Czwartek, 20 Czerwca 2024 | Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

„Osiągamy przewagę interpretacyjną”

Przedszkole Niepubliczne Promyczek przy ul. Ceynowy.

Przedszkole Niepubliczne Promyczek przy ul. Ceynowy.

Tytuł jest cytatem z wypowiedzi burmistrza Arseniusza Finstera, który na piątkowej (14.10) konferencji prasowej przekazał najnowsze wieści z „przedszkolnego frontu”.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, do Naczelnego Sądu Administracyjnego została wysłana skarga kasacyjna od wyroku WSA w Gdańsku. Na posiedzeniu z 3.08.2011 uchylił on zarządzenie burmistrza ze stycznia br., w którym ustalono wysokość dotacji dla niepublicznych przedszkoli. Władze miasta domagają się uchylenia wyroku w całości i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania, ale nie w Gdańsku, a przez WSA w Warszawie. Zarzucają zaskarżonemu wyrokowi naruszenie przepisów ustawy o systemie oświaty przez błędną jego wykładnię i niewłaściwe zastosowanie.

Reklama | Czytaj dalej »

Arseniusz Finster poinformował także, że w nr z 1.10.2011 „Gazety Samorządu i Administracji” ukazał się tekst pt. MEN wyjaśnia pojęcie „wydatki bieżące”. Najistotniejszy fragment brzmi następująco: "W ocenie resortu edukacji do podstawy ustalenia dotacji nie należy natomiast zaliczać wydatków finansowanych z wpłat rodziców za żywienie dzieci oraz za czynności opiekuńczo-wychowawcze". Całość tego artykułu znalazła się w jednym z komentarzy przy tekście „ZNP kontra Finster”. Jest to odmienna interpretacja od zastosowanej przez WSA w Gdańsku.

Jest jeszcze jeden argument, który wg burmistrza przeważa szalę sporu na korzyść UM.

- Mamy stanowisko Samorządowego Kolegium Odwoławczego, który uważa, że do wydatków bieżących nie powinno zaliczać się amortyzacji budynków. Jeżeli w ostatnich latach dotacje były na ten cel wydawane, to będą one do zwrotu. Niestety, w niektórych przedszkolach dochodziło do takich przypadków. (…) Zyskując w ten sposób pewną przewagę w tej interpretacji i procesie decyzyjnym, ciągle stoję na stanowisku, o którym mówiłem, że 352 zł w 2011, czy 370 zł w kolejnym roku, chociaż moglibyśmy dawać mniej, uważam, że trzeba utrzymać – oświadczył Arseniusz Finster.

A.Finster informuje o postanowieniu SKO w Słupsku ws. amortyzacji

Czy ratusz faktycznie zaczyna wygrywać w tej „wojnie” prawnej, mamy wątpliwości. Przed wspomnianą konferencją otrzymaliśmy kopię decyzji SKO w Słupsku z 31.08.2011. Tego dnia było rozpatrywane odwołanie Elżbiety Stanke, właścicielki „Wesołych Przedszkolaków”, od decyzji Burmistrza Miasta Chojnice z 6.06.2011. Nakazywał on zwrócić dotację w wysokości ponad 79 tys. zł, gdyż została w 2010 roku wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem. SKO przychyliło się do wniosku i uchyliło decyzję burmistrza Chojnic w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten sam organ. SKO wytknął, że w uzasadnieniu decyzji burmistrza nie podano przyczyn odmówienia wiarygodności i mocy dowodowej złożonym przez właścicielkę przedszkola wyjaśnieniom z 17.03.2011. Wg Elżbiety Stanke UM nie odniósł się pisemnie do nich. Kolegium nie znalazło w decyzji UM informacji, czy przeprowadzono kontrolę zgodności ze stanem rzeczywistym ilości dzieci, które podawane są we wniosku o dotację przez właścicielkę przedszkola. W zależności od tego, czy dotacja była wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem, czy była w nadmiernej wysokości, zależy czas rozpoczęcia naliczania odsetek, które ujęto w decyzji o zwrocie dotacji. Nie były to jedyne zastrzeżenia. W podsumowaniu SKO stwierdziło, że zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem przepisów prawa materialnego, jak też szeregu przepisów postępowania.

Sądząc, że istnieją dwie różne decyzje SKO, zapytaliśmy burmistrza, co zamierza zrobić w powyższej sprawie. Odpowiedział, że władze miasta stanowiska nie zmieniają. – Nie jest mi wiadome, abyśmy wycofywali się z tego, że właścicielka przedszkola przy ul. Reymonta ma do zwrotu 180 tys. zł. Elżbieta Stanke wcześniej zwróciła ok. 100 tys. zł z dotacji 2010 roku, które zamierzała w 2011, wraz z pozyskanymi w br. środkami z dotacji, przeznaczyć na remont budynku i modernizację jego otoczenia. Jeszcze w piątek 14.10 burmistrz zawiadomił nas, że miał na myśli tę samą decyzję SKO, co my w naszym późniejszym pytaniu.

Nasze pytanie ws. uchylenia przez SKO decyzji burmistrza i odpowiedź autora zarządzenia

Nie jest to ostatnia sprawa, którą przegrał UM na polu administracyjnym. WSA w Gdańsku w minioną środę 12.10 stwierdził nieważność kolejnego zarządzenia burmistrza w sprawie naliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli, tym razem ze stycznia 2010. Wówczas to od podstawy naliczania dotacji odliczono nie tylko wydatki na „integrację”, co działo się od 2007 roku, ale i wydatki na żywność i doskonalenie zawodowe nauczycieli. Wpłaty od rodziców zaczęto odliczać rok później. Autorki wniosku zarzucały m.in., że burmistrz w zarządzeniu wykroczył poza zapisy załącznika do uchwały RM z 28.06.2007, który mówi jedynie o odliczaniu wydatków na prowadzenie oddziałów integracyjnych. WSA w zasadzie wcale nie zajął się rozpatrywaniem zarzutów autorek skargi, jak przekazała nam Elżbieta Stanke, gdyż stwierdził, że wspomniana uchwała RM z 2007 jest nieprawomocna. Powód – nie została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. Dwie kolejne uchwały zajmujące się tą materią – z grudnia 2009 i września 2010 – już umieszczono w Dz. U. Woj. Pomorskiego. Wyrok WSA jest nieprawomocny. Nie zostało jeszcze sporządzone do niego uzasadnienie.

Poprosiliśmy o komentarz do najświeższych postanowień sądów administracyjnych sekretarza generalnego ratusza Roberta Wajonisa.Uzupełnimy decyzję burmistrza o zwrocie dotacji o wymagane przez SKO załączniki. Wysłaliśmy ponadto zapytanie do Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie interpretacji, czy można uwzględniać wydatki na amortyzację w rozliczeniu dotacji. Co do wyroku WSA sprzed tygodnia, to spodziewaliśmy się takiej decyzji. Już zwróciliśmy się o nadesłanie uzasadnienia do wyroku, aby mieć podstawę do złożenia wniosku o kasację. Co do konieczności umieszczania tego rodzaju uchwał samorządów w wojewódzkich dziennikach urzędowych, można znaleźć rozbieżne opinie prawne.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

49 komentarzy

~do powyższego wpisu
Przedszkole katolickie jest niepubliczne na prawach publicznego- cokolwiek to znaczy...
23 Października 2011, godzina 07:24
~anonimowy anonim
Jeśli to prawda, że nie ma tam - w Katoliku - Karty Nauczyciela, to mają problem. W publicznym przedszkolu MUSI obowiązywać!
22 Października 2011, godzina 22:33
~do j23
Kiedy skończyłam studia składałam podania o pracę w różnych szkołach, również w Katoliku. W sierpniu tego roku uzyskałam od pani dyrektor Ziarno informację, że NIE OBOWIĄZUJE tam karta nauczyciela. Czyżby coś się zmieniło przez dwa miesiące?
22 Października 2011, godzina 20:35
Widzę że temat przedszkoli to taka niekończąca się historia. Pytanie jest następujące? Kto na sam koniec sporu wróci z tarczą a kto bez... Odpowiedź poznamy... za parę lat?
22 Października 2011, godzina 15:27
~j23
Do ktosia.

Przedszkole w Katoliku pracuje na prawach publicznego -czyli z dotacją 100% jak Skrzaty i nauczycielki tam pracują zgodnie z Kartą Nauczyciela - zarabiają jak w Skrzatach i pracują 25 godzin zegarowych. Sprawdzaj informacje potem pisz!
22 Października 2011, godzina 13:22
~bernard
Czy ktoś już obliczył ile kosztowała podatników prywatna wojenka z przedszkolankami? Ile wyniosły koszty sądowe, koszty zastępstwa przez prawnika z zewnątrz, nie mówiąc o kosztach, nakładzie i czasie pracy pracowników ratusza, którzy mogliby robi inne pożyteczne rzeczy? Myślę, że Rada Miejska powinna zadac takie pytanie burmistrzowi
22 Października 2011, godzina 10:35
~xyz
Burmistrz w szpitalu zwiedzał oddział kardiologii inwazyjnej...
22 Października 2011, godzina 07:58
~KTOŚ
Co do cen w przedszkolu katolickim ......to informuje,że mają 100% dotacji, czyli tyle co "Skrzaty", a..... nie mają kosztów kuchni (Katering) ,karty nauczyciela i jeszcze pobierają opłatę stałą, nie mają darmowych 5 godz. jak to muszą mieć wszystkie publiczne przedszkola w kraju!!!!!! jak to możliwe w kraju prawa ???
21 Października 2011, godzina 13:50
~budzik
Pani Strzałkowska już zapowiedziała, że nie jest zainteresowana przejęciem przedszkola bo idzie na emeryturę. Spółka pracownicza mogłaby w tym przypadku rozwiązać problem. Inaczej przedszkole wpadnie w czyjeś zachłanne łapska i ani sie obejrzymy jak za 5 lat stanie w jego miejscu kolejny market.
21 Października 2011, godzina 10:39
~Jadwiga Zagozda
~do pani Jadwigi
Co oznacza godne wynagrodzenie swoich pracowników?? chyba swoje !!! z tego co wiem to te panie nie płacą godnie swoim procownikom tylko sobie!!! nie jest trudno wyliczyć ile zostaje tym paniom w kieszeni. godne to by było 3-4 tys dla pracowników a dla siebie góra do 10 tys.,
Popieram decyzję burmistrza, że trochę im poobcinał dodacje. I tak mają super kaskę z tego
19 Października 2011, godzina 22:41

Dopóki istnieje przedszkole publiczne możemy porównać wynagrodzenia pracowników w tym przedszkolu do wynagrodzeń w przedszkolach prywatnych. Jednak w moim przekonaniu prywatyzacja przedszkoli została zrobiona niewłaściwie. Burmistrz prywatyzując przedszkola najpierw szuka człowieka - raczej jego dyrektora, który na określonych warunkach zgadza się przejąć przedszkole. Moim zdaniem, jeśli już - ostatnie przedszkole powinna przejąć spółka pracownicza i wtedy nie będzie problemów z godnymi wynagrodzeniami.
21 Października 2011, godzina 09:20
~ewa
Burmistrz w szpitalu? Teraz zabierze się za kolejną prywatyzację!!! Tym razem szpitala!!!
21 Października 2011, godzina 08:04
~Janet
SERDUSZKO PUKA W RYTMIE CZACZY !!! WIELKI JEST STRACH PRZED WARSZAWĄ !!!!!
20 Października 2011, godzina 23:55
~obserwator cyrku
chyba widziałem Naszego Burmistrza w szpitalu ?! czyżby ciężko zachorował ?! może wypowi się Rzecznik Ratusza ?! to pewnie tylko okresowe badania na ...niemoc !!!
20 Października 2011, godzina 23:53
~szyderca
powiem tyle: szyderca zazwyczaj szydzi...
20 Października 2011, godzina 18:41
~Uff
Ach...
20 Października 2011, godzina 18:09

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.00 410.00 DKKDKK 50.60 54.00
EUREUR 430.00 438.00 RUBRUB 4.43 4.75
CHFCHF 452.00 462.00 NOKNOK 30.40 34.50
GBPGBP 508.00 518.00 SEKSEK 37.70 38.80
Aktualizacja: 2024-06-19 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.07 406.73 DKKDKK 50.70 53.90
EUREUR 431.90 436.58 RUBRUB 4.43 4.75
CHFCHF 453.00 458.00 NOKNOK 30.50 34.40
GBPGBP 509.68 515.22 SEKSEK 37.80 38.70
Aktualizacja: 2024-06-19 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?




Ceny paliw2024-06-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.61 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.58 zł
Mol Chojnice 6.61 zł - 6.71 zł 2.57 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.62 zł
PKS 6.56 zł - 6.65 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij