Warsztaty z Karmisferą w bibliotece
Kobiety w ciąży i matki karmiące po raz drugi spotkały się 27 lipca 2021 roku w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. W tym dniu odbyły się kolejne warsztaty z naturalnego karmienia prowadzone przez Dominikę Daszkiewicz-Dykiert i Alinę Pasionek-Sikorę.
Na początku uczestniczki spotkania dowiedziały się o tym, czym jest laktogeneza, ile jej stopni wyróżniamy i jak długo trwa ten proces prowadzący do zainicjowania wydzielania mleka. Istotne informacje dotyczyły również rzeczy, które mogą utrudnić dobry początki karmienia, a także na co zwrócić uwagę. Prelegentki wielokrotnie powtarzały, że bardzo ważny jest start: przystawianie do piersi nawet w pierwszej godzinie życia, a później do 12 razy na dobę, kontakt skóra do skóry, edukacja własna i najbliższych oraz pomoc innych w czasie połogu.
Reklama | Czytaj dalej »
Następnie temat brodawek poruszyła Alina Pasionek-Sikora. Mówiła o tym, że ich kształt nie ma kompletnie znaczenia przy karmieniu, wspomniała też, że nie trzeba ich w żaden sposób przygotowywać. W dalszej części powiedziała o tym, w jaki sposób zmienia się mleko matki, jaka jest jego kaloryczność i wartość odżywcza oraz ile dziecko potrzebuje go w pierwszej dobie, trzeciej, po tygodniu czy po miesiącu. Natomiast Dominika Daszkiewicz-Dykiert podkreśliła, że kluczowe są dwie godziny po porodzie, podczas których odbywa się kangurowanie. Wówczas to noworodek stabilizuje swoją akcję serca i oddech, kolonizuje swoją skórę mikrobiomem matki i samodzielnie szuka piersi w celu pierwszego karmienia. Prelegentki podkreślały, że moment ten jest bardzo ważny i każda kobieta ma prawo do spędzenia czasu po porodzie z dzieckiem na piersi. Jest to regulowane standardami okołoporodowymi. Dodały również, że nawet przy cesarskim cięciu istnieje taka możliwość.
Kolejnym poruszonym przez Alinę zagadnieniem było nabywanie przez dziecko mikrobiomu. Uczestniczki dowiedziały się też o zachowaniu dziecka w pierwszych trzech dobach. Prowadzące warsztaty mówiły, że w pierwszej dobie dziecko jest spokojne i głównie śpi, dopiero w drugiej narasta u niego głód. By karmić piersią dziecko jak najdłużej ważne jest częste przystawianie, nawet od 8 do 12 razy na dobę. Dzięki czemu piersi kobiety są opróżnione i mleko jest nadal produkowane. Podkreślały też, że nie powinno się rozszerzać diety dziecka do szóstego miesiąca życia. Do tego momentu wystarczy mu tylko mleko matki.
Dominika Daszkiewicz-Dykiert wspomniała też o wyprawce laktacyjnej: miękkich biustonoszach i topach do karmienia, sukience do porodu i kangurowania, wkładkach laktacyjnych, lanolinie, laktatorze i kolektorze mleka, a także o poduszce do karmienia. Dodała, że posiadanie tych rzeczy nie jest obowiązkowe i każda kobieta tę listę powinna dostosować do swoich potrzeb. Na zakończenie promotorki karmienia piersią pokazały filmik w jaki sposób po narodzinach dziecko, leżąc na brzuchu matki samo znajduje jej pierś.
Pierwsze warsztaty promujące karmienie piersią odbyły się w Czytelni we wtorek 20 lipca 2021 roku. Prowadziły je Dominika Daszkiewicz-Dykiert i Alina Pasionek-Sikora, które stworzyły Karmisferę, lokalną grupę edukacyjną dla mam z Chojnic i okolic. Promują one wiedzę dotyczącą macierzyństwa, odżywiania i karmienia piersią, opartą na dowodach naukowych i aktualnych zaleceniach.
Dominika Daszkiewicz-Dykiert jest Promotorem Karmienia Piersią, prowadzi konsultacje laktacyjne, jest zwolenniczką pieluchowania wielorazowego oraz promuje chustonoszenie, BLW, wielojęzyczność zamierzoną i pozytywną dyscyplinę. Alina Pasionek-Sikora to dietetyk dla mam i Promotor Karmienia Piersią, zajmująca się przygotowaniem do ciąży, odżywianiem w ciąży i podczas laktacji, powrotem do wagi sprzed ciąży oraz alergiami pokarmowymi u dzieci karmionych piersią, prowadzi także konsultacje laktacyjne.
Spotkanie rozpoczęło się od wzajemnego poznania prowadzących i uczestniczek. Następnie Alina i Dominika opowiedziały o budowie anatomicznej piersi i fizjologii laktacji oraz o tym, w jaki sposób powstaje mleko, co odpowiada za jego produkcję. Alina mówiła również o tym, co pobudza laktację, a co ją hamuje. Zaś Dominika przybliżyła uczestniczkom informacje o składzie mleka kobiecego.
Prowadzące podkreślały, że naturalne karmienie piersią niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Zwróciły także uwagę na sytuacje, w których naturalne karmienie jest niemożliwe na stałe i czasowo zarówno ze strony mamy, jak i dziecka. Na zakończenie wskazały dokumenty, z którymi warto się zapoznać przed porodem czy też będąc matką karmiącą. Podczas warsztatów można było obejrzeć również książki poświęcone karmieniu piersią, porodowi i macierzyństwu, które znajdują się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!