Sobota, 02 Marca 2024 | Imieniny: Halszki, Heleny, Karola chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Serdeczna prośba. Bez kosztorysu, za to z numerem konta. Aktualizacja

Dosłownie trzyzdaniową prośbę o pomoc finansową na renowację "starej plebanii" w kwietniu br. do radnych i burmistrza wystosował proboszcz bazyliki ks. Jacek Dawidowski. Duchowny wnioskował o 150 tys. zł. Pisma nie poparł żadną kalkulacją, za to na dole strony podał numer konta bankowego. Kosztorys prac powstał dopiero we wrześniu i jedynie o 1600 złotych przewyższył przewidywania księdza...Pismo do rady miejskiej i burmistrza Chojnic, z prośbą o pomoc finansową na remont "starej plebanii", opatrzone jest datą 15 kwietnia. Dobry tydzień później tj. 23 kwietnia radni przychylili się do prośby ks. Jacka Dawidowskiego zabezpieczając wnioskowaną sumę, a więc 150 tys. zł w budżecie miasta (Uchwała nr  XLIV/509/18). W trakcie dzisiejszej sesji (9.11) będą podejmować uchwałę o udzieleniu dotacji parafii.

Reklama | Czytaj dalej »Wróćmy do drugiego kwartału bieżącego roku. 17 kwietnia na biurko pomorskiej  konserwator zabytków trafia podanie chojnickiej parafii (datowane na 12.04.18) o pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku. Po uzupełnieniu wniosku przez parafię, 16 maja Agnieszka Kowalska wydaje pozwolenie na remont dachu, z trzyletnim okresem ważności.
Projekt budowlany remontu dachu "starej plebanii" wykonała Mirosława Stanisławska. Dokument opatrzony jest datą 16 kwietnia. Pani projektant przy prowadzonej inwestycji pełnić będzie również nadzór inwestorski. Robotami budowlanymi z kolei pokieruje Dariusz Rząska. 24 lipca starostwo powiatowe zatwierdziło ww. projekt budowlany i udzieliło parafii pozwolenia na budowę.
Po pięciu miesiącach od złożenia wniosku do ratusza i wysłania podania do pomorskiego konserwatora zabytków powstał kosztorys ofertowy inwestycji. Firma "TADMAR" Tadeusza Kiedrowicza wyceniła remont dachu na 151 593,63 zł, czyli o jedyne 1600 zł więcej niż wnioskował ksiądz.
Aktualizacja 9.11.2018 godz. 14:00

Uchwała w sprawie udzielenia dotacji na remont dachu "starej plebanii" przeszła większością głosów. Dokładnie 16 rajców było za, 2 przeciw - Marzenna Osowicka i Mariusz Brunka, od głosu wstrzymał się Maciej Kasprzak. Głosowanie poprzedziła krótka dyskusja, w trakcie której przewodniczący klubu PChS podnosił, że ks. Jacek Dawidowski składając 15 kwietnia br. pismo do rady i burmistrza z prośbą o przyznanie dotacji w wysokości 150 tys. zł, nie posiadał  projektu budowlanego, pozwolenia na budowę, zgody konserwatora czy kosztorysu. - Wszystkie te dokumenty, tak naprawdę zostają skompletowane w październiku br., z łącznym ustaleniem kwoty remontu na 151 tys. zł - mówił Brunka zachęcając gremium do zastanowienia się nad "cudem, jakiego dokonał ksiądz prałat". - W zasadzie wszystko przewidział w kwietniu, łącznie ze zmianą cen, na którą tak często przecież się powoływaliśmy. A gdyby tak pozbyć się tych urzędników, którzy nie potrafili w trakcie remontu centrum kultury przewiedzieć tych wszystkich zmian, zatrudnić na jakąś umowę księdza prałata, skoro jest taki zdolny i potrafi cuda robić. Potrafi pół roku wcześniej przewiedzieć, ile dokładnie to będzie kosztowało - ironizował radny. Po czym dodał: - Kto ma głowę, niech myśli. Jeżeli prałat takie cuda potrafi robić, to myślę, że  i 150 tys. zł mógłby wysupłać,  wyczarować.

Ja bym chciał, abyśmy przez minutę zastanowili się nad tym cudem, jakiego dokonał ksiądz prałat....W odpowiedzi na wystąpienie Brunki o potrzebie przeprowadzenia remontu "starej plebanii" mówił Andrzej Gąsiorowski. - Nie z winy prałata ks. Jacka Dawidowskiego ten remont, który był rozpoczynany kilkakrotnie, nie doszedł do skutku - podnosił radny wskazując, że wykonawcy nie podołali pracom objętym nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Pieniądze były rezerwowane na realizacje tego zadania kilkakrotnie - przypomniał przewodniczący komisji budżetu. Prywatnie pełniący posługę szafarza w bazylice mówił także o Domu Dziennego Pobytu, który ma powstać w obiekcie za unijne środki. - To będzie taki  pomnik miasta Chojnice na rzecz honorowego obywatela  Jana Pawła II. Powinniśmy wesprzeć jak najszybciej. Tym bardziej, że proboszcz parafii deklaruje, że chce wziąć kredyt, aby to zadanie zrealizować. Ten kredyt też trzeba będzie kiedyś spłacić i to parafianie będą musieli zrobić.

Wsród zabytków, które są najstarsze w Chojnicach jest właśnie stara plebania- Nie kwestionowałem potrzeby wyremontowania tego obiektu zabytkowego. Chociaż pewnie jakby los tak sprawił, żeby się rozpadł, to byłoby dużo taniej dla nasz wszystkich - zauważył Mariusz Brunka. Radny jeszcze raz powtórzył, że dar proroczy proboszcza mógłby pomóc mu uzyskać potrzebne środki na remont, gdzie indziej.
Ksiądz Jacek Dawidowski pojawił się dzisiaj w ratusza, ale jego noga nie przekroczyła progu sali obrad. W przerwie sesyjnej uczestniczył m.in. wraz z  ks. Januszem Chyłą w odsłonięciu tablicy pamiątkowej śp. Leszka Chamier Cieminskiego.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

25 komentarzy

~Meduza
Racja że ksiądz żeruje na naiwnych czy urzędnicy nie widzą powiązań z Panią S.? Niech ona sfinansuje ten remont bo kiedyś adres jej biura był w tym budynku przecież.
11 Listopada 2018, godzina 23:46
Oceniono 8 razy 8
~Pierwsza wersja tego pisma od plebana do burmistrza ...
... zawierała jedynie numer konta bankowego, na które pleban Jacek rozkazał burmistrzowi przelać miejskie pieniądze!

Dopiero w drugiej wersji tego pisma pleban dopisał 3 zdania aby ułatwić burmistrzowi socjotechniczne manipulacje z defraudacją społecznych pieniędzy na zachcianki świętego plebana Jacka.


11 Listopada 2018, godzina 16:01
Oceniono 20 razy 16
~Srebrniki
Prywatnie pełniący posługę szafarza w bazylice mówił także o Domu Dziennego Pobytu, który ma powstać w obiekcie za unijne środki. - To będzie taki pomnik miasta Chojnice na rzecz honorowego obywatela Jana Pawła II.

Jan Paweł II w sposób jak najbardziej oczywisty potępiał manipulowanie ludzkim embrionem. W czasie prac nad zabijaniem ludzkich zarodków za publiczne pieniądze, proboszcz milczał. Szybko okazało się, że milczenie w fundamentalnej sprawie miało swoją cenę. Te 150 tysięcy to jak 30 srebrników.

Nie tak dawno Inny proboszcz budował kościół z pieniędzy zbieranych przez wiernych, którzy po pracy szli na budowę. Wtedy władza "ludowa" nie dość, że nie pomagała, to utrudniała budowę jak tylko mogła.
Widać czasy się zmieniły. Być może proboszcz, który nie umie zebrać pieniędzy na remont dachu po prostu nie ma czasu, bo ma inne "ważniejsze" zajęcie.
11 Listopada 2018, godzina 14:19
Oceniono 22 razy 0
~bolesna prawda
Serdeczna prośba odpierd....się klechy od publicznych pieniędzy przez stulecia grabiliście wam tylko pieniądze w głowach mój BÓG chodził i nauczał za darmo.tylko liczycie na darmową pomoc a kurr.a za pogrzeb kasujecie za chrzest kasujecie jesteście bandą nierobów.
11 Listopada 2018, godzina 13:07
Oceniono 20 razy 14
~przepraszam
przepraszam to nie pan ksiądz powinien się rozliczyć a urzędasy bądź hojni radni powinni go rozliczyć albo ich powinny rozliczyć np. prokuratura, US. Skończy się tak jak rozliczono byłego prezesa CPW za wyjazdy na rybki. Szkoda czasu państwo w państwie.
10 Listopada 2018, godzina 23:42
Oceniono 13 razy 7
~Pleban Jacek powinien publicznie i szczegółowo rozliczyć się ze społecznych funduszy ...
... jakie otrzymał na restauracje starej plebani do tej pory! Transparentne i uczciwe rozliczenie się z poprzednich funduszy powinno być warunkiem otrzyma następnej kwoty na przetrwonienie!

Z drugiej strony jeżeli budynek jest jak stanowi polsko-watykański konkordat własnością Watykanu to dlaczego polskie społeczeństwo ma płacić za remont własności obcego państwa?

10 Listopada 2018, godzina 22:53
Oceniono 21 razy 15
~By ukryć niewygodną prawdę burmistrzowi Arkowi pozostaje jedynie ...
... cenzura krytycznych komentarzy potępiających korupcje w chojnickim ratuszu!

10 Listopada 2018, godzina 17:34
Oceniono 24 razy 16
~Miły
Rydzyk niech da
10 Listopada 2018, godzina 14:41
Oceniono 13 razy 9
~architekt
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Listopada 2018, godzina 00:18
Oceniono 25 razy -13
~....
Ten śmieć zwany stara plebanią grozi zawaleniem!!!!!!! To widać gołym okiem kto tam wchodzi ryzykuje zamknąłbym tam Dawidowskiego razem z przemądrzałym Gąsiorowskim i niech sobie robią swój remont. A i na trzeciego panienkę Dawidowskiego panią S. żeby się nie nudzili
09 Listopada 2018, godzina 23:49
Oceniono 18 razy 10
~oj
oj, oj faktycznie śliska sprawa że tego pana nikt nie rozliczał za wcześniejsze darowizny. To faktycznie się nadaje do odpowiednich organów - ciekawe co oni na to?
09 Listopada 2018, godzina 17:35
Oceniono 17 razy 11
~jkkkk
Mnie najbardziej zastanawia, że ktoś prosi o 150 tys i nawet nie zada sobie trudu aby poprawnie i bez błędów gramatycznych i ortograficznych napisać wniosek.. To pisał jakiś 6 letni ministrant?
09 Listopada 2018, godzina 17:24
Oceniono 17 razy 11
~By ukrywać niewygodną prawdę burmistrzowi pozostaje jedynie ...
... cenzurowanie komentarzy krytykujących korupcje w chojnickim ratuszu!

09 Listopada 2018, godzina 16:55
Oceniono 28 razy 22
~to nie była prośba a rozkaz

Dawidowski kazał burmistrzowi by dał mu pieniądze miejskiej kasy i burmistrz zrobi wszelkie potrzebne socjotechniczne machinacje by plebanowi dać te pieniądze z publicznej kasy tak jak pleban sobie zażyczył!

Oczywiście pieniądze zostaną obcięte z wydatków miasta na zaspokojenie potrzeb chojnickiego społeczeństwa by przekazać je łasemu na społeczne pieniądze plebanowi!

09 Listopada 2018, godzina 16:36
Oceniono 30 razy 20
~Marco Polo
Ptak z Nieżychowic ma sporo kasy, tylko łazi po kantorach euro i dolary kupuje.
Niech sfinansuje
09 Listopada 2018, godzina 16:20
Oceniono 15 razy 7

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.00 441.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 446.00 459.00 NOKNOK 33.10 34.80
GBPGBP 500.00 513.00 SEKSEK 37.60 38.60
Aktualizacja: 2024-03-01 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.21 402.22 DKKDKK 52.70 55.50
EUREUR 430.43 434.63 RUBRUB 4.05 4.34
CHFCHF 448.15 454.64 NOKNOK 33.30 34.70
GBPGBP 501.59 508.28 SEKSEK 37.70 38.50
Aktualizacja: 2024-03-01 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-03-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.48 zł 7.21 zł 6.78 zł 2.82 zł
Circle K 6.39 zł - 6.73 zł 2.79 zł
Moll Chojnice 6.42 zł - 6.77 zł 2.87 zł
MZK 6.35 zł 6.89 zł 6.69 zł 2.85 zł
Orlen 6.41 zł 7.14 zł 6.77 zł 2.81 zł
PKS 6.37 zł - 6.71 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij