Czwartek, 13 Czerwca 2024 | Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Dotacja dla przedszkoli wzrośnie?

A.Finster przedstawia wielkość dotacji dla niepublicznych przedszkoli w pomorskich miastach.

A.Finster przedstawia wielkość dotacji dla niepublicznych przedszkoli w pomorskich miastach.

W ubiegłym tygodniu burmistrz Arseniusz Finster kolejny raz spotkał się z dyrektorkami niepublicznych przedszkoli. Przedstawił im analizę, w której porównał poziom dotacji dla podobnych placówek w innych miastach Pomorza.

Wynika z niej, że stosowana w Chojnicach stawka (379 zł) jest zbliżona do tej w Malborku (372 zł) czy Kwidzynie (385 zł). Najniższa pochodziła z Kościerzyny (253 zł), najwyższa jest w Brusach – 429 zł. Stawki te mają obowiązywać w 2012 roku. Nie podano, czy wszystkie przykłady dotacji dotyczą poziomu 75% wydatków bieżących w publicznych przedszkolach. Zapewne istotna mogła być również informacja o formie własności obiektu przedszkola. Miasto Tczew bezpłatnie użycza budynki. Kwidzyn dzierżawi je prowadzącym. Wysokość tej opłaty zależna jest od ilości dzieci. W 2011 roku w niepublicznej placówce liczącej ponad 150 przedszkolaków wynosiła ona 1254 zł za cały rok.

Reklama | Czytaj dalej »

Wyniki tej analizy porównawczej skłoniły burmistrza Arseniusza Finstera do przedstawienia dyrektorkom możliwości zawarcia porozumienia cywilno – prawnego. Zgodnie z nim w uchwale RM podany byłby poziom dotacji, którą waloryzowano by corocznie wg wskaźnika wzrostu cen towarów i usług. - Zaproponowałem podniesienie finansowania w 2012 z 379 zł na 390 zł. Panie przyjęły moje propozycje ze zrozumieniem – przekazał na piątkowej (13.01) konferencji prasowej burmistrz. Jako jeden z argumentów za przyjęciem takiego rozwiązania Arseniusz Finster uważa fakt planowanej przez Ministerstwo Finansów nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Ma wejść w życie od 1.04.2012. - Będzie w niej nowa definicja wydatków bieżących. Mają być wyłączone z niej koszty wyżywienia i opłaty od rodziców. Będzie to taka intepretacja, jaką my podsuwamy – stwierdził burmistrz.

A.Finster o wynikach spotkania z dyrektorkami niepublicznych przedszkoli i planowanej nowelizacji ustawy.

Zapoznaliśmy się z projektem tej nowelizacji. W aktualnym kształcie ustawy o systemie oświaty jest tylko zapis, że należy naliczać dotację placówkom niepublicznym w wysokości co najmniej 75% wydatków bieżących w placówce publicznej. Nie ma objaśnienia, co zalicza się do wydatku bieżącego w przedszkolu. Autorzy nowelizacji proponują dopisanie w ustawie podpunktu, w którym jest następujący zapis: „Wydatki bieżące stanowiące podstawę ustalenia wysokości dotacji dla niepublicznych przedszkoli (…) pomniejsza się o kwotę opłat za świadczenia udzielane przez publiczne przedszkola prowadzone przez gminę w czasie przekraczającym wymiar zajęć, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt. 2 (dotyczy bezpłatnej opieki w wymiarze do 5 godzin), oraz opłat za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach.” Warto w tym miejscu wspomnieć, że projekt uchwały o wprowadzeniu odpłatności w Chojnicach za godziny pobytu powyżej tego pięciogodzinnego bezpłatnego limitu odrzucono w sierpniu 2011. Miała wejść w życie od 1.09.2011, tak jak tego wymagała wcześniejsza nowelizacja ustawy o systemie oświaty przyjęta przez Sejm w sierpniu 2010 roku.

W uzasadnieniu projektu nowelizacji podano, że dochodzi do niej wskutek postulatów jednostek samorządu terytorialnego (JST). Tak przedstawiono wyłączenie z wydatków bieżących wpłat wnoszonych przez rodziców – Obecnie przedszkola prowadzone przez JST są jednostkami budżetowymi. W związku z tym do podstawy wysokości dotacji przyjmuje się wszystkie wydatki bieżące ponoszone na prowadzone przez JST publiczne przedszkola.

Analiza nowego zapisu w ustawie oraz jego uzasadnienia może prowadzić do wniosku, że do momentu wejścia go w życie, racja w sporze właścicielek niepublicznych przedszkoli i władz miasta jest po stronie tych pierwszych. To zapewne rozstrzygnie Naczelny Sąd Administracyjny, do którego trafiły już dwie skargi kasacyjne na niekorzystne dla miasta wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~jeżyk
zainteresowana
uważam, że właścicielki przedszkoli prywatnych są nastawione tylko na zyski. Z tego co wiem , personel zarabia najniższą krajową- 1500 brutto, natomiast o podwyżkach nie ma nawet mowy.
Grupy są bardzo liczne i oczywiście jedna pani w grupie.
23 Stycznia 2012, godzina 14:30
Oceniono 1 raz 1
~wolny rynek
matka: ja dzieci mam, dlatego chce, żeby uczęszczały do prywatnych przedszkoli i szkół, bo wtedy mam wpływ i wiem, że właściciel zadba, bo inaczej nie będzie miał klientów. Nie interesują mnie publiczne przybytki, w których robią łaskę. Za to widać, że pani nie ma zielonego pojęcia na czym polega prowadzenie działalności gospodarczej.
22 Stycznia 2012, godzina 23:04
Oceniono 3 razy -1
~matka przedszkolaka
Konkurs nie do końca jest ok. Z tego co wiadomo konkursem są zainteresowani zarówno nauczyciele jak i biznesmeni. Odpowiedzmy sobie jak do drugiego etapu przejdzie biznesmen i nauczyciel który wie na czym polega praca z dziećmi i co to jest edukacja to kto wygra. Oczywiście biznesmen. Nie będzie równych szans. Przedszkole powinien przejąć pedagog. W Chojnicach dyrektorem każdej szkoły i każdego przedszkola jest pedagog z różnymi innymi kwalifikacjami, dlaczego teraz ma być inaczej. I dlaczego w konkursie jest zapis o proponowanej opłacie za przedszkole. Przecież burmistrz obiecał, że przez 3 lata nic sie nie zmieni, czy coś sie w tej kwestii zmieniło? Pan burmistrz powiedział na konferencji, że przedszkole będzie kontrolowane, jak będzie coś nie tak to przestanie je finansować? I co wtedy? Przecież cały czas była mowa, że dobro dzieci jest najważniejsze? Czyżby?
21 Stycznia 2012, godzina 20:36
Oceniono 4 razy 2
~matka
ty chyba nie masz dzieci, bo nie wiesz co piszesz! W prywatnym przedszkolu dzieci niepełnosprawne nie mają żadnych szans, bo każdy "biznesmen" chce zarobić i nastawiony jest na kasę, a oszczędzać będzie tylko na wykwalifikowanym personelu i specjalistach bo to najwięcej kosztuje. A mydlenie ludziom oczu, że personel przedszkola może przystąpić do konkursu to bzdura!!!! Bo nasz burmistrz ustalił takie warunki, których nie można spełnić, otóż uzyskanie zaświadczenia o płynności finansowej może uzyskać od banku tylko osoba posiadająca działalność gospodarczą, a pracownicy przedszkola jej nie posiadają. I to jest dowód,że burmistrza interesuje tylko KASA!!!!!! a dzieci ma gdzieśśśśś!!!!!!
21 Stycznia 2012, godzina 18:07
Oceniono 2 razy 2
~wolny rynek
mlody: moje zdanie jest chyba jasne, że również powinny. Wg. nawet tej samej zasady co przedszkola, bo podobno też realizuja jakiś nadrzędny cel społeczny.
21 Stycznia 2012, godzina 12:51
~mlody
czy te same zasady wolnorynkowe dotyczą mzk i basenu?
21 Stycznia 2012, godzina 08:20
Oceniono 1 raz 1
~wolny rynek
Nie ma większego znaczenia prywatyzacja ostatniego przedszkola dla rynku, bo tam chodzi jakieś 10% przedszkolaków, więc rewolucji nie będzie. Uwolnienie rynku daje rzeczywisty wybór, więc piszesz głupoty. Życie uczy właśnie, że uwolnienie rynku i własność prywatna powoduje większą różnorodność ofert na rynku. Przeciwnicy prywatyzacji są więc za ograniczeniem wolności wyboru. W tych 10% ale zawsze. Nie macie się z czym sprzeczać, bo to są podstawy ekonomii, wolnorynkowej oczywiście. Jak się taka nie podoba, to Kuba i Korea czekają. Pewnie kolejnego idealistę przyjmą z otwartymi rękoma i zagonią do obozów pracy, może tam ostatecznie wyklaruje się wam wyższość gospodarki socjalistycznej nad rynkową.
21 Stycznia 2012, godzina 01:07
Oceniono 2 razy -2
~myślący
A jak rodzice nie mają innej możliwości niż wysłanie dziecka do przedszkola, gdzie z powodu prywatyzacji znacznie obniżą się standardy typu jakoś jedzenia, ilośc dzieci w grupie, ilość kadry pedagogicznej w tym gorzej opłacanej i mającej mniejszą motywację do pracy to wtedy co wolny rynku? Już w tej chwili przedszkola prywatne w Chojnicach w większości przypadków nie są dla siebie konkurencją. Podobne stawki i opieka. Myślisz, że po prywatyzacji ostatniego samorządowego przedszkola będzie lepiej? W tej chwili jest wybór: albo samorządowe z odpowiednio przeszkoloną kadrą pedagogiczną, w co się do tej pory inwestowało i specjalistami, albo przedszkole prywatne a w nim jak tata napisał 30 przedszkolaków na jedną opiekunkę. Wraz z prywatyzacją odbiera się rodzicom wybór.
20 Stycznia 2012, godzina 20:36
~wolny rynek
Anonimowy ale coś tu jest nie jasne. Stan techniczny zły żeby sprzedać ale dobry żeby było tam publiczne przedszkole? Dla prywatnych mamy wyższe standardy, bo myślałem, że jak będą kiepskie to rodzice nie poślą tam swoich dzieci? Obowiązku prowadzania do przedszkoli nie ma a i wybór też jest. Czy coś przespałem i teraz burmistrz przydział na przedszkole daje?
20 Stycznia 2012, godzina 19:53
Oceniono 4 razy -2
~anonimowy anonim
W niedalekim Bytowie władze miasta chciały sprywatyzować naraz wszystkie cztery przedszkola samorządowe. Niedawno zmieniły zdanie. Nie cztery, a dwa z nich. Tak burmistrz Bytowa uzasadnił zmianę decyzji (za Kurierem Bytowskim) - " - Dwie pozostałe placówki powinny pozostać w rękach samorządu. Wynika to z kilku powodów. "Dwójka" najmniej spośród wszystkich przedszkoli nadaje się do prowadzenia takiej działalności. To kilkupiętrowy budynek, architektonicznie nieprzystający do dzisiejszych wymogów, o czym kilka razy wspominano podczas różnych kontroli - mówi burmistrz Bytowa Ryszard Sylka. Z kolei na prywatyzację "trójki" miasto nie chce się zgodzić, ponieważ jest ona w najgorszym stanie spośród wszystkich przedszkoli - trzeba w niej przeprowadzić m.in. termomodernizację. Za oddaniem dwóch pozostałych placówek przemawia według burmistrza kilka rzeczy. - Znajdują się w najlepszym stanie technicznym, są wyposażone w kuchnie, mają ładne place zabaw, stosunkowo duże ogrody - wylicza R. Sylka,
A dla naszego burmistrza fatalny stan obiektu PS-9 jest dopingiem do jego zbycia za jedyne MILION złotych. Taka jest wycena całej nieruchomości. Nie wchodzi w nią filia w żłobku. W Bytowie powinni uczyć się od naszego burmistrza robić interesy.
- http://www.kurierbytowski.com.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=4202:bytow-burmistrz-podj-decyzj-qjedynkaq-i-qczworkaq-do-prywatyzacji-&catid=60:aktualnoci&Itemid=59
20 Stycznia 2012, godzina 18:34
Oceniono 2 razy 2
~wolny rynek
Tata: co z ciebie za ojciec, że prosisz burmistrza, żeby zadbał o Twoje dziecko? To ty powinieneś o nie zadbać! Jak sam piszesz, wiesz dobrze co dla niego najlepsze. Burmistrz nie wie. Nie potrafisz sam zadbać o swoje dziecko i burmistrz jest ci do tego potrzebny? Może jeszcze ma mu dać jeść i położyć spać?
20 Stycznia 2012, godzina 14:22
Oceniono 7 razy -1
~Felek
Nie powinny, ale cóż, życie. Zawsze chodzi tylko o kasę.
20 Stycznia 2012, godzina 12:16
~Zainteresowana
Konkurs na przedszkole nr 9 ogłoszony. Mam tylko nadzieję, że nie wygra go żaden biznesmen, tylko osoba która wie na czym polega edukacja i opieka dzieci przede wszystkim niepełnosprawnych. Pieniądze w tym konkursie nie powinny być najważniejsze tylko odpowiedni ludzie.
20 Stycznia 2012, godzina 11:16
Oceniono 3 razy 1
~innowierca
Mnie tylko dziwi fakt, że to zawsze burmistrz relacjonuje jak osoby z nim rozmawiające odbierały jego słowa. I za każdym razem, wychodzi na to, że jego pomysły są dobrze przyjmowane, chwalone i tak sobie słodzi. Tylko dlaczego jak przychodzi relacja tej drugiej strony to często się nie pokrywa z wizją burmistrza, którą wcześniej nakreślił? Na to sobie sami odpowiedzcie. A ja czekam na oficjalny wywiad z Paniami dyrektorkami, bo w słowa burmistrza nie wierzę.
20 Stycznia 2012, godzina 10:00
Oceniono 4 razy 2
~Tata
Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie Panie Burmistrzu! Dlaczego chce Pan oszczędzać na dzieciach? Nic tak nie zaprocentuje w przyszłości jak inwestycje w oświatę, badania itp. No, ale wtedy to ja już na pewno nie będę burmistrzem. Z drugiej strony sprywatyzowanie przedszkoli w stylu w jakim odbyło się między innymi w Chojnicach woła o pomstę do nieba. Teraz Panie dyrektorki-biznesmenki, tak tną koszty, że z grupą ponad 30 dzieci przebywa jedna pani!!!! Jak to możliwe, że w tak zwanym cywilizowanym kraju jest to legalne? Ciekawe czy Pan Burmistrz lub Panie Dyrektorki chciałyby powierzyć swoją pociechę w takie warunki? Dlaczego nie postara się Pan znaleźć dodatkowych funduszy na ten cel i poczyni kroki w celu poprawy warunków zamiast koncentrować się na cięciu kosztów? Nasze dzieci chyba są ważniejsze od ładnych ulic czy nowej galerii. Ewenement na skalę światową - jedna Pani i ponad trzydzieścioro dzieci…. No i jak tu jeszcze oszczędzić...
20 Stycznia 2012, godzina 09:59
Oceniono 8 razy 6

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.00 410.00 DKKDKK 49.70 53.10
EUREUR 431.00 439.00 RUBRUB 4.00 4.60
CHFCHF 447.00 457.00 NOKNOK 30.20 34.10
GBPGBP 510.00 520.00 SEKSEK 37.60 38.70
Aktualizacja: 2024-06-13 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.00 406.00 DKKDKK 49.80 53.00
EUREUR 433.68 437.86 RUBRUB 4.20 4.60
CHFCHF 448.00 453.00 NOKNOK 30.30 34.00
GBPGBP 513.36 518.89 SEKSEK 37.70 38.60
Aktualizacja: 2024-06-13 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-13

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.74 zł 2.61 zł
Circle K 6.64 zł - 6.7 zł 2.6 zł
Mol Chojnice 6.67 zł - 6.73 zł 2.61 zł
MZK 6.58 zł 6.99 zł 6.62 zł 2.57 zł
Orlen 6.67 zł 7.39 zł 6.74 zł 2.61 zł
PKS 6.6 zł - 6.65 zł 2.6 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij