Wernisaż wystawy portretów Ferdynanda Ebnera
Drugim wydarzeniem VII Chojnickich Dni Tischnerowskich było otwarcie wystawy Dominiki Laski „Ferdynand Ebner – Portrety” oraz prezentacja kazań ks. Józefa Tischnera i aforyzmów Ferdynanda Ebnera przez Beatę Czapiewską i Grzegorza Szlangę. Odbyło się to w środę 19 października 2022 roku w Czytelni MBP.
Jak podkreślił na początku spotkania organizator Przemysław Zientkowski, Chojnickie Dni Tischnerowskie stwarzają możliwość zarówno kontaktu z nauką, jak i obcowania z kulturą. Przedstawił autorkę prezentowanych w Czytelni portretów Ferdynanda Ebnera – Dominikę Laskę, której wystawę portretów ks. Józefa Tischnera można było obejrzeć w ubiegłym roku. Rysunki twarzy Ebnera wydane zostały także jako komplet pocztówek. Za przygotowanie ich podziękowania otrzymał Jacek Klajna.
Reklama | Czytaj dalej »
Później Przemysław Zientkowski przypomniał biografię austriackiego filozofa Ferdynanda Ebnera (1882-1931), którego dzieła odkrył i przetłumaczył na język polski ks. Tichner. Podkreślił, że w tym roku przypada 140. rocznica urodzin Ebnera. Poinformował także, że Dominika Laska jest uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego w Chojnicach, zajmuje się grafiką, portretami i ilustracją. Specjalizuje się w rysowaniu ołówkiem, pastelami, markerami i farbami akrylowymi. Portrety filozofa wykonała na zamówienie Międzynarodowego Towarzystwa Ferdynanda Ebnera w Innsbrucku w Austrii i tam również mają być pokazane. Dominika Laska zapytana o eksponowane prace mówiła, że bardzo się cieszy, że mogła te portrety rysować. Była to dla niej niecodzienna możliwość do rozwoju i do poznania kolejnej osobistości. Przyznała, że jest zadowolona z tego jak wyszły te prace.
Następnie wystąpili aktorzy Projektu 41. Beata Czapiewska czytała aforyzmy Ferdynanda Ebnera z książki „Słowo i miłość. Aforyzmy 1931 i inne późne pisma”, a Grzegorz Szlanga kilka kazań ks. Józefa Tischnera z książki „Wiara ze słuchania. Kazania starosądeckie 1980-1992”. Uczestnicy spotkania w skupieniu słuchali tych tekstów w interpretacji aktorów i w ich wyborze. Grzegorz Szlanga przyznał, że po raz kolejny ma możliwość czytać kazania Tischnera i wywołują w nim coraz większe emocje. A prowadzący, dziękując aktorom, podsumował, że są one ciekawe i teraz aktualne, gdy trwa konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą.
Organizatorami VII Chojnickich Dni Tischnerowskich są: Chojnickie Centrum Kultury, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Urząd Miejski w Chojnicach.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!