Niedziela, 21 Kwietnia 2024 | Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Angelika Ollik

Nadleśnictwo Rytel zabrało głos w sprawie wycinki lasu w Charzykowach

Jest również oświadczenie lokalnych stowarzyszeń ekologicznych odnośnie petycji pt. "Ratujmy nasz las w Charzykowach", którą podpisało blisko 2 tysiące osób.


Tydzień temu Stowarzyszenie "Charzy..." oraz Stowarzyszenie "Chojnicki Alarm dla Klimatu" utworzyły petycję w sprawie rzekomo planowanej wycinki lasu na terenie Charzyków. W petycji skierowanej do Nadleśnictwa Rytel i RDLP w Toruniu apelowano o "zmianę decyzji zawartej w Planie Urządzania Lasu na lata 2019-2029 dla Nadleśnictwa Rytel i dotyczącej planowanego wycięcia lasu między ulicami Wzgórze, Leśna i Podleśna i po stronie ośrodka PTTK w Charzykowach."

Reklama | Czytaj dalej »

Pod petycją podpisało się blisko 2 tysiące osób i w dniu 08.02. br. została ona zamknięta, co uzasadniono na stronie www.petycjeonline.com wpisem o treści:

"Po spotkaniu z Nadleśniczymi Nadleśnictwa  Rytel i wyjaśnieniu sprawy dot. naszego lasu, uznaliśmy, że petycję należy już zamknąć. Dziękujemy wszystkim  za zaangażowanie I składanie podpisów.

Bożena Stępień Stowarzyszenie "Charzy..." i Chojnicki Alarm dla Klimatu".

Skierowaliśmy zapytanie w sprawie petycji do Nadleśnictwa Rytel z prośbą o komentarz w tej sprawie i w odpowiedzi otrzymaliśmy oświadczenie poniższej treści:

Oświadczenie dotyczące petycji Stowarzyszenia „Chojnicki Alarm dla Klimatu” oraz Stowarzyszenia „Charzy…” pt. Ratujmy las w Charzykowach”

Stowarzyszenie „Chojnicki Alarm dla Klimatu” oraz Stowarzyszenie „Charzy…”

przepraszają za podanie nieprawidłowych informacji dotyczących przede wszystkim Planu Urządzenia Lasu, w petycji „RATUJMY NASZ LAS w Charzykowach”, skierowanej do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu oraz Nadleśnictwa Rytel, opublikowanej w sieci Internet za pośrednictwem portalu www.petycjeonline.com, udostępnionej w mediach społecznościowych i internetowych mediach lokalnych.

Na spotkaniu w dniu 07.02.202 r. w Starostwie Powiatowym w Chojnicach, z udziałem członków obydwu stowarzyszeń i przedstawicieli Starostwa pracownicy Nadleśnictwa Rytel wykazali, iż Nadleśnictwo Rytel działało w latach 2020 – 2022 zgodnie z opracowanym i obowiązującym obecnie Planem Urządzenia Lasu na lata 2020 – 2029, który był wcześniej konsultowany społecznie, zgodnie z obowiązującym prawem.

W trakcie spotkania przedstawiciele Nadleśnictwa Rytel podkreślili ponadto następujące fakty:

  1. Lasy położone m.in. w miejscowości Charzykowy, w ramach wewnętrznej decyzji Nadleśnictwa Rytel, zostały zakwalifikowane do kategorii tzw. Lasów Społecznych. Zasady gospodarowania w takich lasach stawiają jako priorytet ich trwałość, bezpieczeństwo odwiedzających i utrzymanie walorów krajobrazowych. Zasadą jest także eliminowanie jednorazowego usuwania drzew na powierzchni powyżej 50 arów nawet w sytuacji, gdy cięcia takie  zostały zaplanowane w Planie Urządzenia Lasu.
  2. Planowana przez nadleśnictwo wycinka drzew, jej lokalizacja, charakter, forma, intensywność, techniczne wykonanie, itp. w Lasach Społecznych będzie proponowana do konsultacji  przedstawicielom lokalnej społeczności.
  3. O powyższym, a także o zamiarze  wykonania przecinki fragmentu drzewostanów we wskazanej lokalizacji w Charzykowach, Nadleśnictwo Rytel poinformowało Stowarzyszenie „Charzy…”i Chojnicki Alarm dla Klimatu i poprosiło o konsultacje społeczne w tej sprawie na dwa tygodnie przed opublikowaniem w sieci petycji.
  4. Nadleśnictwo Rytel nie prowadzi żadnych czynności związanych z zamianą czy sprzedażą lasu w Charzykowach, jednocześnie informuje, iż w latach 2019 – 2022 powiększyło zasoby lasów Skarbu Państwa zakupując ponad 100 ha lasów od prywatnych właścicieli.

Powyższe sprostowanie zostaje przekazane do wiadomości publicznej oraz na stronach społecznościowych Stowarzyszeń.

W imieniu Stowarzyszenia „Charzy…”  - Bożena Stępień

W imieniu Stowarzyszenia Chojnicki Alarm dla Klimatu  - Joanna Kadowska"

- Oświadczenie powstało po spotkaniu w Starostwie Powiatowym w dniu 07.02. 2023 roku i zawiera stanowisko Nadleśnictwa Rytel - poinformował Leszek Pultyn, p.o. Nadleśniczego i Zastępca Nadleśniczego w Nadleśnictwie Rytel.

Treść petycji, która została stworzona przez Stowarzyszenie "Charzy..." oraz Stowarzyszenie "Chojnicki Alarm dla Klimatu" i skierowana do mieszkańców poprzez portal www.petycje.com:

"Mieszkańcy miejscowości Charzykowy i Chojnic, a także liczni turyści  stale odwiedzający naszą miejscowość i  Ci, którzy tu zamieszkają tylko w okresie letnim, podpisują się pod apelem do  Nadleśnictwa Rytel i RDLP w Toruniu o zmianę decyzji zawartej w Planie Urządzania Lasu na lata 2019-2029 dla Nadleśnictwa Rytel i dotyczącej planowanego wycięcia lasu między ulicami Wzgórze, Leśna i Podleśna i po stronie ośrodka PTTK w Charzykowach.

Uzasadnienie petycji:

Ten kawałek zielonej przestrzeni jest dla naszej miejscowości niesamowicie ważny przede wszystkim z punku widzenia ochrony przyrody, jego przynależności do obszaru Światowego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie, Zaborskiego Parku Krajobrazowego i obszaru Natura 2000.

Ten las to także ochrona przed fatalnym powietrzem w okresie , gdy dookoła kopcą kominy, w których nierzadko spalają śmieci najbardziej oporni.

Ten las od dziesiątek lat  chroni naszą miejscowość, a zwłaszcza jej południowo-wschodnią  część, położoną na wzgórzach,  przed uderzającymi, z  często z ogromną siłą,  wiatrami z nad jeziora Charzykowskiego. To dzięki temu lasowi w tej części Charzyków nigdy nie miały miejsca zniszczenia domów i wiatrołomy.

Las, o którym mowa otaczają zewsząd domy jednorodzinne i obiekty turystyczne. TEN LAS jest więc wartością dodaną do walorów turystycznych naszej miejscowości i nie może być wycięty. Ten las to także miejsce spacerów tych , którzy wokół tego lasu mieszkają , nie wyobrażamy sobie więc  jego  braku.

Jesteśmy też mocno oburzeni faktem, ze takie zamiary weszły do Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Rytel bez jakichkolwiek wcześniejszych konsultacji z mieszkańcami i organizacjami ekologicznymi. Mieszkańcy Charzyków dowiadują się więc o sprawie „po fakcie” co jest nie tylko niesprawiedliwe, ale też chyba niezgodne z założeniami tworzenia PUL i póki co z prawem.

Mniemamy jednak, ze nie jest problemem zmiana  zapisów w jakimkolwiek dokumencie. Plan Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Rytel został zatwierdzony zaledwie rok temu ( marzec 2022r.), a więc przez kilka lat Nadleśnictwo Rytel działało bez PUL.  Zanim PUL powstał , NADLEŚNICTWO miało  czas i wiele okazji na to, aby sprawę  konsultować z mieszkańcami.

Zarówno  Stowarzyszenie „Charzy…” jak i Chojnicki Alarm dla Klimatu działają w naszej przestrzeni  już wiele lat i na dodatek współpracują od wielu lat z Nadleśnictwem Rytel   (niejednokrotnie wspólnie robiliśmy wiele dla regionu, dla mieszkańców i  dla siebie nawzajem np.  sadziliśmy lasy na terenach ponawałnicowych).

Mieszkańcy i miejscowe organizacje obawiają się jeszcze innego wariantu,  najgorszego z możliwych, a mianowicie czyjegoś pomysłu „na zamianę” tego lasu w Charzykowach na  inny   las w innej części regionu, co oznaczałoby dla nas Charzykowian kolejny problem i koszmar z rosnącą falą budowy wielkich apartamentowców.

Nie zgadzamy się na wycięcie NASZEGO lasu, dlatego w obronie TEGO lasu rozpoczynamy akcję zbierania podpisów wśród mieszkańców i  w mediach społecznościowych. Zebrane podpisy wraz z komentarzami są widoczne pod petycją, a pozostałe, zebrane bezpośrednio, przeslemy zainteresowanym stronom do końca miesiąca."

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

6 komentarzy

~Ludzik
Witam wszystkich, ludzie przestańcie bić pianę jako miłośnik przyrody zdecydowanie nie jestem za tym aby zmieniać krajobraz czyli las na ośrodki wypoczynkowe jednak zamienić las na las to dlaczego nie ????czy ktoś wie jak to będzie wycięte?a może tylko częściowo jakieś gniazda albo części w których powstaną remizy dla ptactwa,drzewa owocowe bądinne liściaste, naturze można pomagać jeśli robine jest to z głową ???? każdy rozumie że sprzęt AGD po jakimś czasie się psuje???? więc nie dziwcie się pokoleniom leśników którzy wiedzą kiedy ten termin następuje, to jest doświadczenie i planowanie do przodu,bo co zostawimy naszym dzieciom "przeterminowany las"który próchniejąc będzie stwarzał zagrożenie dla dróg i ścieżek ?moim zdaniem wycinając i odnawiając las stopniowo nikt na tym nie ucierpi,a nasze dzieci może docenią to że nadal na tym terenie jest las który pielęgnowalismy po naszych przodkach :⁠-⁠) pozdrawiam
10 Lutego 2023, godzina 00:46
Oceniono 52 razy 44
~Alarm CHARZY pytam
Kiedy zmienici nazwę Park narodowy bory Tucholskie gdzie Tuchola a gdzie park on nie otacza tucholi
09 Lutego 2023, godzina 16:17
Oceniono 82 razy 74
~Czesław
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
09 Lutego 2023, godzina 16:12
Oceniono 104 razy -62
~Pytanko
Dlaczego nie walczycie że spalinami hałasem od aut stojących w zakorkowanych Chojnicach Charzy walcząc o obejście zachodnie i łącznice Że smogiem z ZECU sprzedajemy prywatnemu Stanem drzew w Mieście Brakiem zadrzewienia w mieście parkach ulicach skwerach Co Alarm Charza
09 Lutego 2023, godzina 15:38
Oceniono 78 razy 70
~Ten alarm ogarnięcie sie
PRZESZKADZALO IM ROZBUDOWA TARTAKU W Rytlu dodatkowe miejsca pracy płacy dla mieszkańców podatki dla gminy i strach że utworzą gminę w Rytlu Bo będą mieć finanse podatkowe Drzewa spróchniałe przy towarowej ścieżki rowerowej Stające ptaki w Parku na wzgórzu parafialnym cmentarzu Kuziwa wezta się za robotę a NIE NIE NIE tylko
09 Lutego 2023, godzina 15:02
Oceniono 102 razy 72
~TYM Z CHARZY WSZYSTKO PRZESZKADZA JEST W DRODZE
Bardzo dobrze że pobudują Bloki dom seniora zol to sypialnia Chojnic
09 Lutego 2023, godzina 14:57
Oceniono 100 razy 70

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.00 408.00 DKKDKK 51.30 54.70
EUREUR 429.00 436.00 RUBRUB 4.20 4.45
CHFCHF 440.00 450.00 NOKNOK 31.60 34.20
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.20 37.20
Aktualizacja: 2024-04-21 10:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.59 407.01 DKKDKK 51.40 54.60
EUREUR 430.06 434.50 RUBRUB 4.20 4.45
CHFCHF 441.78 448.54 NOKNOK 31.70 34.10
GBPGBP 497.22 503.29 SEKSEK 36.30 37.10
Aktualizacja: 2024-04-21 10:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Co sądzisz o wycince drzew pod inwestycję na ul. Ceynowy w Chojnicach?
Ceny paliw2024-04-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.9 zł 7.6 zł 7 zł 2.69 zł
Circle K 6.83 zł - 6.92 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.83 zł - 6.92 zł 2.69 zł
MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
Orlen 6.82 zł 7.57 zł 6.93 zł 2.69 zł
PKS 6.74 zł - 6.86 zł 2.72 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij