Sobota, 15 Czerwca 2024 | Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

W Chojnicach dyskutowano o kormoranach

Poniedziałkowa (1.04) konferencja organizowana przez starostwo trwała cztery godziny. Więcej debat na temat kormoranów urząd nie zamierza organizować. Swoje działania kieruje teraz do odpowiednich instytucji w Polsce. Wicestarosta Mariusz Paluch mówi także o Brukseli.Czarny charakter z niepohamowanym apetytem, podkradający co cenniejsze okazy ryb wędkarzom i rybakom. Tak najkrócej mówiąc kormorana postrzega Mariusz Paluch. Wicestarosta prywatnie jest zapalonym wędkarzem. - Ci którzy nie wędkują lub spędzają mało czasu nad jeziorami, znają kormorana jedynie z romantycznej wersji tj. piosenki Piotra Szczepanika. Ten rabuś,  dopiero się stąd wyniesie, kiedy zje wszystko co jest do zjedzenia – mówił otwierając konferencję pn. Kormorany – wyzwanie czasu” wicestarosta.

Mity związane z kormoranami obalał pierwszy z prelegentów, szef grupy badawczej ptaków wodnych Kuling. - Kormorany zjadają  ok. 40 proc. mniej ryb niż inne ptaki rybożerne. One w ciągu doby  potrzebują maksymalnie jedną do dwóch godzin, żeby się najeść, przez resztę cześć dnia odpoczywają. Dorosły zjada ok. 400 g ryb dziennie, młode 250 g. Zjadają tego co jest dużo, np. ukleje czy płocie. Lokalnie problemy są głównie na stawach hodowlanych, w górskich potokach, gdzie ryby nie mają gdzie się dobrze ukryć – informował dr Szymon Bzoma. Wspominane ptaki preferują ryby martwe lub chore.  - To, że poluje na największe sztuki jest nieprawdą – dementował naukowiec.  Bzoma informował, że najbliższa kolonia lęgowa kormoranów znajduje się w Sominach i nad Jeziorem Kruszyńskim (w zeszłym roku liczyła 795 par). Od kilku lat ornitolodzy obserwują zatrzymanie wzrostu populacji kormorana w Polsce na poziomie 30 tys. par lęgowych. - Strzelanie do kormoranów nic nie da. Im więcej  je przepłaszamy, tym więcej muszą żerować – przekonywał dając za przykład efekty działań innych państw europejskich. A i na lokalnym podwórku daleko nie trzeba było szukać. Po odstrzale przeprowadzonym w Człuchowie ptaki częściowo przeniosły się nad Jezioro Charzykowskie.  Zdaniem ornitologa problemy rybactwa wykraczają poza szerszy zakres, mianowicie stan naszych wód.  

Kolejny z gości, ichtiolog Piotr Traczuk wskazywał, że jest akt prawny odnoszący się do kwestii kormorana, Rezolucja Parlamentu Europejskiego z 2008 roku w sprawie opracowania europejskiego planu zarządzania populacją kormoranów. - To wytyczna, która nie obowiązuje. Średnio dwa razy w roku biorę udział w konferencjach na temat kormoranów. Nie ma postępu. Brakuje nam kolejnych działań, wyniku. Brakuje działań ze strony góry – podnosił naukowiec z Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.

Reklama | Czytaj dalej »

Z kormoranami walczy się na kilka sposobów. Ptactwo się przepłasza, poprzez olejowanie jaj  zabija się zarodki bądź redukuje populację odstrzałem. Gospodarstwo rybackie w Charzykowach opowiada się za drugim z wymienionych rozwiązań.

- Na ternie Parku Narodowego Bory Tucholskie  nie ma kolonii lęgowych kormoranów, są tylko grupy nocujące i żerujące na dwóch jeziorach: Płęsno i Ostrowite – mówił Janusz Kochanowski dyrektor parku. - Z naszej strony, tj. zarządzającego jeziorami, nie widzimy problemu kormorana. Wędkarze odławiają tyle samo ryb, ile odławiali wcześniej – dodał dyrektor.

Niezaprzeczalnym jest, że miejsca, które kormorany obierają na kolonie lęgowe zmieniają się nie do poznania. Olchy i sosny, na których zakładają gniazda z biegiem lat przemieniają się w kikuty. To przez odchody kormoranów, które zawierają duże ilości kwasu moczowego i innych szkodliwych substancji. Nowo powstałe środowisko nie jest już przyjemne dla ludzkiego oka, ale florze i faunie służy. - Kormorany wręcz powodują wzrost różnorodności biologicznej, bo na wyspach w pokrzywach intensywnie zasilanych ich odchodami, swoje lęgi mogą wyprowadzać rzadkie gatunki kaczek. Burzy się we mnie zawodowy opór jak słyszę o szkodniku, o szkodach. Zgoda jeśli mówimy o jednym segmencie, gospodarczym. Jeśli zaś mówimy o szkodniku dla wartości przyrodniczej to już z tym się zgodzić nie mogę – wyraźne stanowisko zabrał Mariusz Grzempa. Kierownik Zaborskiego Parku Krajobrazowego zastanawiał się również dlaczego w Chojnicach dyskutuje się o kormoranach skoro do Somin, gdzie znajdują się kolonie lęgowe tego gatunku mamy 40 km.  - Mówi się, że do 20 km w okresie lęgowym ptaki się rozlatują. Zataczając takie koło mamy Wdzydze Tucholskie, Wiele, Borsk, Męcikał, Swornegacie maksymalnie, Brzeźno Szlacheckie, Borowy Młyn i Parchowo, gdzie ta intensywność szkód od kormorana może być największa.

Ciekawe jest to, że my w Chojnicach mówimy o problemie kormorana a od tych wysp na Jeziorze Somińskim do Chojnic jest 40 km, do Człuchowa 45 km, do Kościerzyny 25 a do Bytowa 20- Zgadzamy się z tym wszyscy, że populacja kormorana powinna podlegać monitoringowi – tak poniedziałkową dyskusję podsumował Mariusz Paluch. Urzędnik przyznał, że kolejnej debaty odnośnie kormoranów nie będzie, a w najbliższym czasie powiat zwróci się z zapytaniem do Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Naukowcy mają podpowiedzieć jak stworzyć łowisko specjalne w naszym regionie, pomóc gospodarstwu rybackiemu w Charzykowach, a także  co należy zrobić, aby powrócić do zrównoważonej gospodarki rybackiej w Polsce i Europie.- Temat został otwarty i mam nadzieję, że pójdziemy do ministerstwa, a może nawet pojedziemy z dokumentem do Brukseli, bo jest kilku komisarzy wysokich zarówno w Niemczech, jak i Francji i Wielkiej Brytanii, którzy żywo zainteresowani są, aby Unia Europejska uregulowała tą sytuację i żeby tutaj mówić jednym głosem, bo jest to jedno duże wyzwanie.

emat został otwarty i mam nadzieję, że pójdziemy do ministerstwa, a może nawet pojedziemy z dokumentem do Brukseli

 


Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

8 komentarzy

~Phalacrocoracidae
Czy ktoś już poszedł do tego ministerstwa? Warszawa jest daleko, więc się trochę martwię.
18 Listopada 2019, godzina 07:42
Oceniono 13 razy 1
~czy Bruksela i komisarze z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii
się już wypowiedzieli w temacie kormorana? Jestem strasznie ciekawy jak się temat rozwinął.
22 Października 2019, godzina 08:58
Oceniono 16 razy 0
~Gość
To samo dzieje się na jeziorach: Szczytno i Krępsko. Nie kormorany, a spółki rybackie wykończyli ryby. Na okrągło przez cały rok sieci, zastawy i czort wie co jeszcze. Kiedyś jeziora te były prawdziwym eldorado dla wędkarzy. Teraz smutny widok, w sezonie wędkarskim pływa może jedna łódeczka.
04 Kwietnia 2019, godzina 14:08
Oceniono 16 razy 14
~wędkarz
Mam pytanie , Co się dzieje z pieniędzmi z wykupu pozwoleń ? Dlaczego nie jest zarybiane jez. Charzykowskie , na którym łowię od lat . Też jest prawdą , że ryb już nie ma , wytrzebione są przez spółki rybackie gatunki ryb np. sielawa , sieja czy węgorz , którego rybacy traktują prądem - na drugi dzień można znależć na brzegu martwe węgorze . Tak jest w Bachorzu ! Największym szkodnikiem - kormoranem jest Gospodarstwo Rybackie z Charzyków . Zakazać im przez okres 5 lat odławiać ryb na jez. Charzykowskim , tylko zarybiać z pieniędzy za pozwolenia wykupione na jez. Charzykowskie
04 Kwietnia 2019, godzina 07:58
Oceniono 27 razy 15
~seba
Panie Mariuszu ,że tak zapytam ,wypowiada się Pan że jest Pan zapalonym wędkarzem , gdzie Pan zazwyczaj łowi ?? Na naszych wodach Pana nie widziałem . Widzę że już od pewnego czasu upiera się Pan nad łowiskiem specjalnym .. Jestem ZA !! Ale kto kto to zarybi i za co , kto będzie tego pilnował i pobierał opłaty .Gdzie pójdą pieniądze ?? Czy łowisko specjalne jest odwróceniem uwagi od i tak już złodziejskiego gospodarstwa ?? Nie wiem co o tym myśleć ..
03 Kwietnia 2019, godzina 20:13
Oceniono 27 razy 15
~kormoran
Tak to jest, jak ktoś nie ma roboty i na siłę chce się wykazać, za... jaką pensję? Kto przypomni?
03 Kwietnia 2019, godzina 16:23
Oceniono 26 razy 10
~Czesław
Proponuję kolejną debatę. Temat: Wycinka wszystkich drzew w Chojnicach i okolicy z powodu nadmiernego zaśmiecania opadającymi jesienią liśćmi. Można jeszcze dołożyć zakładanie gniazd na w/w drzewach. Ręce opadają i nogi się uginają jak się słyszy takie wywody p. Palucha. Największym szkodnikiem jest człowiek!
03 Kwietnia 2019, godzina 12:54
Oceniono 50 razy 26
~Phalacrocorax carbo
Nawet o Brukselę się rozbije. No, no, no

a w najbliższym czasie powiat zwróci się z zapytaniem do Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Naukowcy mają podpowiedzieć jak stworzyć łowisko specjalne w naszym regionie, pomóc gospodarstwu rybackiemu w Charzykowach, a także co należy zrobić, aby powrócić do zrównoważonej gospodarki rybackiej w Polsce i Europie.


a czy odpowiedź na to zapytanie będzie płatna? Jak tak, to ile będzie kosztować powiat taka analiza? Przecież zapytanie i sprawa nie dotyczy jednego jeziora na terenie naszego powiatu, ale Polski i Europy. Może te kilka zainteresowanych osób prywatnie się zrzuci, a nie obciąża powiat kosztami tak obszernej analizy?
03 Kwietnia 2019, godzina 12:24
Oceniono 39 razy 15

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 406.00 415.00 DKKDKK 50.60 53.90
EUREUR 434.00 440.00 RUBRUB 4.00 4.64
CHFCHF 455.00 465.00 NOKNOK 30.30 34.20
GBPGBP 514.00 523.00 SEKSEK 37.80 38.90
Aktualizacja: 2024-06-15 09:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 407.49 411.56 DKKDKK 50.70 53.80
EUREUR 435.51 439.48 RUBRUB 4.20 4.64
CHFCHF 456.00 461.00 NOKNOK 30.40 34.10
GBPGBP 515.80 520.90 SEKSEK 37.90 38.80
Aktualizacja: 2024-06-15 09:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-14

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.77 zł 2.59 zł
Circle K 6.59 zł - 6.69 zł 2.56 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.59 zł
MZK 6.55 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.62 zł 7.37 zł 6.74 zł 2.58 zł
PKS 6.56 zł - 6.65 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij