Czwartek, 09 Lutego 2023 | Imieniny: Bernarda, Eryki, Rajmunda chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

'Źle się stało, że doszło do konsolidacji szpitali'

Poseł Aleksander Mrówczyński zamierza walczyć o powrót podstawowych oddziałów do człuchowskiego szpitala. O pomoc w działaniu poprosił samorządowców z powiatu chojnickiego i człuchowskiego, a lekarzy pracujących na chojnickim SOR-ze mocno skrytykował. - Rozbojem jest, że lekarze pchają do 400 zł za godzinę dyżuru - mówił poseł PiS.

 

Do konsolidacji szpitali w Człuchowie i Chojnicach doszło w ubiegłym roku w lipcu. W jej efekcie chojnicka lecznica wchłonęła oddziały zabiegowe z Człuchowa, a u naszych sąsiadów zwiększona została ilość miejsc na oddziale wewnętrznym, hospicjum, ZOL-u i psychiatrii. Z czasem, po licznych perturbacjach, m.in. dzięki społecznym naciskom, wznowiono działalność Oddziału Pediatrycznego. Poza wymienionymi czterema oddziałami i ZOL-em, w Człuchowie funkcjonują pracownie: TK, RTG, USG i laboratorium.

Zdaniem posła Aleksandra Mrówczyńskiego konsolidacja szpitali nie przyniosła nic dobrego. Na SOR w Chojnicach  trafia dużo więcej pacjentów, co przekłada się na dłuższy czas oczekiwania na konsultację lekarską. - Kolejki są dwa razy dłuższe, a rozbudowa SOR wydaje się niemożliwa - mówił parlamentarzysta podczas poniedziałkowego (5.07) spotkania wojewody z samorządowcami z powiatu chojnickiego i człuchowskiego. - Źle się stało, że doszło do konsolidacji szpitali. Pomóżcie odbudować szpital człuchowski w podstawowych oddziałach. Nie może być tak, że ze złamaniem czy po to, aby urodzić dziecko trzeba jechać do Chojnic - apelował do włodarzy Aleksander Mrówczyński.

 

Reklama | Czytaj dalej »

- Nie zrobilibyśmy tego, gdybyśmy nie mieli wsparcia i zachęty ze strony NFZ. Pan poseł jak się przyjrzy temu pomysłowi, który będzie wdrażać Agencja Rozwoju Szpitali, to mówi się o tym, żeby nie było blisko siebie szpitali konkurencyjnych. Dlatego, że nie ma kadry medycznej. Gdyby było tak, że mamy potężne zasoby kadry medycznej, to takie takie dwa oddziały, np. ginekologia i w Chojnicach i Człuchowie miałyby sens. Dzisiaj to są ludzie, którzy przyjeżdżają z zewnątrz i biorą dyżury. One są bardzo drogie. Obecnie koszt pracownika, lekarza to są olbrzymie pieniądze. Mamy problem, żeby obsadzić SOR, bo nikt nie chce pracować na SOR-ze, najtrudniejszym oddziale jaki może być, a stawki są 400 zł za godzinę. To są olbrzymie pieniądze i to są problemy, z którymi borykają się szpitale - odpowiadał posłowi Marek Szczepański, starosta chojnicki i przewodniczący rady społecznej szpitala zarazem.

- Życie jest bezcenne. Zgodzę się z tym, że NFZ patrzył na zasadność wydawania środków. Natomiast koszty osobowe w szpitalu człuchowskim, gdzie przeprowadziłem poselską kontrolę, wynosiły 85 proc. Rozbojem jest, że lekarze pchają do 400 zł za godzinę dyżuru. Szkoda, że za poprzednich rządów,  jak lekarze uciekali za granicę nie zwiększono ilości miejsc na studiach medycznych - mówił poseł, podtrzymując zarazem deklarację o działaniach mających na celu uzupełnienie działalności człuchowskiej lecznicy tak, aby pierwsze potrzeby zdrowotne mieszkańców powiatu człuchowskiego mogli realizować na miejscu.

 

Choć na sali był obecny Zdzisław Rachubiński, wicestarosta powiatu człuchowskiego, głosu w temacie nie zabrał. Podobnie jak pozostali włodarze.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

8 komentarzy

~wikary
Ten frazes o bezcennym życiu panie Mrówczyński to pana oddolna inicjatywa czy stanowisko naczelnika i PiS? Bo z komentarza Ministerstwa Zdrowia z 15.07.2021 wynika że "Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego wartość Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca (tzw. PBK per capita) wynosi 59 229 zł. Biorąc pod uwagę treść projektowanego brzmienia, dodanego do art. 11 ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, ust. 12, tj. "Minister właściwy do spraw zdrowia odmawia wydania decyzji o objęciu refundacją dla leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, jeżeli wysokość progu kosztu uzyskania dodatkowego roku życia skorygowanego o jakość, przekracza sześciokrotność Produktu Krajowego Brutto na jednego mieszkańca"
16 Lipca 2021, godzina 07:39
Oceniono 4 razy 2
~W Koszalinie też brakuje lekarzy
Radio Koszalin trąbi od rana, że w koszalińskim szpitalu wojewódzkim też brakuje lekarzy. W związku z tym szpital ogranicza działalność. Skoro lekarzy brakuje w dużym stutysięcznym ośrodku, to skąd niby mają wziąć się w małym Człuchowie?
13 Lipca 2021, godzina 17:00
Oceniono 8 razy 6
~,,,
400 zł za godzinę dyżuru na SOR to rozbój? Rozbojem jest uposażenie Pana i wszystkich pozostałych posłów. Rozbojem jest poselska kwota wolna od podatku. Rozbojem są wreszcie kwoty, jakie sobie wypłacacie za uczestnictwo w różnego rodzaju komisjach. Gdyby chciał Pan naprawić tę sytuację to wzorów do naśladowania w postaci Szwajcarii lub krajów skandynawskich.

Co się tyczy lekarzy - na SOR obecnie nikt nie chce pracować. Nie dlatego, że to trudne miejsce, ale przez to, co Wy, politycy, pośle Mrówczyński, zrobiliście ze służbą zdrowia. Tak, wy, nie koronawirus, tylko wy, bo to wy ustalacie zasady funkcjonowania państwa, w tym właśnie publicznej służby zdrowia.
Te zasady sprawiły, że mamy mniej kompetentnych lekarzy w systemie publicznej opieki zdrowotnej, a wśród nich próżno szukać takich, którzy chcieliby wypełniać dyżury na SOR, który sam w sobie jest wyczerpujący, a wy dołożyliście im jeszcze dodatkowych, kompletnie bezsensownych obciążeń nie dając zupełnie nic w zamian. Nie należy się zatem dziwić, że jedyne, co może ich w tej sytuacji przekonać do pracy w tym miejscu to... odpowiednio wysokie wynagrodzenie.
11 Lipca 2021, godzina 10:28
Oceniono 20 razy 16
~wikary
do pana Mrówczynskiego -
1. Rozbojem są zarobki sitwy wraz z całymi familiami na fikcyjnych posadach w w spółkach skarbu państwa a nie stawki lekarzy.
2. Ponieważ konsolidacja szpitali nie obejmowała połączenia SOR w Chojnicach z SOR w Człuchowie, bo tam nigdy SOR nie było, daleko idącym uproszczeniem a prawdopodobnie nieznajomością przez pana realiów funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce jest sugestia, że duża ilość pacjentów w SOR w Chojnicach ma związek z konsolidacją. Problem to POZ i nocna opieka zdrowotna. Problem to 4 okoliczne powiaty ze szpitalami bez SOR, a w piątym szpital i SOR przyjmujący jedynie zakażonych.
3. Rozbudowa SOR w jakimkolwiek miejscu w tym kraju nie rozwiąże problemów z kolejkami w SOR bo SOR to lekarze, pielęgniarki i ratownicy.
4. Szpital w Człuchowie nigdy nie przyjmował pacjentów nie tylko ze złamaniami, ale nawet z ranami do zaopatrzenia - odsyłał ich regularnie do Chojnic
5. Swego czasu (spójrz pośle do raportu NIK z kontroli w człuchowskim szpitalu) wynagrodzenia lekarzy w tamtejszym szpitalu były o 20-30% wyższe niż na analogicznych stanowiskach w szpitalu w Chojnicach.
6. Jeśli stwierdzenie "życie jest bezcenne" jest obowiązującym stanowiskiem PiS to dlaczego jak wynika z analiz samorządowych Związku Powiatów Polskich, nakłady na opiekę zdrowotną w 2015 wynosiły 4,5% PKB a w 2019 (po czterech latach rządów PiS) już tylko 4,3% PKB. Dlaczego PiS chce przeznaczyć 6% PKB na leczenie Polaków dopiero w 2024 roku? Dlaczego nie dziś panie Mrówczyński?
7. Rządzicie już 6 lat panie Mrówczyński. To tyle ile trzeba na rozpoczęcie i ukończenie studiów medycznych. W szpitalach nie widać jakoś tej zwiększonej liczby lekarzy czy stażystów, którą powinniśmy zawdzięczać działaniom naczelnika i spółki.
Na zakończenie chciałbym podziękować panu staroście. Nareszcie wiemy ile zarabiają nasi koledzy w SOR. Wkrótce pojawimy się u dyrektora szpitala z prośbą o zrównanie wynagrodzeń bo sytuacja w której zarobki lekarzy w SOR są czterokrotnie wyższe niż lekarzy na oddziałach jest co najmniej deprymująca.
10 Lipca 2021, godzina 14:38
Oceniono 19 razy 15
~Podatki, podatki, jeszcze raz podatki
400 złotych brutto za godzinę pracy to sporo, ale ile z tego zostaje na rękę po opodatkowaniu i oskładkowaniu, przy założeniu, że ten przychód wpada już w wyższy próg podatkowy?
09 Lipca 2021, godzina 01:24
Oceniono 30 razy 22
~Medyków nie przybędzie
Lekarzy nie będzie więcej, bo jest akurat duży niż demograficzny. Można zwiększać liczbę miejsc na uczelniach medycznych tylko po co? Nikt tego nie obsadzi. Nie ma chętnych. Niektórym uczelniom medycznym zagląda w oczy widmo likwidacji. Retoryka posła Mrówczyńskiego jest z innej epoki.
07 Lipca 2021, godzina 18:48
Oceniono 36 razy 24
~Za mały powiat
Małe powiaty mają problemy z utrzymaniem własnych szpitali. W małym, a do tego wyludniającym się powiecie może dojść do likwidacji szpitala. Czy to komuś się podoba czy nie - o tym można sobie pogadać. Przetrwanie szpitala to kwestia rachunku ekonomicznego.
07 Lipca 2021, godzina 18:42
Oceniono 36 razy 24
~Marko Polo
Panie Aleksandrze, przecież to wy jesteście ta dobrą zmianą, robicie wszystko aby napchać własne kieszenie i pośladki, lekceważycie naród wyzywacie od chłody, chamstwa.
Okradacie społeczeństwo pompując pieniądze w TV-PiS, ojca Rydzyka w swoje rodziny.
Pompujecie pieniądze na pensje pracownikom Centralnego Portu Komunikacyjnego którzy pilnują łąki, po 40.000 zł. Bijecie kobiety, łamiecie dzieciom rance, wspieracie narodowców z poglądami faszystowskimi.
Polacy za czasów PO wyjeżdżali się dorobić, kupowali mieszkania budowali domy w Polsce, za waszych rządów wracają ale po resztę rzeczy.
Śmieje się z was cały świat !!! bliżej wam do Putina niż do UE
07 Lipca 2021, godzina 18:16
Oceniono 47 razy 29

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 436.00 448.00 DKKDKK 61.50 62.90
EUREUR 468.00 480.00 RUBRUB 5.30 5.90
CHFCHF 472.00 487.00 NOKNOK 41.60 43.30
GBPGBP 524.00 539.00 SEKSEK 40.60 42.30
Aktualizacja: 2023-02-08 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 439.70 444.36 DKKDKK 61.60 62.80
EUREUR 471.82 475.85 RUBRUB 5.30 5.90
CHFCHF 476.87 482.73 NOKNOK 42.10 43.00
GBPGBP 529.72 536.06 SEKSEK 41.10 42.10
Aktualizacja: 2023-02-08 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-08

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.49 zł 7.64 zł 3.29 zł
Circle K 6.7 zł - 7.59 zł 3.21 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.61 zł 3.21 zł
MZK 6.66 zł 6.89 zł 7.54 zł 3.16 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.62 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij