Marszałek daje zielone światło
Mieczysław Struk zgodził się na zmianę zakresu inwestycji, realizowanego przez PLK S.A. w ramach modernizacji chojnickiego dworca. Tym samym remont peronów zostaje wstrzymany do 2024 roku, a miasto przygotowuje pod budowę parkingu inny teren niż początkowo zakładano. Najistotniejsze, że unijne finansowanie nie jest zagrożone!
Decyzja marszałka studzi nieco nastroje pomiędzy partnerami wielomilionowej inwestycji . W ostatnich tygodniach na linii ratusz - PLK S.A. było dość nerwowo. Po horrendalnej ofercie w przetargu na zakres realizowany przez PLK (przebudowa przejścia podziemnego i peronów 1-5) spółka oświadczyła, że nie zamierza dokładać do zadania więcej środków. Urzędników z Chojnic po dodatkową kasę odesłała do marszałka, sugerując etapowanie inwestycji. - Pieniądze w urzędzie marszałkowskim są podzielone i tam nie ma z czego dołożyć – irytował się burmistrz Arseniusz Finster, obawiając się o losy inwestycji realizowanej w 85. proc. z funduszy unijnych.
Reklama | Czytaj dalej »
Włodarz Chojnic pojechał do Gdańska, a tam spotkała go miła niespodzianka. Mieczysław Struk pozytywnie zareagował na propozycję PLK, by zadanie okroić o modernizację peronów. Ich przebudowa miałaby zostać wykonana w kolejnej perspektywie unijnej, około 2024 roku, przy okazji modernizacji linii 203 Tczew – Chojnice – Krzyż. Teraz PLK ma skupić się na budowie przejścia podziemnego, które połączy dworzec kolejowy z autobusowym i modernizacji istniejących przejść. - Marszałek upoważnił nas do rozmów z PLK, aby zmienić zakres rzeczowy porozumienia, czyli w ramach tych środków róbcie tyle, na ile wystarczy – mówi Finster.
Zmiana zakresu inwestycji na chojnickim magistracie wymusza także pewne decyzje. Bez modernizacji peronów miasto nie jest w stanie zbudować parkingu pomiędzy torem 2 i 3. - Najważniejszym moim zdaniem elementem węzła, oprócz tego, że podróżujący będzie mógł w ciągu kilku minut zmienić środek poruszania się jest to, że on będzie mógł bezpiecznie zaparkować i zostawić samochód, żeby z dworca odebrać podróżnych. To jest klucz. Jeśli nie będzie odpowiedniej liczby miejsc parkingowych, to ten węzeł będzie kulawy – mówi włodarz.
W ratuszu szybko znaleźli inną lokalizację na parking. Chodzi o nieruchomości położone w sąsiedztwie budynków przy ul. Nad Dworcem 10 i 12, na terenie których prowadzone są usługi handlowe. - Złożyliśmy wniosek o pozyskanie tych nieruchomości tak, aby utrzymać liczbę miejsc parkingowych. Wstępnie jest akceptacja PKP Nieruchomości na przekazanie tego terenu miastu na cele publiczne - zdradza burmistrz. Jak wynika ze wstępnych obliczeń, parking przy ul. Nad Dworcem pomieści ponad 100 aut. Podróżujący będą mogli zostawić swój pojazd także przy dworcu autobusowym (35 miejsc) i w miejscu, gdzie obecnie parkują tj. przed budynkiem dworca kolejowego (44), co razem daje około 200 miejsc.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Radze zobaczyc jak oblozone sa pociagi
Nigdy tyle nie wysiada
Autobus szynowy pelen ma 130 miejsc
Wazne zeby wycisnac brukselke
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!