Czwartek, 30 Maja 2024 | Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Chojnice mają poważny problem z zanieczyszczeniem powietrza

Stężenia pyłu PM10, jakie w styczniu br. odnotowywano w Chojnicach, Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu dla Klimatu nazwał "rodem z kosmosu". Te współczynniki pokazują, że Chojnice należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych miast w kraju. Na chwilę obecną urząd miejski przeznacza pulę 250 tys. zł na wymianę kopciuchów w ramach lokalnego programu i otwiera punkt konsultacyjny "Czystego powietrza", aby ułatwić mieszkańcom pozyskanie kolejnych środków. Zgodnie z uchwałą sejmiku woj. pomorskiego z naszych wsi i miast do września 2024 r, powinny zniknąć kotły kategorii 1 i 2 i te, które nie mają określonej klasy. - To oznacza, że w Chojnicach należałoby wymienić tysiąc kotłów każdego roku, 3 dziennie. Tymczasem dopłaty miejskiej na ten rok jest na 35 sztuk, czyli 3 kotły na miesiąc - mówił działacz Polskiego Alarmu dla Klimatu, który uczestniczył w piątkowej konferencji "Razem dla klimatu", zorganizowanej przez chojnicki ratusz.

 

Reklama | Czytaj dalej »

Konferencja online, jaka odbyła się w miniony piątek (19.03) trwała 3,5 godziny. Do udziału w spotkaniu na platformie zoom zaproszeni zostali urzędnicy z Gdańska, członkowie stowarzyszenia Chojnicki Alarm dla Klimatu, wybrani radni i dyrektorzy chojnickiego ratusza. Spotkanie moderował Adam Kopczyński, zastępca burmistrza. Pozostałe osoby zainteresowane ochroną środowiska w Chojnicach mogły śledzić konferencję na żywo na kanale Youtube urzędu.

Uczestnicy spotkania poruszyli wiele tematów. Prelekcje dotyczyły m.in. proekologicznych programów finansowych z Unii, retencji wód opadowych i roztopowych na terenie miasta Chojnice, czy jak wygrać ze smogiem, a dyskusja jeszcze szerszych obszarów związanych z ekologią. Dlatego też Bożena Stępień z Chojnickiego Alarmu dla Klimatu apelowała, aby zamiast wielkich przemówień kolejna konferencja przyjęła charakter spotkania roboczego po to, aby pracować nad konkretnymi rozwiązaniami. Dla członków stowarzyszenia obecnie priorytetem jest walka o czyste powietrze.

Jak wygrać w Chojnicach ze smogiem, mówił Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Mieszkaniec Warszawy zauważył, że notowane w styczniu w naszym mieście stężenia pyłu PM10 na poziomie 519 µg/m, przy mroźnej i bezwietrznej pogodzie pokazują, że mamy bardzo poważny problem ze smogiem. - Takie zanieczyszczenia odnotowano w miejscowościach, które tradycyjnie uważa się za bardzo mocno zanieczyszczone - mówił działacz Polskiego Alarmu Smogowego. Wnosząc po wynikach dwóch części audytu, przeprowadzonego przez ZGM, spodziewa się że liczba pieców do wymiany w Chojnicach wyniesie 3-4 tysiące. Patrząc na datę graniczną wymiany kopciuchów na Pomorzu, wrzesień 2024 r., w ciągu roku w mieście powinno wymieniać się tysiąc kopciuchów, 3 kotły dziennie. Obecna pula środków w programie "Stop smogowi" wynosząca 250 tys. zł, pozwala na wymianę 35 sztuk rocznie, w przeliczeniu na miesiąc 3.

Działacz Polskiego Alarmu Smogowego chwalił natomiast samorząd za wysokość jednostkowej dotacji. - 7 tys. zł to jest sporo pieniędzy. Nie wątpię, że kwotę 250 tys. zł będziecie mieli wykorzystaną  w pierwszych kilku tygodniach naboru, to jest atrakcyjna oferta. Spodziewam się, że rada miasta będzie musiała podnieść pulę kilkukrotnie. Kolejne środki na wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne chojniczanie będą mogli pozyskać z "Czystego powietrza". Na początku kwietnia w ratuszu działalność rozpocznie punkt konsultacyjno-informacyjny rządowego programu.

 

Kiedy Kraków rozprawiał się z problemem smogu determinacja była ze wszystkich stron. - Tam w ciągu jednego roku wymieniono 6000 kopciuchów. W wydziale, który tym się zajmował, pracowało kilkadziesiąt osób - informował Piotr Siergiej. Chojnickim urzędnikom radził by skoncentrowali się na wymianie kopciuchów, bo poprawy jakości powietrza nie przyniosą zmiany w samym sposobie palenia. - Jeśli edukować mieszkańców, to mówić im, że do tego dnia muszą zlikwidować kopciucha, z miasta dostaną na to 7 tys. zł, a kolejne środki są do wzięcia z "Czystego powietrza". Porównując wydane 80 mln zł na retencje i obecną pulę na "Stop smogowi" działacz PAS zauważył, że kopciuchy raczej nie są preferencją w Chojnicach, a przecież prawo obliguje i samorząd i mieszkańców do rozwiązania tego problemu w najbliższych latach.

- Zrobimy wszystko, żeby zaspokoić potrzeby mieszkańców jeśli chodzi o nasz miejski program. Podtrzymuje słowa burmistrza i swoje, że jeśli szybko środki się rozejdą zwiększymy finansowanie. Będziemy szli za ciosem i kontynuowali te wymianę - zapewniał Adam Kopczyński, zastępca burmistrza. Włodarz tłumaczył także, że na poprawę gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi miasto pozyskało gigantyczne dofinansowanie z Unii. Z własnych środków inwestycji na tak dużą skalę nie byłoby w stanie przeprowadzić.

Członkowie Chojnickiego Alarmu dla Klimatu wskazywali, że za smog odpowiedzialne są także spaliny samochodowe. Urzędników prosili o więcej zieleni w centrum, ale i na osiedlach. Przy inwestycjach o zmianę spojrzenia. - Apelujemy do włodarzy regionu, aby w obecnej sytuacji prawnej podejmowano takie działania i takie decyzje, które będą sprzyjały ochronie drzew, całych alei, które będą chroniły drzewa w procesach inwestycyjnych. Niech samorządy mają opłacone OC, co pozwoli na racjonalne podejście do tematu - w imieniu stowarzyszenia mówiła jego wiceprezes Bożena Stępień. Sympatycy przyrody przypomnieli się także z projektem "Sto nasadzeń na setną rocznicę powrotu Chojnic do macierzy. Pomysł zyskał aprobatę ratusza, ale do tej pory nie doczekał się realizacji. - Minął rok a nasadzeń wciąż nie ma - mówiła Jolanta Osowicka.
Dlatego, że dotarły do nas sygnały, jakoby nie wszystkie osoby zainteresowane otrzymały możliwość czynnego udziału w konferencji, o klucz doboru jej uczestników zapytaliśmy moderatora spotkania. Jeśli chodzi o radnych tylko dwoje z nich otrzymało zaproszenie, tj. Stanisław Kowalik przewodniczący Komisji komunalnej, i Bogdan Marcinowski przewodniczący Komisji ochrony środowiska. - Nie mogłem udostępnić linka wszystkim, bo nie opanowali byśmy dyskusji. Konferencja trwała i tak ponad 3 godziny. To była platforma merytorycznej wymiany opinii między osobami, które są inicjatorami czyli Chojnickiego Alarmu dla Klimatu, prelegentów, lokalnych samorządowców - mówi Adam Kopczyński, zastępca burmistrza. Urzędnik przyznaje, że ograniczoną liczbę uczestników wymusiła sam formuła spotkania. - Ciężko opanować ten system przy większej liczbie osób - dodaje.

 

Zapis video konferencji pn. "Razem dla klimatu. Perspektywa działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz eliminacji zagrożeń środowiskowych w mieście Chojnice i regionie chojnickim".

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

9 komentarzy

~co latem?
Można odnieść wrażenie, że problem smogu występuje nie tylko zimą, ale również latem. Miasto, ze względu na swoje położenie, jest słabo przewietrzone niezależnie od pory roku. Nie poprawia sytuacji natężony ruch samochodowy na głównych arteriach, w tym ruch samochodów ciężarowych. Samochody ciężarowe przejeżdżające prze miasto muszą podjeżdżać pod wzniesienia, przy czym emitują mnóstwo spalin. Centrum kultury stoi w środku jednego z takich spalinowych "kotłów".
28 Marca 2021, godzina 17:52
Oceniono 6 razy 0
~MM
Jęczycie na ratusz i burmistrza, ale prawda jest taka, że urzędnicy i Finio syfu ludziom do pieców nie wkładają. Ludzie mają w głębokim poważaniu temat smogu, i wielu (jak kilku moich sąsiadów), uważają, że to "pieprzenie jest już nudne, ale modne". Prawda jest taka, że choć by miasto takim osobom miało całą inwestycję wymiany pieca sfinansować to by tego nie zrobili. Nie narzekajcie na urzędasów, tylko rozejrzyjcie się wkoło po sąsiadach. Problemem jest mentalność, nie kasa, A. Finster czy urzędnicy
25 Marca 2021, godzina 14:09
Oceniono 19 razy -3
~,,
Te, specjalista z 15:19, akurat na os. Kolejarz (nie "Kolejarzy" sporo domów ogrzewana jest gazem, sporo ludzi ma też nowe kotły na pellet, więc ten argument jest skrajnie chybiony. Niestety, jest kilku właścicieli, którzy palą byle czym w byle jakich kotłach, ale w skali całego osiedla to jednostki. Łatwe do wytypowania, gdy się spojrzy na wyziewy z komina, ale nikt nic z tym nie robi w urzędzie miasta.
Co się tyczy Al. Brzozowej - mieszkałem w górnej części przez kilka ostatnich lat zanim przeprowadziłem się na osiedle i nie zauważyłem, żeby "zawiewało" z osiedla. Widziałem natomiast i czułem dym, który produkowali niektórzy sąsiedzi. Czyżby nikt na nich nie "wymógł" (jak uroczo to ująłeś), żeby zainstalowali gaz? Porównując ilość domów przy tej jednej ulicy do całego osiedla to znacznie większy problem.
25 Marca 2021, godzina 11:32
Oceniono 11 razy 1
~Michał Gruchała
Jako przewodniczący Osiedla Kolejarz chciałem wziąć udział w konferencji ale wiceburmistrz powiedział że nie dostanę link do zooma bo nagle będzie 100 osób na konferencji.
Proponuje zorganizować wideokonferencje w własnym zakresie i zaprosić władzę Chojnic, media i reprezentantów osiedli i wszystkich organizacji które się zgłoszą.
25 Marca 2021, godzina 10:05
Oceniono 18 razy 6
~igor
pm 10 norma przekroczona 5x
pm 2.5 nawet nikt nie osmieli sie zbadac bo pewnie byloby 20x norma
24 Marca 2021, godzina 18:15
Oceniono 12 razy -2
~ala
Sami tego chcieliscie, wybieracie 25 lat ta sama ekipe znaczy rzadza dobrze oby tak dalej, wytrujecie sie sami po cichu.

wszyscy zwracaja uwage na krakow warszawe, tak jest duuuzo lepiej z pylami zawieszonymi, max to 150%normy,
w chojnicach w zimne dni dochodzi do 1000%normy

wybierajcie dalej tych samych
zafunduja wam zlote latarnie na rynku
i wytuja smogiem i sad potwierdzi ze nie ma zwiazku
oczywiscie sami mieszkaja na slonecznych wzgorzach bo wiedza ze tylko t lud mieszka w chojnickiej dziurze w smogu1000%normy

chojnice to miasto w dolinie co dodatkowo poteguje efekt, o wietrzeniu nie ma mowy
24 Marca 2021, godzina 17:56
Oceniono 11 razy -3
~sambor
zapraszamy burmistrza na drzymaly, warszawska, zwirki i wigury, zwlaszcza po zmroku,
jak kogos nie stac na ogrzewanie swojego domu w ekologiczny sposob powinien pojsc mieszkac do miesxkania w spodzielni opalanego w akceptowalny sposob
24 Marca 2021, godzina 17:49
Oceniono 10 razy -6
~kris
obudzili sie krolewicze z ratusza
od lat tysiace osob w chojnicach umieralo z powodu smogu, szacunki mowia ze 70 000 w polsce rocznie wiec w chojnicach co najmniej 100 rocznie

w prownaniu z bydgoszcza poznaniem gdanskiem w chojnicach po zmroku smierdzi wyjatkpwo,
oczywiscie zawsze po zmroku wlascicoele jednorodzinnych domow wrzucaja co maja najtanszego,

a panowie z ratusza zeby noe byc posadzeni o bezczynnosc wymienia po 3 kotly w miesiacu,

zenada

z jednek strony dziesiatki milionow na takie bzdury jak wybrana przez konserwatora kosteczka na bruk nowego dworca za setki zl m2 , z drugiej strony syf w powietrzu zabijajacy chojniczan

moze czas powiedziec panu finsterowi i tej radzie koniec, potrzebne sa inwestycje do zdrowego zycia a nie wymysly konserwatorskie jak na dworcu mlynie rynku itd

moglo to byc zrobione skromniej a reszte przeznaczone na smog,
nastepny bol sie zacznie jak mzec przeksztalca na gaz, bedzie plus 50%za cieplo, koszty ekologii
24 Marca 2021, godzina 17:46
Oceniono 11 razy -3
~AL. Brzozowa
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
24 Marca 2021, godzina 15:19
Oceniono 22 razy -10

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 399.00 DKKDKK 50.30 54.00
EUREUR 424.00 432.00 RUBRUB 4.28 4.55
CHFCHF 427.00 434.00 NOKNOK 29.60 33.50
GBPGBP 497.00 507.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-05-29 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.00 397.00 DKKDKK 50.40 53.90
EUREUR 426.00 430.00 RUBRUB 4.28 4.55
CHFCHF 427.00 434.00 NOKNOK 29.70 33.40
GBPGBP 500.10 505.00 SEKSEK 36.10 37.00
Aktualizacja: 2024-05-29 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-05-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.79 zł 7.49 zł 6.84 zł 2.67 zł
Circle K 6.74 zł - 6.79 zł 2.64 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.67 zł
MZK 6.69 zł 7.19 zł 6.74 zł 2.63 zł
Orlen 6.76 zł 7.49 zł 6.83 zł 2.65 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij