tys. zł na remont starej plebani, która miała po remoncie mala zostać budynkiem muzealnym (co jest zapisane w oficjalnym budżecie miasta na te lata). Burmistrz by umożliwić przekazywanie pieniędzy miejskich w ręce plebana zrobił socjotechniczne machinacje - by oficjalnie przekazywać miejskie pieniądze jako fundusze na renowacje historycznych zabytków w ramach projektu "jezuici bez jezuitów"!

Nieoficjalnie wiadomo, że remont starej plebani jak do tej pory nie został przeprowadzony pomimo faktu, że święty pleban Jacek ochoczo wziął z ratusza społeczne pieniądze na remont, nigdy się z tych pieniędzy nie rozliczył ani nie zwrócił ich do ratusza! Z poufnych źródeł wiadomo, że w praktyce święty pleban przebimbał społeczne pieniądze otrzymane z ratusza na romantyczne wakacyjne wyjazdy plebana z panią Mirką do nadmorskich kurortów i na libacyjce popijawy w plebani świętego plebana Jacka w czasie oficjalnych wizyt jego korporacyjnych przełożonych - Rysia Kasyny i Wiesia Śmigla w Chojnicach - a wiadomo, ze Rysiek i Wiesiek lubią sobie dobrzej zjeść i wypić!

Ponieważ święty pleban Jacek jest członkiem korupcyjnej kliki pod przywództwem burmistrza Arka wiec tak jak wszyscy członkowie korupcyjnej kliki burmistrza ma przywilej okradania miejskiego majątku miasta i nie ma żadnych obowiązków by z tego złodziejstwa rozliczyć się. Na dodatek ostatnio święty pleban otrzymał do prywatnej dyspozycji 200 biletów na koncert opłacony z miejskich pieniędzy i z przyzwoleniem burmistrza bilety te w złodziejski i korupcyjny sposób rozdał pomiędzy swoimi wiernymi wazeliniarzami w nagrodę za posłuszeństwo i lojalność!

Czy można się dziwić zaistniałej sytuacji gdy chojniczanie w ostatnich wyborach świadomie i z pełną wiedzą ponownie wybrali do chojnickich urzędów samorządowych tych samych złodziejów, oszustów, ignorantów, i chamów, którzy oszukiwali, okradali, i po chamsku traktowali chojniczan już od wielu lat?

09 Listopada 2018, godzina 08:55
Oceniono 15 razy 11
~Archiwum X
Do "???'' z 08 Listopada 2018, godzina 13:04
Właścicielami plebani są okupacyjne bojówki państwa Watykan!
08 Listopada 2018, godzina 21:31
Oceniono 10 razy 6
~Anty PIS owiec
Jakie znowu pieniądze na Dawidowskiego KILKA LAT TEMU DOSTAŁ KASĘ NA REMONT KTÓRY NIGDY SIĘ NIE SKOŃCZYŁ A Z TEGO CO MI WIADOMO FIRMA KTÓRA TAM PRACOWAŁA SKIEROWAŁA SPRAWĘ DO SĄDU BO PSEUDO KSIĘŻULEK NIE CHCIAŁ ZAPŁACIĆ. PEWNIE RESZTA NIE WYKORZYSTANEJ PULI POSZŁA NA ŻWIROWNIE I DO PANIENKI ZNANEJ KIEDYŚ ARCHITEKT!!!!!!!!!

NIECH DAWIDOWSKI PUBLICZNIE ROZLICZY SIĘ Z KAŻDEJ ZŁOTÓWKI KTÓRĄ DOSTAŁ Z BUDŻETU MIASTA TO SA NASZE PODATKI A EFEKTÓW ŻADNYCH NIE WIDAĆ!!!!!!!!!!!!!!!!1
08 Listopada 2018, godzina 20:53
Oceniono 18 razy 14
~Ciemno? Niemożliwe.
Dzięki m.in. jego projektom w 2004 roku Chojnice zostały uznane w ogólnopolskim konkursie za najlepiej oświetloną gminę i centrum miasta.
Źródło: http://chojnice24.pl/artykul/27668/edmund-hapka-zasluzonym-obywatelem-chojnic-decyzje-podejma-radni/
08 Listopada 2018, godzina 17:06
Oceniono 10 razy 8
~wyborca
jak było stare oświetlenie nie był problemów ale komuś zachciało zachciało się led i teraz ciemno jak u murzyna
08 Listopada 2018, godzina 14:45
Oceniono 10 razy 0
~Marco Polo
Wybudowali nową plebanie z ofiar od ludzi przy Nowym Mieście, tak aby nie inwestować w starą.
Potem ją sprzedali !!!

Gdzie są pieniądze ze sprzedaży !!!

Łapy pedofile od ludzkich podatków !!!
08 Listopada 2018, godzina 14:15
Oceniono 28 razy 16
~hmmm
Panie Marek Bona odpowiadam Panu na pytane podatnik chcialby mieć bezpieczne miasto w którym mieszka nie chciałby dziur w ulicach chciałby (przynajmniej tak mi się wydaje) aby publiczne środki były wydawane dla dobra wspólnego a nie dla prywatnych instytucji w tym przypadku dla facetów w czerni.Jak tak bardzo Panu zależy na tymże remoncie to proszę zagonić panów z jakże wysokimi tytułami ARCY, PRZEWIELEBNY,KARDYNAŁ do pomocy.
08 Listopada 2018, godzina 13:31
Oceniono 27 razy 19
~jajo
JEDNO PYTANIE:KTO MIESZKA W TYM BUDYNKU?W GCH JEST WIELE ZABYTKOWYCH DOMÓW W RĘKACH PRYWATNYCH WŁAŚCICIELI I KTO TO REMONTUJE I CZY MIASTO DOKŁADA.NIE RÓBCIE Z KLERU POSZKODOWANYCH JUŻ IM NIE BRAKUJE NA TAKIE CELE ŚRODKÓW.MOJE OSOBISTE ZDANIE NA TEN TEMAT JEST JASNE ZDECYDOWANE I PISZĘ TO Z PEŁNĄ ŚWIADOMOŚCIĄ;KSIADZ TO ZAWÓD SOWICIE OPŁACANY.
08 Listopada 2018, godzina 13:05
Oceniono 27 razy 21
~???
Przepraszam kto jest właścicielem plebani? To on jeżeli ją zaniedbał to niech naprawia! A miasto niech zajmie się ludźmi którzy potrzebują pomocy. Panie włodarzu chojniczanka i plebania to hasło na przyszłe wybory.
08 Listopada 2018, godzina 13:04
Oceniono 27 razy 17
~Ciekawska
Remont starej plebanii trwa już kilka długich lat w przetargu wybrano wykonawcę i były pieniądze, a teraz remonty od nowa? czy to studnia bez dna?
08 Listopada 2018, godzina 12:51
Oceniono 24 razy 16
~chojniczanin
Może ktoś się w końcu zainteresuje ulica Słowiańską tam nie ma żadnej lampy.Brak chodnika i pędzące samochody.Czy to musi dojść do tragedii aby jakiś urzędnik powziął właściwe kroki w tym tamacie? O dziurach w ulicy to nie wspomnę.
08 Listopada 2018, godzina 12:41
Oceniono 13 razy 7
~Ciemność
Na ul. Goedtke nie ma żadnej latarni czasami gdy księżyc w pełni to coś widać a tak to ciemno jak w d....Czas się tym zająć
08 Listopada 2018, godzina 12:18
Oceniono 18 razy 10

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.00 401.00 DKKDKK 51.00 54.00
EUREUR 425.00 431.00 RUBRUB 4.39 4.59
CHFCHF 440.00 447.00 NOKNOK 30.30 33.30
GBPGBP 504.00 513.00 SEKSEK 33.50 35.50
Aktualizacja: 2024-07-24 10:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.57 398.53 DKKDKK 51.10 53.90
EUREUR 426.67 430.72 RUBRUB 4.39 4.59
CHFCHF 441.00 446.00 NOKNOK 30.40 33.20
GBPGBP 506.31 511.58 SEKSEK 33.60 35.40
Aktualizacja: 2024-07-24 10:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.79 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.76 zł
Mol Chojnice 6.59 zł - 6.69 zł 2.79 zł
MZK 6.5 zł 6.99 zł 6.6 zł 2.63 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.79 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij