Klub „Tygodnika Powszechnego” zachęca do rozmowy o protestantyzmie
Spotkanie z profesorem Kłaczkowem pośrednio łączy się z tematem rewitalizacji Wzgórza Ewangelickiego.
W czwartek 24 stycznia o godz. 16.30, w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach, prelekcję wygłosi Jarosław Kłaczkow, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalista w zakresie historii protestantyzmu na Pomorzu zaproszenie do Chojnic przyjął od lokalnego oddziału klubu „Tygodnika Powszechnego”.
Profesor Jarosław Kłaczkow jest w Polsce autorytetem w dziedzinie krzewienia wiedzy i historii o protestantyzmie. Posiada olbrzymią wiedzę odnoście tego wyznania skoncentrowaną na Pomorze, w tym także Chojnice. Podczas czwartkowego spotkania podjęty zostanie temat dziejów protestantyzmu na tym właśnie obszarze. Wykładowca mówić będzie również o wzajemnym dialogu i współpracy. Przytoczy także nazwiska wielu wybitnych postaci, wśród nich chojniczan, którzy spoczęli na Wzgórzu Ewangelickim.
Reklama | Czytaj dalej »
Spotkanie odbędzie się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
„Klub Tygodnika Powszechnego, wspólnie z urzędem miasta, zamierza przeprowadzić kilka wspólnych wydarzeń przypominających dziedzictwo chojniczan wyznania ewangelickiego. Będzie to miało związek z rewitalizacją parku na Wzgórzu Ewangelickim. Partnerem tych projektów będzie Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bydgoszczy” - cytował dzisiaj (21.01.) fragment zaproszenia na opisywane wydarzenie Arseniusz Finster. - Przypominam, że z pastorem tej parafii się spotkałem. My w ramach rewitalizacji wzgórza mamy upamiętnienie ewangelików. Chcielibyśmy tę formę projektową, którą będziemy realizować, uzgodnić właśnie z proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej – mówił włodarz podczas konferencji prasowej. - Wizyta profesa Kłaczkowa doskonale wpisuje się w to upamiętnienie - dodał włodarz.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (5)
- Komentarze Facebook (...)
5 komentarzy
Podstawą protestantyzmu są cztery zasady: „sola grata” („tylko łaska” – jej otrzymanie wiąże się z wiarą człowieka w ofiarę Chrystusa), „sola fide” („tylko wiara” – wiara w to, że zbawienie otrzymujemy tylko i wyłącznie dzięki Bogu), „solus Christus” („tylko Chrystus” – najważniejszą i centralną postacią wiary protestanckiej jest właśnie ukrzyżowany Chrystus), „sola Scriptura” („tylko Pismo” – źródłem wiary jest wyłącznie Pismo Święte). Co ważne, w porównaniu z Biblią chrześcijańską, brakuje w niej jej siedmiu ksiąg deuterokanonicznych....
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!