Niedziela, 16 Czerwca 2024 | Imieniny: Aliny, Anety, Benona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Dotacje dla przedszkoli. Polemika Elżbiety Stanke

Właścicielki przedszkoli podczas debaty na posiedzeniu Komisji Edukacji w marcu 2011

Właścicielki przedszkoli podczas debaty na posiedzeniu Komisji Edukacji w marcu 2011

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, na której uchwalono budżet na 2012 rok, burmistrz Arseniusz Finster poinformował o podwyżce dotacji dla niepublicznych przedszkoli. Mają wzrosnąć z 351 zł do 379 zł na 1 dziecko miesięcznie.

Jak poinformował radnych, a także dziennikarzy na konferencji prasowej w miniony piątek, oczekiwania grupy właścicielek niepublicznych przedszkoli były w granicach 390 zł. – Proponowałem wcześniej podwyższenie kwoty finansowania na 1 dziecko w przedszkolu z 351 zł na 370 zł w 2012 roku. Takim krakowskim targiem, moim zdaniem to dobra propozycja jest - 379 zł. W tej chwili czekamy na decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie naszej kasacji, gdyż interpretacje RIO, WSA oraz Ministerstwa Finansów, dotyczące definicji wydatków bieżących w przedszkolach, wzajemnie się wykluczają – stwierdził Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Zaskoczona takimi słowami burmistrza jest Elżbieta Stanke, właścicielka jednego z niepublicznych przedszkoli. – Nie składałyśmy takiej propozycji panu burmistrzowi. Podtrzymujemy stanowisko, że należy nam się 75 % wydatków bieżących Przedszkola nr 9 zapisanych w budżecie miasta. Niestety, czas oczekiwania na rozpatrzenie skargi kasacyjnej w NSA wynosi ok. 12 miesięcy. Kolejnym etapem będzie wniesienie sprawy cywilnej o wypłatę wyrównania dotacji do sądu powszechnego.

Przypomnijmy, że spór władz miasta z właścicielkami niepublicznych przedszkoli dotyczy sposobu wyliczania dotacji dla ich podopiecznych, którego podstawą są wydatki bieżące ostatniego samorządowego przedszkola. Dotacja wynosiła od 403,50 zł w 2009 (75 % od 538 zł w PS 9 na 1 dziecko), przez 424 zł w 2010 (75 % od 566 zł) do 351 zł w 2011 (75 % od 468 zł). W budżecie miasta na 2010 rok zaplanowano 5,027 mln zł dotacji dla niepublicznych placówek. Rok później było to już tylko 4 mln zł. Na przyszły rok 4,135 mln zł. Dotacja w 2012 roku dla PS9 jest na poziomie 1,9 mln zł. Od 2011 nie ma pozycji w budżecie „wydatki na zakup żywności”. Jeśli w samorządowym przedszkolu będzie średnio 243 dzieci miesięcznie, to byłoby to ok. 652 zł na 1 dziecko. Gdyby tę kwotę przemnożyć przez 75 %, dałoby to liczbę 489 zł.

Aktualizacja z 22.12.2011 - Polemika Elżbiety Stanke.

"W nawiązaniu do mojej wypowiedzi opublikowanej w artykule "Czy jest kompromis o dotacje dla przedszkoli" oraz komentarza Pana Burmistrza do niej, chciałabym uprzejmie wyjaśnić, że nie było moją intencją obrażenie kogokolwiek, a jedynie stwierdzenie faktu, jakim jest brak porozumienia w przedmiocie wysokości dotacji, czego najlepszym dowodem jest sądowy spór. Gdyby wszystko zostało uzgodnione, nie byłoby między nami kwestii wymagających interwencji sądowych, to oczywiste. Jeszcze raz podkreślam, że chciałabym, aby dotacja była naliczana zgodnie z obowiązującym prawem. Kwota dotacji jest - moim zdaniem - jedynie wynikiem matematycznego działania, dla którego wzorem powinien być art. 90 ust. 2b ustawy o systemie oświaty oraz uchwała organu stanowiącego naszej Gminy. W mojej opinii to, ile wyniesie kwota dotacji, nie zależy zarówno, ani od bieżącej sytuacji finansowej organu dotującego lub propozycji Pana Burmistrza, ani - tym bardziej – od ewentualnych moich żądań, jako beneficjenta dotacji, stąd nigdy nie wysuwałam do Gminy Miejskiej Chojnice roszczeń o wypłatę dotacji w kwocie 390 zł.

Na marginesie, w oderwaniu od treści artykułu, chciałabym sprostować wypowiedź Pana Burmistrza, że odmówiłam Urzędowi Miejskiemu wglądu w dokumenty księgowe, ponieważ taka sytuacja nigdy nie miała miejsca. Dokumenty księgowe znajdują się w biurze podatkowym, którego adres jest kontrolującym doskonale znany i mają prawo wglądu do wszystkich dokumentów w celu wypełnienia nakazanego przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze obowiązku należytego wyjaśnienia sprawy zwrotu dotacji, ponieważ decyzja nakazująca mi zwrot dotacji została przez ten organ uchylona".

Elżbieta Stanke

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

30 komentarzy

Sąd,sądem a sprawiedliwość po naszej stronie musi być ..... prawda pani Stanke ?.
Wesołego po świętach ... poczucia humoru.
26 Grudnia 2011, godzina 15:43
~ktoś
Na prywatne daje coraz więcej pieniędzy, a "skrzaty" likwiduje, bo pieniędzy niby nie ma...pff :/
25 Grudnia 2011, godzina 11:59
~black&white
I co Panie burmistrzu. Myślał Pan, że Pani Stanke się nie odniesie do Pańskiej wypowiedzi w tym artykule. Duży błąd. Z punktu widzenia tej Pani sprawa wygląda zupełnie inaczej niż Pan ją przedstawia. Sypie Pan sloganami, że Pan ma dobrą wolę współpracy a tu widać jak na dłoni, że robi Pan wszystko, żeby zdyskredytować oponentów i odebrać im wsparcia społeczeństwa. Ludzie nie są głupi. Już od dawna wiedzą, ze władza lubi naginać rzeczywistość do tego stopnia, że nie wiadomo co jest prawdą a co nie. A widać, że Pan również jest zwolennikiem zaklinania otaczającego nas świata, naprawdę wierzy Pan w to że jeśli dosyć długo będzie się powtarzało, że białe jest czarne a czarne jest białe to w końcu wszyscy Panu uwierzą. Śmiać mi się chce jak oglądam film jak zakłóca Pan protest na Starym Rynku a chwilę później czytam Pańską wypowiedź, że takie zajście nie miało miejsca. Zaprzeczać faktom to trochę jak strzelić sobie gola samobójczego. Społeczeństwo przejrzało na oczy a Pan im tylko dostarcza kolejnych dowodów na swoje złe intencje. Tak właśnie jak w tym artykule. Panie burmistrzu chyba pora zrobić rachunek sumienia i zrezygnować ze stanowiska jaki Pan piastuje. Nie będę od Pana gorszy i też wysyłam świąteczny impuls
23 Grudnia 2011, godzina 09:57
~chyba już się narządził
Może już faktycznie pora na pana doktora... Co za dużo to niezdrowo - ciekawe komu za chwilę zabierze i znowu sie skonczy tak, ze chojniczanie z wlasnej kasy beda musieli latac chojnicki budzet. Tak, tak - zabierze kase na dzieci - zaplaca rodzice, nie ma co udawac. Pytanie tylko co bedzie nastepne.
23 Grudnia 2011, godzina 09:14
~wyborca
Finster musi odejść !
22 Grudnia 2011, godzina 12:28
~anonim
słuszna uwaga `pytajnika - wszystko drożeje, z nowym rokiem na pewno znów w górę pójdą prąd, gaz, woda itp. A przedszkole trzeba ogrzać, dzieci nakarmić, sale oświetlić. Te dwadzieścia kilka złotych nie zrekompensuje pewnie wzrostu cen. To tylko listek figowy mający załonić prawdzimy problem. mający pokazac jaki dobry jest burmistrz i rada, a jakie zle i pazerne przedszkola.
Możliwe że ceny za dziecko w przedszkolu pójdą w końcu w górę i kto za to zapłaci? Rodzice - wyborcy...
22 Grudnia 2011, godzina 12:08
~pytajnik
Ceny towarów i mediów rosną, dotacje dla przedszkoli spadają. I niech nikt tu nie mydli ludziom oczu, że w przyszłym roku przedszkola niepubliczne dostaną więcej o całe 28 zł, to jest i tak sporo mniej niż dostawały w roku 2010. Ile można było kupić rok temu za 400 zł, a ile teraz? O ile wzrosły koszty? To jest ta hojność burmistrza. Swoją drogą mam pytanie: burmistrzu gdzie pan nabył umiejętność manipulacji ludźmi. Kto panu przekazał wiedzę zakresu socjotechniki? Też jestem zainteresowany takim szkoleniem, a widać pan brał lekcje u najlepszych.
22 Grudnia 2011, godzina 12:01
~matematyka Ratusza
zabrać biednym, dać bogatym! to ich dewiza. pogrążyć rodziców, by więcej za przedszkola płacili. a dwóch vice burmistrzów się cieszy bo co miesiąc 10.000 zł wpada za podziwianie widoków z ratuszowych okien. polityczne klakiery.
22 Grudnia 2011, godzina 11:51
~podatnik
Finster oszczędza? Tylko nie na baszcie muzeum. Z tego co pamiętam na przyszły rok przeznacza się kwotę 150 tys. PLN W tym było 80 tys. Ciekawy przelicznik.
22 Grudnia 2011, godzina 11:38
~Przedszkolak
-Prywatna Przedszkolanka - chyba nie wiesz o czym piszesz. gdyby nie dotacje o które właścicielki walczą, to koszt utrzymania dziecka byłby wyższy o 400-500 zł. Walczą by rodzice płacili mniej. Jest zasada więcej da miasto - mniej zapłacą rodzice, to logiczne! Chyba że jakiś właściciel byłby łasy na kasę i mimo dotacji znacznie podwyższył opłatę za dziecko, ale myślę że szybko by upadł.

To co daje miasto, to zostaje w kieszeni rodziców! Gdyby miasto nie dawało dotacji, to opłata byłaby wyższa - przedszkola musiałby podnieść opłatę o tą brakująca dotację!
22 Grudnia 2011, godzina 11:12
~co odpisze burmistrz?
że Sawicki był jego uczniem i nie wypada teraz tak swego belfra besztać ;-)
że nie zagłuszał i jest pewien, że sąd przyzna mu rację ;-)
żeby Sawicki nie obrażał radnych bo oni pracują dla miasta ;-)
że wierzy w ludzi i ludzie sami oceniają działalność Sawickiego i dlatego na protestach była garstka młodzieży, a na niego głosowało 80% chojniczan ;-)

zobaczycie!!!
22 Grudnia 2011, godzina 11:08
~Radek Sawicki
Panie burmistrzu,

Jest Pan cyniczny pisząc na forum publicznym Nikogo nie próbuję zakrzyczeć, a tym bardziej obśmiewać i dyskredytować. Przeczy Pan faktom! Jest Pan wyrachowanym manipulatorem. Próbował Pan zakrzyczeć protestujących na Starym Rynku we wrześniu tego roku. Pod basztą pana Jutrzenki również chciał Pan przejąć głos i udowadniać niezadowolonym, że nie mają racji. Kreuje się Pan teraz na dobrego wujka głosząc, że łaskawie nie wezwał Pan policji na ów protest. Zapomina Pan dodać, że protest pod basztą był również legalny i nic tam policja nie miałby do robienia. Wracając do "przedszkolnego" protestu na Rynku. Każdy może obejrzeć to co się działo na nagraniach krążących w Internecie. A pan mówi, że czarne jest białe i każe Pan ludziom w to wierzyć. Może Pańscy radni przyjmują Pana frazeologię, wg której Pan nie zakłócał legalnego protestu, a jedynie równolegle prowadził jednoosobowy meeting; wierzę, że myślący obywatele tego miasta nie dadzą się zaczarować takimi manipulacjami!

Co do obśmiewania i dyskredytowania. Właśnie Pan to robi teraz pisząc o pani Stanke, że jej wypowiedź jest buńczuczna! Kilka dni temu w podobnym tonie zechciał Pan także umniejszyć sens i zakres moich i Marcina Wałdocha działań społecznych. Raczył Pan napisać Obaj z p. Sawickim nie prowadzicie żadnych działań prospołecznych. Walczycie ze mną politycznie. Pan ma chociaż motyw – chce Pan być burmistrzem, a p. Sawicki „ma we krwi” protesty – o czym już dawno przekonał większość. Kim Pan do cholery jest? Panem Bogiem? Wydaje Pan zaoczne sądy nie mając - jak widać - pojęcia o czym Pan mówi/pisze. Od ponad 15 lat pracuję społecznie w różnych organizacjach. Robię różne rzeczy. Nie tylko w Chojnicach. O 3/4 z nich Pan nawet nie wie. Ale nawet to co pojawia się w lokalnych mediach nt. aktywności Wspólnej Ziemi powinno Pana powstrzymać przed stwierdzeniem, że nie prowadzę żadnych działań prospołecznych! Idźmy dalej: pisze Pan, że mam protesty we krwi. Protesty są najbardziej medialne, więc przebijają się spośród innych doniesień o mojej i mojej organizacji działalności. Pan to wykorzystuje w swojej socjotechnice chojnickiej. Kolejna perfidna manipulacja! Co do mojej motywacji: pewnie Pan tego nie zrozumie, ale chęć sprawowania władzy i kontrolowania ludzi to nie jest jedyny impuls, który może pchnąć ludzi do aktywności. Nie trzeba chcieć zastępować Pana na stołku burmistrzowskim, by robić coś dla realizacji własnej wizji społeczeństwa! Ma Pan usta wypchane sloganami o równości, otwartości, dialogu, współpracy, przejrzystości, partnerstwie... a coraz bardziej wyraźne staje się, że za słowami tymi nie idą czyny. Mówi Pan, że nie dyskredytuje, a dyskredytuje. Po co więc te piękne słówka?
22 Grudnia 2011, godzina 10:44
~PRYWATNA PRZEDSZKOLANKA
panie dyrektorki czemu domagacie się pieniędzy publicznych czy nie lepiej samemu wygospodarzyć ciekawe ile zarabiacie czy ktoś może to napisać zobaczcie ilu ludzi jest w potrzebie a wam ciągle malo WESOLYCH SWIĄT
22 Grudnia 2011, godzina 10:44
~CHOJNICZANIN
przedszkola muszą być jak najszybciej sprywatyzowane i w końcu te protesty dyrektorek się skończą
22 Grudnia 2011, godzina 10:23
~Przedszkolak
Jaka dyskusja rozgorzała. Pan burmistrz pilnie śledzi wszystkie wątki i nie omieszka wcisnąć swoich pięciu groszy. Nie wiem czy rolą burmistrza jest komentowanie komentarzy... Spokojnie Panowie. Szkoda czasu na prostowanie wszystkiego Panie burmistrzu, lepiej zając się czymś pożytecznym... Wiem, że komentarze kierowane ad personam mogą być dotkliwe ale trzeba mieć grubą skórę i nie reagowac na każdy wpis... Zastanawiam się czy burmistrz ma tyle czasu by śledzić komentarze? czy może usłużni urzędnicy donoszą burmistrzowi że pojawił się wpis... a burmistrz skrzętnie dbający o wizerunek szybciutko je prostuje.
W sporze z przedszkolami wiadomo że chodzi o pieniądze... miasto ich nie ma za wiele i tnie gdzie się da i liczy że wygra w NSA i będzie git. A jak nie wygra? cóż będą wybory i może inny burmistrz, a obecny zostawi kłopot następnemu...
Wesołych Świąt!
22 Grudnia 2011, godzina 10:19

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 405.00 415.00 DKKDKK 50.60 53.90
EUREUR 432.00 441.00 RUBRUB 4.00 4.64
CHFCHF 455.00 465.00 NOKNOK 30.30 34.20
GBPGBP 513.00 521.00 SEKSEK 37.80 38.90
Aktualizacja: 2024-06-16 16:21
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 407.00 412.00 DKKDKK 50.70 53.80
EUREUR 435.00 439.00 RUBRUB 4.20 4.64
CHFCHF 456.00 461.00 NOKNOK 30.40 34.10
GBPGBP 514.00 520.00 SEKSEK 37.90 38.80
Aktualizacja: 2024-06-16 16:21
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-14

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.77 zł 2.59 zł
Circle K 6.59 zł - 6.69 zł 2.56 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.59 zł
MZK 6.55 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.62 zł 7.37 zł 6.74 zł 2.58 zł
PKS 6.56 zł - 6.65 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij